Balıkesir ve Bilecik'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yıl Dönümü (1) - Son Dakika
Güncel

Balıkesir ve Bilecik'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yıl Dönümü (1)

Balıkesir ve Bilecik'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yıl dönümü törenlerle kutlandı.

06.09.2017 16:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balıkesir ve Bilecik'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Balıkesir'deki kutlamalar Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra Kuvayi Milliye Meydanı'na geçildi. Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Çoban halkı selamladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesaj okundu. Tören, Ritmin Dansı ekibinin gösterileri ve kurtuluş mizansenleriyle devam etti.

Çoban, törende yaptığı konuşmada, ecdadın vatanı kurtarmak için gösterdiği büyük azmi görmek isteyenlerin Balıkesir'de yazılan kurtuluş destanını iyi okuması gerektiğini söyledi.

Balıkesir'in vatanın kurtarılmasında büyük rol oynadığını belirten İsmail Çoban, "Balıkesir, Milli Mücadele'de ilk kurşunların atıldığı il olmanın yanında, düzenlenen 5 kongreyle mücadelenin ili olmuştur. Balıkesir, işte böyle zor zamanlarda bile boyun eğmedi ve alçak düşmana teslim olmadı. Cephelere silahlar, her türlü yardımlar taşındı. Bu mücadelenin sonucunda emperyalist güçlerin hevesleri kursaklarında kaldı." dedi.

Milli iradenin Balıkesir'den Anadolu'ya yayıldığını dile getiren Çoban, şöyle devam etti:

"Yokluklar içindeki bu mücadele şuuru, Balıkesir'i tarih sayfasında ayrı bir yere koymuştur. Balıkesir, ülkesinin istiklali ve istikbali için varını yoğunu canı pahasına vatan topraklarına feda etmeye hazır olduğunu tarihin her döneminde ispatlamıştır. Balıkesir, aynı inanç ve şuuru 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi için de göstermiştir. Balıkesir, bu cennet vatanın zorluklarla mücadele edilerek bugünlere gelindiğinin bilincindedir. Biz büyük ve köklü, büyük acılardan zaferle ayrılmış güçlü bir milletiz. Allah bize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yıl dönümü kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum."

Milli Mücadele döneminde, Balıkesir'i işgal eden Yunan askerlerini korkutmak için koyun, keçi postu giyen, bellerine çan bağlayan ve kendilerini soba isi ve baca kurumuyla boyayarak korkutucu bir görünüme kavuşan "Tülütabaklar", geleneksel gösterilerini yaptı.

Çocukların ve büyüklerin ilgisini çeken Tülütabaklar ile fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlar adeta birbiriyle yarıştı.

Bilecik

Bilecik'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Şeyh Edebali Kültür Kongre Merkezindeki törende yaptığı konuşmada, o dönemin şartları içinde kazanılan kurtuluş mücadelesinin, birlik ve beraberlikten, istiklal ve istikbalden en zor koşullarda dahi vazgeçilemeyeceğini dünyaya ispatladığını söyledi.

Türkiye'nin, emperyalist güçlerin, hainlerin tasarladığı kalleş oyunları bozmaya devam ettiğini vurgulayan Yağcı, "İstikrarın huzur, yüreğimizdeki imanın en büyük güç olduğu cennet vatanımızda sınırlarımıza, istiklalimize ve istikbalimize göz diken her kim varsa misliyle layık olduğu cevabı bu milletten almıştır, almaya devam edecektir. Bundan 95 yıl önce belki topumuz, tüfeğimiz, cephanemiz yeterli değildi. Lakin o yüksek ve gönüllerdeki iman, karşımızda birleşen, vatanımızı bölmek ve parçalamak isteyen bir takım devletlere gereken cevabı vermiştir." diye konuştu.

Tören, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selma Göktürk'ün, "Milli Mücadele'de Bilecik'in Yeri ve Düşman İşgalinden Kurtuluşu" başlıklı konferansıyla devam etti.

Vali Tahir Büyükakın, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce'nin de katıldığı törende, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı Bandosu ile Bilecik Belediyesi Mehteran Takımı da gösteri yaptı.

Balıkesir ve Bilecik\'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yıl Dönümü (1)
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Balıkesir ve Bilecik'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yıl Dönümü (1) - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul Şişli'deki Zorlu Holding binasına silahlı saldırı
  06:09 İstanbul Şişli'deki Zorlu Holding binasına silahlı saldırı

  İstanbul Şişli'de bulunan Zorlu Holding binasına kişi veya kişiler tarafından silahla ateş açıldı. Kurşunlar binanın camlarına isabet ederken içeride kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi. Polis ekipleri saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişileri arama çalışmalarını sürdürüyor.

 • İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı
  06:06 İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, bitişikteki binaya da sıçradı. Yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü ancak tekstil atölyesi kullanılamaz hale geldi ve binada hasar oluştu. Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemedi ve soruşturma başlatıldı.

 • İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü
  05:28 İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangın, tekstil malzemelerinin tutuşmasıyla büyüyerek bitişiğindeki binaya da sıçradı. İhbar üzerine olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 2 saat süren yoğun çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alındı. Yangın sonucunda tekstil atölyesi kullanılamaz hale gelirken, binada da hasar meydana geldi.

 • Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi
  04:52 Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi

  Fatih'te yaşanan olayda, psikolojik sorunları olan bir kişi, üst komşusunun çıkardığı sesten rahatsız olduğu için balyoz ve matkapla kapıyı kırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da kapıyı ateşe verdi. Polis, itfaiye ve özel harekat polisleri olaya müdahale ederek saldırganı etkisiz hale getirdi. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.


Advertisement