Küçükçekmece Belediyesi Sanat Sezonunu Sergiyle Açıyor - Son Dakika
Güncel

Küçükçekmece Belediyesi Sanat Sezonunu Sergiyle Açıyor

Küçükçekmece Belediyesi Sanat Sezonunu Sergiyle Açıyor

Küçükçekmece Belediyesi, Osmanlı ve Sanat tarihi açısından büyük önem taşıyan görkemli bir sergiyle yeni kültür sanat sezonuna merhaba diyor.

03.10.2013 10:33  Güncelleme: 10:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Küçükçekmece Belediyesi, Osmanlı ve Sanat tarihi açısından büyük önem taşıyan görkemli bir sergiyle yeni kültür sanat sezonuna 'merhaba' diyor.

Konserden, tiyatroya; söyleşiden, sergiye her yıl yüzlerce kültürel etkinliğe imza atan Küçükçekmece Belediyesi, Osmanlı ve Sanat tarihi açısından büyük önem taşıyan görkemli bir sergiyle yeni kültür sanat sezonuna 'merhaba' diyor. 'Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz' isimli sergi, Sultan Abdülaziz'in eskiz ve tablolarının yer alması yönüyle dikkat çekiyor. Bir padişahın kendi el emeği göz nuru eserlere yer verilmesi açısından bir ilki teşkil edecek olan sergide, Osmanlı Devleti'nin 32. Padişahı olan Sultan Abdülaziz'in bilinmeyen bir yönü de sanatseverlerle buluşacak.

ESKİZLER VE YAĞLI BOYA TABLOLAR YER ALIYOR

Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği'nin özel çabaları ile sergileme ve yayımlama hakları alınan Sultan Abdülaziz koleksiyondaki eskizler, Polonya'daki Krakow müzesinden İstanbul'a getirildi. Toplam 67 adet eskizin yanı sıra, Dolmabahçe Sarayı ve Askeri Müze koleksiyonlarında Ömer Faruk Şerifoğlu tarafından dikkatle incelenen ve imzasız oldukları tespit edilen yağlı boya tablolar da yine sergi koleksiyonuna dahil edildi. Projenin organizasyonu Uluslar Arası Kültür ve Sanat Derneği tarafından gerçekleştirildi. Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen'in, koordinatörlüğünü Selman Gemuhluoğlu'un yaptığı sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TBMM Milli Saraylar ve Küçükçekmece Belediyesi işbirliği sonucu 5 Ekim Cumartesi günü saat 17.00'de Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açılacak. Bu özel serginin beraberinde, Küçükçekmece Belediyesi de yeni kültür-sanat sezonunun açılışını kutlayacak. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Küçükçekmece Belediyesi Sanat Sezonunu Sergiyle Açıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement