Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İstanbul Büyükadadaki Aya Yorgi Kilisesinde Geleneksel Tırmanış Gerçekleştirildi - Son Dakika

İstanbul Büyükadadaki Aya Yorgi Kilisesinde Geleneksel Tırmanış Gerçekleştirildi

Her yıl 23 Nisan'da gerçekleştirilen Aya Yorgi Kilisesi tırmanışı, bu yıl da yoğun katılımla gerçekleşti. Büyükada'ya vapurlar ve motorlarla gelen ziyaretçiler, Azap Yokuşu olarak bilinen yol boyunca dileklerinin kabul olması temennisinde bulundu. Kovid-19 salgınına rağmen geçmiş yıllardaki gibi yoğun bir katılım oldu.

İstanbul Büyükadadaki Aya Yorgi Kilisesinde Geleneksel Tırmanış Gerçekleştirildi
23.04.2023 - 14:14,

İstanbul Büyükada'daki Aya Yorgi Kilisesi'ne her yıl 23 Nisan'da yapılan tırmanış, çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Aya Yorgi Kilisesi'ne giden ve halk arasında "Azap Yokuşu" olarak bilinen yol, her 23 Nisan'da olduğu gibi bu yıl da dileklerinin kabul olacağına inananları ağırladı.

Vapurlar ve motorlar, sabah erken saatlerden itibaren kentin çeşitli ilçelerinden gelen yolcuları Büyükada'ya taşıdı.

Büyükada sakinlerinin yanı sıra tırmanışa katılmak isteyen ziyaretçiler, "Azap Yokuşu"na geldi.

Tırmanış öncesi ellerindeki makaraları bir ağaca bağlayan vatandaşlar, dileklerinin kabul olması temennisiyle yokuşun sonuna kadar ipi koparmadan ve arkalarına bakmadan Aya Yorgi Kilisesi'ne çıktı.

Daha sonra dilekte bulunarak ellerindeki bez parçalarını ağaçlara bağlayan vatandaşlar, ziyaret ettikleri kilisede mum yaktı.

Kovid-19 salgını sebebiyle geçen yıllarda az ziyaretçinin geldiği Aya Yorgi Kilisesi'nde oluşan yoğunluk geçmişi aratmadı.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel İstanbul Büyükadadaki Aya Yorgi Kilisesinde Geleneksel Tırmanış Gerçekleştirildi - Son Dakika


Advertisement