5 Yıl ABD'de Çalışıp Topladığı Kızılderili Sembollerini Sergiliyor - Son Dakika

5 Yıl ABD'de Çalışıp Topladığı Kızılderili Sembollerini Sergiliyor

04.02.2016 19:24
5 Yıl ABD'de Çalışıp Topladığı Kızılderili Sembollerini Sergiliyor, System.String[]

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu'nun yaklaşık 5 yıl ABD'de yaptığı çalışmalarda elde ettiği Kızılderili motifleri, Isparta'da açılan sergide görücüye çıktı.

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu'nun yaklaşık 5 yıl ABD'de yaptığı çalışmalarda elde ettiği Kızılderili motifleri, Isparta'da açılan sergide görücüye çıktı.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu'nun 'Orta Asya'dan Amerika'ya Kızılderili Sembolleri' konulu sergisi Isparta Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sergi Salonu'nda açıldı. Sergi öncesi gazetecilere açıklama yapan Yard. Doç. Dr. Eroğlu, Türkiye'de ilk defa Kızılderili konulu bir sergi yapıldığını söyledi.

Yaklaşık 5 yıldır ABD'nin Teksas ve Arizona bölgelerindeki Kızılderililerin kültürleri üzerine araştırma yaptığını ve onların kültürlerini incelediğini aktaran Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, "Kızılderelilerin Orta Asya'dan Amerika kıtasına geçtiğine yönelik tezler var. Özellikle ABD'li bilim adamlarının yaptığı DNA ve gen araştırmalarıyla Kızılderililerin Bering Boğazı'ndan Alaska'ya geçtiklerine ilişkin tezler bulunuyor" dedi.

Kendi tezinin de bunu destekler nitelikte olduğunu vurgulayan Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, şöyle dedi: "Benim çalışmam da Orta Asya'da kullanılan motiflerle Kızılderili motifleri arasındaki benzerlik üzerine. Özellikle halı ve kilim motiflerine baktığımızda Anadolu'da gördüğümüz koç boynuzu, bukağa gibi motifler Nahova kilimleri üzerinde de bulunmakta. Motifler birebir. Bir Nahova kilimini Anadolu kilimiyle karşılaştırdığınızda çok küçük malzeme ve ton farkı olduğunu görürsünüz. Bizlerin Kızılderililer ile dil, genetik, mimari benzerliğimiz var. Geleneksel Kızıldereli yaşamındaki çadır kültürü ile Orta Asya çadır kültürü birebir aynı. Anadolu sanatının kaynağını da Orta Asya'da aramak gerekiyor. Göçler sırasında bir grup göçer topluluk Anadolu'ya gelirken bir grup da kıtalar arası oluşmuş bir köprüden ABD'ye geçen sayıları milyonları bulan bir Kızıldereli yaşamı oluşuyor."

Yaptığı çalışma sonucu elde edilen sembolleri sergi çalışmasında topladığını aktaran Yard. Doç. Dr. Eroğlu, "Çalışmada sadece Kızılderili motiflerini Anadolu'nun geleneksel teknikleriyle postun üzerinde birleştirdik. İkinci ayakta Anadolu sembolleri, üçüncü ayakta karşılaştırmalı Kızılderili ve Anadolu sembolleri olacak. 'Kızılderililer Türk mü değil mi?' cevabını aramaktan ziyade kültürler arası etkileşimin kaynağını bulmak ve Orta Asya'da görülen sembol ve şekillerin kıtalar ötesinde ne şekilde geçmiş olabileceğini ortaya koymak adına bu çalışmayı yaptık" diye konuştu.

Daha sonra Isparta Vali Yardımcısı Fatih Aksoy ve Isparta Emniyet Müdürü Halil Altan'ın da katılımıyla serginin açılışı gerçekleştirdi. Yard. Doç. Dr. Eroğlu, sergideki ürünler hakkında katılımcılara bilgi verdi. - Isparta

5 Yıl ABD'de Çalışıp Topladığı Kızılderili Sembollerini Sergiliyor
5 Yıl ABD'de Çalışıp Topladığı Kızılderili Sembollerini Sergiliyor
5 Yıl ABD'de Çalışıp Topladığı Kızılderili Sembollerini Sergiliyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 5 Yıl ABD'de Çalışıp Topladığı Kızılderili Sembollerini Sergiliyor - Son Dakika


Son Dakika

Evinin penceresinden beton zemine düşen yaşlı adam, feci şekilde can verdi 19:21 Evinin penceresinden beton zemine düşen yaşlı adam, feci şekilde can verdi Sergen Yalçın tabloyu bir cümleyle özetledi: N'Sakala'yı inşallah bir gün kendi bölgesinde oynatabiliriz 19:16 Sergen Yalçın tabloyu bir cümleyle özetledi: N'Sakala'yı inşallah bir gün kendi bölgesinde oynatabiliriz Konya'da öğrencisine kötü davranan öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı 19:11 Konya'da öğrencisine kötü davranan öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı
Bikinili pozlarını paylaşan şarkıcı Linet'in göbeğindeki detay gözlerden kaçmadı 18:54 Bikinili pozlarını paylaşan şarkıcı Linet'in göbeğindeki detay gözlerden kaçmadı F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş 18:30 F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:42 Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla
Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı 17:33 Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü 17:01 İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü
Advertisement