Son dakika Alaska haberleri, Alaska son dakika, son dakika Alaska

Son Dakika Alaska Haberleri

 • Bob Ross'un ilk tablosu 'Ormanda Yürüyüş'e verilen ücreti duyanlar inanamadı
  23 Şub Bob Ross'un ilk tablosu 'Ormanda Yürüyüş'e verilen ücreti duyanlar inanamadı

  Amerikalı ressam Bob Ross'un ilk televizyon tablosu 'Ormanda Yürüyüş', ABD'de düzenlenen bir müzayedede 9,8 milyon dolara alıcı buldu. Ross'un 1983 yılında canlı yayınlanan 'Resim Sevinci' programının ilk bölümünde yaptığı bu tabloyu kimliği bilinmeyen bir kişi satın aldı.

 • Prison Architect 2 için yeni çıkış tarihi açıklandı
  23 Şub Prison Architect 2 için yeni çıkış tarihi açıklandı

  2012 yılında yayınlanan hapishane simülasyonu Prison Architect, yeni versiyonuyla 7 Mayıs 2023'te piyasaya sürülecek. Yeni oyun, hapishane binası ve suç sistemini baştan aşağı değiştirerek oynanışa farklılık getirecek. Geliştirici Paradox Interactive, Mart ayında oynanış videolarını yayınlayacak ve ön sipariş sürecinde K9 Kozmetikleri Paketi sunacak.

 • Alaska'da Alaskapox virüsüne bağlı ilk ölüm kaydedildi
  13 Şub Alaska'da Alaskapox virüsüne bağlı ilk ölüm kaydedildi

  Alaska'da, Alaskapox virüsüne bağlı ilk ölüm kaydedildi. Bu virüsün insan hayatını tehdit ettiği ortaya çıktı. Virüsün bulaşma yöntemi ve yayılma potansiyeli hala tam olarak anlaşılamamıştır. Halk sağlığı yetkilileri ve bilim insanları, virüsün yayılmasını önlemek için daha fazla çaba harcamalıdır.

 • ABD FAA, Boeing 737 Max 9 Uçaklarının Uçuşlarına İzin Verdi
  25 Oca ABD FAA, Boeing 737 Max 9 Uçaklarının Uçuşlarına İzin Verdi

  ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA), havada kapısı düştükten sonra uçuşları durdurulan Boeing 737 Max 9 tipi uçakların tekrar havalanmasına izin verdi. FAA, olayın ardından ABD'deki 171 uçağın incelenmesine karar vermişti. United ve Alaska havayolları, bu uçaklara sahip olduklarını ve önümüzdeki günlerde uçuşlara başlayacaklarını açıkladı. Türk Hava Yolları'nda da beş adet bu uçaktan bulunuyor ve THY, olayın ardından bunları uçuşlardan çekmişti. FAA, Boeing'in 737 Max serisinin üretiminin artırılmasına izin vermeyeceklerini duyurdu. Alaska ve United havayollarının yöneticileri, Boeing'e karşı öfkeli olduklarını belirtti. 737 Max'in bir önceki nesli olan 737 Max 8'ler, tasarım hatası nedeniyle 2018 ve 2019 yıllarında iki defa düşmüş ve 346 kişinin ölümüne yol açmıştı.

 • Boeing 737-900ER uçaklarında da inceleme yapılması tavsiye edildi
  22 Oca Boeing 737-900ER uçaklarında da inceleme yapılması tavsiye edildi

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 Max 9 uçağında kapak tipi kapının havada kopması sonrasında havayollarına aynı kapı dizaynına sahip Boeing 737-900ER uçaklarında da 'inceleme' yapılmasını tavsiye etti. Alaska Havayolları, Türk Hava Yolları ve diğer havayolları, filolarındaki aynı model uçakları hizmetten çekerek denetimler yapacak.

 • Atlas Air'e ait kargo uçağı havada alev aldı, acil iniş yaptı
  19 Oca Atlas Air'e ait kargo uçağı havada alev aldı, acil iniş yaptı

  ABD'de Atlas Air'e ait Boeing 747-8 tipi kargo uçağı, kalkıştan kısa bir süre sonra motor arızası nedeniyle havada alev alınca Miami Uluslararası Havalimanı'na acil iniş yaptı. Uçak, havada yaşanan panik anlarının ardından güvenli bir şekilde havalimanına geri döndü. Soruşturma başlatılırken, herhangi bir yaralanma yaşanmadığı açıklandı.

 • Boeing 737 Max 9'da Kapı Paneli Sorunu
  13 Oca Boeing 737 Max 9'da Kapı Paneli Sorunu

  Boeing 737 Max serisinde yaşanan sensör sorununun ardından, Boeing 737 Max 9 modelinde kapı paneli sorunu tespit edildi. Federal Havacılık İdaresi (FAA), acil durum denetimleri yapılana kadar Boeing 737 Max 9 uçağının geçici olarak yere indirilmesine karar verdi. FAA, Boeing'in üretimi üzerindeki denetimini artırmayı planlarken, Washington Senatörü Maria Cantwell, Boeing'in kalite kontrolünün sorgulanmasını istedi.

 • ABD FAA, Boeing 737-9 MAX uçaklarında soruşturma başlattı
  12 Oca ABD FAA, Boeing 737-9 MAX uçaklarında soruşturma başlattı

  ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA), Boeing 737-9 MAX uçaklarında yaşanan olaylar üzerine resmi soruşturma başlattığını duyurdu. FAA, olayın tekrarlanmaması için Boeing'in üretim uygulamalarını inceleyecek ve hava taşımacılığının güvenliğini ön planda tutacak.

 • Boeing CEO'su Alaska Havayolları olayını değerlendirdi
  10 Oca Boeing CEO'su Alaska Havayolları olayını değerlendirdi

  Boeing CEO'su Dave Calhoun, Alaska Havayolları seferinde meydana gelen olayı değerlendirerek hatayı kabul ettiklerini ve şeffaflıkla yaklaşacaklarını belirtti. ABD Federal Havacılık Dairesi'nin incelemesinin devam ettiği açıklandı. Alaska Havayolları'na ait yolcu uçağının kabin kapısı koparak düşmüş, uçak acil iniş yapmıştı. Türk Hava Yolları ise tedbir amaçlı olarak Boeing 737 MAX 9 tipi uçaklarını Bakü ve Doha'ya yönlendirmişti.

 • Boeing, 737 Max 9 Uçağındaki Hataları Kabul Etti
  10 Oca Boeing, 737 Max 9 Uçağındaki Hataları Kabul Etti

  Boeing şirketi, Alaska Havayolları'nın 1282 sefer sayılı uçuşunda gövdesinden parça kopan 737 Max 9 tipi uçakla ilgili hatalarını kabul ettiklerini açıkladı. Şirketin CEO'su Dave Calhoun, olayın sorumluluğunu kabul ettiklerini ve süreci tam bir şeffaflık içinde yürüteceklerini belirtti. Olayın ardından ABD'deki havayollarının kullandığı 171 Boeing 737 Max 9 tipi uçak incelemeden geçirilmek üzere hangara çekildi. Türk Hava Yolları da elindeki bu tip 5 adet uçağın inceleneceğini açıkladı. Boeing, 737 Max tipi uçaklarında çıkan sorunlar nedeniyle zorlu bir dönemden geçiyor.

 • 5 bin metreden düşen iPhone bulundu – Peki çalışıyor mu?
  09 Oca 5 bin metreden düşen iPhone bulundu – Peki çalışıyor mu?

  ABD'de Alaska Havayolları'nın uçağının acil çıkış kapısı 5 bin metre irtifada koptu. Uçaktan düşen eşyalar arasında bulunan iPhone'un çalışır durumda olduğu ortaya çıktı. Cihazda herhangi bir hasar bulunmazken, uçuş modunda ve yüzde 44 şarj seviyesinde olduğu belirtildi.

 • THY, İran'da kalan Boeing 737 MAX 9 uçaklarını Bakü ve Doha'ya yönlendirdi
  09 Oca THY, İran'da kalan Boeing 737 MAX 9 uçaklarını Bakü ve Doha'ya yönlendirdi

  Alaska Hava Yolları'na ait Boeing 737 MAX 9 tipi uçağın acil çıkış kapısının kopmasının ardından THY'nin tedbir amaçlı indirdiği 5 adet Boeing 737 MAX 9 tipi uçaktan 2'si İran'da kalmıştı. THY, İran'da kalan uçaklardan birini Bakü'ye, diğerini ise Doha'ya yönlendirdi. İncelemelerin yapılmasının ardından uçakların sefere verilip verilmeyeceği belirlenecek.

 • THY, Alaska Hava Yolları'na ait uçakları Azerbaycan ve Katar'a yönlendirdi
  09 Oca THY, Alaska Hava Yolları'na ait uçakları Azerbaycan ve Katar'a yönlendirdi

  Türk Hava Yolları (THY), Alaska Hava Yolları'na ait Boeing 737 MAX 9 uçağında yaşanan bir problem nedeniyle filosundaki bu tip 5 uçağı seferden çekti. İran'da bekletilen 2 uçak ise gerekli kontroller için Azerbaycan ve Katar'a yönlendirildi. İncelemelerin ardından uçakların uçuşuna karar verilecek.

 • THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını tedbir amaçlı olarak yere indirdi
  09 Oca THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını tedbir amaçlı olarak yere indirdi

  Türk Hava Yolları (THY), Alaska Havayolları'nın Boeing 737 MAX 9 tipi uçağının acil çıkış kapısının kopması üzerine filosunda bulunan 5 adet aynı tipteki uçağı seferden çekerek tedbir amaçlı olarak yere indirdi. İki uçak İran'da kalmış olup, kontrolleri için biri Bakü'ye diğeri ise Doha'ya yönlendirildi. İncelemelerin ardından uçakların sefere verilip verilmeyeceği belirlenecek.

 • THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını tedbir amaçlı olarak yere indirdi
  09 Oca THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını tedbir amaçlı olarak yere indirdi

  Türk Hava Yolları (THY), Alaska Havayolları'nın Boeing 737 MAX 9 tipi uçağının acil çıkış kapısının kopması üzerine filosunda bulunan 5 adet aynı tipteki uçağı seferden çekerek tedbir amaçlı olarak yere indirdi. İki uçak İran'da kalmış olup, kontrolleri için biri Bakü'ye diğeri ise Doha'ya yönlendirildi. İncelemelerin ardından uçakların sefere verilip verilmeyeceği belirlenecek.

 • THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını tedbir amaçlı olarak yere indirdi
  09 Oca THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını tedbir amaçlı olarak yere indirdi

  Türk Hava Yolları (THY), Alaska Havayolları'nın Boeing 737 MAX 9 tipi uçağının acil çıkış kapısının kopması üzerine filosunda bulunan 5 uçağı da seferden çekerek tedbir amaçlı olarak yere indirdi. İran'da kalan 2 uçak, kontrollerin yapılması için Bakü ve Doha'ya yönlendirildi. İncelemelerin ardından uçakların sefere verilip verilmeyeceği belirlenecek.

 • United Havayolları, Boeing 737-MAX 9'larda cıvata gevşemesi tespit etti
  09 Oca United Havayolları, Boeing 737-MAX 9'larda cıvata gevşemesi tespit etti

  United Havayolları, Boeing 737-MAX 9'lara yapılan denetimlerde uçaktaki panellerde ve kapılarında bazı cıvataların gevşediğini tespit etti. Alaska Havayolları'na ait bir uçağın acil çıkış kapısı patlamış ve bu olayın ardından Boeing 737-MAX 9 tipi uçaklar sıkı denetimden geçiriliyor. United Havayolları, denetimlerde cıvata gevşemesi tespit edilen uçakların montaj sorunlarının çözüleceğini bildirdi.

 • ABD'de Boeing 737 Max 9 Uçakları Geçici Olarak Hizmet Dışı
  09 Oca ABD'de Boeing 737 Max 9 Uçakları Geçici Olarak Hizmet Dışı

  ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurumu (NTSB), Alaska Havayollarına ait bir Boeing 737 Max 9 yolcu uçağının havadayken gövdesinden uçak kapısı büyüklüğünde bir parça kopmasının ardından teftiş görüntülerini paylaştı. Federal Havacılık Dairesi (FAA) ise detaylı teftiş raporu açıklanana kadar tüm Boeing 737 Max 9 uçaklarının geçici olarak hizmet dışı kalacağını duyurdu. FAA'nın kararı sonucunda 171 adet Boeing 737 Max 9 yolcu uçağı kullanılamaz durumda bulunuyor.

 • ABD'de Boeing 737 Max 9 uçaklarının geçici olarak hizmet dışı kalması devam ediyor
  09 Oca ABD'de Boeing 737 Max 9 uçaklarının geçici olarak hizmet dışı kalması devam ediyor

  ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurumu (NTSB), Alaska Havayollarına ait bir Boeing 737 Max 9 yolcu uçağının havadayken gövdesinden uçak kapısı büyüklüğünde bir parça kopmasının ardından teftiş görüntülerini paylaştı. Federal Havacılık Dairesi (FAA) ise detaylı teftiş raporu açıklanana kadar uçakların geçici olarak hizmet dışı olmaya devam edeceğini duyurdu. FAA, 171 adet Boeing 737 Max 9 yolcu uçağının kullanımını askıya aldığını açıkladı.

 • Boeing 737 Max 9 Uçakları İncelemeye Alındı
  09 Oca Boeing 737 Max 9 Uçakları İncelemeye Alındı

  ABD'de Alaska Havayolları'nın 1282 sefer sayılı uçuşunu yapan Boeing 737 Max 9 tipi uçağın havadayken gövdesinden parça kopması sonrası, bu uçaklara yönelik başlayan incelemeler sürüyor. United Havayolları incelemelerinde, bu uçaklarda bazı cıvataların gevşediğinin ve ek sıkılmaya ihtiyaç duyduğunun tespit edildiğini duyurdu. Şirket, kapı tapalarındaki 'kurulum sorunları' iyileştirilene kadar bu uçakların yerde tutulacağını belirtti.

 • Boeing 737 MAX 9 Uçakları Uçuşa Yasaklandı
  08 Oca Boeing 737 MAX 9 Uçakları Uçuşa Yasaklandı

  Alaska Hava Yolları'na ait bir Boeing 737 MAX 9 uçağının acil çıkış kapısının kopması sonucu ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), benzer konfigürasyona sahip 171 hava aracını geçici olarak uçuşa yasakladı. Türk Hava Yolları da 5 adet Boeing 737 MAX 9 uçağını uçuştan çektiğini duyurdu. Bu durum, THY'nin bazı seferlerinin aksamasına ve havayolu şirketinin zarar etmesine neden olabilir.

 • Boeing 737 MAX 9 Uçakları SHGM Talimatlarıyla Yönetilecek
  08 Oca Boeing 737 MAX 9 Uçakları SHGM Talimatlarıyla Yönetilecek

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların süreçlerinin Genel Müdürlük talimatlarıyla yönetileceğini açıkladı. Uçakların yeniden sefere verilebilmesi için imalatçı Boeing firması tarafından belirlenecek ve FAA tarafından onaylanacak kontrol ve bakım işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

 • Boeing 737 MAX 9 Uçaklarına İlişkin SHGM Açıklama Yaptı
  08 Oca Boeing 737 MAX 9 Uçaklarına İlişkin SHGM Açıklama Yaptı

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların seferden çekilerek yere indirilmesi konusunda açıklama yaptı. Açıklamada, hava araçlarının süreçlerinin Genel Müdürlük talimatlarıyla yönetileceği belirtildi. Alaska Havayolları'na ait bir Boeing 737 MAX 9 uçağının acil çıkış kapısının kopması sonrası ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) tüm havayolu şirketlerinin bu tipteki uçakları tedbir amaçlı olarak yere indirmesini istemişti. THY'nin filosunda bulunan 5 uçaktan 2'si İran'da kalırken, 3 uçak İstanbul Havalimanı'na indirildi. FAA, halkın güvenliğini sağlamak amacıyla uçakları yerde tutacaklarını açıkladı. SHGM ise uçakların yeniden sefere verilebilmesi için kontrollerin ardından değerlendirme yapılacağını duyurdu.

 • Boeing 737 MAX 9 Uçakları İçin Yere İndirme Kararı
  08 Oca Boeing 737 MAX 9 Uçakları İçin Yere İndirme Kararı

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların seferden çekilerek yere indirilmesine ilişkin açıklama yaptı. Alaska Havayolları'na ait bir uçağın acil çıkış kapısı kopması sonucu alınan karar üzerine, Türk Hava Yolları (THY) ve diğer havayolu şirketlerinin bu tipteki uçakları tedbir amaçlı olarak seferlerden çekildi. Uçakların tekrar sefere verilmesi için kontrollerin ardından değerlendirme yapılacak.

 • Küresel Piyasalar, ABD Enflasyon Verileri ve TCMB'nin Yatırımcı Günleri Toplantılarıyla Hareketleniyor
  08 Oca Küresel Piyasalar, ABD Enflasyon Verileri ve TCMB'nin Yatırımcı Günleri Toplantılarıyla Hareketleniyor

  Küresel piyasalar, ABD enflasyon verilerinin açıklanacağı haftaya karışık bir seyirle başlarken, yurt içinde gözler yoğun veri gündeminin yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), bu hafta başlayacak "Yatırımcı Günleri" toplantılarına çevrildi.

 • ABD FAA, Alaska Havayolları'na ait uçağın kabin kapısının kopması sonucu 171 Boeing 737 Max 9 uçağının kullanımını askıya aldı
  07 Oca ABD FAA, Alaska Havayolları'na ait uçağın kabin kapısının kopması sonucu 171 Boeing 737 Max 9 uçağının kullanımını askıya aldı

  ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA), Alaska Havayolları'na ait yolcu uçağının kalkıştan sonra kabin kapısının kopması sonucu, 171 Boeing 737 Max 9 tipi yolcu uçaklarının kullanımını askıya aldığını duyurdu. FAA, etkilenen uçakların incelemesini gerektirdiğini ve denetlemenin dünya çapında 171 uçağı etkileyeceğini belirtti. Alaska Havayolları'na ait uçak, kabin kapısının kopması sonucu acil iniş yapmıştı.

 • THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını tedbir amaçlı olarak yere indirdi
  07 Oca THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını tedbir amaçlı olarak yere indirdi

  Türk Hava Yolları (THY), Alaska Havayolları'nın Boeing 737 MAX 9 uçağının acil durum kapısının kalkıştan kısa bir süre sonra kopması sonrası, filosunda bulunan 5 adet aynı tip uçağı tedbir amaçlı olarak yere indirdi. THY, uçuş emniyetini en önemli öncelik olarak belirtti.

 • THY, 5 adet Boeing 737 MAX9 uçağını tedbir amaçlı olarak yere indirdi
  07 Oca THY, 5 adet Boeing 737 MAX9 uçağını tedbir amaçlı olarak yere indirdi

  ABD Federal Havacılık İdaresi'nin Boeing 737 MAX 9 uçuşlarını durdurma kararının ardından, THY de filosundaki 5 adet uçağı tedbir amaçlı olarak yere indirdi. Uçakların incelenmesi istendi ve uçuş emniyeti öncelik olarak belirtildi. İki uçak ise İran'da kaldı.

 • Havadayken acil çıkış kapısı patlamıştı! THY, 5 Boeing 737 MAX 9 uçağını seferden çekti
  07 Oca Havadayken acil çıkış kapısı patlamıştı! THY, 5 Boeing 737 MAX 9 uçağını seferden çekti

  THY, Alaska Havayolları'na ait bir uçağın havadayken acil çıkış kapısının patlamasının ardından filosundaki 5 Boeing 737 MAX 9 uçağını seferden çektiğini duyurdu.

 • ABD Yolcu Uçağının Kapısı Havadayken Patladı
  06 Oca ABD Yolcu Uçağının Kapısı Havadayken Patladı

  ABD'ye bağlı Alaska Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, gökyüzünde panik anlarına ev sahipliği yaptı. Uçağın kapısı ve boş koltuğu havada iken patladı. Basınç kaybı yaşayan uçak, Oregon'a acil iniş yapmak zorunda kaldı. Yolcuların yaralanıp yaralanmadığı henüz belirsizliğini korurken, yetkililer olayın nedenini araştırıyor. Haber güncellenecektir.

 • ABD'de Alaska Havayolları'na ait bir uçak gövdesinin bir kısmının kopması sonucu acil iniş yaptı
  06 Oca ABD'de Alaska Havayolları'na ait bir uçak gövdesinin bir kısmının kopması sonucu acil iniş yaptı

  Alaska Havayolları'na ait Boeing 737 Max 9 uçağı, kalkışından 35 dakika sonra gövde parçasının kopması sonucu acil iniş yapmak zorunda kaldı. Uçakta bulunan 177 yolcu ve 6 mürettebatın güvenli bir şekilde indiği belirtildi. Alaska Havayolları, 737 Max 9 uçak filosunun geçici olarak kullanıma kapatılacağını açıkladı. Olay hakkında daha fazla bilgi toplamak için Boeing şirketi soruşturmaya destek vereceğini belirtti.

 • Alaska Havayolları, Boeing 737 Max 9 uçaklarını geçici olarak yere indirdi
  06 Oca Alaska Havayolları, Boeing 737 Max 9 uçaklarını geçici olarak yere indirdi

  Alaska Havayolları, bir Boeing 737 Max 9 uçağının gövdesinden dışarı doğru koparak delik açılmasının ardından filosundaki tüm Boeing 737 Max 9 uçaklarını geçici olarak yere indirdi. Olayda yaralanan olmazken uçak acil iniş yaparak en yakın havaalanına yönlendirildi.

 • Alaska Hava Yolları, filosundaki Boeing 737-MAX 9 uçaklarını yere indirdi
  06 Oca Alaska Hava Yolları, filosundaki Boeing 737-MAX 9 uçaklarını yere indirdi

  Alaska Hava Yolları, havadayken acil çıkış kapısı patlayan ve acil iniş yapan Boeing 737-MAX 9 tipi yolcu uçağındaki sorun nedeniyle filosundaki tüm Boeing 737-MAX 9 tipi uçakları yere indirme kararı aldı. Öte yandan Boeing 737 MAX uçakları daha önce ölümcül kazalarla gündeme gelmişti.

 • Havada büyük panik! Yolcu uçağının acil çıkış kapısı koptu
  06 Oca Havada büyük panik! Yolcu uçağının acil çıkış kapısı koptu

  ABD'de Alaska Havayolları'na ait bir uçak, havadayken basıncın düşmesi sonucu acil çıkış kapısının patlamasının ardından Portland Uluslararası Havalimanı'na acil iniş yaptı. Uçağın içindeki anlar kameralara yansıdı.

 • ABD'de Yolcu Uçağında Acil Çıkış Kapısı Patladı
  06 Oca ABD'de Yolcu Uçağında Acil Çıkış Kapısı Patladı

  ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland'dan California eyaletinde bulunan Ontario'ya sefer gerçekleştiren yolcu uçağında basıncın düşmesi sonucu acil çıkış kapısı 16 bin feet yükseklikte patladı. Yaralanan olmazken uçak acil iniş gerçekleştirdi. Soruşturma başlatıldı.

 • 2024'te Gökyüzünde Neler Olacak? Güneş ve Ay Tutulmaları, Süper Ay, Gök Taşı Yağmurları ve Daha Fazlası
  04 Oca 2024'te Gökyüzünde Neler Olacak? Güneş ve Ay Tutulmaları, Süper Ay, Gök Taşı Yağmurları ve Daha Fazlası

  2024 yılında Türkiye'de yaşanacak astronomik olaylar ve gözlemlenebilecek gök cisimleri hakkında bilgiler. İki güneş tutulması, Ay tutulmaları, süper Ay'lar, dolunaylar ve gök taşı yağmurları gibi birçok olay izlenebilecek. Ayrıca Merkür, Mars ve Uranüs gibi gezegenler de teleskop olmaksızın görülebilecek.

 • MasterChef All Star'da eleme heyecanı! Batuhan yarışmaya veda etti
  25 Ara MasterChef All Star'da eleme heyecanı! Batuhan yarışmaya veda etti

  MasterChef All Star'ın dün akşam yayınlanan bölümünde Sergen, Esra, Eren ve Batuhan arasında eleme heyecanı yaşandı. İki aşamalı oyunun sonunda en az puanı alarak yarışmaya veda eden isim Batuhan oldu.

 • Kambur balina iletişimi üzerine yapılan araştırma
  23 Ara Kambur balina iletişimi üzerine yapılan araştırma

  Bilim insanları, kambur balina iletişim sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve insan dışı istihbarat iletişimi potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla bir kambur balinayla iletişim kurmayı başardılar. Araştırmacılar, Twain adlı bir kambur balina ile 20 dakikalık bir konuşma gerçekleştirdi. Bu araştırma, kambur balinaların zekasını vurgulamak ve uzaylı yaşamı arayışında önemli bir varsayımı desteklemek açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

 • Koza Altın İşletmeleri Alaska'daki Altın Madeni İddialarını Yalanladı
  13 Ara Koza Altın İşletmeleri Alaska'daki Altın Madeni İddialarını Yalanladı

  Koza Altın İşletmeleri AŞ, Alaska'daki altın madeninden yeni haberdar olduğuna dair iddiaların doğru olmadığını açıkladı. Şirket, 2016 yılından beri ABD'deki altın madeni için hukuk mücadelesi yürüttüğünü ve bugüne kadar davaların şirket lehine sonuçlandığını belirtti. Ayrıca, Alaska'daki maden sahasının şirketin yüzde 100 iştiraki olan Koza Limited'e ait olduğu ve hukuk mücadelesinde İngiltere'deki Yüksek Mahkeme'nin kayyım atanmasının hukuka uygun olduğunu teyit ettiği ifade edildi.

 • Pilot, yolcu olarak bindiği uçağın motorunu kapatmaya çalıştı
  06 Ara Pilot, yolcu olarak bindiği uçağın motorunu kapatmaya çalıştı

  ABD'de, Alaska Hava Yolları pilotu Joseph Emerson, yolcu olarak bindiği bir uçuş sırasında uçağın motorlarını kapatmaya çalıştı. Emerson, uçakta bulunan 84 yolcunun hayatını riske attığı için yargılanıyor.

 • New York Borsası Tarım Dışı İstihdam Verileriyle Düşüşe Geçti
  04 Ara New York Borsası Tarım Dışı İstihdam Verileriyle Düşüşe Geçti

  New York borsası, ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin açıklanacağı haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Dow Jones endeksi ve diğer önemli endekslerde değer kayıpları yaşandı. Bitcoin ve altın fiyatları ise yükseliş gösterdi. Yatırımcılar, ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerini takip ederek piyasaların yönünü belirlemeye çalışacak.

 • Alaska Air, Hawaiian Havayollarını satın almak için anlaşmaya vardı
  04 Ara Alaska Air, Hawaiian Havayollarını satın almak için anlaşmaya vardı

  ABD'li hava yolu şirketi Alaska Air, Hawaiian Havayollarını 1,9 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşma, her iki şirketin yönetim kurulları ve Hawaiian Holding'in hissedarları tarafından onaylandıktan sonra tamamlanacak.

 • Maltepe'de Farklı Kültürleri Bir Araya Toplayan Konferans Sona Erdi
  24 Kas Maltepe'de Farklı Kültürleri Bir Araya Toplayan Konferans Sona Erdi

  Maltepe Belediyesi ve Turan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı sona erdi. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve ilk kez bazı Amerikan yerlilerinin katıldığı konferansın kapanış töreninde konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Amerika’daki akrabalarımızı, Asya’daki akrabalarımızı kadim şehir, imparatorlukların başkenti İstanbul’un göz bebeği Maltepe’de buluşturmanın onur ve gururunu yaşadık. Aynı dili konuşmasak bile birçok kuruluş, akademisyen, yıllarını bu davaya adayanlar biliyor ki er ya da geç alfabede, dilde Türk dünyası birliği sağlanacak” dedi.

 • ABD'nin Alaska eyaletinde toprak kayması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu
  22 Kas ABD'nin Alaska eyaletinde toprak kayması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu

  ABD'nin Alaska eyaletine bağlı Wrangell bölgesinde yoğun yağışlar sonucu meydana gelen toprak kayması, 3 kişinin hayatını kaybetmesine ve 3 kişinin kaybolmasına neden oldu. Kurtarma ekipleri arama çalışmalarını sürdürüyor.

 • Apple Vision Pro 2 Özellikleri Sızdırıldı
  11 Kas Apple Vision Pro 2 Özellikleri Sızdırıldı

  Bu yıl gerçekleştirilen WWDC 2023 etkinliğinde tanıtılan Apple Vision Pro, kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. Sızdırılan bilgilere göre Apple, henüz ilk versiyonunu satışa sunmadan Vision Pro 2 modeli için çalışmalara başladı. İlk model ile aynı tasarım çizgilerine sahip olacak olan cihazın ar-ge sürecine Project Alaska kodu ile başlandı. Yeni kulaklığın tasarımında hoparlörleri barındıran yuvarlak bölgeler yerine düz ve düzenli olan şakaklar kullanılacak. Ayrıca, Apple Vision Pro 2'nin teknik özellikleri arasında 2 micro-OLED ekran, 1 TrueDepth kamera, 4 computer vision (CV) kamera, 2 RGB kamera, 2 düşük ışıklı kızılötesi aydınlatıcı, yarı otomatik gözbebekleri arası mesafe (IPD) ayarlayıcı ve çeşitli sensörler bulunacak.

 • Karabağ Savaşı'nda gazi olan genç Türkiye'de askere gidiyor
  25 Eki Karabağ Savaşı'nda gazi olan genç Türkiye'de askere gidiyor

  Karabağ Savaşı'nda gazi olan ve Türkiye vatandaşlığına geçen Kemal Ak, üniversite eğitimi için Eskişehir'e gelirken askere çağrılınca, eğitimin bölünmesini istemeyerek seve seve askerliğini yapmaya hazır olduğunu belirtti.

 • ABD'de Yolcu Uçağını Düşürmeye Çalışan Pilot Tutuklandı
  25 Eki ABD'de Yolcu Uçağını Düşürmeye Çalışan Pilot Tutuklandı

  ABD'de Alaska Havayolları'nın bir uçuşunda yolcu uçağını düşürmeye çalıştığı şüphesiyle tutuklanan pilot, mahkemede suçlamaları reddetti. Pilot, uyuşturucu madde etkisi altında olduğunu ve sinir krizi geçirdiğini iddia etti. Olay sırasında pilotlarla boğuşan ve acil çıkış koluna uzanan pilot, uçağın kontrol altına alınmasının ardından acil iniş yapmıştı.

 • Alaska Havayolları'na ait bir uçağı düşürmeye çalışan pilot tutuklandı
  24 Eki Alaska Havayolları'na ait bir uçağı düşürmeye çalışan pilot tutuklandı

  Alaska Havayolları'na ait bir uçağı düşürmeye çalışmak iddiasıyla tutuklanan bir pilot 83 kez cinayet girişimi ile suçlandı.

 • Ubisoft, Escape From Tarkov tarzı çok oyunculu bir Far Cry oyunu üzerinde çalışıyor
  24 Eki Ubisoft, Escape From Tarkov tarzı çok oyunculu bir Far Cry oyunu üzerinde çalışıyor

  Ubisoft, sessiz sedasız Far Cry 7'den farklı olarak haritadan kaçma tabanlı bir nişancı oyunu olan ikinci bir Far Cry oyunu üzerinde çalışıyor. Project Maverick olarak bilinen bu proje, başlangıçta Far Cry 7'den ayrı olarak geliştiriliyor. Insider Gaming'in haberine göre, Project Maverick Alashnica'nın kurgusal Alaska arazisinde geçen haritadan kaçma odaklı bir nişancı oyununa dönüştü. Oyuncular, hayatta kalmak için malzemeleri bulmak için çevreyi temizlemek zorunda ve Hideout adlı bir güvenli depo kullanarak ilerlemeyi kaydedebilirler. Oyunun piyasaya sürülmesi planlanan tarih ise Nisan 2025 olarak belirtiliyor.

 • ABD'de Görevde Olmayan Pilot Uçağı Düşürmeye Çalıştı
  23 Eki ABD'de Görevde Olmayan Pilot Uçağı Düşürmeye Çalıştı

  ABD'de Alaska Havayolları'nın 2059 sayılı uçuşunda görevde olmayan bir pilot, uçağı düşürmeye çalıştığı şüphesiyle tutuklandı. Pilot, 83 kez cinayete teşebbüsle suçlandı. Alaska Havayolları tarafından yapılan açıklamada, zanlının uçağın motorlarını bozmaya çalıştığı ancak başarısız olduğu belirtildi. Uçakta bulunan 83 kişi güvende olduğu ve olayın ardından başka bir uçakla seyahate devam edildiği bildirildi. FBI olayı inceliyor.

 • ABD'nin Alaska eyaletinde 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  16 Eki ABD'nin Alaska eyaletinde 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), Alaska eyaletinin Adak kentinin 65 kilometre kuzey batısında 6,4 büyüklüğünde deprem olduğunu bildirdi. Yerin 187 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin ardından tsunami uyarısı yapılmadı. İlk belirlemelere göre, depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

 • Haftanın tarihine bakış
  15 Eki Haftanın tarihine bakış

  Gazeteci yazar, siyasetçi ve bilim insanı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu, 21 Ekim 1999'da 60 yaşında yaşamını yitirdi.

 • Konya'da Özgür Filistin mitingi düzenlendi
  14 Eki Konya'da Özgür Filistin mitingi düzenlendi

  Konya'da Yeniden Refah Partisi tarafından düzenlenen mitinge, parti liderleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Mitingde yapılan konuşmalarda, Filistin'deki zulümler ve siyonist terör eleştirildi.

 • Konya'da Özgür Filistin Mitingi Yapıldı
  14 Eki Konya'da Özgür Filistin Mitingi Yapıldı

  Konya'da Yeniden Refah Partisi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle düzenlenen 'Özgür Filistin' mitingine binlerce kişi katıldı. Mitingde konuşan liderler, İsrail'in Filistin'e uyguladığı şiddeti kınadı ve Filistin davasına destek çağrısı yaptı.

 • Fatih Erbakan: Filistin'deki tepki 'Aksa Tufanı' operasyonuyla meşru müdafaa olarak ortaya çıktı
  09 Eki Fatih Erbakan: Filistin'deki tepki 'Aksa Tufanı' operasyonuyla meşru müdafaa olarak ortaya çıktı

  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, İsrail'in Filistin'e yönelik vahşet politikalarına karşı Filistin'deki tepkinin 'Aksa Tufanı' operasyonuyla meşru müdafaa olarak ortaya çıktığını belirtti. Erbakan ayrıca İslam ülkelerini İsrail ve ABD'ye karşı boykota davet etti.

 • Fatih Erbakan: Üretime yönelik çivi çakan Milli Görüş'ün imzası var
  09 Eki Fatih Erbakan: Üretime yönelik çivi çakan Milli Görüş'ün imzası var

  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Kastamonu'nun Tosya ilçesinde düzenlediği mitingde, Türkiye'de üretime, istihdama ve kalkınmaya yönelik atılan her adımda Milli Görüş'ün imzasının olduğunu belirtti. Erbakan, Tosya'dan destek isteyerek, yerel seçimlerde Milli Görüş belediyeciliğine kavuşmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıca, babası Necmettin Erbakan'ın Türkiye'ye büyük hizmetlerde bulunduğunu ve Milli Görüş'ün dış politikasının cesur ve kararlı olduğunu vurguladı.

 • Hindistan ve ABD, Alaska'da 19. 'Yudh Abhyas' Tatbikatını Gerçekleştirdi
  30 Eyl Hindistan ve ABD, Alaska'da 19. 'Yudh Abhyas' Tatbikatını Gerçekleştirdi

  Hindistan ve ABD orduları, Alaska'da düzenlenen 19. 'Yudh Abhyas' tatbikatına katıldı. Tatbikatta, iki ordu arasındaki bağın güçlendirilmesi ve zorlu iklim koşullarında lojistik ve tıbbi yardım gibi uygulamalar ele alındı.

 • Balıkçının ağına mavi etli balık takıldı
  22 Eyl Balıkçının ağına mavi etli balık takıldı

  Alaska'da nadir bir balık türü, rengarenk görünümüyle dikkat çekti. Joe Chmeleck adlı balıkçı, mavi etli ve turuncu benekli bir balık yakaladı. Balığın etinin piştiğinde beyaza döndüğünü ifade eden balıkçı Chmeleck, rengarenk balığın fotoğrafını paylaştı.

 • ABD'de Anaokulunda Uyuşturucu Madde Skandalı: 1 Çocuk Hayatını Kaybetti, 3 Çocuk Hastaneye Kaldırıldı
  20 Eyl ABD'de Anaokulunda Uyuşturucu Madde Skandalı: 1 Çocuk Hayatını Kaybetti, 3 Çocuk Hastaneye Kaldırıldı

  ABD'nin New York kentindeki bir anaokulunda uyku matının altındaki uyuşturucu madde olan fentanile solunum yoluyla maruz kalan 1 yaşındaki çocuk hayatını kaybederken, 3 çocuk ise hastaneye kaldırıldı. Olayın ardından anaokulu sahibi ve kiracısı hakkında dava açıldı. Uyku matının altından 1 kilogram uyuşturucu madde çıktı ve polis, kreşte bulunan uyuşturucunun 500 bin kişiyi öldürebileceğini belirtti. ABD'de 2021'de aşırı doz ölümlerin yüzde 66'sı fentanil kaynaklı oldu.

 • ABD'de Ayılar Askeri Üsteki Mağazaya Dadandı
  19 Eyl ABD'de Ayılar Askeri Üsteki Mağazaya Dadandı

  ABD'nin Alaska eyaletinde iki ayı, askeri üsteki mağazaya teslimat için duran minibüse girerek donutları yedi. Ayıların etraftaki tepkilere kayıtsız kaldığını belirten mağaza müdürü, olayın alışılmadık olduğunu söyledi.

 • Rusya diplomasisi ve Arktik Konseyi
  19 Eyl Rusya diplomasisi ve Arktik Konseyi

  Arktik Konseyi, Rusya'nın dönem başkanlığı sırasında Ukrayna'ya saldırması üzerine çıkmaza girdi. Bu durum, Arktik bölgesindeki politik durumu geri dönülemez şekilde değiştirdi ve Konsey üyeleri arasında tepkilere yol açtı. Rusya'nın Arktik Konseyi'nde kendi iş birliği sistemini kurma planları ve NATO ülkeleriyle ikili ilişki kurmama politikası, bölgedeki iş birliği ve güvenlik dinamiklerini etkiliyor.

 • ABD'de fentanil ölümlerinde tarihi artış: 'Benzeri görülmemiş aşırı doz krizi yarattı'
  19 Eyl ABD'de fentanil ölümlerinde tarihi artış: 'Benzeri görülmemiş aşırı doz krizi yarattı'

  ABD’de aşırı doz fentanil kullanımından yaşanan ölümler tarihi zirvesine ulaştı.

 • iOS 17 ne zaman çıkacak? İşte saati!
  17 Eyl iOS 17 ne zaman çıkacak? İşte saati!

  iOS 17, iPadOS 17, watchOS 10 ve tvOS 17 yarın herkes için sunulacak. Peki iOS 17 Türkiye'de saat kaçta sunulacak?

 • ABD Başkanı Biden'dan 11 Eylül mesajı
  12 Eyl ABD Başkanı Biden'dan 11 Eylül mesajı

  ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül terör saldırılarının 22. yılında düzenlenen anma töreninde konuşarak, ABD'nin bir başka saldırıyı engelleme kararlılığının asla sona ermeyeceğini vurguladı. Biden, Amerikan demokrasisi ilkesi etrafında bir araya gelmenin önemine dikkat çekti ve ülkede artan ayrımcılık, nefret ve siyasi şiddet olaylarına karşı birlik çağrısı yaptı. 11 Eylül saldırılarında 2 bin 977 kişi hayatını kaybetmişti.

 • ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül Anma Töreninde Konuştu
  12 Eyl ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül Anma Töreninde Konuştu

  ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül terör saldırılarının 22. yılında yapılan anma töreninde konuşarak, ABD'nin bir başka saldırıyı engelleme kararlılığının sona ermeyeceğini vurguladı. Biden, Amerikan demokrasisi etrafında bir araya gelmenin önemine dikkat çekti.

 • ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül Saldırılarının 22. Yıldönümünde Konuştu
  12 Eyl ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül Saldırılarının 22. Yıldönümünde Konuştu

  ABD Başkanı Joe Biden, Alaska'da yapılan 11 Eylül saldırılarının 22. yıldönümü anma töreninde yaptığı konuşmada, ABD'nin en uzun savaşının sona erdiğini belirtti ve gelecekteki saldırıları engelleme taahhüdünün devam edeceğini vurguladı. Biden ayrıca artan nefret, aşırıcılık ve siyasi şiddet dalgasına dikkat çekerek birlik çağrısında bulundu.

 • ABD, Alaska'daki koruma altındaki bölgelerde petrol ve gaz sondajı için verilen izinleri iptal edecek
  07 Eyl ABD, Alaska'daki koruma altındaki bölgelerde petrol ve gaz sondajı için verilen izinleri iptal edecek

  ABD İçişleri Bakanlığı, Alaska'daki koruma altındaki bölgelerde petrol ve gaz sondajı için verilen izinleri iptal ederek yeni korumalar getireceğini açıkladı. Bu adım, bölgedeki yaban hayatını ve Alaskalı yerlilerin kültürünü korumayı hedefliyor.

 • Deniz tabanında bulunan altına benzer nesne heyecanlandırdı! Uzmanlar ne olduğunu hala açıklayamıyor
  07 Eyl Deniz tabanında bulunan altına benzer nesne heyecanlandırdı! Uzmanlar ne olduğunu hala açıklayamıyor

  Alaska kıyısı açıklarındaki deniz tabanında, içinde bir delik bulunan gizemli altın nesne keşfedildi. Uzmanlar daha önce böyle bir şey görmediklerini dile getirirken, ne olduğundan emin olmasalar da bunun bir yumurta kabuğu ya da deniz süngeri kalıntıları olabileceğini öne sürüyorlar.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan'dan sonra Vietnam'a ziyarette bulunacak
  28 Ağu ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan'dan sonra Vietnam'a ziyarette bulunacak

  ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi'nin ardından Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye gidecek. Biden, Vietnam liderleriyle işbirliğini geliştirmek ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek için bir araya gelecek.

 • ABD'de fırtına nedeniyle sert iniş yapan uçakta ağır hasar
  22 Ağu ABD'de fırtına nedeniyle sert iniş yapan uçakta ağır hasar

  ABD'de etkili olan Hilary Tropikal Fırtınası nedeniyle Alaska Airlines'a ait yolcu uçağı, California eyaletinde bulunan John Wayne Havaalanı'na sert iniş yaptı. Uçakta ağır hasar meydana gelirken, yolcular ekipler tarafından tahliye edildi. Kazada ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı. Yolcular tarafından kaydedilen görüntülerde, uçağın piste iniş yaptığı sırada motorlarından birinin piste sürttüğü ve kıvılcımlar çıkardığı görüldü.

 • ABD'de yolcu uçağı sert iniş yaptı, facianın eşiğinden dönüldü
  21 Ağu ABD'de yolcu uçağı sert iniş yaptı, facianın eşiğinden dönüldü

  ABD'de etkili olan Hilary Kasırgası nedeniyle Alaska Airlines'a ait yolcu uçağı, California eyaletinde bulunan John Wayne Havaalanı'na sert iniş yaptı. Uçakta ağır hasar meydana gelirken, yolcular ekipler tarafından tahliye edildi. Kazada ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı.

 • Çin ve Rus Donanmasının Japonya Yakınlarından Geçişi Tokyo Yönetimini Endişelendirdi
  18 Ağu Çin ve Rus Donanmasının Japonya Yakınlarından Geçişi Tokyo Yönetimini Endişelendirdi

  Çin ve Rusya donanmasına ait toplam 11 geminin, Japonya'nın güneyindeki Okinawa Eyaleti adaları yakınlarındaki kara sularından geçmesi üzerine Tokyo yönetimi, durumla ilgili 'ciddi endişe' duyduğunu açıkladı. Japonya Savunma Bakanlığı, Çin'e ait 6 ve Rusya'ya ait 5 askeri geminin tespit edildiğini bildirdi. Japonya, bu eylem sonrasında endişelerini diplomatik kanallardan Çin ve Rusya'ya iletti.

 • Çin Savunma Bakanı Rusya'yı Ziyaret Etti, İşbirliğini Geliştirmek İstiyor
  15 Ağu Çin Savunma Bakanı Rusya'yı Ziyaret Etti, İşbirliğini Geliştirmek İstiyor

  Çin Savunma Bakanı Li Şangfu, Rusya'yı ziyaretinde iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin gelişmesinden memnuniyetini dile getirerek, işbirliğini daha da güçlendirmek istediklerini bildirdi. Li, Çin-Rusya askeri ilişkilerinin ittifak kurmama, cepheleşmeme ve üçüncü tarafları hedef alamama ilkelerine dayandığını vurguladı. Ayrıca, Çin'in Rusya ile olan askeri işbirliğinin dünyada barışa ve istikrara katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Li, ayrıca Şanghay İşbirliği Örgütü kapsamında güvenlik alanındaki çalışmaları artırmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 • Çin, Japonya'yı Ortak Gemi Devriyesine Müdahale Etmekle Suçladı
  14 Ağu Çin, Japonya'yı Ortak Gemi Devriyesine Müdahale Etmekle Suçladı

  Çin Savunma Bakanlığı, Japonya'nın Çin ve Rusya'nın yürüttüğü ortak gemi devriyesi faaliyetine müdahale ettiğini iddia etti. Çin ve Rusya'nın açık denizlerdeki devriye faaliyetinin uluslararası hukuka uygun olduğunu belirten Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Japon tarafının yakın takip ve gözetleme yapmasının tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu. Çin ve Rusya'nın işbirliğinin Soğuk Savaş mantığından tamamen farklı olduğunu savunan Sözcü, bu faaliyetin üçüncü tarafları hedef almadığını vurguladı.

 • Joe Biden, iklim kriziyle ilgili ulusal acil durum ilan ettiğini savundu
  09 Ağu Joe Biden, iklim kriziyle ilgili ulusal acil durum ilan ettiğini savundu

  ABD Başkanı Joe Biden, iklim kriziyle ilgili fiilen ulusal acil durum ilan etmediği halde 'pratikte' ulusal acil durum ilan ettiğini savundu. Biden, iklim değişikliği, temiz enerji ve çevre politikaları hakkındaki soruları yanıtladığı röportajda, Paris İklim Anlaşması'na yeniden katılmalarını ve iklim kriziyle mücadelede attıkları adımları örnek vererek, iklim krizinin insanlık için 'varoluşsal bir tehdit' olduğunu vurguladı. Çevreciler ise Biden'ı ulusal acil durum ilan etmeye çağırdı.

 • Buzul Selleri Dünyada 15 Milyon Kişiyi Tehdit Ediyor
  09 Ağu Buzul Selleri Dünyada 15 Milyon Kişiyi Tehdit Ediyor

  Alaska'da Mendenhall Nehri'nin seviyesinin beklenmedik bir şekilde yükselmesiyle araştırmacılar, buzullardan kaynaklanan sellerin dünyada 15 milyon kişiyi tehdit edebileceğini belirtiyor. Buzul ve karların oluşturduğu barajların patlaması, ABD'de pek bilinmiyor ancak bu tür olaylar sonucunda sel meydana gelebiliyor. Mendenhall Nehri'nin zemini daha gevşek buzul katmanlarından oluştuğu için selin daha da yıkıcı olabileceği ifade ediliyor. İklim değişikliği ve buzulların erimesiyle birlikte bu tür sellerin riski artıyor ve dünya genelinde 15 milyon kişi tehlike altında bulunuyor.

 • ABD, Rusya ve Çin'in Ortak Askeri Devriyesini Yakından İzledi
  07 Ağu ABD, Rusya ve Çin'in Ortak Askeri Devriyesini Yakından İzledi

  ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı (NORTHCOM), ABD'nin Alaska eyaletine yakın uluslararası sularda, geçen hafta Rusya ve Çin'in ortak askeri devriye düzenlediğini açıkladı. Devriye, ABD tarafından bir tehdit olarak değerlendirilmedi. ABD komutasındaki hava ve deniz unsurları, bölgenin savunmasını güvence altına almak için ortak operasyonlar düzenledi.

 • Fisker, 4 Yeni Elektrikli Otomobil Modelini Tanıttı
  04 Ağu Fisker, 4 Yeni Elektrikli Otomobil Modelini Tanıttı

  Fisker, Product Vision Day 2023 etkinliği ile 4 yeni elektrikli otomobil modelini tanıttı. Farklı segmentlerde yer alan elektrikli modellerini tanıtan Fisker, Tesla'ya gözünü dikmiş gibi görünüyor. Tanıtımda en çok dikkat çeken model Fisker Ronin oldu. Fisker'in elektrikli spor otomobili 1.000 kilometreye varan menzili ve 2 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilme özelliği ile dikkat çekiyor. Fisker'in uygun fiyatlı modeli Pear, 500 kilometrelik menzili ve 29 bin dolarlık fiyatıyla öne çıkıyor. Fisker Alaska ise elektrikli pick-up pazarına giriş yapacak ve 700 kilometre menzil sunacak. Son olarak, Ocean modeline eklenti paketi olan Force E tanıtıldı.

 • ABD'nin Alaska eyaletinde helikopter kazasında 4 kişi hayatını kaybetti
  24 Tem ABD'nin Alaska eyaletinde helikopter kazasında 4 kişi hayatını kaybetti

  Alaska'da meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybeden 4 kişinin cansız bedeni, uzman ekiplerin çalışmaları sonucu gölden çıkarıldı. Kazaya ilişkin arama kurtarma çalışmaları tamamlandı ve enkazda yapılan çalışmalar sonucu 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Ancak uygun helikopter bulunmaması nedeniyle enkazın gölden çıkarılması birkaç gün daha sürebileceği belirtildi. Kazanın nedeni ise hala soruşturulmaya devam ediyor.

 • ABD'nin Alaska Yarımadası'nda 7,2 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
  16 Tem ABD'nin Alaska Yarımadası'nda 7,2 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

  ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), Alaska Yarımadası bölgesinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Alaska'nın Sand Point şehrine 98 kilometre mesafede olduğunu açıkladı. Deprem 32,6 kilometre derinlikte gerçekleşti. Depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.

Advertisement