İzmir haberleri! Kınık'ta tarım farkındalığı için pedal çevirdiler - Son Dakika
Güncel

İzmir haberleri! Kınık'ta tarım farkındalığı için pedal çevirdiler

İzmir haberleri! Kınık\'ta tarım farkındalığı için pedal çevirdiler

İzmir haberleri... İZMİR'in Kınık ilçesinde, hasat mevsimi sonrası 'Hasat Bisiklet Turu' düzenlendi.

17.09.2022 11:38  Güncelleme: 11:50

İZMİR'in Kınık ilçesinde, hasat mevsimi sonrası 'Hasat Bisiklet Turu' düzenlendi. Etkinlikte katılımcılar iklim krizi ve tarımın önemine dikkati çekmek amacıyla pedal çevirdi. Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, "Bugün arkadaşlarla birlikte bisikletlerimizi Kınık'ın yöresel, tarımsal ürünleri ile süsledik. Hep birlikte farkındalık turuna çıkıyoruz" dedi.

Kınık'ta düzenlenen 'Hasat Bisiklet Turu' vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Tarımın önemine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte her yaş grubundan 60'a yakın bisikletli pedal çevirdi. Tura katılan vatandaşlar bisikletlerini kuru domates, patlıcan, biber, mısır, ayçiçeği ve pamuk ile süsleyip, sokakları turladı. Kınık ilçesinde yetişen tarım ürünleri ile süslenmiş bisikletler şehirde renkli görüntülere sahne oldu. Bu yıl ilki düzenlenen Hasat Bisiklet Turu'na gösterilen yoğun ilgiden memnun olduğunu dile getiren Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, "Bugün arkadaşlarla birlikte bisikletlerimizi Kınık'ın yöresel, tarımsal ürünleri ile süsledik. Hep birlikte farkındalık turuna çıkıyoruz. Küresel iklim krizi ve pandemiden sonra aslında tarımın ne kadar önemli olduğunu ve tüketimden çok üretime ne kadar çok önem vermek gereksinimi olduğunu zor bir deneyimle anladık. Bunun farkındalığını yaratmak için tüm arkadaşlarımızla birlikte hasada yakışır bir biçimde bisiklet turuna çıkıyoruz" dedi.

Bisiklet turuna katılanlardan vatandaşlardan yevmiye işçisi Feride Makinist, "Kuru biberimiz, ayçiçeğimiz, pamuğumuz var. Tarlada yevmiyelere gidiyorum. İlçenin tarımına katkım olsun diye buradayım. Bir katkım olduysa ne mutlu" ifadelerini kullandı.Aile boyu tarım ile uğraştıklarını belirten Gülben Çelik, "Bizim ailemiz de tarımla uğraştığı için tarlamızda mısırlar buğdaylar ekildiği için bir farkındalık yarattık. Bisikletlerimizi bütün ekilen tarım ürünleri ile süsledik. Ben patlıcan ile süsledim. Bu ilk oldu inşallah devamı olur" dedi.Öte yandan, bu yıl Hasat Festivali etkinlikleri kapsamında ilki düzenlenen Hasat Bisiklet Turu'nun sonraki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir haberleri! Kınık'ta tarım farkındalığı için pedal çevirdiler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement