Hakkari'de Öcalan İçin Meşaleli Yürüyüş - Son Dakika
Güncel

Hakkari'de Öcalan İçin Meşaleli Yürüyüş

Hakkari\'de Öcalan İçin Meşaleli Yürüyüş

Hakkari'de bir araya gelen,yaklaşık 3 bin kişi,ellerinde Öcalan posterleri ve meşalelerle Öcalan'a özgürlük istedi.

09.09.2013 22:52  Güncelleme: 12:13

Bdp Hakkari il binası önünde bir araya gelen, aralarında Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP il Başkan Yardımcısı Esmer Tekin'in de bulnduğu yaklaşık 3 bin kişi, ellerinde Öcalan posterleri ve meşalelerle yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında sık sık araçlardan provakasyon için uyarı anonsu yapılırken, polis yürüyüş güzergahında bulunan AKP binası önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Bulvar Caddesi'ndeki belediye binası önünde toplanan kalabalık adına burada basın açıklamasını BDP Hakkari il Başkan Yardımcısı Seyithan Şahin okudu. Şahin, üç aşamalı olduğunu belirttiği çözüm sürecinde hükümetin gerekli adımları atmadığını söyledi. Şahin, "Hükümet güven arttırıcı adımlar atmalı. Birinci aşamada çözüm konusunda ilk adım olarak, sayın Öcalan'ın çağrısı üzerine 8 Mayıs 2013'ten itibaren gerilla, güçlerini yurt dışına çekti. İkinci aşama ise, devletin demokrasi, özgürlükler, eşitlik temelinde yasal ve anayasal adımlar atmasıdır. Güven yoksa bu sürecin ilerlemesi mümkün değildir. Güven çift taraflı olduğuna göre devletin de bu süreci ilerletmesi konusunda topluma güven vermesi gerekir. Türkiye'nin yüzde 70'i, 80'i bu sürecin başarıya ulaşmasını istiyor. Bu çok önemli bir talep. Artık bu ülkede Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi, Ermenisi, Arabı, Alevisi ve Sünnisi herkes barış istiyor. AKP hükümetinin üzerine düşen sorumlulukları var. Ama şimdiye kadar bu konuda ne yazık ki, somut bir açıklama yapmadılar. Sadece bir paket hazırlıkları içerisinde olduklarını söylüyorlar. Ama bu pakette ne var. Ne bizler, ne de kamuoyu aydınlatılmamış" dedi.

ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK TALEBİ

Çözüm sürecininin sağlıklı yürümesi ve başarıya ulaşması için Öcalan'a özgürlüğüne kavuşması gerektiğini belirten Şahin, "Bu ülkede kan ve gözyaşının durmasını sağlayan sayın Öcalan'a bu güne kadar hükümetin yaklaşımı, halkımızın tahammül edebileceği bir durum değildir. Bu konuda hükümetin derhal adım atmasını ve Öcalan'ın özgürlüğünü gündemine alınması gerekir. Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması, Kürt halkının olmazsa olmazlarındandır" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hakkari'de Öcalan İçin Meşaleli Yürüyüş - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement