Gültan Kışanak'ın Acı Günü - Son Dakika
Güncel

Gültan Kışanak'ın Acı Günü

Gültan Kışanak\'ın Acı Günü

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın dün vefat eden annesi 91 yaşındaki Melek Özer,toprağa verildi.

08.06.2013 19:47  Güncelleme: 09:52

Bdp Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın dün vefat eden annesi 91 yaşındaki Melek Özer, bugün Elazığ Yıldızbağları Cemevi'nde düzenlenen törenin adından Sün Köyü'nde toprağa verildi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Gültan Kışanak'ın rahatsızlığı nedeniyle bir süre tedavi gören annesi Melek Özer, dün vefat etti. Özer için bugün Elazığ Yıldızbağları Mahallesi'nde bulunan Cemevi'nde düzenlenen cenaze törenine Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Batman Milletvekili Ayla Akat, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Hakkari, Van, ve Diyarbakır'daki çok sayıda belediye başkanı ve BDP'li meclis üyeleri katıldı.

Türkiye'deki Aleviler arasında, Peygamber ailesinden geldiği kabul edilen ve Seyid olarak bilinen Ağuce Aşireti dede soyundan gelen Melek Özer'in ölümü, bölgede yaşayan aleviler arasında büyük üzüntü yarattı.

Yıldızbağları Mahallesi'ndeki Cemevi'nde düzenlenen tören öncesi üzgün olduğu gözlenen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, gelen konukları tek tek tokalaşarak karşıladı. BDP'de birlikte siyasi faaliyet yürüttüğü milletvekili arkadaşlarına sarılarak gözyaşı döktüğü gözlenen Kışanak'a babası Lütfi, ağabeyi Hüseyin Özer, halası Perihan Çelik ile yakınları destek verdi.

Cemevi hocası Haydar Örk, dini vecibeleri yerine getirdikten sonra törene katılan yaklaşık bin kişiden 3 kez helallik istedi. Törene katılanların hakkını helal etmesinden sonra omuzlarda taşınan Melek Özer'in cenazesi, cenaze nakil aracına bindirilereke, Elazığ'a 16 kilometre mesafede bulunan Alevi Sün Köyü'ne götürüldü.

Sün Köyü'ne getirilen Melek Özer'in cenazesi buradaki Peygamber soyundan gelen Kocaseyid Türbesi Mezarlığı'nda toprağa verildi. Defin sırasında zaman zaman fenalık geçiren Kışanak'a kızı Evin Jiyan ve beraberindeki BDP kadın milletvekilleri ile partililer yardımcı olarak sakinleştirmeye çalıştı.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışınak'ın ağabeyi Hüseyin Özer, defin işleminden sonra annesinin mezarı başında bir konuşma yaptı. Geçmişte yaşanan olaylardan örnek veren Hüseyin Özer, annesinin hayattayken, kendisine ve kız kardeşlerine her zaman destek olduğunu belirterek, "Ne yaparsak yapalım her zaman arkamızda durdu. Bize, 'Sizi Kocaseyid'e emanet olun' derdi. Şimdi biz de onu Peygamber dergahına gönderiyoruz ve diyoruz ki seni Kocaseyid'e emanet ettik. Gelen tüm canlara teşekkür ederim" dedi.

Defin işlemlerinden sonra Kışanak ve beraberindekiler, Yıldızbağları Cemevi'ne dönerek, taziyeleri kabul etmeye başladı.

Kışanak'ın vevat eden annesi Melek Özer için Yıldızbağları Cemevi'ne KESK, BDP ve Yezidiler Derneği dışında kimsenin çelenk göndermediği öğrenildi. CHP Elazığ İl Başkanı Mustafa Kemal Atikeler'in Cemevi'nde düzenlenen törene katıldığı görülürken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin ile KCK davaları nedeniyle tutuklu bulunan BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak'ın da avukatı aracılığıyla Kışanak'ı arayarak taziye dileklerinde bulundukları öğrenildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gültan Kışanak'ın Acı Günü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement