Hollanda Diyanet Vakfı'ndan Hollanda'da Yoksullukla Mücadele İçin Kampanya - Son Dakika
Güncel

Hollanda Diyanet Vakfı'ndan Hollanda'da Yoksullukla Mücadele İçin Kampanya

Hollanda Diyanet Vakfı\'ndan Hollanda\'da Yoksullukla Mücadele İçin Kampanya

Yoksullara yardım amaçlı hizmet veren Gıda Bankası’yla işbirliği protokolü imzalayan vakıf, belirli dönemlerde maddi katkıda bulunacak.

08.07.2014 16:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Hollanda'da son yıllarda artan yoksullukla mücadele için yardım kampanyası başlattı.

Bu kapsamda ülke genelinde yoksullara yardım amaçlı hizmet veren Gıda Bankası'yla işbirliği protokolü imzalayan vakıf, belirli dönemlerde maddi katkıda bulunacak.

Lahey'de düzenlenen imza töreninde Hollanda Gıda Bankası Başkanı Leo Wijnbeld'e sembolik yardım çekini veren HDV Başkanı ve Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Ünver, Hollanda'nın temel sorunlarının aynı zamanda bu ülkede yaşayan Türklerin sorunu olduğunu söyledi.

Belli dönemlerde Gıda Bankası'na maddi katkıda bulunacaklarını kaydeden Ünver, bunun yanı sıra Hollanda genelinde kendilerine bağlı 147 caminin de bölgelerindeki gıda bankalarına yardım yapacağını ifade etti.

Türkleri Hollanda'ya gelişlerinin 50. yılı münasebetiyle hayırlı bir işbirliğine imza attıklarına vurgu yapan Ünver, bu ülkede yaşayan Türklerin Hollanda'nın meselelerine kendi öz meseleleri gibi yaklaşması gerektiğinin altını çizdi.

"Bu ülkenin siyaseti, ekonomisi, eğitimi, saadet ve huzuru aynı zamanda sayıları yarım milyona yaklaşan Türklerin gündemi de olmalıdır" diyen Prof. Ünver, şöyle konuştu:

"Bu düşünceyle 1,5 yıl önce Hollanda Kan Bankası'yla bir işbirliği imzalamıştık, o kampanya devam ediyor. Bu kez de güzel çalışmalarını bildiğimiz, fakirlikle mücadele eden Gıda Bankası'yla benzer bir işbirliği yaptık. Bu işbirliği lojistik desteğin yanı sıra aynı zamanda ortak projeler üretme imkanı hazırlayacak ve yine HDV olarak belli süreçlerde belli tarihlerde kendilerine gıda problemiyle ilgili maddi katkılarımız olacaktır. Bize bağlı 147 camimizde de bunun yansıması olacak. Camilerimiz kendi bölgelerinde bulunan gıda bankalarıyla ilişkiye girerek ellerinden gelen gayreti sarf edeceklerdir."

Hollanda Gıda Bankası Başkanı Leo Wijnbeld de dünyanın zengin ülkeleri arasında yer alan Hollanda'da 1,2 milyon kişinin yoksulluk sınırı altında yaşadığını, günde 400 bin kişinin ise açlıkla mücadele ettiğini söyledi.

Sosyal sorumluluk projesi olan Gıda Bankası'nın haftada 80 bin kişiye yardımda bulunduğunu kaydeden Wijnbeld, aslında Hollanda'da herkese yetecek gıdanın bulunduğunu ama bunun eşit bölüşülemediğini ifade etti.

Ellerindeki imkanların ihtiyaç sahiplerine yardım için yeterli olmadığını belirten Wijnbeld, bu yüzden Hollanda Diyanet Vakfı'nın bu işbirliğinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. - Hollanda

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hollanda Diyanet Vakfı'ndan Hollanda'da Yoksullukla Mücadele İçin Kampanya - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement