Kaçak Avcıların Peşindeler - Son Dakika
Güncel

Kaçak Avcıların Peşindeler

Kaçak Avcıların Peşindeler

Hakkari Cilo Doğa Derneği ekipleri, Hakkari-Van karayolunun Erziki ile Şifalı kaplıcalar mevkiinde keklik avı yapıldığı ihbarı aldıklarını belirterek, bölgede kaçak avcıların izini sürdüler.

14.04.2015 12:59

Hakkari Cilo Doğa Derneği ekipleri, Hakkari- Van karayolunun Erziki ile Şifalı kaplıcalar mevkiinde keklik avı yapıldığı ihbarı aldıklarını belirterek, bölgede kaçak avcıların izini sürdüler. Dernek Başkanı Halit Soydan, Hakkari'de bir yıl içerisinde 600 dağ keçisinin öldürüldüğünü söyledi.

Kaçak avcılarla mücalesini sürdüren Hakkari Cilo Doğa Derneği Başkanı Halit Soydan ve Yönetim Kurulu üyesi Selahattin Sayır, Hakkari-Van Karayolu'nun 30 ile 50'inci kilometrelerindeki Erziki ve Kaplıca bölgelerinde çeşitli illerden gelip, çadır kuran bazı kişilerin keklik avladıkları ihbarı üzerine bölgeye gitti. İlk olarak Erziki bölgesine giden Cilo Doğa Derneği Başkanı Soydan, burada kaçak avcılarin izine rastlanmayınca Karusu mevkiindeki Kaplıcalar mevkiine hareket etti. Burda açıklama yapan Soydan, bölgede avcılığın tamamen yasaklanması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Doğayı katleden insanı da katleder. Bu bir bütündür. Doğa ile barışık olanlar, toplumsal alanlada barışık olur. Biz kendi toplumsal barışımızı ancak doğayla sağladıktan sonra sağlayabiliriz. Bilindiği gibi bu son 30 yılda doğada büyük bir tahribat gelişti. Halkımız da bu boşluktan yararlanarak doğaya aşırı yüklendi. Avcılık denen bir sistem gelişti. İnsanlar geçim kaynaklarını neredeyse bunlar üzerinde kurmaya başladılar. Bir nevi de bu yoksulluktan kaynaklıdır. Bölgede doğa tahrip edilmiş bulunuyor. Genelde Van havzası, Botan bölgesi ve Hakkari Cilo Sat dağları gibi bölgeler çetin olduğu için doğa kendi kendisini koruyabildi. Ancak Mardin, Bingöl, Adıyaman gibi illerde avcılık yapan insanlar Hakkari bölgesine doğru gelmeye başladılar. Ne yazik ki şu an Hakkari bölgesinde gördüğünüz bu Koçer çadırlarından yüzlercesi vardır. Göç eden bu insanlar gelip burada keklik avlıyorlar ve kendi geçim kaynaklarını da keklik üzerinden koruyorlar. Bunu önüne geçilmesi gerekiyor."

Devletin duyarsız kaldığını da öne süren Soydan, "Bu tür olaylara göz yumuldu. Ağaçların kesiminden, dağ keçilerinin vurulmasına, keklik avına kadar hiç bin önlem alınmadı. Bizim tespitlerimize göre bu yıl Hakkari'nin çeşitli bölgelerinde 600'e yakın dağ keçisi vurulmuştur. Oramar, Şemdinli bölgesi, Hakkari'nin Kehi (Ağaçdibi), Çukurca'nın Geliyyi Tiyari bölgelerinde bu yapılmaktadır ve genelde de bunlar korucuların olduğu bölgeler. Böyle bir dönemde keklikler yuva dönemine girilirken, kaçak avcıların hedefi haline geliyor. Dışarıdan gelenlerin yaptığı bu avcılıktan dolayı yöre halkından bazı insanlar da bunu yapmaya başladı. Bu bir alışkanlık haline geldi. Biz buradan Orman ve Su işleri Bakanlığı'na sesleniyoruz. Siz Adana, Bursa, Tekirdağ, Antalya'da doğaya karşı sorumluluğunuz neyse bu bölgedeki sorumluluğunuz da budur. Eğer siz görevinizi yerine getiremiyorsanız biz sizin bu bölgeye karşı bir bölücülük yaptığınızı düşünüyoruz. Bütün insanlara sesleniyoruz. Bu doğa yaşam alanlarımızdır. Bunlar yok olursa büyük bir tahribat olur" dedi. - Hakkari

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kaçak Avcıların Peşindeler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement