Tarihçi ve seyahat yazarı Tonguç, Süleymanpaşa'da çekimler yaptı - Son Dakika
Güncel

Tarihçi ve seyahat yazarı Tonguç, Süleymanpaşa'da çekimler yaptı

Tarihçi ve seyahat yazarı Tonguç, Süleymanpaşa\'da çekimler yaptı

Tarihçi, seyahat yazarı ve rehber Saffet Emre Tonguç, Tekirdağ'ın tanıtımına katkı sunmak amacıyla Süleymanpaşa ilçesinde tarihi ve kültürel alanlarda çekimler gerçekleştirdi.

07.04.2023 11:42  Güncelleme: 11:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tarihçi, seyahat yazarı ve rehber Saffet Emre Tonguç, Tekirdağ'ın tanıtımına katkı sunmak amacıyla Süleymanpaşa ilçesinde tarihi ve kültürel alanlarda çekimler gerçekleştirdi.

Yaptığı çalışmaların ardından Tonguç, AA muhabirine, Trakya'da güzel anıları olduğunu ve her fırsatta Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'ne ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

Pandemi dönemiyle değişen tatil tercihlerinin devam ettiğini belirten Tonguç, "Pandemi döneminde özellikle butik oteller tercih edildi. Daha küçük Ege köyleri bu dönemde dikkati çekti. Hala bu keşfedilen yerler popülerliğini sürdürmeye devam ediyor." dedi.

Tonguç, Türkiye'nin son derece güzel bir coğrafyada bulunduğunu, dünyanın en zengin kültürel ve tarihi mirasına sahip olduğunu dile getirdi.

İnsanların tatil amaçlı Ege ve Akdeniz'in yanı sıra Trakya'ya da fazlasıyla ilgi göstermeye başladığını vurgulayan Tonguç, şunları kaydetti:

"Trakya, antik çağlardan bu yana çok önemli olmuştur. Edirne, Bursa'dan sonra ikinci başkent. Oradaki zenginlikler inanılmaz. Yıldırım Beyazıt'ın yaptırdığı hastane gerçekten çok önemli. Tekirdağ her zaman üzüm bağları ile önemli bir kent. Burada bağ rotasını daha etkin hale getirebiliriz. Marmaraereğlisi'nde, bir ara İstanbul'u orada kurmayı düşünmüşler. Bu kadar değerli bir yer. Bu coğrafyada her yerde bir şeyler bulabiliyorsunuz. Longoz ormanlarının ne kadar değerli olduğunu görüyorsunuz. Büyük kısmı bizde olan longoz ormanlarının az bir kısmı Bulgaristan'dadır. Trakya'nın en büyük özelliğinden biri de Karadeniz ve Marmara denizlerine kıyılarının bulunması. O yüzden değerlidir."

Tonguç, Trakya'nın tüm bu özellikleriyle tatil tercihlerinde mutlaka öne çıkacağını ve vatandaşların ilk ziyaret etmek istediği yerlerin başında geleceğini dile getirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tarihçi ve seyahat yazarı Tonguç, Süleymanpaşa'da çekimler yaptı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yozgat Valisi: Depremden etkilenen köylerde 8 cami, 147 ev ve 14 ahır hasar gördü
  16:14 Yozgat Valisi: Depremden etkilenen köylerde 8 cami, 147 ev ve 14 ahır hasar gördü

  Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Tokat'ın Sulusaray ilçesi merkezli dünkü depremden etkilenen Kadışehri, Çekerek, Aydıncık ve Akdağmadeni ilçelerine bağlı köylerde 8 cami, 147 ev ve 14 ahırın hasar gördüğünü söyledi. AFAD ekipleri, vatandaşlara çadır, battaniye ve yemek dağıttı. Vali Özkan, depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunarak, altyapıda herhangi bir arıza olmadığını belirtti.

 • Malatya'da endemik bitki Beydağı Tabiat Parkı'na dikildi
  16:14 Malatya'da endemik bitki Beydağı Tabiat Parkı'na dikildi

  Malatya'nın Pütürge ilçesinde doğal alanı bulunan Peşmen Nevruzu endemik bitkisi, Beydağı Tabiat Parkı'na dikildi. Vali Ersin Yazıcı'nın eşi Hanife Yazıcı, Şehit Murat Doğru İlkokulu öğrencileriyle düzenlenen etkinliğe katıldı. Hanife Yazıcı, etkinliğin doğaya ve çocukların geleceğine katkı sağlayacağını belirtti.

 • Trabzon'da 'Alo 199' Çağrı Merkezi Kapatılma Kararına Tepki
  16:11 Trabzon'da 'Alo 199' Çağrı Merkezi Kapatılma Kararına Tepki

  Trabzon'da Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri bünyesinde faaliyet gösteren 'Alo 199' çağrı merkezinin kapatılma kararı, çalışanlar tarafından protesto edildi. Çalışanlar, kararın Trabzon'un ekonomisine zarar vereceğini ve 350 kişinin işsiz kalacağını belirterek tepki gösterdi.

 • Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari, Çin ile İşbirliği Kararlılığını Sürdürüyor
  16:10 Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari, Çin ile İşbirliği Kararlılığını Sürdürüyor

  Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari, ülkesinin barış, bağlanabilirlik, refah ve istikrarın korunması gibi müşterek hedefleri ilerletmek üzere Çin ile işbirliği yapma kararlılığını sürdürdüğünü belirtti. Zardari, zor zamanlarda çeşitli alanlarda Pakistan'a verdikleri sarsılmaz destekten ötürü Çin halkına ve liderliğine şükranlarını iletti. Ayrıca Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesini tamamlama kararlılığını bir kez daha dile getiren Zardari, düşman unsurların bu projeyi tehlikeye atmasına veya iki ulus arasındaki güçlü bağı zedelemesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

 • İnebolu Belediyesi, borçları gösteren afişi binaya astı
  16:10 İnebolu Belediyesi, borçları gösteren afişi binaya astı

  İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, belediyenin önceki döneminden kalan borçların listesini gösteren afişi belediye binası duvarına astırdı. Afişte 45 milyon 927 bin 762 TL borç olduğu belirtildi.

 • Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  16:10 Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi, mahalli idareler seçimleri sonrası yeni dönemdeki ilk toplantısını gerçekleştirdi. Meclis başkanlık divanı, encümen üyeliği ve diğer ihtisas komisyonlarının seçimleri yapıldı. Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum'un gelişiminden ve başarılarından bahsederek, yeni dönemde daha verimli projelerin hayata geçeceğini belirtti.

 • Söğüt'te Kaçak Tütün Operasyonunda 23 Bin 620 Dolu Makaron Ele Geçirildi
  16:09 Söğüt'te Kaçak Tütün Operasyonunda 23 Bin 620 Dolu Makaron Ele Geçirildi

  Bilecik'in Söğüt ilçesinde yapılan kaçak tütün operasyonunda, 4 iş yerinde yapılan baskınlarda 23 bin 620 dolu makaron, 5 bin adet bandrolsüz boş makaron, 13 adet elektronik sigara ve 30 adet elektronik sigara likiti bulundu. Operasyon sonucunda 5 şüpheli hakkında işlem yapıldı.

 • KTÜ Matematik Bölümü FEDEK tarafından akredite edildi
  16:09 KTÜ Matematik Bölümü FEDEK tarafından akredite edildi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Fen Fakültesi Matematik Bölümü Lisans Programı'nın, Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih, Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 3 yıl 5 ay süreyle akredite edildiğini bildirdi. Prof. Dr. Çuvalcı, Matematik Bölümünün FEDEK tarafından akredite edilmesinin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Akreditasyonla Matematik Bölümünün kalitesi ve başarısının onayladığının altını çizen Çuvalcı, akademisyenlere teşekkür ederek, akreditasyonların öğrencilere ve bölümlere hayırlı olmasını diledi. Çuvalcı, Matematik Bölümünün sadece akademik mükemmelliği değil, öğrencilerin bireysel gelişimini ve başarısını da hedeflediğini vurguladı ve bu akreditasyonun doğru yolda olduklarını gösterdiğini ifade etti.

 • Niğde Valiliği Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 Yılı Olağan Toplantısı Gerçekleştirildi
  16:08 Niğde Valiliği Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 Yılı Olağan Toplantısı Gerçekleştirildi

  Niğde Valiliği Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 Yılı Olağan Toplantısı, Vali Yardımcısı Resul Özdemir başkanlığında yapıldı. Toplantıda, encümen üyeleri seçildi ve birliğin faaliyetleri değerlendirildi.

 • Afyonkarahisar Zafer Müzesi Restorasyonu Tamamlanıyor
  16:07 Afyonkarahisar Zafer Müzesi Restorasyonu Tamamlanıyor

  Afyonkarahisar Valiliği, Kurtuluş Savaşı döneminde kullanılan Zafer Müzesi'nin restorasyon çalışmalarının sona geldiğini ve projeye 7 milyon 130 bin 487 TL bütçe ayrıldığını duyurdu. Restorasyon sürecinde zarar veren betonarme kolon ve kirişlerin kaldırıldığı belirtilen açıklamada, müzenin yaz aylarında ziyarete açılması planlandığı ve orijinal mimari yapısına kavuşacağı ifade edildi.


Advertisement