Sağlıkta Şiddet Cezasız Kalmıyor - Son Dakika
Güncel

Sağlıkta Şiddet Cezasız Kalmıyor

Sağlıkta Şiddet Cezasız Kalmıyor

Manisa’nın Soma ilçesinde hemşirelere hakaret, küfür, tehdit ve basit yaralama suçlamaları nedeniyle haklarında dava açılan biri bayan, 4 kişinin soruşturması sonuçlandı.

27.12.2016 11:46

Manisa'nın Soma ilçesinde hemşirelere hakaret, küfür, tehdit ve basit yaralama suçlamaları nedeniyle haklarında dava açılan biri bayan, 4 kişinin soruşturması sonuçlandı. Bir kişinin hapis cezası, bir kişinin denetimli serbestlik cezası aldığı davada 2 kişi de para cezasına çarptırıldı.

Soma Devlet Hastanesi acil servisinde görevli hemşireler Fatma Ç. ve Ecem D.'ye yaklaşık 2 yıl önce görevi başındayken "Benim hastamı içeri alacaksın, diğer hastalar si...r olup içeri giriyorlar", "Bu hastaneyi yıkarız sizi de buraya gömeriz" diyerek tehdit ettikleri ileri sürülen A.Ö. ve S.Ö. ile "Benim hastamı eşşek gibi içeri alacaksın" diye hakarette bulunan B.Ö. ve hemşirelerden birine pet şişe ile vurduğu iddia edilen G.Ö. hakkında açılan kamu davası sonuçlandı.

Sanıklar hakkında hemşirelere tehdit, hakaret ve basit yaralama suçlamasıyla açılan kamu davasında, Sanık S.Ö.'ye basit tehdit ve tehdit suçlamalarından sanığın eylemini birden fazla kişiye karşı işlemesi nedeniyle 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmesine karar verildi. Bir diğer sanık A.Ö.'ye ise tehdit suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezası verilmesi kararlaştırılırken, sanığın sabıkasının olmaması nedeniyle hükmünün açıklanması geri bırakılarak, 5 yıl süreli denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi. Sanıklardan G.Ö. hakkında kasten yaralama suçundan verilen 3 ay 22 gün hapis ise para cezasına çevrildi. Kadın sanık B.Ö. ise yine basit yaralama suçundan 5 ay hapis cezası aldı. B.Ö.'nün cezası da para cezasına çevrildi.

"Olaydan dolayı görev yerimi değiştirmek zorunda kaldım"

Hemşirelerden Fatma Ç. ifadesinde maruz kaldığı hakaretlerle birlikte darp edildiğini de belirterek, "Acilin kapısında beni sıkıştırarak pet şişe ile vurdular. Bu olay sonrasında yaralandım. Darp raporu da düzenlendi. Bu olay nedeniyle görev yerimi değiştirmek zorunda kaldım" dedi.

"Şiddet olaylarına kayıtsız kalmıyoruz"

Manisa Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Op. Dr. Abdülkadir Oran, "Sağlıkçılar olarak Manisa halkına üstün gayretlerle kaliteli hizmet vermek için çabalıyoruz. Bu esnada da sağlıkçılara uygulanan şiddet vakaları hiç yaşamak istemediğimiz, görmek istemediğimiz olaylar. Bunlara kayıtsız kalmıyoruz. Mümkün olduğu kadar bunlarla ilgili avukatlarımız olsun, hastanelerdeki uygulamalarımız olsun bunun önüne geçmeye çalışıyoruz" dedi.

"22 dava sonuçlandı, 116 dava devam ediyor"

Manisa Kamu Hastaneleri Birliği olarak 19 sağlık tesisinde yaşanan şiddet olayları ile ilgili verileri de paylaşan Oran şunları söyledi:

"2016 yılında 110'u sözel 22'si de fiziksel olmak üzere 132 şiddet vakası yaşadık. 2015 yılı ile kıyaslandığında fiziksel şiddet vakasında bir miktar azalma var ancak bunu tamamen engelleyebilmiş değiliz. Çabalarımız, bununla ilgili uygulamalarımızın aslında işe yaradığı ve fiziksel şiddet vakalarında azalma mevcut olduğunu görüyoruz. 2016 yılında bugüne kadar şiddet vakalarıyla ilgili 22 dava sonuçlandı. Bu davalar içinde 9 kişiye beşer yıllık denetimli serbestlik cezası verildi. 6 kişiye 500 TL ile 7 bin TL arasında para cezası verildi. 2 kişiye de 6 ay hapis cezası verildi. Geçmiş yıllara ait 116 dava hala devam ediyor. Sağlık tesisimizde yaşanan şiddetle ilgili çalışan hakları birim sorumlularımız, hastane yöneticilerimiz ve genel sekreterliğimiz olarak takipçisiyiz, takipçisi olacağız. İnşallah bu olayları tamamen sonlandırana kadar çalışacağız, gayret edeceğiz ve bitireceğiz. Bu konuda halkımızdan sağduyu bekliyoruz. Biz sağlıkçıları evlatları gibi, ablaları gibi, ağabeyleri gibi görmeleri gerekiyor. Gerçekten özveriyle, gece gündüz demeden hizmet vermeye çalışıyoruz. Onun için biraz daha anlayışlı olmalarını istiyoruz. Şiddete başvurarak kendilerini ifade etmemelerini tavsiye ediyoruz. Bu konuda bakanlığımız olarak çeşitli kampanyalar yürüttük. 'Şifa veren ele vefa' dedik. Bu doğrultuda eğer hizmete başvururlarsa biz elimizden geleni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Kaliteli hizmet sunumuna inşallah devam edeceğiz." - MANİSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Sağlıkta Şiddet Cezasız Kalmıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement