Prof. Dr. Fuat Keyman, Atatürk Hala Geçerli ve Güncel Bir Lider - Son Dakika
Güncel

Prof. Dr. Fuat Keyman, Atatürk Hala Geçerli ve Güncel Bir Lider

Prof. Dr. Fuat Keyman, "Atatürk hala geçerli ve güncel bir lider"İSTANBUL, (DHA)- MUSTAFA Kemal Atatürk ölümünün 80'inci yıldönümünde Kadir Has Üniversitesi'nde anıldı.

12.11.2018 14:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Prof. Dr. Fuat Keyman, "Atatürk hala geçerli ve güncel bir lider"

İSTANBUL, (DHA)- MUSTAFA Kemal Atatürk ölümünün 80'inci yıldönümünde Kadir Has Üniversitesi'nde anıldı. Törende kendi Atatürk'ünü 7 maddeyle özetleyen yazar Prof. Dr. Fuat Keyman, "Mustafa Kemal, bugün dünyanın her yerinde konuşulan hala güncelliğini ve geçerliliğini koruyan bir liderdir" dedi.

Üniversitenin Kadir Has Kampüsünde düzenlenen etkinliğe pek çok akademisyen ve öğrenci katıldı. Atatürk'ün hayatının çeşitli kesitlerinden fotoğrafların olduğu bir sunumla başlayan etkinlik Kadir Has Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz'in konuşmasıyla devam etti.

"HEPİMİZİN KENDİNE ÖZEL BİR ATATÜRK'Ü VARDIR"

Prof. Dr. Feyiz konuşmasında, "Bugün büyük bir sevgi ve özlemle andığımız Mustafa Kemal Atatürk'ü diğer dünya liderlerinden ayıran en büyük özelliği halkın özgürlüğüne dayalı bir hareketin önderi olması, bu hedef doğrultusunda gerçekçi çözümlemelerle tavizsiz ilerlemesi ve bugün bizlerin soluk aldığı cumhuriyetin tohumlarını ekip yeşertmesidir. " dedi.

"DÜNYADA ATATÜRK KONUŞULMAYA DEVAM EDİYOR"

Tören, İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman'ın, "Dünya Lideri Olarak Atatürk: Küreselleşme, Modernleşme ve Devlet" başlıklı sunumuyla sürdü. Bugün dünyanın her yerinde Atatürk'ün konuşulmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Keyman, "Atatürk o zamanlar öyle şeyler yaptı ki hala sadece ulusal olarak değil küresel olarak da konuşuluyor ve tartışılıyor. Atatürk'ten konuşmak kurucu, yapıcı, takdir edilen, olumlu olarak konuşulan bir liderden konuşmak anlamına geliyor. Bu bile Atatürk'ün ne kadar değerli olduğunu bize anlatıyor.İletişim, teknoloji, ekonomi alanında dünya bu kadar değişirken biz hala Atatürk'ün geçerliliğinden, güncelliğinden konuşuyoruz. Bugün Orta Doğu'nun yeniden yapılanmasına baktığınız zaman temel referans noktaları sadece Türkiye'de değil Batıda ve Amerika'da Atatürk ve o zaman yapmış olduklarıdır" diye konuştu.

"EĞİTİMDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI"

Herkesin kendine göre bir Atatürk'ü olduğunu belirten Prof. Dr. Keyman, "Atatürk'ün bana göre önemli olan 7 özelliğini sizlerle paylaşacağım. İlk olarak o stratejik ve siyasal anlamda bir dehaydı. Her zaman sezen, inceleyen gerçekçi bir liderdi. Siyasal ve felsefi anlamda pragmatist davranır, olması muhtemel şeylerle ilgili olarak yolunu sürdürürdü. 2000'li yıllarda Türkiye'nin model bir ülke olarak anılmaya başladığını biliyoruz. Bu model ülke olma durumu aslında 1920'lerde başlamıştır veAtatürk'ün o zaman bir ulus devlet yaratması dünyaya model olmuştu. Türkiye'yi model bir ülke yapması Atatürk'ün beşinci önemli özelliğidir.Mustafa Kemal'in kadınlara verdiği önem de yine bir başka önemli özelliğidir. Dünyanın pek çok yerinde olmayan hakları Atatürk ilk önce Türk kadınına vermiştir. Son olarak Atatürk'ün eğitime verdiği önem çok değerlidir. O bir ülkenin kalkınması için en önemli noktalardan birinin eğitim olduğunu bilip ona göre adımlar atmaya çalışmıştır" ifadelerinde bulundu.

ANMA PROGRAMI SELANİK GEZİSİ İLE SONA ERDİ

Üniversitede gerçekleşen etkinliğin ardından Kadir Has Üniversitesi akademisyenleri, öğrencileri ve idari personeli Rektör Vekili Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ile birlikte 10 Kasım sabahı Selanik'e gittiler. Önce Başkonsolos Orhan Yalman Okan'ı makamında ziyaret eden grup ardından Atatürk'ün evindeki törene katıldı. Program evde yapılan kısa gezinin ardından Selanik turuyla sona erdi.

(Tür: İstanbul)

Prof. Dr. Fuat Keyman, Atatürk Hala Geçerli ve Güncel Bir Lider
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Fuat Keyman, Atatürk Hala Geçerli ve Güncel Bir Lider - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor
  00:19 Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor

  Survivor All Star'da Acun Ilıcalı, efsane futbolcu Ronaldinho'nun yarışmaya konuk olacağını duyurdu. Ronaldinho, Sercan Yıldırım ile gösteri maçında yer alacak.

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak
  00:13 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak

  Resmi Gazete'de yer verilen ilana göre Sağlık Bakanlığı 15 bini hemşire, 2 bini ebe olmak üzere 27 bin personel alacak.

 • CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi
  20 Şub CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in, yeniden aday gösterildiği ilçedeki adaylık başvurusu YSK'ya geç teslim edildiği gerekçesiyle kabul edilmedi. Parti yönetimi elektrik kesintisi nedeniyle listenin 17.08'de girildiğini öne sürerek itirazda bulundu.

 • Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı
  20 Şub Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı

  Ankaragücü-Galatasaray maçında tribünlerden çekilen bir görüntü infial yarattı. Söz konusu videoda Icardi'nin rakip tribünlere skandal bir hareket yaptığı görülürken, Ankaragücü kulübü TFF'ye başvuru yapacaklarını açıkladı. Sarı Kırmızılı bazı taraftarlar ise görüntünün montaj olduğunu ileri sürdü. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan ise hareketin seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabası olduğunu söyleyerek TFF'ye Icardi'nin PFDK'ya sevk edilmesi çağrısında bulundu.

 • İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı
  20 Şub İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, İstanbul için yapılan son anketlerdeki durumu anlatarak, ''Anketlerde 1.5-2 puan öne geçtik.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı
  20 Şub İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı

  İsrail ordusu, yüzlerce Filistinli ailenin yerlerinden edilmesinin ardından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı. Hamas'ın altyapısına odaklanılacağı belirtilirken, binlerce Filistinli tekrar yollara düştü.

 • Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız
  20 Şub Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'ta 3 ayda hastane inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, ''Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.'' dedi. Rama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ''Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum.'' yanıtını verdi.

 • Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz
  20 Şub Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz

  YRP lideri Fatih Erbakan'ın, AK Parti'yle ittifak temaslarının kesilmesiyle ilgili olarak sarf ettiği ''Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP'ye teklif ettikleriyle aynı.'' sözlerine BBP'den tepki geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Güney yaptığı açıklamada, ''Kardeşlerimizin partisi olarak gördüğümüz YRP Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan'ı, partimiz ve mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement