"Muhatabımız Obama ve Clinton" - Son Dakika
Güncel

"Muhatabımız Obama ve Clinton"

"Muhatabımız Obama ve Clinton"

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Wikileaks Belgeleriyle Değerlendirmelerde Bulundu.

03.12.2010 10:21  Güncelleme: 10:25

WASHINGTON - Mehmet Toroğlu/Barışkan Ünal - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Wikileaks belgelerine ilişkin, "Bizim muhatabımız Obama ve Clinton. Bu şu anlama geliyor, raporlar Washington'a geldi ancak ciddiye alınmadı ve Obama ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye düzenleme yönünde stratejik bir seçim yaptı" dedi.

Davutoğlu, Washington'da dünyanın saygın dergilerinden Foreign Policy'nin bu yıl ikincisi düzenlenen ve kendisinin de yer aldığı 'En Önemli 100 Küresel Entelektüel' listesiyle ilgili etkinliğe katıldı.

Corcoran Sanat Galerisi'ndeki etkinliğe eşi Sare Davutoğlu ile birlikte katılan Davutoğlu'na katılımcılar tarafından yoğun bir ilginin gösterildiği gözlendi. Birçok kişi Davutoğlu'yla tanışmak isterken, Foreign Policy'nin listesinde yer alan, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim de toplantıdaydı.

Geçen mayıs ayında Türkiye, Brezilya ve İran arasındaki Tahran Bildirisi'ne imza atan isimlerden biri olan Amorim ile Davutoğlu'nun samimi sohbeti dikkati çekti.

Davutoğlu, etkinlik sırasında, Brezilya Dışişleri Bakanı Amorim ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı John Kerry'nin de katılımıyla düzenlenen panelde de konuştu.

Panel sonrasında Davutoğlu, yanına gelen ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ile bir kenarda baş başa görüştü. Daha sonra Amorim'in de katıldığı görüşmede üçlünün çok samimi bir sohbet yaptığı gözlendi.

Davutoğlu, paneldeki konuşmasında, dönüşümden geçen küresel siyasetin doğu-batı ve kuzey-güney ayrımları yaparak değil, küresel düşünce perspektifiyle yeniden yorumlanması gerektiğini söyledi.

İnsanlığın geleceğini ilgilendiren konulara, ulus devletlerin bakanları olarak değil, insanlığın bakanları olarak yaklaşmak gerektiğini belirten Davutoğlu, bu küresel dönüşümde özellikle çevre ve enerji konularında yeni ve daha farklı bir ulusal farkındalık ve bilinç yaratmanın önemine işaret etti.

DİPLOMATLARA SAYGIM TAM AMA

Davutoğlu, Wikileaks belgeleriyle ilgili olarak da "Diplomatlara saygım tam ama diplomatların bireysel ürünü olan bu raporlar iktidarların siyasi pozisyonlarını illa ki yansıtmaz" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen yıl TBMM'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli stratejik oyunculardan biri olduğunu ve Türkiye ile model ortaklık geliştirmek istediğini söylediğini hatırlatan Davutoğlu, "Bu model ortaklık yeni birşey, sıradan bir stratejik ortaklık istemediğini, yeni birşey istediğini söylemek istedi.

Bunlar (Wikileaks belgeleri), diplomatik raporlar. Bizim muhatabımız Başkan Obama ve Bakan Clinton. Bu şu anlama geliyor, raporlar Washington'a geldi ancak ciddiye alınmadı ve Obama ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye düzenleme yönünde stratejik bir seçim yaptı" dedi.

ABD ve Türkiye'nin oluşan yeni küresel düzende birbirine ihtiyacı olduğunu belirten Davutoğlu, "Belki bu diplomatlar, bu yeni duruma ayak uyduramadılar, dolayısıyla bizim mantığımızı anlamadılar.

Eminim ki Obama ve bugünkü Amerikan yönetimi ve Kongre üyeleri, bu küreselliğin yeni ortaya çıkan jeopolitiğini çok iyi biliyorlardır. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda güçlü bağlarımız olacak ve Ankara'dan gelecek raporlar çok daha iyi olacak" dedi.

Türk televizyonlarının, Washington'dan sonra en fazla belgenin Ankara'dan gittiğini yazdığını hatırlatan Davutoğlu, "Türkiye gündemin en üst sırasında, kimse Türkiye'yi inkar edemez" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Muhatabımız Obama ve Clinton' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement