Son Dakika Haberleri: 15 Temmuz'da Samandıra Gişeleri'ndeki Olaylara İlişkin Dava

15 Temmuz'da Samandıra Gişeleri'ndeki Olaylara İlişkin Dava

12 ay önce

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Samandıra Gişeleri'nde yaşanan olaylara ilişkin 22 tutuklu sanığın yargılandığı davanın, Kartal Köprüsü dosyasının ayrılmasından sonraki ikinci duruşması başladı.

15 Temmuz'da Samandıra Gişeleri'ndeki Olaylara İlişkin Dava, System.String[]
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Samandıra Gişeleri'nde yaşanan olaylara ilişkin 22 tutuklu sanığın yargılandığı davanın, Kartal Köprüsü dosyasının ayrılmasından sonraki ikinci duruşması başladı.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yer alan salonda İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya, tutuklu 21 sanık ile tarafların avukatları katıldı.


Mahkeme Başkanı Ali Öztürk, cumhuriyet savcısına mütalaada bir değişiklik olup olmadığını sordu.

Cumhuriyet savcısı, mütalaada bir değişiklik olmadığını, verilen mütalaaya göre sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Duruşma, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının alınmasıyla devam ediyor.

Bir önceki duruşmada cumhuriyet savcısı, 22 tutuklu sanığın "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.


İddianameden


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 23. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi'nde görevli bazı askerlerin, 15 Temmuz 2016'da Kartal Köprüsü ve Samandıra Gişeleri'ni kontrol altına almaya çalıştıkları bilgisine yer veriliyor.


İddianamede, bütün sanıkların, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.


Mahkeme heyeti, 14 Aralık 2017'deki duruşmada, Çekmeköy Kışlası, Samandıra Gişeleri ve Kartal Köprüsü'nde görevli sanıkların, dosyalarının ayrılmasına karar vermişti.6 Büyükşehirde Yapılan Ankette Dikkat Çeken Sonuçlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Hakaret Eden Erdek Belediye Başkanı Görevden Alındı Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan Müslümanlığa Yeşil Işık!