Araştırma: Büyük Tunç Çağı Göçü süt tüketimiyle desteklendi - Son Dakika
Güncel

Araştırma: Büyük Tunç Çağı Göçü süt tüketimiyle desteklendi

Araştırma: Büyük Tunç Çağı Göçü süt tüketimiyle desteklendi

Almanya'da yürütülen bir araştırma, süt ve süt ürünlerinin diyete dahil edilmesinin, Büyük Tunç Çağı'ndaki göçün gerçekleşmesinde önemli rol oynadığını ortaya koydu.

17.09.2021 12:45  Güncelleme: 12:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Almanya'da yürütülen bir araştırma, süt ve süt ürünlerinin diyete dahil edilmesinin, Büyük Tunç Çağı'ndaki göçün gerçekleşmesinde önemli rol oynadığını ortaya koydu.

Dailymail'in haberine göre, Almanya'nın Jena şehrindeki Max Planck İnsanlık Tarihi Enstitüsü tarafından yürütülen araştırma, Rusya bozkırlarından harekete geçen göçebe toplulukların 5 bin yıl önce Avrupa'nın batısından Moğolistan'a kadar hareket ettiği Büyük Tunç Çağı Göçü'nün süt ve süt ürünleri tüketimiyle desteklendiği bulgusuna ulaşıldı.

Tunç Çağı'nın başlarında insanlık tarihini değiştirecek kitlesel göç dalgası, Rusya steplerinden harekete geçti.

"Yamyana" olarak bilinen göçebe topluluklarından bazıları Avrupa'nın batısına ve İskandinavya bölgesine doğru hareket ederken diğer bir grup Moğolistan'a kadar ilerleyerek doğuya yöneldi.

Söz konusu toplulukların, 5 bin yıl önce bu kadar uzak mesafeleri nasıl aştıkları bugüne dek gizemini koruyordu.

Max Planck İnsanlık Tarihi Enstitüsü araştırmacıları, uzun süren yolculuğun başarısındaki sırrın, süt ve süt ürünleri tüketimi olduğu sonucuna vardı.

Göçebe gruplar, hareket ederken süt tüketmekle kalmayıp laktoz tüketimini kolaylaştıran genlerini de Avrupa'ya taşımış oldu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Araştırma: Büyük Tunç Çağı Göçü süt tüketimiyle desteklendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ordu'da Okul Sporları Halter Yıldızlar Türkiye Birinciliği Tamamlandı
  15:29 Ordu'da Okul Sporları Halter Yıldızlar Türkiye Birinciliği Tamamlandı

  Ordu'da düzenlenen Okul Sporları Halter Yıldızlar Erkek-Kız Türkiye Birinciliği müsabakaları sona erdi. 49 ilden 422 sporcu, 56 hakem ve 64 antrenörün katıldığı müsabakalarda Fatsa Mehmet Zahit Kotku İmam Hatip Ortaokulu sporcusu Asilkan Sevim Türkiye 3'üncüsü oldu. Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek katılımcılara teşekkür etti.

 • Antalya'da Bisiklet Tutkunları AKRA Gran Fondo'da Buluşuyor
  15:28 Antalya'da Bisiklet Tutkunları AKRA Gran Fondo'da Buluşuyor

  Antalya'da 27-28 Nisan'da gerçekleştirilecek olan 'AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum' adlı yol bisikleti yarışı, bisiklet ve adrenalin tutkunlarını bir araya getirecek. Yarışa kayıtlar 24 Nisan'da sona erecek ve birçok ülkeden bisikletçi katılacak. Ayrıca, Eşpedal Derneği'nden 10 görme engelli sporcu, özel tasarlanan iki kişilik bisikletlerle yarışa katılacak.

 • Marmaris'te Fırtına ve Hortumun Etkisi Güvenlik Kameralarına Yansıdı
  15:27 Marmaris'te Fırtına ve Hortumun Etkisi Güvenlik Kameralarına Yansıdı

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün gece başlayan ve bugün sabaha karşı etkisini gösteren fırtınanın ardından çıkan hortum sebebiyle Marmaris Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin birimlerinde meydana gelen hasar anı güvenlik kameraları tarafından anbean kaydedildi. Hortum sonrasında yaşanan olaylarda yaralanma olmazken, güvenlik kameralarının görüntülerinde fırtınanın şiddeti, hortumun gelerek ortalığı yıkması ve yağmurun şiddeti yer aldı.

 • DÜFAM Laboratuvarı'nda Fındık Üreticileri İçin Model Fabrika Kuruldu
  15:24 DÜFAM Laboratuvarı'nda Fındık Üreticileri İçin Model Fabrika Kuruldu

  Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜFAM) Laboratuvarı'na kurulan model fabrikada üreticiler, hasat ettiği fındığı işleyerek katma değeri yüksek ürün haline getirebilecek. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından finanse edilen proje kapsamında kurulan model fabrikada, üreticiler fındığı işleyerek kendi işlerinin patronu olabilecek ve ülkeye daha fazla katma değer sağlayabilecekler.

 • Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Karpaz-Trabzon Gönül Köprüsü Veteranlar Futbol Maçı düzenlendi
  15:23 Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Karpaz-Trabzon Gönül Köprüsü Veteranlar Futbol Maçı düzenlendi

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile olan bağlarını güçlendirmek amacıyla 'Karpaz-Trabzon Gönül Köprüsü Veteranlar Futbol Maçı' düzenledi. İlk maçta Akçaabat Sebat Veteranlar Futbol Takımı ile Kıbrıs Karpaz Masterleri Derneği 3-3 berabere kaldı. Organizasyon kapsamında yarın Trabzon Veteranlar Futbol Takımı ile Karpaz Masterleri Derneği arasında bir maç daha oynanacak.

 • Perşembe Belediyesi, yeni dönemde çalışmalara başladı
  15:18 Perşembe Belediyesi, yeni dönemde çalışmalara başladı

  Perşembe Belediyesi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Cihat Albayrak başkanlığında yapılan toplantıda, meclis üyeleri ve ekip arkadaşlarıyla birlikte Perşembe için çalışmaların sürdürüleceği ifade edildi. Toplantıda yapılan oylamada ise başkan vekilliği, katip üyelikleri ve komisyon üyelikleri belirlendi.

 • Özgür Özel:
  15:17 Özgür Özel: "Bu Bir Zafer Değil, Görevdir. Parti İktidar Olduğunda Zafere Dönüşecektir"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Biz bunu bir zafer olarak görmüyoruz. Evet bir başarıdır, önemli bir başarıdır ama zafer değildir, görevdir. Görev önümüzdeki ilk seçimlerde parti iktidar olduğunda, bu iktidar değiştiğinde ancak zafere dönüşecektir. Elimizde belediyeleri yönetme, rantı yönetme, gençleri ve kendi evlatlarımızı, yakınlarımızı bir takım makamlara getirme, yandaşlarımızı zengin etme fırsatı yakalamadık arkadaşlar. Biz tarihin akışını değiştirme fırsatını yakaladık. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, cumhuriyetin tarihini yeniden yazma fırsatını yakaladık. Bu yüzden sadece partimizle, sadece biz bize, sadece ‘Yetkiyi aldık, biz yönetiriz’ değil; yetkiyi kimden aldığımızı biliyoruz” dedi.

 • CHP Bursa Belediye Başkanları Yerel Yönetimler Çalıştayı'na Katıldı
  15:17 CHP Bursa Belediye Başkanları Yerel Yönetimler Çalıştayı'na Katıldı

  Bursa'da CHP'den belediye başkanı seçilen 5 belediye başkanı ve CHP Bursa İl Başkanı, Yerel Yönetimler Çalıştayı'na katıldı. Çalıştayda seçim sürecindeki deneyimler ve belediye başkanlarının yapacağı çalışmalar ele alınıyor.

 • Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan-Ermenistan Sınır Delimitasyon Komisyonu'nun Kararını Memnuniyetle Karşıladı
  15:15 Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan-Ermenistan Sınır Delimitasyon Komisyonu'nun Kararını Memnuniyetle Karşıladı

  Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan-Ermenistan Sınır Delimitasyon Komisyonu'nun, 30 yıldır işgal altında bulunan dört köyün Azerbaycan'a iadesi ve delimitasyon çalışmalarının devamı konusunda uzlaşmaya varılmasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Bu olumlu gelişme, nihai barış anlaşmasının imzalanması yolunda önemli bir adımdır.

 • Zonguldak Belediyesi'nin Borcu 1 Milyar 153 Milyon TL
  15:13 Zonguldak Belediyesi'nin Borcu 1 Milyar 153 Milyon TL

  CHP'li Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, AKP'den devralınan belediyenin borcunun 1 milyar 153 milyon 308 bin 77 lira olduğunu açıkladı. Erdem, belediyenin borçlarını belediye binasına astığı pankartla kamuoyuna duyurdu.


Advertisement