Son dakika Teksas haberleri, Teksas son dakika, son dakika Teksas

Son Dakika Teksas Haberleri

 • ABD'nin Texas Eyaletinde Devam Eden Orman Yangınında 2 Kişi Hayatını Kaybetti
  19:42 ABD'nin Texas Eyaletinde Devam Eden Orman Yangınında 2 Kişi Hayatını Kaybetti

  ABD'nin Texas eyaletinde pazartesiden beri kontrol altına alınamayan orman yangınında şu ana kadar 2 kişi öldü, bir milyon dönümden fazla alan da yandı. Texas A&M Orman Hizmetleri, Panhandle kasabasında 26 Şubat'ta başlayan yangında şimdiye kadar, yaklaşık 1,2 milyon dönümlük alanın küle döndüğü ve binlerce kişinin tahliye edildiği bilgisini paylaştı. Eyaletin kuzey bölgesinde devam eden yangın nedeniyle görüş mesafesi sıfıra düşerken, bölgedeki yollar ve otoyollar trafiğe kapatıldı. İtfaiye yetkilileri, Panhandle'da yayılan yangını kontrol altına almakta zorlandıklarını aktardı. Eyaletin ormancılık teşkilatı, yangından etkilenen alanın 'Delaware eyaletinin yüzölçümüne eşdeğer' olduğunu ve henüz yüzde 5'lik bölümde kontrol sağlayabildikleri bilgisini paylaştı. Ayrıca Ulusal Hava Durumu Servisi, hafta sonu sıcak hava ve şiddetli rüzgarlar nedeniyle yangının yayılma ihtimaline karşın uyarıda bulundu. Teksas Valisi Greg Abbott, dün yaptığı yazılı açıklamada, yangınla mücadeleye yardım için yaklaşık 100 ek acil durum çalışanı, 33 itfaiye aracı ve 6 hava tankerini bölgeye gönderdiğini açıklamıştı.

 • Karaoğlan'ın Çizeri Suat Yalaz'ın Vefatının Üzerinden 4 Yıl Geçti
  14:05 Karaoğlan'ın Çizeri Suat Yalaz'ın Vefatının Üzerinden 4 Yıl Geçti

  Türk çizgi roman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından biri olan ve defalarca beyazperdeye aktarılan 'Karaoğlan'ın çizeri Suat Yalaz'ın vefatının üzerinden 4 yıl geçti. Yönetmen, senarist ve çizer Yalaz, Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde 1932'de dünyaya geldi. Devlet memuru olan ailesinin işi nedeniyle farklı şehirlerde ilk ve orta eğitimini tamamlayan Yalaz'ın ilk karikatürü, 16 yaşındayken Erciyes Postası'nda yayınlandı. Yalaz, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde okurken Bedri Koraman ve Çetin Özkırım ile tanıştı.

 • ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Gazze saldırısına tepki vermesini engelledi
  05:05 ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Gazze saldırısına tepki vermesini engelledi

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), İsrail ordusunun Gazze'de insani yardım bekleyen Filistinlilere yönelik saldırısına tepki vermesi ABD tarafından engellendi. BMGK toplantısında yapılan müzakereler sonucunda herhangi bir açıklama yapılmadı. ABD'nin BM Daimi Temsilciliği, İsrail'e karşı eleştirel açıklamalar içeren müzakere metnini kabul etmedi. Metinde, İsrail'in saldırısının derin endişe yarattığı ve uluslararası insani hukuka uygun davranması gerektiği vurgulandı. Gazze'deki insani durumun endişe verici olduğu belirtilerek, İsrail'in insani yardımların girişini engellememesi çağrısı yapıldı.

 • İsrailli aşırı sağcılar, yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri kurulması talebiyle Gazze'ye yürüdü
  29 Şub İsrailli aşırı sağcılar, yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri kurulması talebiyle Gazze'ye yürüdü

  İsrailli aşırı sağcı gruplar, Gazze Şeridi'nde yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri kurulması talebiyle Gazze sınırına yürüdü. Grup, İsrail'in 2005 yılında çekildiği Gazze'deki en büyük yasa dışı Yahudi yerleşim birimi Gush Katif'e dönüşün sembolü olan 'turuncu kurdeleler' taşıdı. Yerleşimciler, İsrail askerlerinin gözü önünde Gazze Şeridi'ne girdi ve sınır duvarının yanı başında Yahudi yerleşim birimini temsilen iki baraka kurdu.

 • Texas'taki orman yangınlarında 1 kişi hayatını kaybetti
  29 Şub Texas'taki orman yangınlarında 1 kişi hayatını kaybetti

  ABD'nin Texas eyaletinde devam eden orman yangınlarında 1 kişi hayatını kaybederken, 1 milyon dönümlük alan küle döndü. Texas'ta başlayan yangınlar söndürülemiyor ve en büyük ikinci yangın olan Smokehouse Creek yangınında 850 bin dönümlük alan kül oldu. Yangınlar komşu Oklahoma eyaletine de sıçradı ve 31 bin 600 dönümlük alanı küle çevirdi. Eyaletteki en az 13 ev kullanılamaz hale geldi ve alevlerle mücadele devam ediyor.

 • ABD'nin Texas Eyaletinde Devam Eden Orman Yangınlarında 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 1 Milyon Dönümlük Alan Küle Döndü
  29 Şub ABD'nin Texas Eyaletinde Devam Eden Orman Yangınlarında 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 1 Milyon Dönümlük Alan Küle Döndü

  ABD'nin Texas eyaletinin kuzeyindeki Panhandle bölgesinde başlayan orman yangınları söndürülemiyor. Şu ana kadar 5 farklı noktadaki yangınlarda 1 milyon dönümlük alan küle döndü. Smokehouse Creek yangınında ise 850 bin dönümlük alan kül oldu. Yangınlar sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti ve komşu Oklahoma eyaletine sıçrayan yangın 31 bin 600 dönümlük alanı küle çevirdi. Alevlerle mücadele halen devam ediyor.

 • Paranormal Activity Oyunu Geliyor
  29 Şub Paranormal Activity Oyunu Geliyor

  Korku filmi klasiklerinin oyun endüstrisindeki başarısı devam ediyor. Paranormal Activity de artık bir oyun olarak karşımıza çıkacak. Oyunun geliştiricisi Brian Clarke, heyecan verici bir hikaye ve dinamik bir korku sistemiyle oyuncuları beklediğini belirtiyor. Oyunun yayıncılığını DreadXP üstlenirken, piyasaya sürülme tarihi ise 2026 olarak planlanıyor.

 • ABD'nin Texas Eyaletinde Devam Eden Yangınlarda 370 Bin Dönüm Alan Kül Oldu
  28 Şub ABD'nin Texas Eyaletinde Devam Eden Yangınlarda 370 Bin Dönüm Alan Kül Oldu

  ABD'nin Texas eyaletinin 5 farklı noktasında devam eden yangınlarda şu ana kadar 370 bin dönümlük alan küle dönerken, acil durum ilan edildi. Smokehouse Creek yangınına müdahale için Greenville şehrinden yola çıkan bir itfaiye ekibi, görüş mesafesinin düştüğü yolda alevlerin arasında kaldı. Texas'taki orman yangınları Oklahoma'ya da sıçradı ve tahliye emri yayımlandı.

 • Biden ve Trump, ABD-Meksika sınırını ziyaret edecek
  26 Şub Biden ve Trump, ABD-Meksika sınırını ziyaret edecek

  ABD Başkanı Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump, bu hafta aynı gün ABD-Meksika sınırını ziyaret edecek. Biden, Texas eyaletinde yer alan Brownsville'yi ziyaret ederken, Trump ise Texas eyaletinde yer alan Eagle Pass'ı ziyaret edecek. Göç sorunu, ABD'nin bugün karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri olarak görülüyor.

 • Elon Musk ve Tesla, SpaceX ve X Şirketleri 2024'e Zor Başladı
  25 Şub Elon Musk ve Tesla, SpaceX ve X Şirketleri 2024'e Zor Başladı

  Analislere göre Elon Musk'ın yöneticiliğini üstlendiği Tesla, SpaceX ve X şirketleri 2024'e zorluklarla başladı. Tesla'nın hisse senedi fiyatı düşerek 188 milyar dolarlık piyasa değerini kaybetti. Ayrıca, Musk'ın Twitter'ın reklam sorunlarıyla uğraştığı ve SpaceX'in ise NASA ve diğer şirketlerle ortaklıklarını sürdürdüğü belirtildi.

 • İstanbul'da gerçekleştirilen Filistin Sempozyumu'nda İsrail'in Gazze saldırıları tartışıldı
  24 Şub İstanbul'da gerçekleştirilen Filistin Sempozyumu'nda İsrail'in Gazze saldırıları tartışıldı

  İstanbul'da düzenlenen Filistin Sempozyumu'na katılan akademisyenler ve uzmanlar, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıların algıları değiştirdiğini vurguladı. Sempozyumda, İsrail'in suç işleme niyetinde olduğu, etnik temizlik planları yaptığı ve uluslararası toplumun tepkisizliği eleştirildi. Ayrıca, boykotun İsrail'e baskı oluşturma potansiyeline sahip olduğu ve destek veren şirketlerin de boykot edilmesi gerektiği belirtildi.

 • NASA'ya ait yükleri taşıyan Nova-C uzay aracı Ay yüzeyine indi
  23 Şub NASA'ya ait yükleri taşıyan Nova-C uzay aracı Ay yüzeyine indi

  Intuitive Machines şirketi tarafından geliştirilen ve NASA'ya ait bilimsel faydalı yükler taşıyan Nova-C, Ay yüzeyine güvenli bir şekilde inmeyi başardı. Nova-C, Ay'a inen ilk özel uzay aracı olarak kayıtlara geçti. Nova-C'nin Ay yüzeyine inişinden yaklaşık 15 dakika sonra uzay aracından ilk sinyalin alındığı bildirildi.

 • ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye ile işbirliğiyle mühimmat tesisleri kuruyor
  22 Şub ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye ile işbirliğiyle mühimmat tesisleri kuruyor

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye savunma sektöründen taşeron firmalarla işbirliğiyle ABD'de kurulan ve 2025'in sonuna kadar üretime başlaması planlanan mühimmat tesislerinde, 155 milimetrelik mermiler için metal parçalar üretileceğini açıkladı. Pentagon, Türk savunma sektöründen taşeron şirketlerle anlaşmalı olan General Dynamics Mühimmat ve Taktik Sistemler firmasının projenin inşaat, kurulum ve üretim sürecini üstlendiğini belirtti. Tesisin ayda 30 bin mermi kovanı üretim kapasitesine sahip olması planlanıyor.

 • İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uzayda Yaptığı Deneyleri Anlattı
  20 Şub İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uzayda Yaptığı Deneyleri Anlattı

  Alper Gezeravcı, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatılarak gerçekleştirdiği Ax-3 misyonunda 13 önemli deney gerçekleştirdi. Bu deneyler arasında tuz stresi, uzay şartları, galaktik kozmik radyasyonun etkileri, kurşunsuz lehimleme, yeni nesil malzeme geliştirme, genlerin bağışıklık sistemiyle ilişkisi, uzay araçlarının itki sistemlerinin verimliliği, bitki ve alglerin uzayda kullanımı gibi konular yer aldı.

 • Ünlü Fransız dergisi L'Express'in eski editörü 35 yıl boyunca Sovyetler Birliği için ajanlık yapmış
  18 Şub Ünlü Fransız dergisi L'Express'in eski editörü 35 yıl boyunca Sovyetler Birliği için ajanlık yapmış

  Ünlü Fransız dergisi L'Express, eski editörü Philippe Grumbach'ın 35 yıl boyunca Sovyetler Birliği için ajanlık yaptığını açıkladı.

 • Başkan Joe Biden deep fake vakalarıyla gündemde
  09 Şub Başkan Joe Biden deep fake vakalarıyla gündemde

  Başkan Joe Biden'ın sesi yapay zeka aracılığıyla taklit edilerek yapılan 25 binden fazla telefon görüşmesi ortaya çıktı. Amerikalı seçmenlere yanlış bilgiler verilerek oy verme kararları etkilenmeye çalışıldı. Deep fake ile Joe Biden taklidi yapan suçlu Teksas'taki Life Corporation firması olduğu tespit edildi. Şirketin başındaki Walter Monk ve diğerleri hukuki suçlamalarla karşı karşıya. Bu suçlamalar sonucunda ağır tazminat ve hapis cezasıyla karşılaşabilirler. Deep fake sahteciliği konusunda Lingo Telecom şirketi de suçlamalarla karşı karşıya. Devasa cezaların verilebileceği iddia ediliyor.

 • Bursaspor Başkanı Sinan Bür: 'Bursaspor önce ayağa kalkacak, sonra koşacak'
  06 Şub Bursaspor Başkanı Sinan Bür: "Bursaspor önce ayağa kalkacak, sonra koşacak"

  Bursaspor Başkanı Sinan Bür, düzenlenen basın toplantısında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

 • ABD'de sınır krizi: 14 eyalet Biden'a karşı ortak hareket edeceklerini ilan etti
  05 Şub ABD'de sınır krizi: 14 eyalet Biden'a karşı ortak hareket edeceklerini ilan etti

  ABD'de sınır güvenliği anlaşmazlığının devam ettiği Texas'ın Valisi Greg Abbott, beraberinde 14 Cumhuriyetçi valiyle basın toplantısı düzenleyerek, ABD Başkanı Joe Biden'a sınır güvenliği konusunda ortak bir tavır içinde oldukları mesajını verdi. Abbott, sınıra daha fazla dikenli tel örme vaadinde bulundu.

 • ABD'de Cumhuriyetçiler, göç sorununu protesto etmek için Teksas-Meksika sınırında konvoy düzenledi
  04 Şub ABD'de Cumhuriyetçiler, göç sorununu protesto etmek için Teksas-Meksika sınırında konvoy düzenledi

  ABD Başkanı Joe Biden'ın güney sınırındaki yasadışı göç sorunuyla mücadele edemediğini düşünen Cumhuriyetçiler, yüzlerce kamyon ve tırdan oluşan konvoyla Teksas-Meksika sınırında protesto gösterisi düzenledi. Protestocular, sınıra dikenli tel ve duvar örülmesini desteklediklerini ve insanların ülkeye yasal olarak gelmesini istediklerini belirtti.

 • CHP'li Yücel: Depremde 130 bin canımızı yitirmişiz
  02 Şub CHP'li Yücel: Depremde 130 bin canımızı yitirmişiz

  CHP Sözcüsü Deniz Yücel, resmi rakamlara göre 6 Şubat depreminde can kaybının 50 bin 96 kişi olarak açıklandığını belirterek, "Sayın Murat Kurum, gerçek rakamı ağzından kaçırıvermese; aklımıza dahi gelmeyecek bir rakam. Depremde 130 bin canımızı yitirmişiz.

 • Kanserli Çocuklar İçin İnternet Sitesi Tasarlandı
  02 Şub Kanserli Çocuklar İçin İnternet Sitesi Tasarlandı

  İzmir'de yaşayan 17 yaşındaki Atatürk Lisesi öğrencisi Yiğit Kaan Kızlıer, kanser hastası çocuklar için bir internet sitesi tasarladı. Site, kanserli çocukların eğitim, sağlık, kırtasiye ve ilaç desteği ile sosyal çevrelerini genişletmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Kızlıer, site sayesinde daha fazla kişiye destek olabileceğini ve kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını belirtti.

 • ABD-Meksika sınırında düzensiz göçmenlerin geçişi
  02 Şub ABD-Meksika sınırında düzensiz göçmenlerin geçişi

  Texas'ın El Paso sınır bölgesinde düzensiz göçmenler, diğer bölgelere göre daha kolay bir şekilde ABD'ye geçiyor. AA ekibi tarafından yapılan gözlemlerde, göçmenlerin Rio Grande nehrinin sığ sularını ve tel örgüleri aşarak ABD sınır birliklerine sığındığı görüntülendi. El Paso'da bulunan düzensiz göçmenler, sınır birlikleri tarafından güvenli bir bölgeye taşınmak üzere toplandı. Texas Valisi Greg Abbott ile Biden hükümeti arasında ise sınır güvenliği konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

 • Meksika sınırında ABD federal kurumlarına kafa tutan Texas, ekonomik gücüne güveniyor
  30 Oca Meksika sınırında ABD federal kurumlarına kafa tutan Texas, ekonomik gücüne güveniyor

  ABD'nin güney sınırına ilişkin Başkan Joe Biden yönetimi ile Texas eyaleti arasındaki anlaşmazlık büyürken, hükümete karşı ekonomisine güvenen Texas'ta iş gücünde düzensiz göçmenlerin oynadığı rol dikkati çekiyor.

 • Düzensiz göçmen sorunu! Teksas sınır yine karıştı
  30 Oca Düzensiz göçmen sorunu! Teksas sınır yine karıştı

  ABD hükümeti ile Texas yönetimi arasında yetki krizine neden olan düzensiz göçmenler, Texas Ulusal Muhafızlarına yakalanmamak için sınırı gece geçmeye çalıştı. Eagle Pass kentindeki Shelby Park bölgesinden Texas Ulusal Muhafızları yüzünden geçemeyen bazı düzensiz göçmenler, kentin kenar kesimlerindeki noktalardan gece karanlığında ABD topraklarına girmeyi denedi.

 • Teksas Valisi, ABD-Meksika Sınırında Federal Hükümete Meydan Okuyor
  29 Oca Teksas Valisi, ABD-Meksika Sınırında Federal Hükümete Meydan Okuyor

  ABD'de Teksas'ın Meksika sınırında federal ve eyalet hükümetleri arasında yasa dışı göçün kontrolüne ilişkin alışılmadık bir kriz yaşanıyor. Teksas Valisi Greg Abbott'un emriyle Teksas Ulusal Muhafızları, ABD Sınır Devriyesi'nin sınırın bir bölümüne erişimini engelledi. Abbott, düzensiz göçün yoğun olduğu bölgede sınırın güçlendirilmesini gerekçe gösteriyor. Biden yönetimi ise bu önlemlerin tehlikeli olduğunu ve göçmenlere yardımı engelleyeceğini savunuyor. Kriz, ABD Anayasası ve ülke sınırlarını koruma sorumluluğunun nihai olarak kime ait olduğu konusundaki anlaşmazlığa dayanıyor. Demokratlar, Biden'ı Teksas'a karşı daha sert bir tutum almaya çağırıyor ve yasa dışı göçü durdurmak için adımlar atmasını istiyor.

 • Biden, ABD'yi iç savaşın eşiğine getiren göçmen krizinde başkaldıran eyaletlere şartını sundu
  29 Oca Biden, ABD'yi iç savaşın eşiğine getiren göçmen krizinde başkaldıran eyaletlere şartını sundu

  ABD'de Teksas Valisi Greg Abbott'un Meksika sınırında göçmenlerin geçişini engellemek için jiletli tel çekmesiyle başlayan kriz tırmanıyor. 25 eyaletin destek verdiği Abbott, göçmen akınlarını durduramadığı gerekçesiyle Biden yönetimine tepki göstermişti. Biden ise Ukrayna'ya askeri yardım paketinin Kongre'den geçmesi halinde sınır güvenliği tasarısının onaylanacağını ve Meksika sınırını hemen kapatacağını söyledi. Cumhuriyetçiler ise Ukrayna'ya yapılacak askeri yardım kalemine karşı çıkıyor.

 • ABD'deki Teksas geriliminde 25 eyaletin bildirisi 'iç savaş'a neden olur mu?
  27 Oca ABD'deki Teksas geriliminde 25 eyaletin bildirisi "iç savaş"a neden olur mu?

  ABD yönetimi ile Meksika sınırında bulunan Teksas eyaleti arasında sınır anlaşmazlığı, dünya gündeminin baş sıralarına oturdu. Ülkede bir iç savaşın oluşacağı yönündeki iddialar, 25 eyalet yönetiminin Teksas'a destek vermesiyle daha da kuvvetlenirken bölgeden gelen haberler Teksas'ta herhangi bir askeri hareketliliğin olmadığı yönünde.

 • ABD'de Oklahoma Valisi Stitt, Teksas'a destek için Meksika sınırına ulusal muhafızlarını gönderecek
  26 Oca ABD'de Oklahoma Valisi Stitt, Teksas'a destek için Meksika sınırına ulusal muhafızlarını gönderecek

  Oklahoma eyaleti Valisi Kevin Stitt, Teksas eyaletine destek amacıyla Oklahoma Ulusal Muhafızlarını Meksika sınırına göndereceğini duyurdu.

 • ABD'de Teksas krizine eski başkan Trump da dahil oldu! Tüm eyaletlere aynı çağrıyı yaptı
  26 Oca ABD'de Teksas krizine eski başkan Trump da dahil oldu! Tüm eyaletlere aynı çağrıyı yaptı

  Meksika sınırında göçmenlerin geçişini engellemek için kurulan jiletli tellerin sınır görevlilerince kesilmesine izin veren ABD Anayasa Mahkemesi kararı ABD'yi karıştırdı. Teksas Valisi Greg Abbott telleri koymaya devam edeceğini açıklarken, 25 eyalet ortak bildiri yayımlayıp Vali Abbott'a destek verdi. Krize eski başkan Trump da dahil oldu. Trump, ''Tüm eyaletleri, ulusal muhafızlarını Teksas'a göndermeye davet ediyorum'' çağrısında bulundu.

 • ABD'de 25 eyaletten Biden'a karşı ortak bildiri
  26 Oca ABD'de 25 eyaletten Biden'a karşı ortak bildiri

  ABD Anayasa Mahkemesi'nin, Meksika sınırında göçmenlerin geçişini engellemek için kurulan jiletli tellerin sınır görevlilerince kesilmesine izin veren kararı ABD'yi karıştırdı. Teksas Valisi Greg Abbott telleri koymaya devam edeceğini açıklayıp eyaletin işgal altında olduğunu duyurdu. Abbott, mahkeme kararına karşı çıkmakla suçlanırken 25 eyalet ortak bildiri yayımlayıp Vali Abbott'a destek verdi.

 • İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı uzaya hangi özel eşyaları götürdü? Yanıtı bir kez daha gururlandırdı
  25 Oca İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı uzaya hangi özel eşyaları götürdü? Yanıtı bir kez daha gururlandırdı

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda ilk günlerini anlattı. Yanında hangi özel eşyalarının bulunduğu sorusuna yanıt veren Gezeravcı, "Türk yörük kültürüne ait bazı semboller getirdim. Bir takım aile fotoğraflarım ve ilk filomun uçuş pedleri. Ve benim buraya gelmemi sağlayan bayrağım." ifadelerini kullandı.

 • ABD'de iki günde 8 kişiyi öldüren şüpheli, yakalanacağını anlayınca intihar etti
  23 Oca ABD'de iki günde 8 kişiyi öldüren şüpheli, yakalanacağını anlayınca intihar etti

  ABD'nin Chicago banliyölerinde iki günde 8 kişiyi öldüren 23 yaşındaki Romeo Nance, polis tarafından yakalanmak üzereyken hayatına son verdi.

 • Karla kaplı yolda aracı sollamak isterken kar küreme aracına çarptı, ikiye bölündü
  20 Oca Karla kaplı yolda aracı sollamak isterken kar küreme aracına çarptı, ikiye bölündü

  ABD'nin New York kentinde karlı yolda hızla öndeki aracı sollamak isteyen araç ters şeride girince kar küreme aracıyla kafa kafaya çarpışarak ikiye bölündü. Kar fırtınasının etkisiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 59'a yükseldiği ülkede ulaşımda aksamalar ve kazalar yaşanmaktadır. ABD genelinde 70 milyondan fazla kişi soğuk hava nedeniyle alarm durumundadır.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, ISS'e ulaştı
  19 Oca Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, ISS'e ulaştı

  Alper Gezeravcı, Türkiye'nin ilk astronotu olarak tarihe geçti. Gezeravcı, Milli Uzay Programı kapsamında gerçekleştirilen ilk insanlı uzay misyonunu başarıyla tamamladı. SpaceX Falcon 9 roketiyle ISS'e taşınan Gezeravcı ve Ax-3 mürettebatı, bilimsel çalışmalarına başlayacak. Gezeravcı'nın uzayda kaldığı süre boyunca çeşitli deneyler gerçekleştireceği belirtildi.

 • ABD Adalet Bakanlığı, Uvalde okul saldırısında polisi suçlu buldu
  18 Oca ABD Adalet Bakanlığı, Uvalde okul saldırısında polisi suçlu buldu

  ABD Adalet Bakanlığı, 2022 yılında Texas eyaletindeki Uvalde kasabasında düzenlenen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği okul saldırısında polisi suçlu buldu. Rapor, polisin saldırganı etkisiz hale getirmesi için geç kaldığını ve birçok hata yaptığını ortaya koydu. Saldırıda hayatını kaybedenler arasında 19 öğrenci ve 2 öğretmen bulunuyor.

 • Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Uzaya Yola Çıkıyor
  18 Oca Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Uzaya Yola Çıkıyor

  Alper Gezeravcı, Türkiye'nin uzaya ilk insan gönderme projesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıkacak. Gezeravcı'nın yanında Türk bayrağı ve kültürel semboller bulunacak. Ayrıca, Gezeravcı'nın uzayda yapacağı deneyler arasında yeni nesil malzemelerin geliştirilmesi, yaşam destek sistemlerinin incelenmesi ve tıbbi uygulamaların araştırılması yer alıyor.

 • ABD'de kutup soğukları nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti
  16 Oca ABD'de kutup soğukları nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti

  ABD'de etkili olan kutup soğukları nedeniyle ülke genelinde 200 milyondan fazla kişi tehlikeli kış şartları uyarısı altında bulunurken 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ulusal Meteoroloji Servisi, ülkenin orta kuzey bölgeleri ve kuzey doğu eyaletlerinde hava sıcaklığının rüzgarla eksi 34 dereceye kadar düşebileceği uyarısında bulundu. Ülkede okullar kapatılırken, bin 300'den fazla uçak seferi iptal edildi.

 • Alper Gezeravcı: Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?
  16 Oca Alper Gezeravcı: Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?

  Türkiye'nin uzaya ilk insan gönderme projesi kapsamında Alper Gezeravcı, 17 Ocak gecesi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak.

 • Alper Gezeravcı: Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?
  16 Oca Alper Gezeravcı: Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?

  Türkiye'nin uzaya ilk insan gönderme projesi kapsamında Alper Gezeravcı, 17 Ocak gecesi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak.

 • İzmir'de kız kaçırma meselesi nedeniyle çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı, 8 şüpheli gözaltına alındı
  16 Oca İzmir'de kız kaçırma meselesi nedeniyle çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı, 8 şüpheli gözaltına alındı

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde kız kaçırma meselesi nedeniyle husumetli 2 aile arasında çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 8 şüpheli adliyeye sevk edildi. Polis operasyonunda 3 tüfek, 1 tabanca ve 37 av tüfeği kartuşu ele geçirildi.

 • İzmir'de kız kaçırma meselesi nedeniyle çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı
  16 Oca İzmir'de kız kaçırma meselesi nedeniyle çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde kız kaçırma meselesi nedeniyle husumetli 2 aile arasında çıkan çatışmada 4 kişi pompalı tüfekle yaralandı. Olayın ardından gözaltına alınan 8 şüpheli adliyeye sevk edildi. Polis operasyonunda 3 tüfek, 1 tabanca ve 37 av tüfeği kartuşu ele geçirildi.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderiliyor
  16 Oca Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderiliyor

  Türkiye'nin Milli Uzay Programı kapsamında gerçekleştirilen ilk insanlı uzay misyonuyla Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek. Gezeravcı, 14 gün boyunca çeşitli bilim misyonlarını gerçekleştirecek ve 13 farklı deneyi uzayda gerçekleştirecek. Yolculuk 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece başlayacak ve 19 Ocak'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenmesi bekleniyor.

 • İzmir'de kız kaçırma meselesi nedeniyle çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı
  15 Oca İzmir'de kız kaçırma meselesi nedeniyle çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, kız kaçırma meselesi nedeniyle aralarında husumet bulunan iki aile arasında çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı. Olay sonrası yaralanan kişiler hastanede tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Polis, olayla ilgili bir şüpheliyi gözaltına aldı.

 • 16 Yaşındaki Can Saraç, İtalya'da Ödül Kazandı
  15 Oca 16 Yaşındaki Can Saraç, İtalya'da Ödül Kazandı

  Müzisyen Can Saraç, henüz 16 yaşında olmasına rağmen birçok uluslararası ödülün sahibi oldu. İtalya'da düzenlenen Arturo Benedetti Michelangeli ödülünü kazanan Saraç, en genç yaşta bu başarıyı elde eden piyanist oldu. Saraç, eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda başladıktan sonra Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nde kariyerine devam etti. Ayrıca Liechtenstein International Music Academy'nin bursiyeri olan Saraç, solo ve duo performanslarıyla birçok uluslararası yarışmada birincilik ödülleri kazandı. Genç piyanist, müzik hayatını ve gelecekle ilgili hedeflerini AA'ya anlattı.

 • İzmir'de sokak ortasındaki silahlı çatışma kamerada
  15 Oca İzmir'de sokak ortasındaki silahlı çatışma kamerada

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde 16 yaşındaki bir genç, sevdiği kızı vermeyen aile bireyleriyle sokak ortasında pompalı tüfekle çatıştı. 4 kişinin yaralandığı çatışma anı ise vatandaşlar tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Olayın ardından şüphelileri yakalamak için çalışma başlatan polis, H.U. adlı genci suç aletiyle birlikte gözaltına aldı.

 • İzmir değil sanki Teksas! 16 yaşındaki genç, sevdiği kızın ailesiyle sokak ortasında çatıştı
  15 Oca İzmir değil sanki Teksas! 16 yaşındaki genç, sevdiği kızın ailesiyle sokak ortasında çatıştı

  İzmir'de 16 yaşındaki bir genç, sevdiği kızla evlenmesine izin vermeyen aile üyeleriyle sokak ortasında pompalı tüfekle çatıştı. Olayda 4 kişi yaralanırken o anlar kamera ile kayıt altına alındı.

 • İzmir'de sevdiği kızın ailesini reddedince çatışma çıktı
  15 Oca İzmir'de sevdiği kızın ailesini reddedince çatışma çıktı

  İddiaya göre, sevdiği kızın ailesi tarafından reddedilen 16 yaşındaki genç, aile bireylerine pompalı tüfekle ateş açtı. Olayda 4 kişi yaralandı. Çatışma anı ise cep telefonuyla kaydedildi.

 • Karşıyaka'da sevdiği kızı isteyen genç, aileye pompalı tüfekle ateş açtı
  15 Oca Karşıyaka'da sevdiği kızı isteyen genç, aileye pompalı tüfekle ateş açtı

  İddiaya göre, Karşıyaka'da sevdiği kızı isteyen 16 yaşındaki genç, kızın ailesi tarafından reddedilince aile bireylerine pompalı tüfekle ateş açtı. Çıkan çatışmada 4 kişi yaralandı. Olay anı cep telefonu ile kaydedildi.

 • Tesla Cybertruck Çin'de Satışa Çıkabilir
  14 Oca Tesla Cybertruck Çin'de Satışa Çıkabilir

  Tesla'nın elektrikli pickup modeli Cybertruck'ı küresel çapta satışa çıkarmaya hazırlandığı ve ilk olarak Çin pazarını hedeflediği iddia ediliyor. Şirketin, Çin'deki rakiplerinden erken davranmayı amaçladığı belirtiliyor. Cybertruck'ın Türkiye'ye ne zaman geleceği ise henüz belirsiz.

 • İran'ın TÜPRAŞ'ın petrolünü taşıyan gemiye düzenlediği operasyonun görüntüleri ortaya çıktı
  12 Oca İran'ın TÜPRAŞ'ın petrolünü taşıyan gemiye düzenlediği operasyonun görüntüleri ortaya çıktı

  İran'ın, TÜPRAŞ'ın Irak'tan aldığı 140 bin ton ham petrolü taşıyan St. Nikolas isimli gemiye el koyduğu anın görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde İran askerlerinin helikopterle gemiye indiği görüldü.

 • İran, Tüpraş'a ait tankere el koydu
  12 Oca İran, Tüpraş'a ait tankere el koydu

  Tüpraş'a ham petrol getirmek üzere Irak'tan yola çıkan ve Umman açıklarında iletişimin kesildiği St. Nikolas isimli tankere İran'ın el koyduğu açıklandı. İran'ın bu eylemi, geçen yıl ABD tarafından aynı tankere el konulmasına misilleme olarak gerçekleştirdiği belirtildi. Olay bölgesel gerilimi artırabilir.

 • İran, Umman açıklarında petrol tankerine el koydu
  11 Oca İran, Umman açıklarında petrol tankerine el koydu

  İran Deniz Kuvvetleri, geçen yıl ABD tarafından el konulan St Nikolas tankerine yargı kararıyla Umman açıklarında el koydu. Tanker İran limanlarına doğru yol alıyor. Geçen sene ABD, İran petrolü taşıdığı gerekçesiyle tankere el koymuştu.

 • TÜPRAŞ'ın Irak'tan aldığı 140 bin ton ham petrolü taşıyan gemiyle iletişim kesildi
  11 Oca TÜPRAŞ'ın Irak'tan aldığı 140 bin ton ham petrolü taşıyan gemiyle iletişim kesildi

  TÜPRAŞ'ın Irak'tan aldığı 140 bin ton ham petrolü taşıyan St. Nikolas isimli gemi ile iletişim Umman açıklarında kesildi. Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonlarından yapılan açıklamada, askeri tarzda siyah üniformalar ve siyah maskeler giyen 4-5 silahlı ''yetkisiz'' kişinin bir petrol tankerine çıkarma yaptığı bilgisi geçildi.

 • ABD'li milyoner işkadını, askeri yardım fonu altında ordudan 100 milyon dolar çaldı
  11 Oca ABD'li milyoner işkadını, askeri yardım fonu altında ordudan 100 milyon dolar çaldı

  ABD Ordusu'nu altı yıl boyunca 100 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen Janet Yamanaka Mello, lüks araçlar ve emlak alımları ile dikkat çekiyor. Mello, sahte bir şirket kurarak askeri hibe fonlarından para topladığı ve bu parayı kendi lüks yaşam tarzını finanse etmek için kullandığı iddiasıyla yargılanıyor. Savcılar, Mello'nun 80 araç ve 31 villa sahibi olduğunu ve bu varlıkların müsaderesini talep ediyorlar.

 • 2023, Kayıtlara Geçen En Sıcak Yıl Olarak Teyit Edildi
  09 Oca 2023, Kayıtlara Geçen En Sıcak Yıl Olarak Teyit Edildi

  2023 yılı, insan faaliyetlerinden kaynaklı iklim değişikliğinin yol açtığı ve doğal El Niño hava olayının da etkisiyle, kayıtlara geçen en sıcak yıl olarak teyit edildi.

 • SpaceX, 2023 yılında 97 fırlatma gerçekleştirerek rekor kırdı
  31 Ara SpaceX, 2023 yılında 97 fırlatma gerçekleştirerek rekor kırdı

  Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, Falcon roketleriyle bu yılı 97 fırlatma ile tamamladı. Geçen yılki 60 fırlatmaya kıyasla büyük bir artış olan bu rekoru kırmak için şirket, üç saat arayla iki adet roket fırlattı. Fırlatmalar arasında Falcon Heavy ve Falcon 9 yer aldı. SpaceX'in 2023 planları arasında Uluslararası Uzay İstasyonuna mürettebat görevleri ve Psyche misyonu yer alıyor.

 • Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı eğitimini tamamladı
  30 Ara Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı eğitimini tamamladı

  Türkiye Uzay Ajansı, Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın uzay aracı eğitimini başarıyla tamamladığını duyurdu. Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidecek ve 14 gün boyunca 13 farklı deney yapacak. Uçuş, Axiom Space tarafından gerçekleştirilecek ve Crew Dragon uzay aracı kullanılacak.

 • Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, TÜBA-GEBİP Ödülü'ne Layık Görüldü
  29 Ara Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, TÜBA-GEBİP Ödülü'ne Layık Görüldü

  Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, kanser araştırmalarıyla TÜBA-GEBİP ödülüne layık görüldü. Kocabaş, MEIS proteinini hedefleyerek kanserin büyümesini önleyen çalışmalarıyla ödül kazandı.

 • Yakın Kızılötesi Işık, Kanser Tedavisinde Yeni Bir Yöntem Olabilir
  28 Ara Yakın Kızılötesi Işık, Kanser Tedavisinde Yeni Bir Yöntem Olabilir

  Bilim insanları, kanser hücrelerini yok etmek için aminosiyanin moleküllerini yakın kızılötesi ışıkla uyararak başarılı sonuçlar elde etti. Bu yöntem, kanser tedavisinde umut verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

 • Tesla Üretim Makinesi Bir Mühendisi Yaraladı
  27 Ara Tesla Üretim Makinesi Bir Mühendisi Yaraladı

  Tesla'nın üretim makinesi, bir mühendise saldırarak yaralanmasına neden oldu. Olayın insansı robotla ilgisi olmadığı, robotun sadece araba parçalarını taşımak için tasarlandığı belirtildi. Yaşanan olay, otomatik robotların insan hayatı için oluşturduğu risklere dikkat çekti.

 • Tesla Fabrikasında Robotun Mühendise Saldırısı
  27 Ara Tesla Fabrikasında Robotun Mühendise Saldırısı

  ABD'nin Texas eyaletindeki Tesla fabrikasında bir robotun mühendise saldırması sonucu yaralanma meydana geldi. Kasım 2021'de yaşanan olayda, üretim robotu mühendisi sıkıştırarak metal pençelerini sırtına ve kollarına sapladı. Robotun etkisiz hale gelmesiyle mühendis yaralandı. Yaralanan mühendis ise olayın ardından işten izin almadan çalışmaya devam etti.

 • Geğirememe Sendromu: Fiziksel Acının Yanı Sıra Utanç ve Endişe Yaşanıyor
  22 Ara Geğirememe Sendromu: Fiziksel Acının Yanı Sıra Utanç ve Endişe Yaşanıyor

  Araştırmacılar, geğiremeyen kişilerin fiziksel acının yanı sıra utanç, endişe ve depresyon yaşadığını ortaya koyuyor. R-CPD olarak bilinen bu rahatsızlık, karın şişkinliği, gurultu sesleri ve gaz gibi belirtilere neden oluyor. Araştırmacılar, hastaların yetersiz hizmet aldığını ve daha fazla farkındalık yaratılması gerektiğini belirtiyor. Bu sendromun zihinsel ve sosyal etkilerinin araştırılması gerektiği vurgulanıyor. Kulak, burun ve boğaz uzmanı Yakubu Karagama, Botox tedavisinin bu rahatsızlık için etkili olduğunu söylüyor. Ancak, bu durum hakkında sağlık çalışanları arasında farkındalık eksikliği olduğu belirtiliyor.

 • ABD ile Venezuela arasında 10 Amerikalı mahkum ile Maduro'nun sağ kolu takas edildi
  21 Ara ABD ile Venezuela arasında 10 Amerikalı mahkum ile Maduro'nun sağ kolu takas edildi

  ABD ve Venezuela arasında gergin seyreden ilişkiler yumuşamaya başladı. İki ülke arasında gerçekleşen esir takası anlaşması kapsamında 10 ABD vatandaşına karşılık, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yakınlığıyla bilinen iş insanı Alex Saab serbest bırakıldı.

 • Bursaspor Taraftar Grubu Teksas'tan Açıklama
  20 Ara Bursaspor Taraftar Grubu Teksas'tan Açıklama

  Bursaspor taraftar grubu Teksas, Diyarbekirspor maçının ardından yaptığı açıklamada, yaşanan gerginlikler ve provokasyonlar hakkında bilgi vererek, taraftarların sağduyulu yaklaşımını vurguladı.

 • Meksika Devlet Başkanı, ABD'nin göçmenleri tutuklama yasasına itiraz edecek
  20 Ara Meksika Devlet Başkanı, ABD'nin göçmenleri tutuklama yasasına itiraz edecek

  Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, ABD'nin Teksas eyaletinde onaylanan ve göçmenleri tutuklamayı öngören yasaya itiraz etmeyi planladıklarını söyledi. Obrador, yasayı 'insafsız' ve 'zalim' olarak nitelendirdi.

 • Blue Origin, 1 yıl sonra New Shepard roketini yeniden fırlattı
  19 Ara Blue Origin, 1 yıl sonra New Shepard roketini yeniden fırlattı

  Havacılık ve uzay şirketi Blue Origin, geçtiğimiz sene eylül ayında fırlatılmasından dakikalar sonra yere çakılan New Shepard roketini 1 yıldan fazla bir sürenin ardından başarılı şekilde fırlattı. New Shepard, yükünü bırakmasının ardından başarılı şekilde yeryüzüne iniş yaptı.

 • ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı 2 adet azaldı
  16 Ara ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı 2 adet azaldı

  ABD'deki petrol sondaj kulesi sayısı, Baker Hughes'un verilerine göre 9-15 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 2 adet azalarak 501'e geriledi. Son bir yılda ise 119 adet azalma yaşandı. Brent petrolün varil fiyatı 76,95 dolar, WTI tipi ham petrolün varil fiyatı ise 71,79 dolar düzeyinde tamamlandı.

 • Brent Petrolü 76,79 Dolardan İşlem Görüyor
  15 Ara Brent Petrolü 76,79 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 76,79 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişte merkez bankalarının olumlu faiz politikaları ve ABD'deki artan petrol talebi etkili oldu. ABD'de güçlü petrol talebi ve küresel arz sıkıntısı endişesi fiyatların yükselişini destekliyor.

 • Brent Petrolü 74,71 Dolardan İşlem Görüyor
  14 Ara Brent Petrolü 74,71 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 74,71 dolardan işlem görüyor. Salı günü gerileyen petrol fiyatları, ABD'nin güçlü petrol talebi verileriyle yükseldi. ABD Merkez Bankası'nın politika faizini değiştirmemesi ve gelecek yıl faiz indirimi beklentileri de fiyatları destekledi. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in martta faiz indirimlerine başlama ihtimali yüksek görülüyor.

 • Brent Petrolü 72,62 Dolardan İşlem Görüyor
  13 Ara Brent Petrolü 72,62 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 72,62 dolardan işlem görüyor. Salı günü 76,66 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 73,24 dolar seviyesinde tamamladı. Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz politikasına ilişkin açıklaması öncesinde beklentilerin altında gerçekleşen ekonomik verilerle son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

 • ABD Enerji Enformasyon İdaresi, petrol fiyatı tahminini aşağı yönlü revize etti
  13 Ara ABD Enerji Enformasyon İdaresi, petrol fiyatı tahminini aşağı yönlü revize etti

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıl ve gelecek yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini aşağı yönlü revize etti. EIA'nın raporuna göre, Brent türü ham petrolün varil fiyatı kasımda bir önceki aya göre 8 dolar düşüşle ortalama 83 dolara geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş devam etse de 2024'ün ilk çeyreğinde küresel petrol stoklarında öngörülen düşüş nedeniyle gelecek aylarda petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler bekleniyor.

 • Fitch Ratings, OPEC+ Üretim Kesintilerinin Petrol Fiyatlarını Destekleyeceğini Belirtti
  12 Ara Fitch Ratings, OPEC+ Üretim Kesintilerinin Petrol Fiyatlarını Destekleyeceğini Belirtti

  Fitch Ratings, Suudi Arabistan ve Rusya'nın başı çektiği OPEC+ ülkelerinin arz üzerindeki baskının gelecek yılın ilk yarısına kadar petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekleyeceğini belirtti. Kurum, gelecek yıl için petrol tahminlerini revize ederek Brent petrolün varil fiyatını 80 dolara, WTI petrolün varil fiyatını ise 75 dolara yükseltti. Fitch Ratings, OPEC+ üretim kesintilerinin ve arz açığının devam etmesiyle birlikte petrol fiyatlarının yüksek seyretmeye devam edeceğini öngörüyor.

 • Petrol fiyatları sinyali verdi! Akaryakıta yeni indirimler yolda
  12 Ara Petrol fiyatları sinyali verdi! Akaryakıta yeni indirimler yolda

  Petrol fiyatlarında araç sahiplerini sevindirecek bir gelişme yaşandı. Brent petrolün varil fiyatı 74-75 dolarla son 5 ayın en düşük seviyesinde seyrediyor. Bu gelişmenin önümüzdeki günlerde akaryakıta indirim olarak yansıması bekleniyor.

 • Brent Petrolü 76,53 Dolardan İşlem Görüyor
  12 Ara Brent Petrolü 76,53 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 76,53 dolardan işlem görüyor. Pazartesi günü 76,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,03 dolar seviyesinde tamamladı. Fiyatlardaki yükselişte, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) politika faizini sabit bırakabileceğine yönelik beklentiler etkili oldu. Yemen'de İran destekli Husilerin Kızıldeniz'de seyreden bir ticari tankeri hedef almasının ardından bölgede yükselen tansiyon da petrol fiyatlarının artışını destekledi.

 • Küresel ekonomideki karamsarlık işten çıkarma dalgasının büyümesine neden oldu
  11 Ara Küresel ekonomideki karamsarlık işten çıkarma dalgasının büyümesine neden oldu

  WASHINGTON/NEW DİLARA ZENGİN/SEVGİ CEREN GÖKKOYUN - Yüksek enflasyon karşısında artan faiz oranları ekonomik aktiviteyi günden güne yavaşlatırken, özellikle ABD ve Avrupa'da çalışan sayısını azaltma kararı alan şirketlere bu yıl yenileri eklendi.

 • Brent Petrolü 76,41 Dolardan İşlem Görüyor
  11 Ara Brent Petrolü 76,41 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 76,41 dolardan işlem görüyor. Cuma günü 76,36 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 75,84 dolar seviyesinde tamamladı. Petrol fiyatları, ABD'nin stratejik rezervleri yenileme çabalarının etkisiyle yükselişle başladı. ABD'nin ham petrol satın alma kararı fiyatların yukarı yönlü hareketini destekledi. Öte yandan, OPEC+ grubunun gönüllü üretim kesintilerine ilişkin net etkiler görülene dek petrol fiyatlarının yön arayışı içerisinde olacağı tahmin ediliyor.

 • Akademisyenlere göre Batı'da 'Gazze sansürü' uygulanıyor
  09 Ara Akademisyenlere göre Batı'da "Gazze sansürü" uygulanıyor

  Katar'da düzenlenen Gazze konulu panele katılan akademisyenler, Batı medyası ve akademi dünyasında Gazze sansürü uygulandığını ifade ediyor.

 • ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı 2 azaldı
  09 Ara ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı 2 azaldı

  ABD'deki petrol sondaj kulesi sayısı, Baker Hughes'un haftalık verilerine göre 2 azalarak 503'e geriledi. Son bir yılda ise 122 kule kapatıldı. Brent petrolün varil fiyatı cumayı 75,65 dolar, WTI tipi ham petrolün varili ise 71,26 dolar seviyesinde tamamladı.

 • Teksas'ta ölümcül anormallikli fetüs için geçici kürtaj izni verildi
  08 Ara Teksas'ta ölümcül anormallikli fetüs için geçici kürtaj izni verildi

  ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan hamile bir kadının fetüsünde ölümcül anormallik bulunması sebebiyle eyalette yasak olmasına rağmen mahkeme tarafından 'geçici' kürtaj izni verildi. Eyalet Savcısı ise hakimin kararının hastaneleri ve doktorları korumayacağını belirterek, cezai sorumluluktan muaf tutulmayacaklarını açıkladı.

 • Brent Petrolü 75,71 Dolardan İşlem Görüyor
  08 Ara Brent Petrolü 75,71 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 75,71 dolardan işlem görüyor. Dün 75,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 74,05 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.35 itibarıyla kapanışa göre yüzde 2,24 artışla 75,71 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 70,82 dolardan alıcı buldu. Artan arz ve talep belirsizlikleri nedeniyle yaklaşık son 5 ayın en düşük seviyelerine gerileyen petrol fiyatları, kar alımları ve Suudi Arabistan ile Rusya'nın OPEC+ grubu üyelerine anlaşmaya uyma çağrısıyla yeniden yükselişe geçti.

Advertisement