Rize'de Heyelan: 2 Ölü (3) - Son Dakika
Güncel

Rize'de Heyelan: 2 Ölü (3)

Rize\'de Heyelan: 2 Ölü (3)

HEYELANDA ÇÖKEN EVİN ARAZİSİ İÇİN YILLAR ÖNCE 'SAĞLAM' RAPORU VERİLMİŞRize'nin Pazar İlçesi Aktaş Köyü'nde, Ümmiye ve Kemal Doğan'ın heyelan sonucu evlerinin enkazı altında kalarak hayatını kaybetmesiyle ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı.

18.10.2016 17:13

HEYELANDA ÇÖKEN EVİN ARAZİSİ İÇİN YILLAR ÖNCE 'SAĞLAM' RAPORU VERİLMİŞ

Rize'nin Pazar İlçesi Aktaş Köyü'nde, Ümmiye ve Kemal Doğan'ın heyelan sonucu evlerinin enkazı altında kalarak hayatını kaybetmesiyle ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı. Kemal Doğan ile akrabaları Yaşar, Selahattin ve Süleyman Doğan'ın, evlerinin bulunduğu İnce Mahallesi'nde olası heyelan riski nedeniyle 1991 yılında Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'ne  başvuruda bulunduğu, bunun üzerine de bölgede teknik inceleme yapıldığı öğrenildi. İnceleme sonucu hazırlanan ve başvuru sahiplerine gönderilen 21.08.1991 tarih ve 187 sayılı raporda, yeni köy yolu açılan bölgede yağışlı havalarda ufak çaplı toprak kaymalarının yaşandığı ancak konutların bulunduğu alanın sağlam olduğu belirtildi. Yağışlı havalarda heyelan oluşmasının mümkün görülmediğine vurgu yapılan raporda, 'Heyelan tehlikesine karşı endişelenmeye gerek yoktur' ifadelerine yer verildi.

Aktaş Köyü Muhtarı Dursun Aydın da heyelan yaşanan bölgede son yıllarda bir risk görmediklerini belirterek, "O bölgenin kopacağı hiç aklımıza gelmezdi. Böyle bir risk durumu da görünmüyordu. Ancak geçmişte böyle bir başvuru yapılmış olabilir" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Rize'de Heyelan: 2 Ölü (3) - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement