Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Hasan Mandal haberleri, Hasan Mandal son dakika, son dakika Hasan Mandal

Son Dakika Hasan Mandal Haberleri

Son dakika Hasan Mandal haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son hasan mandal haberleri anında burada.


 • 04.12.2023 04 Ara 14:11 "7. Ulusal Kutup Bilimleri Sempozyumu ve 3. Kutup Şenliği" başladı

  '7. Ulusal Kutup Bilimleri Sempozyumu ve 3. Kutup Şenliği' başladı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, tarihçe olarak bakıldığı zaman en sıcak yazların görüldüğünü belirterek, "Eylül ayı geçen yüzyılın en sıcak zamanıydı, 2023'ün 4 ayı ortalamaların üzerindeydi.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:23 TÜBİTAK Başkanı: KKTC Üniversiteleri TÜBİTAK Programlarına Ulaşabilecek

  TÜBİTAK Başkanı: KKTC Üniversiteleri TÜBİTAK Programlarına Ulaşabilecek TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki tüm üniversitelerin, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki üniversiteler gibi TÜBİTAK programlarına ulaşabilmesinin mümkün olabileceğini belirtti. Mandal, KKTC'deki üniversitelerin araştırma temelli gelişiminin Türkiye'deki üniversitelerle daha fazla işbirliği geliştirmesine yönelik çalışmaların yapılacağını ifade etti.

 • 24.11.2023 24 Kas 15:18 TÜBİTAK Başkanı: Türksat 6A'yı geliştiriyoruz, ilk 10 ülkeden biri olacağız

  TÜBİTAK Başkanı: Türksat 6A'yı geliştiriyoruz, ilk 10 ülkeden biri olacağız TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türksat 6A haberleşme uydusunu geliştirdiklerini ve fırlattıklarında ilk 10 ülkeden biri olacaklarını söyledi. Mandal, Türksat 6A'nın Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 5G ve 6G gibi akıllı sistemleri konuşan sistemlerin temelini oluşturacağını belirtti.

 • 15.11.2023 15 Kas 17:14 TÜBİTAK Başkanı AOSB'yi ziyaret etti

  TÜBİTAK Başkanı AOSB'yi ziyaret etti TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ni (AOSB) ziyaret etti. Mandal, bölgedeki AR-GE departmanı bulunan firmaları gezdi ve projeler hakkında bilgi aldı. Ayrıca Mandal, Abdioğulları AŞ'nin dokunmuş ve örülmüş plastik ambalaj üretimini inceledi. Ziyarette Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay ve AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü de yer aldı.

 • 02.11.2023 02 Kas 11:28 TÜBİTAK, Türkiye Diri Faylarının Paleosismolojik Özelliklerini Belirlemek İçin Tarihte Bir İlk Proje Başlattı

  TÜBİTAK, Türkiye Diri Faylarının Paleosismolojik Özelliklerini Belirlemek İçin Tarihte Bir İlk Proje Başlattı TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türkiye Diri Faylarının Paleosismolojik Özelliklerinin Belirlenmesi Araştırma Projesi'nin tarihte bir ilk olduğunu ve Türkiye'nin tüm aktif diri fay hatlarının taranacağını açıkladı. Proje kapsamında 14 yürütücü üniversite ve 22 katılımcı üniversiteden 190 araştırmacı görev yapacak. Bu çalışma ile depremlerin tekrar etme sıklığı, büyüklükleri ve riskleri belirlenerek şehirlerin, bölgelerin ve sanayilerin haritaları gözden geçirilecek. Türkiye'deki 128 fay segmenti üzerinde yapılacak çalışmalar, AFAD ve yerel yönetimler tarafından da değerlendirilecek. Bu proje, depremle iç içe yaşayan diğer ülkelere de örnek bir model olabilecektir.

 • 01.11.2023 01 Kas 11:22 Kuşadası Körfezi'ndeki Faylar Hakkında TÜBİTAK'tan Açıklama

  Kuşadası Körfezi'ndeki Faylar Hakkında TÜBİTAK'tan Açıklama TÜBİTAK tarafından yapılan araştırma sonucunda, Kuşadası Körfezi içindeki fay zonu üzerinde aktif faylar tespit edildiği belirtildi. Ancak, bölgede 7'nin üzerinde büyüklükte deprem ihtimalinin sınırlı olduğu ifade edildi. Bununla birlikte, 5-6 büyüklüğünde depremler üretebilecek başka aktif faylar bulunduğu belirtildi. Uzmanlar, tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

 • 30.10.2023 30 Eki 11:24 TÜBİTAK Başkanı: Türksat 6A 2024'te fırlatılacak

  TÜBİTAK Başkanı: Türksat 6A 2024'te fırlatılacak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın 2024'te fırlatılacağını açıkladı. Mandal, iletişim ve haberleşme uydularının önemine vurgu yaparak, Türkiye'nin bilim ve teknolojide güçlü olmasının adaletin sağlanması için önemli olduğunu belirtti. Ayrıca Mandal, TEKNOFEST ve bilim festivalleri sayesinde Türk gençlerinin bilim ve teknolojiyle sorunları çözmeye aday olduğunu ifade etti.

 • 24.10.2023 24 Eki 12:28 TÜBİTAK Başkanı: Küresel risklerin çözümü bilim ve teknolojide

  TÜBİTAK Başkanı: Küresel risklerin çözümü bilim ve teknolojide TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, küresel risklerin çözümünün bilim ve teknolojide arandığını belirterek, bilgiyi üreten ve bilgiyi kullananların birlikte çalışma zorunluluğu olduğunu kaydetti. Ege Üniversitesi (EÜ) açıklamasına göre, 'TÜBİTAK 2209 A/B Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı Belge Takdim Töreni', Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde yapıldı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Mandal, 'Acil Çözüm Gerektiren Güçlüklere Karşı Yenilikçi Bilim ve Teknoloji Yaklaşımı' sunumunda küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkati çekerek, Türkiye'nin bu değişimden en çok etkilenen ülkeler arasında olduğunu belirtti. Gelecekteki kıtlık riskine değinen Mandal, 'Bu değişiklikler, dolaylı olarak insan sağlını etkileyen patojenleri ortaya çıkarabilir. Tüm dünya bu sorunun çözümünü bilim ve teknolojide arıyor. Bilgi üretenin ve bilgiyi kullananların birlikte çalışma zorunluluğu var.' değerlendirmesini yaptı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da öncelikli alanlara yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yenilikçi adımlar atarak sürdürdüklerini ifade ederek, son 3 yıldır TÜBİTAK proje kabul oranında ve uluslararası projelerde fon almada Türkiye 1.'si olmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

 • 23.10.2023 23 Eki 14:02 TÜBİTAK Başkanı: Bilim ve Teknolojiyle Güçlenmeliyiz

  TÜBİTAK Başkanı: Bilim ve Teknolojiyle Güçlenmeliyiz TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, İYTE koordinatörlüğünde yürütülecek Biyomedikal Teknolojiler ve İnovasyon 'BIOTIN' Doktora Programı Projesi'nin başlangıç toplantısında, bilim ve teknolojinin güçlendirici bir rol oynadığını vurgulayarak, daha güçlü bir ekosistem oluşturmanın önemini belirtti. Proje kapsamında biyomedikal araştırmalar yapmak isteyen doktora öğrencilerine burs desteği sağlanacak ve araştırmalar İYTE, İBG ve Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek.

 • 13.10.2023 13 Eki 14:33 TÜBİTAK Başkanı: Türkiye'nin Ay misyonu 2026'da başlayacak

  TÜBİTAK Başkanı: Türkiye'nin Ay misyonu 2026'da başlayacak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin Ay misyonunun 2026'da sert inişle başlamasının planlandığını söyledi. Mandal, Türkiye'nin uzayla ilgili çalışmalarının devamının ancak uzayla mümkün olabileceğini vurgulayarak, Türkiye'nin yeni haberleşme uydusu 6A'nın gelecek yılın başlarında yörüngesine fırlatılacağını aktardı. Ayrıca, Türkiye'nin ilk uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST'e değinen Mandal, etkinliğe katılımın her geçen yıl arttığını ve gençlerin teknolojiyi tasarlayan ve üreten bireyler olma hedefine ulaştığını belirtti.

 • 12.10.2023 12 Eki 11:42 YTÜ akademik yıl açılışı TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal'ın ilk dersiyle başladı

  YTÜ akademik yıl açılışı TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal'ın ilk dersiyle başladı Yıldız Teknik Üniversitesi, 2023-2024 eğitim öğretim yılına TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın verdiği 'Acil Çözüm Gerektiren Güçlüklere Karşı Yenilikçi Bilim ve Teknoloji Yaklaşımı' dersi ile merhaba dedi. YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, akademisyenlere seslenerek üniversitenin AR-GE çalışmalarını ve sürdürülebilirlik hedeflerini paylaştı.

 • 28.09.2023 28 Eyl 11:17 TEKNOFEST İzmir'de Yenilenebilir Enerji ve Hidrojen Teknolojisi Öğretiliyor

  TEKNOFEST İzmir'de Yenilenebilir Enerji ve Hidrojen Teknolojisi Öğretiliyor TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TEKNOFEST İzmir'de çocuklara suyu ayrıştırarak hidrojeni depolama ve kullanma yöntemini öğrettiklerini belirtti. Mandal, herkesi festivalde buluşmaya ve teknolojileri deneyimlemeye davet etti.

 • 27.09.2023 27 Eyl 16:59 TÜBİTAK Başkanı: TEKNOFEST'teki ilgi heyecanlandırıyor ve sorumluluğumuzu artırıyor

  TÜBİTAK Başkanı: TEKNOFEST'teki ilgi heyecanlandırıyor ve sorumluluğumuzu artırıyor TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, İzmir'de gerçekleştirilen TEKNOFEST'e katılan gençlerin inceleme, deneyimle ve gözlemle fırsatı yakaladıklarını belirtti. Mandal, standı ziyaret edenlerin birçok farklı teknolojiye yakından bakma şansı olduğunu ve geleceğin teknolojilerini tasarlayıp geliştirip üreteceklerini ifade etti. Ayrıca, hidrojen enerjisi ve yeşil dönüşüm hakkında bilgiler verildiğini ve çip üretimi, savunma sanayii ve raylı ulaşım gibi konuların da tanıtıldığını söyledi. TEKNOFEST'teki heyecanın, insana yapılan yatırımın karşılık bulacağını gösterdiğini vurguladı.

 • 25.09.2023 25 Eyl 20:55 TÜBİTAK Başkanı: Astronotlarımız 2024'ün başında uzay yolculuğuna çıkacak

  TÜBİTAK Başkanı: Astronotlarımız 2024'ün başında uzay yolculuğuna çıkacak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin ilk uzay yolcularının 2024'ün başında uzay yolculuğuna çıkacağını ve 13 farklı bilimsel deneyin gerçekleştirileceğini açıkladı. Mandal, Türkiye'nin uzay programının açıklanmasıyla birlikte uluslararası camia tarafından değerlendirilmeye başlandığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin uzay ekonomisine geçtiğini ve milli uzay programının ülkeye önemli bir kazanım getireceğini ifade etti.

 • 22.09.2023 22 Eyl 10:33 Savunma sanayisinin liderlik okulu SAHA MBA'nın 5. dönemi başladı

  Savunma sanayisinin liderlik okulu SAHA MBA'nın 5. dönemi başladı Savunma sanayisinin liderlik okulu SAHA MBA'nın 5'inci dönemi başladı.

 • 15.09.2023 15 Eyl 14:39 Aksaray Bilim Festivali törenle açıldı

  Aksaray Bilim Festivali törenle açıldı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, gençlerden Aksaray Bilim Festivali süresince stantları gezmesini istedi.

 • 14.09.2023 14 Eyl 20:53 Batman Üniversitesi'nde Kırsal ve Bölgesel Kalkınma Konferansı Düzenlendi

  Batman Üniversitesi'nde Kırsal ve Bölgesel Kalkınma Konferansı Düzenlendi Batman Üniversitesi, 'Kırsal ve Bölgesel Kalkınmada Üniversitelerin Rolü' konulu bir konferans düzenledi. Konferansa TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar online olarak katıldı. Konferansta, TÜBİTAK'ın gençlere yönelik çalışmaları ve TEKNOFEST'in önemi vurgulandı. Ayrıca, konferansta Batman Üniversitesi Rektörü ve diğer üniversite rektörleri de sunum yaptı. Programa akademisyenler, kurum temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 18:30 Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar Batmanlı öğrencilerle buluştu

  Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar Batmanlı öğrencilerle buluştu Prof. Dr. Aziz Sancar ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Batman Üniversitesi konferans salonunda öğrencilerle online olarak buluştu. Programda Sancar, gençlerle yapılan buluşmaların kendisini mutlu ettiğini ve onlardan ilham aldığını belirtti. Ayrıca, başarısız olması durumunda sadece kendisinin değil, tüm Türkiye'nin başarısız olacağını düşünerek pes etmediğini ifade etti. TÜBİTAK Başkanı Mandal ise TEKNOFEST programının gençlere ve öğrencilere yönelik olduğunu ve bu yıl 1 milyon kişinin katıldığını söyledi.

 • 03.09.2023 03 Eyl 14:27 TÜBİTAK Başkanı TEKNOFEST'te DÜ standını ziyaret etti

  TÜBİTAK Başkanı TEKNOFEST'te DÜ standını ziyaret etti TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Ankara'da düzenlenen TEKNOFEST'te Düzce Üniversitesi standını ziyaret etti. Mandal, üniversitenin başarılı takımlarını tebrik etti ve öğrencilerin geliştirdiği otonom aracı inceledi.

 • 03.09.2023 03 Eyl 11:15 TÜBİTAK Başkanı: Türkiye'nin geleceği TEKNOFEST'te

  TÜBİTAK Başkanı: Türkiye'nin geleceği TEKNOFEST'te TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin insanlık ve ülke için gerekli teknolojilerin üretilmesinde ana bileşen olan insan kaynağının TEKNOFEST'lerden yetiştiğini belirtti. Mandal, TEKNOFEST'in son gününde yaptığı açıklamada, gençlerde farkındalık oluşturmayı ve onlara 'ben de yapabilirim' düşüncesini aşılamayı amaçladıklarını söyledi.

 • 28.08.2023 28 Ağu 16:30 TÜBİTAK Başkanı Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesini ziyaret etti

  TÜBİTAK Başkanı Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesini ziyaret etti TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ni ziyaret ederek TÜBİTAK projeleri ve AR-GE çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 • 01.08.2023 01 Ağu 15:47 Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK'e 5 üye atadı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK'e 5 üye atadı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) 5 üye atandı. Atamalar arasında TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Halit Eyüp Özdemir, İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Süleyman Demirel Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün yer alıyor.

 • 01.08.2023 01 Ağu 03:32 YÖK Üyeliğine 5 Kişi Atandı

  YÖK Üyeliğine 5 Kişi Atandı Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararıyla YÖK üyeliğine Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Halit Eyüp Özdemir, Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve Prof. Dr. Haluk Görgün seçildi. Atama kararı, Yükseköğretim Kanunu ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince yapıldı.

 • 01.08.2023 01 Ağu 03:16 YÖK Üyeliğine 5 Kişi Atandı

  YÖK Üyeliğine 5 Kişi Atandı Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararıyla YÖK üyeliğine Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Halit Eyüp Özdemir, Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve Prof. Dr. Haluk Görgün seçildi. Atama kararı, Yükseköğretim Kanunu ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince yapıldı.

 • 01.08.2023 01 Ağu 02:47 YÖK'e 5 yeni üye seçildi

  YÖK'e 5 yeni üye seçildi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararla, Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Halit Eyüp Özdemir, Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve Prof. Dr. Haluk Görgün YÖK üyesi olarak seçildi.

 • 25.07.2023 25 Tem 11:07 TÜBİTAK, teknolojinin "diplomasi aracı" olma gücünü artırmayı hedefliyor

  TÜBİTAK, teknolojinin 'diplomasi aracı' olma gücünü artırmayı hedefliyor Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin artık kendini konumlandırma noktasında teknolojiyi diplomasinin aracı olarak kullandığını belirterek, "Hedefimiz Cumhurbaşkanımızın yurt dışı ziyaretlerinde Türkiye'nin teknolojiyi...

 • 19.07.2023 19 Tem 13:19 Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ı Erkilet Generalemir Havacılık ve Uzay Bilimleri Merkezi'nde misafir etti

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ı Erkilet Generalemir Havacılık ve Uzay Bilimleri Merkezi'nde misafir etti Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ı Erkilet Generalemir Havacılık ve Uzay Bilimleri Merkezi'nde misafir edip, verilen eğitimler hakkında bilgilendirdi. Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinanlı çocuklara ücretsiz sundukları okul niteliğindeki tesis sayesinde üreten bireyler yetiştirdiklerini belirtti. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise yapılan hizmetleri başarılı bulduğunu belirterek, TEKNOFEST'te Performans Ödülü alan takımı tebrik etti.

 • 19.07.2023 19 Tem 09:32 TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kayseri Üniversitesi'nde çalıştayda konuştu

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kayseri Üniversitesi'nde çalıştayda konuştu TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kayseri Üniversitesi tarafından düzenlenen çalıştayda konuşma yaptı ve akademisyenlerle söyleşi gerçekleştirdi. Mandal, Türkiye'nin bilimsel çalışmalardaki başarısını vurgulayarak, TÜBİTAK'ın araştırmacılara destek vermeye devam ettiğini belirtti.

 • 15.07.2023 15 Tem 13:22 TÜBİTAK Başkanı: Türkiye Artık Hiçbir İhanet Girişimiyle Karanlığa Gömülemez

  TÜBİTAK Başkanı: Türkiye Artık Hiçbir İhanet Girişimiyle Karanlığa Gömülemez TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türkiye'nin artık hiçbir ihanet girişimiyle karanlığa gömülemeyeceğini ve demokrasi yolundan döndürülemeyeceğini belirtti. Mandal, Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında küresel bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, ülkenin hedefinin 'Türkiye Yüzyılı' olduğunu ve bu doğrultuda ilerlediğini söyledi.

 • 03.07.2023 03 Tem 22:09 TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, G20 Araştırma ve Yenilik Girişimi Zirvesi'ne katılacak

  TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, G20 Araştırma ve Yenilik Girişimi Zirvesi'ne katılacak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, G20 Araştırma ve Yenilik Girişimi Zirvesi'ne katılarak Türkiye'yi temsil edecek. Zirve kapsamında RIIG toplantıları gerçekleştirilecek ve Araştırma Bakanları Deklarasyonu imzalanacak. G20 RIIG çalışmaları, TÜBİTAK tarafından takip ediliyor.

 • 22.06.2023 22 Haz 03:37 Türkiye'nin bilim ve teknolojide görünürlüğü arttı

  Türkiye'nin bilim ve teknolojide görünürlüğü arttı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin günümüzde özellikle bilim ve teknoloji alanında görünürlüğünün arttığını söyledi.

 • 22.06.2023 22 Haz 00:29 TÜBİTAK, EUREKA Dönem Başkanlığı'nı üstlenecek

  TÜBİTAK, EUREKA Dönem Başkanlığı'nı üstlenecek TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin 1 Temmuz tarihinde EUREKA Dönem Başkanlığı görevini üstleneceğini açıkladı. Mandal, EUREKA'nın sınır ötesi işbirliklerini teşvik eden ve yenilikçi girişimlerin büyümesini sağlayan çok sayıda başarılı projeye olanak sağladığını belirtti. EUREKA'nın 1985 yılında kurulduğunu ve Türkiye'nin platformun programlarına etkin biçimde katıldığını anımsatan Mandal, EUREKA Dönem Başkanlığının daha önce de 2 defa Türkiye tarafından yürütüldüğünü ve başkanlığın 1 yıl devam edeceğini belirtti. Mandal, TÜBİTAK ile EUREKA'nın rollerinin büyük ölçüde uyumlu olduğuna işaret ederek, bu kurumların küçük ve orta ölçekli işletmeler, akademisyenler ve endüstriler de dahil olmak üzere çeşitli paydaşlara araştırma ve yeniliği teşvik etmede çok önemli rol oynadıklarını anlattı.

 • 16.06.2023 16 Haz 16:26 TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Kampüsü Türkiye'nin kendi ilaç ve aşısını üretecek

  TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Kampüsü Türkiye'nin kendi ilaç ve aşısını üretecek TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Aşı ve İlaç Geliştirme Kampüsü'nde Türkiye'nin kendi ilacını ve aşısını üretmek, ihraç etmek ve dost, müttefik ülkelere sağlamak için çalışmalar yapılacağını söyledi. Kampüs, sağlık sektöründe çalışmalar yürüten akademik ve kamu kurumları ile özel sektörde çalışan firmalara ortak alan olarak hizmet verecek.

 • 14.06.2023 14 Haz 19:20 SERÇEV, Özel Gereksinimli Çocuklar İçin Pozisyonlama ve Yaşama Katılma Gereçleri Üretimi Projesini Tanıttı

  SERÇEV, Özel Gereksinimli Çocuklar İçin Pozisyonlama ve Yaşama Katılma Gereçleri Üretimi Projesini Tanıttı Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV), özel gereksinimli çocuklar için pozisyonlama ve yaşama katılma gereçleri üretimi projesini tanıttı. Programa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Kırçuval katıldı. Dönmez, engelliler için üretilen araçların tasarımından malzemesine kadar her şeyin Türkiye'de yapılacağını belirtti. Ankara Kalkınma Ajansı ile yürütülecek proje kapsamında, engelli bireylerin genel yaşam tarzına uyumlu olması amaçlanan pozisyonlama ve taşıma gereçleri tasarlanarak üretilecek.

 • 12.06.2023 12 Haz 17:07 TÜBİTAK Başkanı Mandal: Üniversiteler yetkinliklerini daha fazla ön plana getirecek

  TÜBİTAK Başkanı Mandal: Üniversiteler yetkinliklerini daha fazla ön plana getirecek TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Çukurova Üniversitesi'nde düzenlenen 'Akademik Personel Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, üniversitelerin kendi bölgesinin ihtiyaçları ve ulusal rekabet boyutunu dikkate alarak yetkinliklerini daha fazla ön plana getireceğini belirtti. Mandal, bilim ve teknolojinin gelecek odaklı küresel veya ulusal sorunlara karşı çözüm noktaları içerisinde teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

 • 08.06.2023 08 Haz 13:12 TÜBİTAK, Türk ve Azerbaycanlı bilim insanlarının ortak AR-GE projelerini destekleyecek

  TÜBİTAK, Türk ve Azerbaycanlı bilim insanlarının ortak AR-GE projelerini destekleyecek TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türk ve Azerbaycanlı bilim insanlarının gerçekleştireceği ortak AR-GE projelerinin desteklenmesi amacıyla yeni çağrılar açacaklarını belirtti. Mandal, Azerbaycan'a yaptığı ziyaret kapsamında Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ile niyet mektubu imzaladı ve işbirliği protokolü imzaladı. Türk ve Azerbaycanlı bilim insanlarının gerçekleştireceği ortak AR-GE projelerinin desteklenmesi amacıyla yeni çağrılar açacaklarını ifade eden Mandal, 'tek millet, iki devlet' yaklaşımıyla ülkemiz ile Azerbaycan ortak araştırma ekosistemini geliştirmek için adımlar atmaya devam edeceklerini söyledi.

 • 06.06.2023 06 Haz 15:01 Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde kariyer günleri gerçekleştirildi

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde kariyer günleri gerçekleştirildi Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde kariyer günleri düzenlendi. Konferansa çok sayıda öğrenci katılım sağladı. Programa, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Darülaceze Başkanı Hamze Cebeci, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 • 01.06.2023 01 Haz 10:51 Şişecam, TÜBİTAK Başkanı ve ekibini AR-GE merkezinde ağırladı

  Şişecam, TÜBİTAK Başkanı ve ekibini AR-GE merkezinde ağırladı Şişecam, Avrupa'nın en büyük AR-GE merkezleri arasında yer alan Şişecam Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi'nde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve ekibini ağırladı. Şirket, TÜBİTAK ile yürüttüğü projeler hakkında bilgi paylaştı.

 • 30.05.2023 30 May 17:23 TÜBİTAK Başkanı Mandal: Türkiye'de ilk kez fay hatları araştırma gemisiyle tarandı

  TÜBİTAK Başkanı Mandal: Türkiye'de ilk kez fay hatları araştırma gemisiyle tarandı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'de ilk kez, bir araştırma gemisiyle fay hatlarının ortaya konmasına yönelik çalışmayla 1300 kilometrelik alanın tarandığını bildirdi. Mandal, deprem araştırmalarının TÜBİTAK açısından stratejik ve ihtiyaç odaklı AR-GE ve yenilik konularında birinci sırada geldiğini belirterek, şehirlerin risk haritalarının çıkartıldığını ve elektronik optik çözümler üretmeye çalıştıklarını ifade etti.

 • 17.05.2023 17 May 13:24 TÜBİTAK Başkanı Mandal: TEKNOFEST'te gençler afet odaklı çözümler üretiyor

  TÜBİTAK Başkanı Mandal: TEKNOFEST'te gençler afet odaklı çözümler üretiyor TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali yarışmalarına katılan gençlerin toplumun büyük kesimini etkileyen olaylara odaklanarak çözümler üretmeye çalışmasının sevindirici olduğunu söyledi. Mandal, yarışmalarda katılımcıların "serbest görev" tanımıyla projeler hazırladığını dile getirdi.

 • 09.05.2023 09 May 16:05 TÜBİTAK Başkanı Mandal: Yeşil hidrojen üretiminde üs haline gelebiliriz

  TÜBİTAK Başkanı Mandal: Yeşil hidrojen üretiminde üs haline gelebiliriz TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, "Türkiye'nin gelecekte yeşil hidrojen üretimi konusunda bir üs haline gelme durumu var. Türkiye'de; 2'nci, 3'üncü hidrojen vadileri neden olmasın" dedi.

 • 09.05.2023 09 May 15:42 TÜBİTAK Başkanı Mandal: Yeşil hidrojen üretiminde üs haline gelebiliriz

  TÜBİTAK Başkanı Mandal: Yeşil hidrojen üretiminde üs haline gelebiliriz TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türkiye'nin yeşil hidrojen üretimi konusunda bir üs haline gelebileceğini belirtti. Ankara Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de konuşma yaptı.

 • 09.05.2023 09 May 14:51 TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal: Türkiye gelecekte yeşil hidrojen üretimi konusunda bir üs haline gelebilir

  TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal: Türkiye gelecekte yeşil hidrojen üretimi konusunda bir üs haline gelebilir TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Ankara Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 'Ufuk Avrupa Programı Hidrojen Odaklı Bilgi Günü' toplantısında Türkiye'nin yeşil hidrojen üretimi konusunda bir üs haline gelebileceğini belirtti.

 • 03.05.2023 03 May 11:55 Sivas Cumhuriyet University Receives Prestigious Project Support from TÜBİTAK

  Sivas Cumhuriyet University Receives Prestigious Project Support from TÜBİTAK Sivas Cumhuriyet University has been awarded TÜBİTAK's most prestigious project support within the scope of the TÜBİTAK 1004 Excellence Center Support Program. The project, titled Quantum Cascade Lasers Devices and Applications, is led by CÜNAM and will be supported for 48 months with the participation of many undergraduate and graduate students.

 • 29.04.2023 29 Nis 12:49 TÜBİTAK Başkanı Mandal: İMECE'de her şey mükemmel ilerliyor

  TÜBİTAK Başkanı Mandal: İMECE'de her şey mükemmel ilerliyor TEKNOFEST'te konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, yerli ve milli gözlem uydusu İMECE'nin başarılı bir şekilde gönderildiğini ve görüntü alma noktasında her şeyin mükemmel planlandığı şekilde ilerlediğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu 6A'nın da bu yılın sonunda veya 2024 yılında fırlatılacağını söyledi ve gençlerin heyecanının gelecekte daha iyisini yapabilmek için bir kazanım olduğunu vurguladı.

 • 29.04.2023 29 Nis 11:12 TÜBİTAK Başkanı Mandal: İMECE görevini başarıyla tamamladı, görüntüleri yakında duyuracağız

  TÜBİTAK Başkanı Mandal: İMECE görevini başarıyla tamamladı, görüntüleri yakında duyuracağız TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TEKNOFEST'te yaptığı konuşmada yerli ve milli gözlem uydusu İMECE hakkında bilgi vererek, görevini başarıyla tamamladığını ve görüntüleri yakın zamanda duyuracaklarını söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu 6A'nın da bu yılın sonunda veya 2024 yılında fırlatılacağını belirtti.

 • 27.04.2023 27 Nis 21:25 BAKAN VARANK GEÇMİŞ DÖNEM HÜKÜMETLERİ BU DÖNÜŞÜMLERİ UZAKTAN İZLERDİ

  BAKAN VARANK GEÇMİŞ DÖNEM HÜKÜMETLERİ BU DÖNÜŞÜMLERİ UZAKTAN İZLERDİ SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr Hasan Mandal'ın katıldığı törenle HYSouthMarmara Hidrojen Vadisi Projesi ve Güney Marmara Hidrojen Kıyısı Platformu Güdümlü Projesi'nin imzaları atıldı.

 • 27.04.2023 27 Nis 21:20 BAKAN VARANK: GEÇMİŞ DÖNEM HÜKÜMETLERİ BU DÖNÜŞÜMLERİ UZAKTAN İZLERDİ

  BAKAN VARANK: GEÇMİŞ DÖNEM HÜKÜMETLERİ BU DÖNÜŞÜMLERİ UZAKTAN İZLERDİ SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr Hasan Mandal'ın katıldığı törenle HYSouthMarmara Hidrojen Vadisi Projesi ve Güney Marmara Hidrojen Kıyısı Platformu Güdümlü Projesi'nin imzaları atıldı.

 • 26.04.2023 26 Nis 20:09 Çip Üretim Tesisi Yatırımı ve "IDEA Incubation" kuluçka merkezi Kocaeli'de açıldı

  Çip Üretim Tesisi Yatırımı ve 'IDEA Incubation' kuluçka merkezi Kocaeli'de açıldı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 65 nanometre çip üretimiyle kazanacakları yetkinliğin hem özgüven açısından hem de yatırımın gerçekleşmesi açısından önemli bir deneyim olacağı görüşünde olduğunu söyledi.

 • 26.04.2023 26 Nis 11:18 TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: İMECE Uydusundan İlk Sinyal Alındı

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: İMECE Uydusundan İlk Sinyal Alındı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE'den ilk sinyalin alındığını açıkladı. Mandal, ayrıca Türkiye'nin kendi uydu fırlatma altyapısına sahip olma hedefinde olduklarını belirtti ve gelecek projeler hakkında bilgi verdi.

Advertisement