Hollanda'daki İmam Hatip Lisesi Projesi - Son Dakika
Güncel

Hollanda'daki İmam Hatip Lisesi Projesi

Hollanda Diyanet Vakfı bünyesinde kurulan İHL Vakfı ile Rotterdam'daki İbn Haldun Lisesi arasında anlaşma imzalandı.

04.04.2013 11:01  Güncelleme: 11:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hollanda Diyanet Vakfı bünyesinde kurulan İmam Hatip Lisesi Vakfı ile Rotterdam'daki İbn Haldun Lisesi arasında imam hatip lisesi (İHL) derslerinin verilmesi konusunda anlaşma imzalandı.

Türkiye'nin Lahey Din Hizmetleri Müşaviri ve İmam Hatip Lisesi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ünver ile İbn Haldun Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tonca'nın imzaladığı anlaşmaya göre, ilk etapta bu okuldaki 50 öğrenciye eylülden itibaren günde ikişer saat Türkiye'deki İHL'lerin müfredatında yer alan dersler okutulacak.

Burslu 50 öğrenci, eğitimlerinin ardından Türkiye'deki ilahiyat fakültelerine sınavsız girebilecek.

Prof. Ünver, batı Avrupa genelinde ilk kez hayata geçirilen bu eğitim programıyla toplumda İslam'ı doğru anlatacak bireyler yetiştirmeyi ve Hollanda'nın Müslüman din adamı ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini belirtti.

-Öğretmenler ve ders kitapları Türkiye'den-

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü kanalıyla Türkiye'den gelecek öğretmenlerin ders vereceğini kaydeden Ünver, öğrencilerin Kur'an-ı Kerim, hadis, fıkıh, akait ve dinler tarihi gibi Türkiye'deki İHL'lerde verilen dersleri takip edeceğini anlattı.

Bu projenin Hollanda'da yaşayan Türk toplumu için tarihi önemde olduğuna işaret eden Ünver, sağlıklı İslam eğitimi alacak genç nesillerin Hollanda'ya olduğu kadar tüm dünyaya güven, huzur ve saadet getireceğini söyledi.

Ünver, Hollanda devletinin de bu projeye sıcak baktığını ifade etti.

Bu ülkedeki imam ihtiyacını karşılamanın en iyi yolunun bu olduğunu vurgulayan Ünver, "Liseyi bitiren gençlerimiz üniversite eğitimlerinin ardından camilerimizde hak ve hakikati öğretecek" diye konuştu.

İbn Haldun Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Tonca da kayıtların başladığını ve ilginin yüksek olduğunu kaydetti.

Projenin okulun kalitesini daha da arttıracağını söyleyen Tonca, "Bu projeyle Hollanda toplumuna uyumlu daha güzel nesiller yetiştirileceğine inanıyorum. Bu, toplum için büyük kazanç olacaktır" dedi.

Türkçe derslerinin de okutulduğu İbn Haldun Lisesi'nde 700 öğrenci eğitim görüyor. - ROTTERDAM

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hollanda'daki İmam Hatip Lisesi Projesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement