Öğrencilere "Fiziksel Aktivite" Karnesi Hazırlanacak - Son Dakika
Güncel

Öğrencilere "Fiziksel Aktivite" Karnesi Hazırlanacak

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç'in, eğitime katılan beden eğitimi öğretmenlerine katılım sertifikasını vermesi Kayseri Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Karadağ'ın açıklaması Öğrencilere "fiziksel aktivite" karnesi hazırlanacak Kayseri Halk Sağlığı Müdürü Karadağ: "Beden eğitimi öğretmenlerimiz çocuklara okullarda fiziksel aktivite karnesi hazırlayacak.

21.04.2016 16:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç'in, eğitime katılan beden eğitimi öğretmenlerine katılım sertifikasını vermesi

Kayseri Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Karadağ'ın açıklaması Öğrencilere "fiziksel aktivite" karnesi hazırlanacak

Kayseri Halk Sağlığı Müdürü Karadağ:

"Beden eğitimi öğretmenlerimiz çocuklara okullarda fiziksel aktivite karnesi hazırlayacak. Aile hekimi arkadaşlarımız da kendilerine müracaatta bulunan kişilere yaş gruplarına ve kronik hastalıklarına göre fiziksel aktivite reçetesi düzenleyecek"

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği tarafından yürütülecek program kapsamında, beden eğitimi öğretmenleri öğrencilere fiziksel aktivite karnesi, aile hekimleri de fiziksel aktivite reçetesi düzenleyecek.

Kayseri Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Karadağ, Kadir Has Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı'nın amacının beden eğitimi öğretmenleri ve aile hekimlerini fiziksel aktivite konusunda bilgilendirmek ve ülke genelinde sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.

"Farkındalık oluşturulacak"

Program kapsamında Kayseri, Kırşehir, Sivas, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat'tan gelen bin 200 beden eğitimi öğretmeni ve aile hekimine gün boyu eğitim verileceğini belirten Karadağ, şunları kaydetti:

"Beden eğitimi öğretmenlerimiz çocuklara okullarda fiziksel aktivite karnesi hazırlayacak. Çocukların fiziksel kapasiteleri, yetenek ve kabiliyetlerine yönelik oluşturulacak karneyle öğrencilerin fiziksel hareket konusunda farkındalık oluşturması sağlanacak. Her öğrencinin fiziksel kabiliyeti farklı olabilir. Beden eğitimi öğretmenlerimiz bir takım egzersiz ve hareketleri belirleyerek öğrencilerin yapmasını sağlayacak. Bu eğitimde onların teknik ayrıntıları paylaşılacak. Yine aile hekimi arkadaşlarımız kendilerine müracaatta bulunan kişilere yaş gruplarına ve kronik hastalıklarına göre fiziksel aktivite reçetesi düzenleyecek. Haftalık, aylık düzenli olarak yürüyüş programları ve rahatsızlıklarına göre egzersizler önerecekler. Bu kapsamda beden kitle endeksleri takip edilmek suretiyle kamuoyunda vatandaşlarımızda sağlıklı yaşam adına farkındalık oluşturulacak."

Türk toplumunun genel olarak hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olduğuna dikkati çeken Karadağ, hareketsizlikle birlikte obezite ve onu takip eden kronik hastalıkların ortaya çıktığını ifade etti.

Kronik hastalıkların tedavi edilmesinin zor olduğunu, aynı zamanda kişinin kas iskeletinden başlayıp birçok hayati organı etkileyebilecek rahatsızlıklara sebep olabildiğini vurgulayan Karadağ, bu programla bu hastalıkların oluşmasının önüne geçilmesinin de amaçlandığını dile getirdi.

Program kapsamında Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, eğitime katılan beden eğitimi öğretmenlerine katılım sertifikası verdi.

Öğrencilere "Fiziksel Aktivite" Karnesi Hazırlanacak
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Öğrencilere 'Fiziksel Aktivite' Karnesi Hazırlanacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi
  11:09 Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapan 'Ankara Kuşu' adlı sosyal medya hesabının kullanıcısı Oktay Yaşar ile Veli Koçak, 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım' suçundan yargılandıkları davadan beraat etti. Ankara19. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi.

 • Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak
  10:58 Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" karşılığını verdi.

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı
  10:41 Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre, geçen yıl Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı 565 bin 435'e, boşanan çiftlerin sayısı ise 171 bin 881'e düştü. İlk evlenme yaşının arttığı görülen verilere göre, erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 28,3, kadınlar için ise 25,7 olarak kaydedildi. Boşanmaların büyük bir kısmı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşti. Ayrıca, yabancı gelinlerin yüzde 5,5'ini Özbekler oluştururken, yabancı damatların yüzde 21,9'u Almanlar oldu.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Batan gemi için aramalar devam ediyor: Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor
  10:37 Batan gemi için aramalar devam ediyor: Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor

  Marmara Denizi'nde batan 'Batuhan A' isimli geminin kayıp 4 mürettebatını arama çalışmaları, 8'inci gününde 660 personelle denizden, havadan ve karadan devam ediyor. Görüş mesafesinin sıfır olması nedeniyle dalgıçlar elle arama yapıyor. Geminin kaptan köşkü, güverte ve kamaralar bir kez daha arandı ancak sonuç alınamadı. Çalışmalar, Yağcı Hüseyin Tutuk'un cenazesinin bulunduğu makine dairesinde yoğunlaştırılıyor.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.


Advertisement