Bıtaf ve Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Çalışmalarına Başladı - Son Dakika
Güncel

Bıtaf ve Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Çalışmalarına Başladı

Bıtaf ve Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Çalışmalarına Başladı

Türkiye-birleşik Krallık Parlamentolar Arası Dostluk Grubu'nun resmi sekretaryası olarak seçilen Britanya Türk İlişkileri Enstitüsü çalışmalarına başladı.

02.03.2016 14:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye-birleşik Krallık Parlamentolar Arası Dostluk Grubu'nun resmi sekretaryası olarak seçilen Britanya Türk İlişkileri Enstitüsü çalışmalarına başladı.

Türkiye- Birleşik Krallık Parlamentolar Arası Dostluk Grubu'nun (All Party Parliamentary Group-Turkey) resmi sekretaryası olarak göreve başlayan Britanya Türk İlişkileri Enstitüsü (British Institute of Turkish Affairs), İngiliz Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu'nun (APPG), desteği ile gala yemeğinde bir araya geldi.

London Bridge'deki Kilikyas Restaurant'ta düzenlenen ve Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç'in onur konuğu olarak katıldığı etkinliğe, Azerbaycan'ın Londra Büyükelçisi Tahir Taghizadeh, İngiliz Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı ve Milletvekili Madeleine Moon, BİTAF Başkanı Sedat Özdemir, Başkan Yardımcısı Ali Eren, Türk-İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası (TBCCI) Başkanı Emma Edhem, TUSİAD İngiltere Başkanı Hasan Turunç, MUSİAD İngiltere Temsilcisi Uğur Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Ali Demirbağ, Türk-İngiliz Sağlıkçılar Birliği Başkanı Ali Demirbağ, Türk-İngiliz Gazeteciler Birliği Başkanı Alpaslan Düven, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA) Başkanı Çetin Ramadan, UETD İngiltere Genel Sekreteri Erdal Yetimova, Irak Türkmen Cephesi İngiltere Temsilcisi Sünduz Saqi, Türkiye'nin Muhafazakar Partili Dostları Grubu Başkanı Dr. Onur Çetin, Lordlar, bakanlar ve milletvekillerinin yanı sıra İngiltere Türk toplumunu temsilen önde gelen sivil toplum örgütleri başkan ve yetkilileri katıldı.

Gecede bir konuşma yapan BITAF Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özdemir, gecenin Türkiye ve İngiltere arasındaki ekonomik ve politik ilişkileri güçlendirme yönünde büyük önem taşıdığını ifade etti.

ÖZDEMİR "TÜRKİYE'NİN SİYASİ YAKLAŞIMLARI VE SOSYO-KÜLTÜREL FARKLILIKLARIN DOĞRU ANLAŞILMASINI İSTİYORUZ"

Özdemir, BITAF'ın kuruluş amacının özellikle Türkiye ve İngiltere arasındaki stratejik işbirliğini geliştirmek olduğunu belirterek, ayrıca amaçları arasında İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşlarının siyasete katılımı sağlamanın yanı sıra Türkiye'nin siyasi yaklaşımları ve sosyo-kültürel farklılıkların anlaşılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Gecede söz alan İngiliz Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı ve Milletvekili Madeleine Moon da, bu birlikteliğin yeni bir ilişkinin başlangıcı olduğunu vurgulayarak, Türkiye ile İngiltere arasında daha güçlü ilişkiler geliştirmesi gerektiğini belirterek, "Türkler İngiltere'ye tatil yapmaya geliyor. Bu tek boyutlu bir anlayış. İlişkilerimizi daha da derinleştirmemiz gerekiyor. Güçlü müttefik bağlarımız var. Farklı düşündüğümüz alanlar da var. Ancak en önemlisi dostluğumuz. NATO ve AB'de birlikte oldukça önemli çalışmalar yapıyoruz. Kültürel ve siyasi ilişkilerimizi daha fazla geliştirmeliyiz. Birlikte çalışma ve dostluk ruhuyla bunu başaracağız. Böylece güzel bir başlangıç yapmış olduk" şeklinde konuştu.

Doğan Haber Ajansı'ndan Aynur Tattersall'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Britanya Türk İlişkileri Enstitüsü'nün (BITAF) yeni bir yapılanma olduğunu belirterek, düzenli olarak parlamentodaki dostluk grubuyla temas içinde olduklarını ifade etti.

BİLGİÇ, "BITAF'I YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ"

Büyükelçi Bilgiç, amacın ikili ilişkileri siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda daha da geliştirilmesini sağlamak olduğuna dikkati çekerek şunları ifade etti:

"BITAF'dan beklentilerimiz özellikle toplumun burada ilgi gösterdiği, ihtiyaç duyduğu alanlarda; özellikle çalışılmasını, yoğunlaşılmasını istediği konularda rol alması. İki ülke ilişkilerine bu anlamda katkı sağlarken bunun da Türk toplumu ile birlikte yapılması. Türkiye'deki gelişmelerin önyargılı olmayan bir şekilde izlenmesi, Türkiye'nin imajına olumlu anlamda katkıda bulunmak ve ikili ilişkilere sivil toplum boyutundan destek vermek. Bu yönleriyle BITAF değerli. BITAF gibi bütün oluşumlarımızı da yürekten destekliyoruz" - Londra

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bıtaf ve Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Çalışmalarına Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya'da Minibüsle İki Kişinin Üzerine Sürülen Şüpheli Yakalandı
  22:39 Antalya'da Minibüsle İki Kişinin Üzerine Sürülen Şüpheli Yakalandı

  Antalya'nın Kepez ilçesinde bir iş yerinde çıkan tartışma sonucu, iş yeri sahibinin oğlu olan şüpheli, minibüsle yol kenarında bekleyen 2 kişinin üzerine sürdü. Kazada bir kişi hayatını kaybederken, diğer kişi yaralandı. Olay yerinden kaçan şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri
  22:39 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Gökhan Tepe, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konseri çok sayıda kişi izledi ve Tepe'nin en sevilen parçalarına müzikseverler eşlik etti. Tepe'nin performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Muğla Vali Yardımcısı: Geçen yıl 6,5 milyon turist ağırladık
  22:38 Muğla Vali Yardımcısı: Geçen yıl 6,5 milyon turist ağırladık

  Muğla Vali Yardımcısı Murat Sarı, Muğla'nın geçen yıl yaklaşık 6,5 milyon yerli ve yabancı turisti misafir ettiğini belirtti. Sarı, klasik turizmin yanı sıra kültürel, gastro turizm, spor turizmi ve sağlık turizmi gibi konularda da çalışmalar yaptıklarını ve hedeflerinin daha sürdürülebilir ve gelir getiren bir turizm anlayışını benimsemek olduğunu söyledi. Muğla ve çevresinin antik çağlardan günümüze inanç ve sağlık turizmi açısından önemli bir coğrafya olduğunu vurgulayan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar ise üniversitenin sürdürülebilir turizmi teşvik etmek için çeşitli projeler yürüttüğünü belirtti.

 • Zeytinburnu'nda motosiklet hırsızlığı kamerada
  22:35 Zeytinburnu'nda motosiklet hırsızlığı kamerada

  İstanbul Zeytinburnu'nda maskeli 2 hırsız, park halinde bulunan motosikleti çaldı. Hırsızlık anı güvenlik kamerasına yansıdı. Olay, 13 Nisan'da Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi Modabağ Sokak'ta meydana geldi. İddialara göre, otomobille sokağa gelen maskeli 2 kişi, Emre Ceylan'a ait olan 34 HTH 390 plakalı motosikleti iterek götürdü. Sabah uyandığında motorunun yerinde olmadığını gören Ceylan, güvenlik kamerasından çalındığını anlayınca polis ekiplerine ihbarda bulundu. Polis ekipleri güvenlik kameralarını inceleyerek hırsızları yakalamak için çalışma başlattı.

 • Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı
  22:33 Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı

  Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, Hanköy'de Ramazan Yazıcı'ya ait müstakil evde çıkan yangın sonucunda ev tamamen kullanılamaz hale geldi. Jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı.

 • Mardin Emniyet Müdürlüğü Polisleri Türk Kızılayı'na Kan Bağışında Bulundu
  22:27 Mardin Emniyet Müdürlüğü Polisleri Türk Kızılayı'na Kan Bağışında Bulundu

  Mardin Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli polis memurları, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda bulunan Artuklu Kan Alma Birimine giderek kan bağışında bulundu. Polisler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra kan bağışında bulunarak, vatandaşları da duyarlı olmaya davet etti.

 • Soma Belediyesi Makam Araçlarını Satışa Çıkaracak
  22:25 Soma Belediyesi Makam Araçlarını Satışa Çıkaracak

  Soma Belediye Başkanı Sercan Okur, önceki dönemdeki makam araçlarının satılacağını açıkladı. Belediye personelinin araçları özel işlerde kullanıldığı için satışa çıkarılacak olan araçlar yerine yeni makam araçları alınmayacak.


Advertisement