Bartın Üniversitesi Öğrencilerinin 11 Projesi Tübitak Tarafından Kabul Edildi - Son Dakika
Güncel

Bartın Üniversitesi Öğrencilerinin 11 Projesi Tübitak Tarafından Kabul Edildi

Bartın Üniversitesi Öğrencilerinin 11 Projesi Tübitak Tarafından Kabul Edildi

Bartın Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan 11 proje "TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı" kapsamında destek almaya hak kazandı.

22.04.2019 15:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bartın Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan 11 proje "TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı" kapsamında destek almaya hak kazandı.

Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi'nden 5 öğrencinin, Mühendislik Fakültesi'nden 4 öğrencinin, Bartın Orman Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi'nden ise birer öğrencinin hazırladıkları projeler "TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı" kapsamında kabul edildi.

Bu kapsamda; Fen Fakültesi'nden Kazım Erdem Karaoğlanlı "Kemik Büyüme Faktörü 2 (Bmp-2)'Nin Hücre Kültürü Çalışmalarında Kullanmak için Rekombinant Olarak Üretilmesi", Gamze Gülden'in "Punisik Asidin C6 Sıçan Glioma Hücreleri Üzerine Etkisinin Araştırılması", Busenur Çelebi'nin "Kudret Narı (momordica charantia l.) ve Zeytinyağı Karışımının Yararlı Bakteriler Üzerine Etkisi", Gökhan Günay'ın "Malva Vulgaris (Küçük Yapraklı Ebegümeci) Bitkisinin İnsan Meme Kanseri Hücre Hattı (Mcf-7) Üzerine Sitotoksik Etkisinin Belirlenmesi" ile Melisa Beyhan ve Ecem Seçginli'nin "Drosophila Melanogaster'de Antidepresan (Sitalopram) Kullanılarak Oluşturulan Oksidatif Strese Karşı C ve E Vitamininin Koruyucu Etkisi" adlı projeleri desteklenmeye uygun görüldü.

Mühendislik Fakültesi'nden Aslıhan Atar'ın "Mekanik Alaşımlama Yöntemiyle Üretilen Cao-Mgo-Al2o3-Sio2 (Cmas) Tozlarının Yüksek Sıcaklıklarda Termal Bariyer Kaplamalar (Tbc) Üzerindeki Korozyon Davranışlarının İncelenmesi", Zeynepnur Baran'ın "Bazalt Fiber ve Pirinç Kabuğu Külünün Silindirle Sıkıştırılmış Beton (Ssb) Yol Kaplama Karışımlarının Tasarım Performansına Etkilerinin Araştırılması", Fadime Aydın'ın "Endüstriyel Atıkların Silindirle Sıkıştırılmış Beton (Ssb) Kaplama Karışımlarında Kullanılabilirliğinin Araştırılması" ve Gökhan Günay'ın "Malva Vulgaris (Küçük Yapraklı Ebegümeci) Bitkisinin İnsan Meme Kanseri Hücre Hattı (Mcf-7) Üzerine Sitotoksik Etkisinin Belirlenmesi" adlı projeleri de TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Desteklenecek projeler arasında Bartın Orman Fakültesi'nden Kübra Derin'in "Bartın A4 Karesinde Asteraceae Familyasına Ait Türlerin Teşhisi ve Herbaryuma Kazandırılması" ile İslami İlimler Fakültesi'nden Nursel Dağdelen'in "Değerler Eğitimi Açısından Rafadan Tayfa Çizgi Filminin Değerlendirilmesi" adlı projeler de yer alıyor.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, projelerin kabul edilerek hayata geçirilecek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Geleceğin bilim insanları olarak gördüğümüz öğrencilerimizi gösterdikleri gayret ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Gençlerimizi geleceğe hazırlayan öğretim elemanlarımıza da öğrencilerimize olan destekleri ve özverilerinden dolayı kutluyorum. İnanıyorum ki öğrencilerimiz gösterdikleri gayretle ilerleyen tarihlerde daha birçok başarıya imza atacaktır. Bu düşüncülerle, ayrıca bu tür destek programları ile öğrencilerimize kendilerini kanıtlama imkanı sunan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal'a teşekkürlerimi sunuyorum." diye konuştu. - BARTIN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bartın Üniversitesi Öğrencilerinin 11 Projesi Tübitak Tarafından Kabul Edildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Sinop'ta orman yangını
  21:52 Sinop'ta orman yangını

  Sinop'un Boyabat ilçesinde meydana gelen yangında 5 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. Yangın, Gövde köyü Korucuk mevkiinde çıktı ve çevredeki vatandaşların ihbarıyla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından müdahale edildi. 4 su ikmal aracı, 120 kişilik ekip ve 6 arazözle yapılan müdahale sonucu yangın 1 saatte söndürüldü. Yangının çıkış nedeni ise araştırılıyor.

 • Sinop'ta ormanlık alanda çıkan yangında 5 hektarlık alan zarar gördü
  21:50 Sinop'ta ormanlık alanda çıkan yangında 5 hektarlık alan zarar gördü

  Sinop'un Boyabat ilçesine bağlı Gövde köyü Korucuk mevkiinde ormanlık alanda çıkan yangında 5 hektarlık alan zarar gördü. Yangın, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından 4 su ikmal aracı, 120 kişilik ekip ve 6 arazözle müdahale edilerek 1 saatte söndürüldü. Yangının çıkış nedeni ise araştırılıyor.

 • Pendik'te meydana gelen kazada bir tır karşı şeride geçerek devrildi
  21:49 Pendik'te meydana gelen kazada bir tır karşı şeride geçerek devrildi

  Pendik'te meydana gelen kazada bir tır karşı şeride geçerek devrildi. Tırda sıkışan sürücü itfaiye ekiplerince araçtan çıkartılarak, hastanede tedavi altına alındı. Kaza sonucunda Kuzey Marmara Otoyolu'nda trafik yoğunluğu oluştu.

 • Elazığ'da iki otomobilin karıştığı kazada 6 kişi yaralandı
  21:49 Elazığ'da iki otomobilin karıştığı kazada 6 kişi yaralandı

  Elazığ'da meydana gelen trafik kazasında, Z.R'nin kullandığı yabancı plakalı otomobil, kırmızı ışıkta bekleyen D.K'nin otomobiline arkadan çarptı. Kazada, sürücüler dahil olmak üzere 6 kişi yaralandı. Olay yerine 112 Acil Sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

 • DEM Partili belediyeye tepki gösteren şahıs eşyalarını ateşe verdi
  21:43 DEM Partili belediyeye tepki gösteren şahıs eşyalarını ateşe verdi

  Muş'ta DEM Partili belediyenin depo olarak kullandığı yerin boşaltılması üzerine sinir krizi geçiren bir kişi, eşyalarını ateşe verdi. Olay sonucunda yaralanan kişi hastaneye kaldırıldı.

 • ABD Başkanı Biden, İran'ın İsrail'e düzenlediği saldırıya değindi
  21:39 ABD Başkanı Biden, İran'ın İsrail'e düzenlediği saldırıya değindi

  Irak Başbakanı Sudani ile Beyaz Saray'da bir araya gelen ABD Başkanı Biden, İran'ın İsrail'e düzenlediği saldırıya atıfta bulunarak, İsrail'i savunmak için büyük bir askeri çaba gösterdiklerini söyledi. Biden, Irak ile ABD arasındaki ortaklığın önemini vurgulayarak, İran'ın saldırısını bozguna uğrattıklarını belirtti. Ayrıca, ABD'nin İsrail'in güvenliğini korumaya bağlı olduğunu ve sivilleri hedef alan saldırıları reddettiklerini ifade etti. Irak Başbakanı Sudani ise Irak'ın ABD ile tam ortaklık ilişkisine geçmek için çalıştıklarını ve stratejik bir ortaklığı görüşeceklerini söyledi.


Advertisement