Bilirkişiler Sertifikalarını Aldı - Son Dakika

Bilirkişiler Sertifikalarını Aldı

10.10.2017 18:24
Bilirkişiler Sertifikalarını Aldı, System.String[]

İSTANBUL (AA) – Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (MÜSEM) 30 Eylül 2017'de başlayan "Bilirkişilik Temel Eğitimi Programı" ilk mezunlarını verdi.

İSTANBUL (AA) – Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (MÜSEM) 30 Eylül 2017'de başlayan "Bilirkişilik Temel Eğitimi Programı" ilk mezunlarını verdi.

Adalet Bakanlığı tarafından Ağustos 2017'de yayımlanan Bilirkişilik Yönetmeliği'ne göre adli ve idari yargı alanlarında bilirkişilik yapmak isteyenlerin, Adalet Bakanlığınca yetkilendirilen eğitim kurumlarında eğitim almaları zorunlu hale getirildi. Adalet hizmetlerinin hızlı ve kaliteli işlemesi amacıyla çıkarılan bu yönetmelik doğrultusunda Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan "Bilirkişilik Temel Eğitim Programı'na" katılan 41 kişi, üniversitede düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Farazi Mahkeme Salonu'nda düzenlenen törene İstanbul Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Hakim Murat Boylu, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hakim Hayri Kaynar, İstanbul Adalet Komisyon Başkanı Hakim Ayhan Ayan ile MÜSEM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Helvacı ve Program Koordinatörü Prof. Dr. Talat Canbolat katıldı.

Törende konuşan İstanbul Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Hakim Murat Boylu, kendi alanlarında uzman olmanın bilirkişi olmak için yeterli olmadığını söyledi.

Boylu, yönetmelik çerçevesinde düzenlenen eğitim programlarıyla uzmanların bilirkişi raporu hazırlama, mahkemelerin usül ve işleyişleri konularındaki eksikliklerinin giderileceğini ifade etti.

İstanbul Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Hakim Murat Boylu, şunları kaydetti:

"Şu anda hukuk ve ceza listelerimizde kayıtlı 21 bin bilirkişimiz var. Bunlardan mükerrer olanlar da var. Fakat bu bilirkişilerimizin birçoğu dosya almıyorlar ya da alamıyorlar. Bazen BİMER'e yazıyorlar diyorlar ki biz niye dosya almıyoruz, mahkemeler bizi niye aramıyorlar. Haklılar çünkü eğitimini almış, o konuda uzman ama mahkemelerde bu iş öyle yürümüyor. Tanımadığımız kişilere ihtiyatla yaklaşıyoruz. Tanımadığımız bilirkişilere dosya verdiğimiz zaman çok kötü durumlarla karşılaşıyoruz. Mesleğinde çok uzman çok iyi biliyor ama bilirkişi raporu nasıl hazırlanır, mahkemeyle nasıl muhatap olunur, usuller nelerdir, mahkeme ondan ne istiyor, zaman aşımı nedir, bütün bunları bilmeyen bir bilirkişimiz rapor sunuyor mahkemeye ama alakasız bir rapor. Dolayısıyla bu temel eğitimin bu açığı kapatacağını düşünüyorum."

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bilirkişiler Sertifikalarını Aldı - Son Dakika


Son Dakika

Beşiktaş'a döneceği konuşulan Tosic, Guangzhou ile yollarını ayırdı Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi Başakşehir'den müthiş geri dönüş! Yıldız futbolcu efsane golle hat trick yaptı Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı İran'ın "nükleer faaliyetlerini hızlandıracak" yasa tasarısı hükümetin itirazlarına rağmen onaylandı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı