Başbakan Davutoğlu: PYD'nin Masaya Oturmasına Karşıyız - Son Dakika
Güncel

Başbakan Davutoğlu: PYD'nin Masaya Oturmasına Karşıyız

CNN International kanalından Amanpour'a konuşan Davutoğlu, "Biz Suriyeli Kürtleri istiyoruz. Biz terör örgütü olan PYD'nin masaya oturmasına karşıyız" dedi.

25.01.2016 22:49  Güncelleme: 11:05

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CNN International kanalında gazeteci Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı. Suriye krizinin çözümüne ilişkin konuşan Davutoğlu, "Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. Biz terör örgütü olan PYD'nin masaya oturmasına karşıyız. PYD, sadece Türkiye'nin değil Avrupa Birliği ve ABD'nin de terör örgütü kabul ettiği PKK'nın uzantısı" dedi. Davutoğlu, Rusya'nın Suriye'deki varlığını ise "Rusya aslında Suriye'yi işgal ediyor" şeklinde yorumladı.

"BÖLGENİN GERÇEKLİĞİNDE YAŞAMIYORLAR"

Amanpour'un, "Siz ve AB terör örgütü olarak kabul ediyor olabilir fakat ABD sahada onlarla hareket ediyor. Gerçeği kabul etme zamanı gelmedi mi?" yorumu üzerine de Davutoğlu, "Onları meşru ortak olarak görenler, bölgenin gerçekliğinde yaşamıyorlar. Hiç kimse bizi, bu insanların barış istediğine ikna edemez" diye konuştu.

"İRAN'IN ANLAŞMASINDAN MEMNUNUM"

İran'ın nükleer anlaşmayla büyük bir zafer kazandığı yorumuna Türkiye'nin nasıl yaklaştığı sorusu üzerine Davutoğlu, "İran'ın nükleer programla ilgili bir anlaşmaya varılmasından mutluluk duyuyorum. Bunun çözüme kavuşması sadece İran için değil tüm dünya ekonomisi için de iyi" değerlendirmesinde bulundu.

"İRAN RAKİBİMİZ DEĞİL KOMŞUMUZ"

"İran'ı bölgesel bir rakip olarak görüyor musunuz?" sorusuna Davutoğlu, "İran'ı rakip olarak görmüyoruz. Biz komşuyuz. Tarih boyunca iyi ve kötü ilişkilerimiz oldu. Fakat son 20 yılda ilişkilerimiz iyi komşuluk ilişkilerine dayanıyor. Suriye ve Irak'ta bazı fikir ayrılıklarımız var" ifadesini kullandı.

RUSYA'NIN MÜDAHALELERİNİ ELEŞTİRDİ

Rusya'nın Suriye'ye düzenlediği operasyonlarla ilgili Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: Rusya, çok uzun süre boyunca Suriye'ye dışarından müdahale edilmesine karşıydı. Fakat şimdi Rusya'nın kendisi çok olumsuz bir şekilde müdahale ediyor. Aslında Suriye'yi işgal ediyor.

"RUSYA SİVİLLERİ TÜRKİYE SINIRINA İTİYOR"

Rusya'nın şimdiye kadar düzenlediği tüm operasyonların yüzde 90'ında sivilleri ve İdlib, Azez, Halep, Lazkiye'deki ılımlı muhalifleri hedef aldı. Rusya okulları, hastaneleri vurdu. Rusya'nın bombardımanından kaçan yaralılar Türkiye'ye sığınıyor. Rus operasyonlarının sadece yüzde 10'u DAEŞ'i hedef aldı. Rusya, diğerleri gibi barış sürecine katkıda bulunabilir. Fakat Rusya'dan Suriyeli sivillere saygı göstermesini ve sivilleri Türkiye sınırına itmemesini bekliyoruz.

"ESED KAZANMIYOR"

Suriye'deki sürecin başından beri "Esed gitmeli" tavrını koruduğu ve "Esed'in Rusya'nın hava desteği ve İran ve Hizbullah'ın kara desteğiyle kazanıyor göründüğü şeklindeki değerlendirme üzerine Davutoğlu, "Esed kazanmıyor. Eğer Esed Şam'da oturmaya devam ederse hiçbir Suriyeli ülkesine dönmez. Bu bizim barış için temel şartımız. Kesinlikle kazanıyor değil" şeklinde cevap verdi.

Amanpour'un PKK'ın mı yoksa DAEŞ'in mi Türkiye için daha büyük bir tehdit oluşturduğuna yönelik sorusu üzerine Davutoğlu, kötülüklerin karşılaştırılamayacağını ifade ederek, ikisinin de Türkiye için tehlikeli olduğunu, ikisinin de ideolojik olarak demokrasiye karşı olduğunu söyledi.

"GEÇEN YIL İSTEYEN BİZİ ELEŞTİREBİLİYORDU"

Davutoğlu, hükümete yönelik eleştirilerle ilgili, Türkiye'nin çok sağlam bir demokrasiye sahip olduğunun altını çizdi. Geçen yıl ülkede iki seçimin yapıldığını ve bu iki seçimin de adil ve tarafsız olduğunu belirten Davutoğlu, seçimler döneminde AK Parti'nin her çeşit eleştiriye maruz kaldığını, bir çok gazete ve televizyon kanalında AK Parti'yi hedef alan haberler yapıldığını söyledi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNDU

Son dönemde akademisyenler tarafından bazı açıklamalar yapıldığını belirten Davutoğlu, "Eğer ifade özgürlüğüne karşı herhangi bir şey olursa, bunun karşısında duracak bununla savaşacak ilk kişi benim" ifadesini kullandı. Buradaki asıl sorunun aslında ifade özgürlüğü olmadığını, teröre teşvik olduğunu söyleyen Davutoğlu, akademisyenlere ahlaki sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda çağrıda bulunduğunu dile getirdi.

"SİVİL BİR ANAYASA HAZIRLAMALIYIZ"

Başbakan Davutoğlu, anayasa değişikliği ile ilgili bir soru üzerine, 1980'lerin başında askeri cunta tarafından hazırlanmış bir anayasanın uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde olduğunu belirterek, Türkiye'nin bireysel özgürlüklere, hak ve özgürlüklere, kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Davutoğlu, "Eğer böyle bir anayasayı hazırlarsak, sivil bir meclis tarafından sivil bir anayasa hazırlarsak, bu yapabileceğimiz en önemli ve en büyük reform olacaktır" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu: PYD\'nin Masaya Oturmasına Karşıyız
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Başbakan Davutoğlu: PYD'nin Masaya Oturmasına Karşıyız - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (69)

 • ZAGROS: DÜNYA DA TÜRK KÖKENLİ FAŞİSTLERDEN DAHA TEREOR BİR TOPLUM YOKTUTUR. 81 21 Yanıtla
  Neuköllner: Dünyada bitane türk fasist yotur kocum..türk demek müslüman demek..müminde fasistligi kabul etmez..ülkücüyüm..yillarca ülküculerin icinde oldum..bi tane bile fasist yok ..bak komunist kabullenir komunistligini..alman naziside kabullenir fasistligini..ama hicbir ülkücü kabullenmez..cünkü faşist degildir..siz diosunuz fasist diye..abi faşizmle uzaktan yakinda alakasi yok..o sadece hareketi toplamak icin zamaninda biraz türklük öne atildi..macat gururu okşayici bise olsun..okadar 1 1
 • HAKKARİLİYİM: Yahu bu ne kurt dusmanligidir resmen catladigini belli etme 74 27 Yanıtla
 • ahmet unlu: Afrikada bir kürt kazanımı olsa,bunlar onada karsi cikar....cunku bunlarin geninde kürt düsmanligi var... 85 11 Yanıtla
 • ..........: Sen istediğin kadar karşı çık , 71 4 Yanıtla
 • Bilal: TÜRKÜN GÜCÜNÜ GÖRECEKSİNİZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!GÜCÜNÜ GÖRECEKSİNİZ!!!!!!!!!!! GÖRECEKSİNİZZZZZZZZZZZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!TÜRKÜN GÜCÜNÜÜÜÜÜÜ GÖREÇEKSİNİZ!!!!!!!!!!TÜRKÜN GÜCÜNÜ GÖRECEKSİNİZZZZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 4 70 Yanıtla
  çarsı: türkün gücü vardır ama sizin gibi fasız ırkcı ve zalimlerın gücü yoktur ne ALLAHIN katında nede türkiyede barış kardeşlık isteyenın yanında 4 1 Kesin karar: Ya kardeşim sen ve senin gibiler ne içiyor bilmem ki Türk Spor da yok ticarette yok bilim de yok teknoloji de yok insanlık desen o zaten hiç yok sadece mafya yolsuzluk adam kayirma tüm partilerde ne gücü komik olma 0 1
 • davut: Yine sacmaladi bizimki. 50 12 Yanıtla
 • Kaptan: Sıkıntı yok pyd oturur masaya , yavaş yavaş alıştıra alıştıra ! Hep tükürüğümüzü yalamadıkmı ??? 54 6 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement