Son dakika Hukuk Fakültesi haberleri, Hukuk Fakültesi son dakika, son dakika Hukuk Fakültesi

Son Dakika Hukuk Fakültesi Haberleri

 • Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kitap okuma sevdalısı Yusuf Özkul'u ziyaret etti
  21:58 Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kitap okuma sevdalısı Yusuf Özkul'u ziyaret etti

  Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, geçtiğimiz günlerdeki esnaf ziyaretlerinde karşılaştığı ve "Ben Türkçe öğretmeni olacağım" şeklinde talebini dile getiren kitap okuma sevdalısı Yusuf Özkul'u ve ailesini evlerinde ziyaret etti.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileriyle görüştü
  09:39 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileriyle görüştü

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelerek sorularını yanıtladı. Erzurum'dan gelen öğrencilerin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirten Bakan Tunç, gençlerin fikirlerini dinlediklerini ve tecrübelerini paylaştıklarını ifade etti.

 • AK Parti Erzurum Milletvekilleri Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerini kabul etti
  29 Şub AK Parti Erzurum Milletvekilleri Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerini kabul etti

  AK Parti Erzurum Milletvekilleri Mehmet Emin Öz ve Abdurrahim Fırat, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerini TBMM kabul etti.

 • Erzincan'da Bilinçli Nesiller Projesi kapsamında bilgilendirme yapıldı
  29 Şub Erzincan'da Bilinçli Nesiller Projesi kapsamında bilgilendirme yapıldı

  Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan 7/24 Bilinçli Nesiller Projesi kapsamında, Çocuk İzlem Merkezi Koordinasyon Kurulu kararına istinaden bilgilendirme eğitimi düzenlendi. Eğitimde, çocuk izlem merkezinin işleyişi ve çocuk haklarının ihlalleri konusunda paydaş kamu kurum personelleri, Hukuk Fakültesi öğrencileri ve stajyer avukatlara bilgi verildi.

 • Adıyaman Belediyesi, Dr. Şerif Ayaz Kültür ve Eğitim Merkezi'ni Açtı
  27 Şub Adıyaman Belediyesi, Dr. Şerif Ayaz Kültür ve Eğitim Merkezi'ni Açtı

  Adıyaman Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Dr. Şerif Ayaz Kültür ve Eğitim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleştirildi.

 • Antalya'da düzenlenen Güney Kariyer Fuarı'nda Adalet Bakanlığı ve Antalya Adliyesi stantları ilgi gördü
  24 Şub Antalya'da düzenlenen Güney Kariyer Fuarı'nda Adalet Bakanlığı ve Antalya Adliyesi stantları ilgi gördü

  Antalya'da, Akdeniz Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Güney Kariyer Fuarı'nda Adalet Bakanlığı ve Antalya Adliyesi stantları büyük ilgi gördü. Fuarda Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Yakup Ali Kahveci öğrencilerle buluşarak, hukuk alanında çalışmak isteyenlere tavsiyelerde bulundu. Ayrıca fuar kapsamında elektronik izleme tanıtımı yapıldı ve öğrencilere adalet sistemi hakkında bilgi verildi.

 • Anadolu Üniversitesi Rektörü, kurumsal dergilerin içerikleri hakkında bilgi aldı
  24 Şub Anadolu Üniversitesi Rektörü, kurumsal dergilerin içerikleri hakkında bilgi aldı

  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, üniversitenin fakülte, yüksekokul, enstitü ve çeşitli birimleri bünyesinde yayın hayatını sürdüren dergilerin editörleri ile bir araya gelerek kurumsal dergilerin içerikleri hakkında bilgi aldı. Toplantıda yayın süreci, içerikleri ve gelecek dönemlerde yapılacak çalışmalar ele alındı.

 • Türkiye, Antarktika Antlaşmalar Sistemi'nde Danışman Ülke Olmak İçin Hukuki Altyapı Oluşturacak
  23 Şub Türkiye, Antarktika Antlaşmalar Sistemi'nde Danışman Ülke Olmak İçin Hukuki Altyapı Oluşturacak

  Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi (DEHUKAM) tarafından yürütülen projeyle Türkiye'nin Antarktika Antlaşmalar Sistemi'nde 'danışman ülke' olması için gereken hukuki altyapı oluşturulacak. Proje kapsamında ulusal ve uluslararası kutup mevzuatının incelenerek uygun hukuki hazırlık yapılacak ve Türk bilim insanlarının kutup araştırmalarına yönlendirilmesi hedefleniyor.

 • Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar Akyazı'da esnaf ve vatandaşları ziyaret etti
  21 Şub Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar Akyazı'da esnaf ve vatandaşları ziyaret etti

  Serdivan Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yusuf Alemdar, Akyazı ilçesinde esnaf ve vatandaşları ziyaret etti.

 • Yeniden Refah Partisi, Abdullah Torun'u Adana'nın Yüreğir ilçesi Belediye Başkan adayı olarak açıkladı
  21 Şub Yeniden Refah Partisi, Abdullah Torun'u Adana'nın Yüreğir ilçesi Belediye Başkan adayı olarak açıkladı

  Yeniden Refah Partisi, 22. dönem AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Torun'u Adana'nın Yüreğir ilçesi Belediye Başkan adayı olarak açıkladı. Torun, aynı zamanda Yeniden Refah Partisi'nden Adana'nın Yüreğir ilçesi Belediye Başkan adayı olarak açıklandı.

 • Beyin Cerrahı Profesör, Hayat Boyu Eğitimi Tavsiye Ediyor
  21 Şub Beyin Cerrahı Profesör, Hayat Boyu Eğitimi Tavsiye Ediyor

  Tıp Fakültesinden mezun olduğu sene hukuk fakültesini kazanan ancak lise diplomasının aslını temin edemediği için kayıt yaptıramayan, 26 yıl sonra aftan yararlanan ve ikinci üniversitesini 54 yaşında bitiren beyin cerrahı profesör, zihin sağlığı ve nörolojik hastalıkların önüne geçmek için 'hayat boyu eğitim'i tavsiye ediyor. Kalkan, tıp hukuku üzerine çalışmalar yaptığını, kitap yazdığını, hukuk tahsili gören hekimlerle Hukukçu Hekimler Enstitüsü Derneğini kurduklarını, hukukçu bakış ile tıpçı bakışı birleştirmeyi, iki meslek grubu arasında birlikte bir şeyler üretmeyi amaçladıklarını belirtti.

 • Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yüksel Kocamış'ı 10. Ceza Dairesi Başkanı olarak seçti
  21 Şub Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yüksel Kocamış'ı 10. Ceza Dairesi Başkanı olarak seçti

  Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonucunda, Yüksel Kocamış aynı daire üyesi olarak 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Kırşehir doğumlu olan Kocamış, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve mesleğe Ankara hakim adayı olarak başlamıştır.

 • Yüksel Kocamış, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi
  21 Şub Yüksel Kocamış, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi

  Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonucunda Yüksel Kocamış, 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Kocamış, 1962 doğumlu olup Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Meslek hayatına hakim adayı olarak başlayan Kocamış, çeşitli görevlerde bulunmuş ve 2011 yılında Yargıtay üyeliğine seçilmiştir.

 • AA'nın 'Gazze'de Soykırım: Yeni Kanıtlar' paneli (2)
  20 Şub AA'nın "Gazze'de Soykırım: Yeni Kanıtlar" paneli (2)

  Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen "Gazze'de Soykırım: Yeni Kanıtlar" adlı panelde, Gazze'de yaşanan zorluklar ve Batı medyasının tutumu ele alındı.

 • Mansur Yavaş: 'Halkın Vergisini İstediği Gibi Harcıyorlar.
  19 Şub Mansur Yavaş: "Halkın Vergisini İstediği Gibi Harcıyorlar.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Atılım Üniversitesi'nde düzenlenen "Yerel İdarelerin Sorunları" başlıklı açılış dersinde konuştu. Yavaş, "Halkın vergisini istediği gibi harcıyorlar. Makamlardan ayrılmayacaklarını sanıyorlar ve popülist davranışlara giriyorlar. Bütçenin daha iyi harcanması mümkün. Yerel yönetimler bütçesi maalesef istendiği kadar yeterli değil...Belediyenin önceliklerinin çok farklı olması lazım. Kentin altyapısıyla, toplu ulaşımla, sağlıklı suyla ilgilenmesi lazım. Her belediye başkanının bir çılgın projesi var. Çılgın projelerin çoğu da çöp proje. Bunun hesabını da soracak merci yok" dedi.

 • UAD'deki İsrail-Filistin dava süreci ve Türkiye'nin rolü
  19 Şub UAD'deki İsrail-Filistin dava süreci ve Türkiye'nin rolü

  İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Musab Şahin, İsrail'in Filistin işgaline ilişkin UAD'de devam eden davanın güncel durumunu ve Türkiye ile birlikte 52 ülkenin yapacağı sunumların önemini AA analiz için kaleme aldı.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Medeni Kanun'un 98. yıl dönümü programına katıldı
  17 Şub İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Medeni Kanun'un 98. yıl dönümü programına katıldı

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk Medeni Kanunu'nun kabulünün 98'inci yıl dönümü için düzenlenen programa katıldı. Soyer, kadın istihdamını büyüttüklerini belirterek, İzmir'de kadınların özgürlük ve eşitlik talebinin üzerine titrediklerini söyledi.

 • DEM Parti'nin Ankara adayı Gültan Kışanak ve Öztürk Türkdoğan oldu
  17 Şub DEM Parti'nin Ankara adayı Gültan Kışanak ve Öztürk Türkdoğan oldu

  DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, partinin Ankara Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adaylarının Gültan Kışanak ve Öztürk Türkdoğan olduğunu açıkladı.

 • Başakşehir'de Üniversite Öğrencisi Otomobil Kazasında Hayatını Kaybetti
  13 Şub Başakşehir'de Üniversite Öğrencisi Otomobil Kazasında Hayatını Kaybetti

  Başakşehir'de yolun karşısına geçerken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden İbn Haldun Üniversitesi öğrencisi Zeynep Cilan'ın cenazesi düzenlenen törenle defnedildi. Kazanın ardından polis sürücüyü gözaltına aldı.

 • Başakşehir'de trafik kazasında hayatını kaybeden üniversite öğrencisi toprağa verildi
  13 Şub Başakşehir'de trafik kazasında hayatını kaybeden üniversite öğrencisi toprağa verildi

  İbni Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Zeynep Cilan, trafik kazasında hayatını kaybetti. Cilan'ın cenazesi Pendik'te düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Arkadaşları ve ailesi büyük üzüntü yaşadı.

 • Başakşehir'de otomobilin çarptığı üniversite öğrencisi hayatını kaybetti
  13 Şub Başakşehir'de otomobilin çarptığı üniversite öğrencisi hayatını kaybetti

  Başakşehir'de yolun karşısına geçerken otomobilin çarptığı İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencisi Zeynep Cilan (18) hayatını kaybetti. Olayın ardından polis, sürücüyü gözaltına aldı. Kazanın olduğu yerde ışıklandırma ve üst geçit olmadığını belirten öğrenciler, olayda ihmal bulunduğunu ifade etti. Cilan'ın cenazesi Adli Tıp Kurumu'na götürüldü ve otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından yakınlarına teslim edildi.

 • İbn-i Haldun Üniversitesi öğrencisi otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti
  13 Şub İbn-i Haldun Üniversitesi öğrencisi otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti

  Başakşehir'de bulunan İbn-i Haldun Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Zeynep Cilan, okul önünde bulunan caddeden yolun karşısına geçerken otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti. Olayın ardından öğrenciler, güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle tepki gösterdi.

 • Fatih Erbakan'dan gençlere drift vaadi
  11 Şub Fatih Erbakan'dan gençlere drift vaadi

  Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı aldıklarını duyurdu. İstanbul için Mehmet Altınöz, Ankara için Suat Kılıç ve İzmir için Cemil Arıkan aday olarak seçildi. Erbakan, gençlere drift atma heyecanını ileri sürüş pistlerinde gerçekleştireceklerini söyledi. Ayrıca, belediyelerin LGBT etkinliklerine ve içki harcamalarına eleştiri getirdi.

 • YRP Ankara Belediye Başkan Adayı Suat Kılıç Kimdir?
  10 Şub YRP Ankara Belediye Başkan Adayı Suat Kılıç Kimdir?

  Suat Kılıç, 23 Temmuz 1972'de Samsun'da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Kılıç, avukatlık stajını tamamladıktan sonra gazetecilik ve yazarlık yapmıştır. AK PARTİ'de çeşitli görevlerde bulunan Kılıç, 61. T.C. Hükümeti'nde Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yapmıştır. Üç dönem TBMM'de milletvekilliği yapan Kılıç, şu anda Yeniden Refah Partisi Ankara Büyükşehir belediye başkan adayıdır.

 • Yeniden Refah Partisi'nin İstanbul, Ankara ve İzmir adayları belli oldu
  10 Şub Yeniden Refah Partisi'nin İstanbul, Ankara ve İzmir adayları belli oldu

  Yeniden Refah Partisi'nin İstanbul adayı Mehmet Altınöz, Ankara adayı Suat Kılıç, İzmir adayı ise Cemal Arıkan oldu. Ankara'daki aday tanıtım toplantısında kürsüye çıkan YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, ''Artık milli görüş vaktidir. Milletimizi ahlaklı belediyecilikle tanıştırmaya hazırız'' ifadelerini kullandı.

 • Adalet Bakanı Tunç, Besni Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katıldı
  09 Şub Adalet Bakanı Tunç, Besni Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katıldı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adıyaman'ın Besni ilçesinde Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Tunç, deprem soruşturmalarıyla ilgili bilgiler verdi ve avukat olmak isteyenlerin mesleğe giriş sınavının 2024'ün ikinci yarısında yapılacağını açıkladı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adıyaman'ın Besni ilçesinde Adalet Sarayı'nın temelini attı
  09 Şub Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adıyaman'ın Besni ilçesinde Adalet Sarayı'nın temelini attı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adıyaman'ın Besni ilçesinde Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katıldı. Adalet Sarayı, 5 duruşma salonu, 7 hakim ve 10 savcı çalışma odası, icra müdürlüğü ve müracaat savcılık birimlerinden oluşacak.

 • Adalet Bakanı Tunç, Malatya Adalet Sarayı Temel Atma Töreni'nde konuştu Açıklaması
  09 Şub Adalet Bakanı Tunç, Malatya Adalet Sarayı Temel Atma Töreni'nde konuştu Açıklaması

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya'nın da dahil olduğu 11 kentte 24 adalet hizmet binası ile 14 ceza infaz kurumu ve denetimli serbestlik hizmet binasını yatırım programına aldıklarını söyledi.

 • Deprem davalarındaki son durum: 'Deprem sorumluları 'Olası Kast'tan yargılanmalı'
  05 Şub Deprem davalarındaki son durum: "Deprem sorumluları 'Olası Kast'tan yargılanmalı"

  Deprem yönetmenliğine uymadan yapılan ve 6 Şubat depremlerinde büyük yıkımlara neden olan sorumlular için Ceza Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Hasan Sınar, "Hak ettikleri cezaları alabilmeleri ve toplum vicdanının rahatlatılması için 'Bilinçli Taksir' yerine 'Olası Kast'tan yargılanmaları gerekiyor" dedi.

 • Depremde hayatını kaybeden öğrencilerin anısına anlamlı adım: Derslik ve amfilere isimleri verildi
  05 Şub Depremde hayatını kaybeden öğrencilerin anısına anlamlı adım: Derslik ve amfilere isimleri verildi

  İstanbul Beykent Üniversitesi, geçtiğimiz yıl yaşanan depremlerde hayatını kaybeden öğrencilerin ve mezunların anısını yaşatmak amacıyla dersliklere ve amfilere isimlerini verdi. Rektör Prof. Dr. Volkan Öngel, hayatını kaybeden öğrencilerin ailelerine başsağlığı ve sabır dileklerini iletti.

 • İstanbul Beykent Üniversitesi, depremde hayatını kaybeden öğrencilerin ve mezunların isimlerini dersliklere ve amfilerine verdi
  05 Şub İstanbul Beykent Üniversitesi, depremde hayatını kaybeden öğrencilerin ve mezunların isimlerini dersliklere ve amfilerine verdi

  6 Şubat depremlerinin üzerinden geçen bir yılın ardından, İstanbul Beykent Üniversitesi depremde hayatını kaybeden öğrencilerin ve mezunların isimlerini üniversitenin dersliklerine ve amfilerine verdi. Rektör Prof. Dr. Volkan Öngel, hayatını kaybeden öğrencilerin anılarını ve hayallerini dersliklerde ve amfilerde yaşatacaklarını belirtti.

 • Danıştay Üyesi Yılmaz Akçil, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi
  31 Oca Danıştay Üyesi Yılmaz Akçil, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi

  Danıştay Genel Kurulu tarafından gösterilen üç aday arasından Yılmaz Akçil, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Akçil, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, çeşitli görevlerde bulunmuş ve 2018'de Danıştay Onuncu Daire Başkanlığına seçilmiştir.

 • Cumhur İttifakı'nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, gençlerle buluştu
  30 Oca Cumhur İttifakı'nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, gençlerle buluştu

  Cumhur İttifakı'nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, gençlerle bir araya geldi. Tütüncü, gençlerle şehri konuşmak, geleceği konuşmak ve onların sevgilerini paylaşmanın kendilerine çok büyük bir enerji verdiğini belirtti. Gençlerin siyasetteki yeriyle ilgili soru üzerine Tütüncü, gençlerin siyasetin içinde yer alması gerektiği hususunu en iyi takdir eden parti AK Parti'dir.

 • Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi'nde Geleceğin Enerjisi Tartışıldı
  27 Oca Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi'nde Geleceğin Enerjisi Tartışıldı

  KKTC'de düzenlenen Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi'nde, enerji politikaları, bölgesel aktörler ve güncel jeopolitik gelişmeler tartışıldı. Zirvede, alanında uzman akademisyenler, bürokratlar ve siyasetçiler görüş ve önerilerini paylaştılar. Üç oturumdan oluşan zirvede, enerji arz ve güvenliği, Doğu Akdeniz'in yeni enerji jeopolitiği ve enerji uyuşmazlıkları ele alındı.

 • Anayasa Mahkemesi kararıyla kadınların soyadı konusunda eşitlik sağlanacak
  26 Oca Anayasa Mahkemesi kararıyla kadınların soyadı konusunda eşitlik sağlanacak

  Türk Medeni Kanunu'nun 'evlenen kadının kocasının soyadını alacağı' hükmünü iptal eden Anayasa Mahkemesi kararı 28 Ocak'ta yürürlüğe giriyor. Kararla birlikte kadınlar, evlilik sonrasında kendi soyadlarını kullanma hakkına sahip olacaklar.

 • KKTC'de gerçekleşen Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi'nde enerjinin geleceği ele alındı
  25 Oca KKTC'de gerçekleşen Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi'nde enerjinin geleceği ele alındı

  KKTC'de Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede Doğu Akdeniz'de devam eden enerji tartışmaları, bölgesel aktörlerle büyük güçlerin Doğu Akdeniz'deki enerji politikaları ve gelişmeler irdelendi.

 • Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi Lefkoşa'da düzenleniyor
  25 Oca Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi Lefkoşa'da düzenleniyor

  KKTC'de gerçekleştirilecek Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi'nde bölgesel enerji politikaları ve güvenlik konuları ele alınacak. Konuşmacılar, enerji kaynakları ve deniz hukuku gibi konularda görüşlerini paylaşacak. Zirve üç oturumdan oluşacak ve ücretsiz olarak katılımcılara açık olacak.

 • Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi'nde Geleceğin Enerjisi Tartışılıyor
  25 Oca Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi'nde Geleceğin Enerjisi Tartışılıyor

  Enerji'nin geleceği ve güncel jeopolitik gelişmeler "Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi" Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın katılımı ile gerçekleşiyor. KKTC Dış İşleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da zirvedeki konuşmalarında Doğu Akdeniz'deki potansiyel enerji kaynaklarına dikkat çekti.

 • Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın katılımıyla gerçekleşiyor! Lefkoşa'da Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi
  25 Oca Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın katılımıyla gerçekleşiyor! Lefkoşa'da Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi

  Enerji'nin geleceği ve güncel jeopolitik gelişmeler "Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi" Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın katılımı ile gerçekleşiyor. Zirvede, Doğu Akdeniz'de devam eden enerji tartışmaları, bölgesel aktörlerle büyük güçlerin Doğu Akdeniz'deki enerji politikaları ve son dönemde İsrail-Filistin savaşı ile birlikte yaşanan gelişmeler masaya yatırılacak.

 • Türkiye'nin Uzay Yarışında Öncü Olması İçin Uzay Kanunu Şart
  25 Oca Türkiye'nin Uzay Yarışında Öncü Olması İçin Uzay Kanunu Şart

  Hava ve Uzay Hukuku Uzmanı Doç. Dr. İlyas Gölcüklü, Türkiye'nin uzay yarışında öncü olması için iç mevzuatını oluşturmasının şart olduğunu belirtti. Türkiye'nin uzay çalışmalarının sistematik olarak yürütülmesi için Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasının önemli bir adım olduğunu vurgulayan Gölcüklü, ayrıca Ulusal ve Ticari Uzay Programları Kanunu ya da Ticari Uzaya Fırlatma Kanunu gibi kapsamlı bir Uzay Kanunu yapılmasını önerdi.

 • AK Parti Sincan Belediye Başkan adayı Murat Ercan oldu
  24 Oca AK Parti Sincan Belediye Başkan adayı Murat Ercan oldu

  Ankara'da AK Parti'nin Sincan Belediye Başkan adayı Murat Ercan oldu. İşte Murat Ercan'ın hayatı ve siyasi kariyeri...

 • Cumhur İttifakı'nın Polatlı Belediye Başkan adayı Levent Çağlancı oldu
  24 Oca Cumhur İttifakı'nın Polatlı Belediye Başkan adayı Levent Çağlancı oldu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Ankara İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nda Polatlı Belediye Başkan adayı olarak Levent Çağlancı'yı açıkladı. Çağlancı, Ankara'da doğmuş, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır.

 • AK Parti'nin Keçiören Belediye Başkan Adayı Zafer Çoktan
  24 Oca AK Parti'nin Keçiören Belediye Başkan Adayı Zafer Çoktan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Ankara İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nda Keçiören Belediye Başkan adayını açıkladı. Zafer Çoktan, 1974 yılında Ankara Keçiören'de doğmuş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuş ve avukatlık yapmıştır. 2014 yılından beri AK Parti Keçiören İlçe Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 • AK Parti'nin Ankara Çubuk Belediye Başkan Adayı Baki Demirbaş
  24 Oca AK Parti'nin Ankara Çubuk Belediye Başkan Adayı Baki Demirbaş

  Ankara'da AK Parti'nin Çubuk Belediye Başkan adayı Baki Demirbaş oldu. İşte Baki Demirbaş'ın hayatı ve siyasi kariyeri...

 • Avukatların Zorunlu Müdafilik Ücretleri Tartışma Konusu Oldu
  24 Oca Avukatların Zorunlu Müdafilik Ücretleri Tartışma Konusu Oldu

  Adalet Bakanlığı'nın zorunlu müdafilik için açıkladığı ücret tutarlarının, verilen emeğe karşılık gelmediği gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği ve 54 baro ortak açıklama yaparak grev ve merkezi miting kararı aldığını açıkladı. EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a, '2023 yılında kaç şüpheli ve sanığa CMK kapsamında zorunlu müdafilik ataması yapılmıştır? Bu atamalar kapsamında avukatlara ödenen ücret ne kadardır? Ücretlerden kesilen KDV, stopaj ve gelir vergisi tutarı ne kadardır' sorularını sordu. EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, avukatların Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamındaki zorunlu müdafilik için aldıkları ücreti Meclis gündemine taşıdı.

 • Cumhur İttifakı'nın İstanbul ilçe belediye başkan adayları belli oldu
  20 Oca Cumhur İttifakı'nın İstanbul ilçe belediye başkan adayları belli oldu

  İstanbul'da Mahalli İdareler Seçimi için AK Parti'nin 37 ve MHP'nin 2 olmak üzere Cumhur İttifakı'nın 39 ilçe belediye başkan adayı belli oldu.

 • AK Parti Ataşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Naim Yağcı oldu
  20 Oca AK Parti Ataşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Naim Yağcı oldu

  AK Parti'de İstanbul ilçe belediye başkan adayları netleşti. İstanbul'un Ataşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Naim Yağcı oldu. İşte Mustafa Naim Yağcı'nın hayatı ve siyasi kariyeri...

 • AK Parti Sultangazi Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Dursun Kimdir?
  20 Oca AK Parti Sultangazi Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Dursun Kimdir?

  AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Murat Kurum'u aday gösterirken, Sultangazi Belediye Başkan adayı olarak Abdurrahman Dursun'u seçti. Dursun, siyasi ve bürokrasi hayatında çeşitli görevlerde bulunmuş bir avukattır.

 • AK Parti Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı Ömer Arısoy Kimdir?
  20 Oca AK Parti Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı Ömer Arısoy Kimdir?

  AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayını açıkladıktan sonra Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı olarak Ömer Arısoy'u gösterdi. Arısoy, siyaset ve bürokrasi alanında uzun bir kariyere sahiptir. 31 Mart 2019 seçimlerinde Zeytinburnu ilçesinin belediye başkanı seçilen Arısoy, 2024 seçimleri için tekrar aday gösterilmiştir.

 • AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız
  20 Oca AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız

  AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Murat Kurum'u aday gösterirken, Beyoğlu Belediye Başkan Adayı olarak Haydar Ali Yıldız'ı belirledi. Yıldız, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri'nde seçilerek görevine başlamıştır.

 • AK Parti Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Serkan Toper
  20 Oca AK Parti Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Serkan Toper

  AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Murat Kurum'u aday gösterirken, Beşiktaş Belediye Başkan Adayı olarak Serkan Toper'i belirledi. Serkan Toper, avukatlık kariyerinin yanı sıra siyaset ve sivil toplum kuruluşlarında da görev yapmıştır.

 • AK Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen Kimdir?
  20 Oca AK Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen Kimdir?

  AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Murat Kurum'u aday gösterirken, Üsküdar Belediye Başkan Adayı olarak Hilmi Türkmen'i belirledi. İsmet Türkmen, avukatlık kariyerinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da görev almıştır. Siyasi kariyerine Refah Partisi'nde başlayan Türkmen, AK Parti Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve Belediye Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur.

 • AK Parti Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Şeyma Döğücü
  20 Oca AK Parti Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Şeyma Döğücü

  AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayını açıkladıktan sonra Sancaktepe Belediye Başkan Adayı olarak Şeyma Döğücü'yü gösterdi. Avukat Şeyma Döğücü, AK Parti'nin kuruluşundan bu yana siyasi hayatta aktif olarak yer almış ve çeşitli görevler üstlenmiştir. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sancaktepe Belediye Başkanı olarak seçilen Döğücü, 2024 Mahalli İdareler seçimi için tekrar aday gösterilmiştir.

 • Bakan Tunç: '2023 yılında 131 bin 371 sosyal inceleme raporu hazırlandı'
  19 Oca Bakan Tunç: "2023 yılında 131 bin 371 sosyal inceleme raporu hazırlandı"

  Bakan Tunç: "2023 yılında 131 bin 371 sosyal inceleme raporu hazırlandı" Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bursa Çocuk Adalet Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Çocuklar ve taraflar hakkında gerekli tedbirlerin de alınmasını sağlamak maksadıyla;

 • Bakan Tunç, '2023 yılında 131 bin 371 sosyal inceleme raporu hazırlandı'
  19 Oca Bakan Tunç, "2023 yılında 131 bin 371 sosyal inceleme raporu hazırlandı"

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Çocuklar ve taraflar hakkında gerekli tedbirlerin de alınmasını sağlamak maksadıyla; 2023 yılında toplam 131 bin 371 sosyal inceleme raporu hazırlanmış, yine 2023 yılında 31 bin 38 ifade işlemine eşlik edilerek çocuk ve mağdurlara psiko-sosyal destek sağlanmıştır.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Açıkladı
  18 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Açıkladı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AK Parti'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayının, mevcut Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir olduğunu açıkladı. Erdoğan, hedeflerinin muhalefetin elindeki şehirleri gerçek belediyecilikle tanıştırmak olduğunu belirtti. AK Parti'nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 48 ilde başkanlık için aday göstereceği isimler de açıklandı.

 • HSK kararnamesiyle yeni başsavcılar belli oldu
  18 Oca HSK kararnamesiyle yeni başsavcılar belli oldu

  Hakimler ve Savcılar Kurulu kararnamesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Gökhan Karaköse, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına Zafer Koç getirildi.

 • AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ oldu
  17 Oca AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ oldu

  AK Parti'nin yarın Ankara'da düzenleyeceği aday tanıtım toplantısı öncesi adaylığı kesinleşen isimler kulislerden sızmaya başladı. Kulislerde yer alan bilgiye göre AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

 • CHP'den istifa eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, İYİ Parti'ye katıldı
  17 Oca CHP'den istifa eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, İYİ Parti'ye katıldı

  Geçtiğimiz Eylül ayında CHP'den istifa ederek görevini bağımsız olarak devam ettiren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, İYİ Parti'ye katıldı. Atay'a rozetini İYİ Parti'nin grup toplantısı sırasında Meral Akşener bizzat taktı.

 • Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı ve Başkanvekilliği Seçildi
  16 Oca Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı ve Başkanvekilliği Seçildi

  Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına Anayasa Mahkemesi Üyesi Rıdvan Güleç, Başkanvekilliğine Anayasa Mahkemesi Üyesi Kenan Yaşar seçildi. Adli ve İdari organlar arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını çözmek için kurulan Uyuşmazlık Mahkemesi'nde yapılan seçimler sonucunda Rıdvan Güleç başkan, Kenan Yaşar ise başkanvekili olarak görev yapacak.

 • Mısır'da sınavda kopya çekerken yakalanan Milletvekili Nashwa Raif ortalığı birbirine kattı
  16 Oca Mısır'da sınavda kopya çekerken yakalanan Milletvekili Nashwa Raif ortalığı birbirine kattı

  Mısır Temsilciler Meclisi, Vefd Partisi'nden Milletvekili Nashwa Raif'i, South Valley Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen bir sınavda kopya çektiği gerekçesiyle etik kuruluna sevk etti. Raif'in sınav sırasında kulaklık kullanarak kopya çektiği ve iki gözlemciye saldırarak sınavların tamamlanmasını engellediği ortaya çıktı.

 • İLKE Vakfı Yeni Yönetim Kurulunu Atadı
  16 Oca İLKE Vakfı Yeni Yönetim Kurulunu Atadı

  Eğitim, sivil toplum, iktisat ve toplum alanlarında araştırma ve yayın faaliyetleri yürüten İLKE Vakfı'nda Mütevelli Heyet yeni yönetim kurulunu atadı. Yeni yönetim kurulunda akademi, sivil toplum, hukuk ve iş dünyasından önemli isimler yer alıyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Prof. Dr. Lütfi Sunar'dan devralan Ahmet Sait Öner ve yeni yönetim kurulu, görevine başladı.

 • Uluslararası Adalet Divanındaki İsrail duruşmasından ne çıkar?
  15 Oca Uluslararası Adalet Divanındaki İsrail duruşmasından ne çıkar?

  İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Musab Şahin, Güney Afrika'nın beyanlarını ve İsrail'in savunmasını AA analiz için kaleme aldı.

 • TOGEMDER, Filistin'den gelen üniversite öğrencileriyle buluşma programı düzenledi
  14 Oca TOGEMDER, Filistin'den gelen üniversite öğrencileriyle buluşma programı düzenledi

  Toplumsal Gelişme Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER), Filistin'den gelen 102 üniversite öğrencisiyle bir araya geldi. Öğrenciler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonucu yaşadıkları zorlukları anlattı. Program kapsamında öğrencilerin Türkiye'de eğitimlerine devam edebilmesi için YÖK ile görüşüleceği belirtildi.

 • Beylikova Liseli Öğrencileri Ankara'yı Ücretsiz Geziyor
  13 Oca Beylikova Liseli Öğrencileri Ankara'yı Ücretsiz Geziyor

  Eskişehir'in Beylikova İlçesi'ndeki liseli öğrenciler, Ankara'nın Cumhuriyet için önemli bölgelerini ücretsiz bir şekilde ziyaret ediyor. Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp öncülüğünde düzenlenen gezilerde, öğrencilere milli şuur ve tarih bilinci kazandırılmak, ilçenin eğitimdeki başarısını artırmak hedefleniyor. Öğrenciler, Anıtkabir, TBMM Binası, Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi önemli bölgeleri ücretsiz olarak geziyor.

 • OKAF'24'te düzenlenen 'Parmaklar Yarışıyor' yarışmasının kazananları ödüllerini aldı
  11 Oca OKAF'24'te düzenlenen 'Parmaklar Yarışıyor' yarışmasının kazananları ödüllerini aldı

  Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından OKAF'24'te düzenlenen 'Parmaklar Yarışıyor' isimli yarışmanın kazananları ödüllerini aldı. Yarışmada birinci olan Mahmut Selim Bahar, ikinci olan Arif Kalaycı ve üçüncü olan Egemen Bayram ödüllerini Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ve savcıların elinden aldı. Ayrıca fuar kapsamında yapılan etkinliklerde gençler, hakimler ve savcılarla bir araya gelerek meslekleri hakkında bilgi edindi ve geleceklerine yönelik kazanımlar elde etti.

 • Ankara Barosu Başkanı: Yargı Reformu Strateji Planı Yeterli Değil
  11 Oca Ankara Barosu Başkanı: Yargı Reformu Strateji Planı Yeterli Değil

  Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, Uluslararası Hukuk Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Adalet Bakanlığı'nın yargı reformu strateji planının yeterli olmadığını belirtti. Köroğlu, yapısal bozuklukların tamamını çözecek niteliğe sahip olmadığını söyledi ve yargıda olan yapısal bozuklukların ciddi bir sorun olduğunu vurguladı. Ayrıca, avukatların sorunlarının çözümünde söz hakkı olması gerektiğini ifade etti.

 • CHP, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ayşe Ünlüce'yi aday gösterdi
  11 Oca CHP, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ayşe Ünlüce'yi aday gösterdi

  CHP, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için belediyede hukuk müşavirliği ve genel sekreterlik görevlerinde bulunan avukat Ayşe Ünlüce'yi aday gösterdi. Ünlüce'nin adaylığı ile 25 yıldır belediye başkanlığı yapan Yılmaz Büyükerşen'in dönemi sona erdi.

 • CHP, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ayşe Ünlüce'yi aday gösterdi
  11 Oca CHP, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ayşe Ünlüce'yi aday gösterdi

  CHP, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için belediyede hukuk müşavirliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevlerinde bulunan 2 çocuk annesi avukat Ayşe Ünlüce'yi (54) aday gösterdi. Ünlüce'nin adaylığı ile Eskişehir'de 1999 yılından bu yana 5 dönemdir belediye başkanı olan Yılmaz Büyükerşen'in (86) dönemi de kapanmış oldu.

 • CHP, Niğde Belediye Başkan Adayını Açıkladı
  11 Oca CHP, Niğde Belediye Başkan Adayını Açıkladı

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 31 Mart tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçiminde Niğde Belediye Başkan Adayının Hulusi Özen olduğunu açıkladı. CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında belirlenen adaylar arasında yer alan Hulusi Özen, 1986 yılında Niğde'de doğmuş olup, avukatlık mesleğine adım atmıştır.

 • UAD Davası: Netanyahu kıskaç altında
  10 Oca UAD Davası: Netanyahu kıskaç altında

  İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Musab Şahin, Güney Afrika'nın İsrail aleyhine açtığı UAD davasının seyrini ve Netenyahu karşıtı benzer dava süreçlerini nasıl etkileyebileceğini AA analiz için kaleme aldı.

 • Oscar Pistorius, şartlı tahliye ile serbest bırakıldı
  05 Oca Oscar Pistorius, şartlı tahliye ile serbest bırakıldı

  2013 yılında kız arkadaşı Reeva Steenkamp'i öldüren Oscar Pistorius, şartlı tahliye ile serbest bırakıldı. Pistorius'un serbest bırakılma koşulları arasında medyaya konuşmamak da bulunuyor. Steenkamp'in annesi ise serbest bırakılma kararını kabul ettiğini ancak aile olarak hapis cezalarının sürdüğü hissine kapıldıklarını söyledi. Pistorius, Steenkamp'i yanlışlıkla vurduğunu iddia etmişti. Steenkamp, öldürüldüğünde bir hukuk bürosu açarak cinsel tacize uğrayan kadınlara yardım etmeyi amaçlıyordu.

 • Sözleşme Süreçlerinin Doğru Yönetilmemesi Şirketler İçin Ekonomik Risklere Yol Açıyor
  05 Oca Sözleşme Süreçlerinin Doğru Yönetilmemesi Şirketler İçin Ekonomik Risklere Yol Açıyor

  Sözleşme süreçlerinin doğru yönetilmemesi şirketlerin önemli ekonomik risklerle ve idari yaptırımlarla karşılaşmalarına sebep oluyor. Sözleşmeler ve Borçlar Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Umut Yeniocak, şirketlerin özellikle yanlış sözleşme uygulamaları nedeniyle zarara uğramaması için dikkat etmeleri gereken hususları anlattı.

 • Öğrenci yurdunda TÜBİTAK birincisine işkence iddiası! Koç Üniversitesi ve Ümit Özdağ'dan art arda açıklamalar
  05 Oca Öğrenci yurdunda TÜBİTAK birincisine işkence iddiası! Koç Üniversitesi ve Ümit Özdağ'dan art arda açıklamalar

  Koç Üniversitesi'nde okuyan TÜBİTAK birincisi F.B. iddiaya göre aynı odada kaldığı 2 öğrenci tarafından önce kemerle dövüldü, sonra kızgın ütü ve kesici aletle darp edildi. Kürt olduğu için işkence yapıldığı öne sürülen öğrenci okuldan uzaklaştırılırken, dava dosyasında giren ses kayıtlarında Zafer Partisi'nin de adı geçiyor. Olay sonrası Koç Üniversitesi ve Ümit Özdağ'dan art arda açıklamalar geldi.

 • Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Galip Sakder'den Seçim Öncesi Açıklama
  04 Oca Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Galip Sakder'den Seçim Öncesi Açıklama

  Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Galip Sakder, 13 Ocak'ta gerçekleştirilecek olan olağanüstü seçimli idari ve mali genel kurul öncesinde adayların neler yapması gerektiğini ve ne zaman evraklarını teslim etmeleriyle alakalı bildiri yayımladı. Başvuralar 6 Ocak'ta, yönetim listeleri ise 10 Ocak'ta verilecek. Sakder, başkan adayları ve olağanüstü kongrenin detayları ile ilgili önemli açıklamada bulundu.

 • Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanı'na İsrail başvurusu ne anlama geliyor?
  03 Oca Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanı'na İsrail başvurusu ne anlama geliyor?

  İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Musab Şahin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) başvuru sürecini ve kapsamını AA Analiz için kaleme aldı.

 • TOGÜ ve TİHEK Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
  02 Oca TOGÜ ve TİHEK Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

  Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Hukuk Müşavirliği tarafından düzenlenen 'Küresel İnsan Yönetişiminin Bağımsız Aktörleri: Ulusal İnsan Hakları Kurumları' konferansında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç konuşmacı olarak yer aldı. Konferans öncesi TİHEK ile TOGÜ arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Hukuk Fakültesi öğrencileri TİHEK'te gönüllü staj yapabilecek ve yaz okulu sertifika programına katılabilecek.

 • Belgrad'da binlerce gösterici seçimlerin yenilenmesini ve Cumhurbaşkanı'nın istifasını talep etti
  30 Ara Belgrad'da binlerce gösterici seçimlerin yenilenmesini ve Cumhurbaşkanı'nın istifasını talep etti

  Sırbistan'da muhaliflerin 17 Aralık'ta yapılan seçimlerin sonuçlarına yönelik protestoları devam ediyor. Belgrad'da düzenlenen gösteride binlerce kişi, seçimlerin iptal edilmesini ve Cumhurbaşkanı Vucic'in istifasını talep etti. Muhalifler, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak ve seçimlerdeki usulsüzlükleri kanıtlamak için delilleri sunacak. Cumhurbaşkanı Vucic ise muhalefetin hükümeti devirmeyi amaçladığını iddia ediyor.

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı, 300 vergi müfettiş yardımcısı alımı için ilan yayımladı
  29 Ara Hazine ve Maliye Bakanlığı, 300 vergi müfettiş yardımcısı alımı için ilan yayımladı

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, 300 vergi müfettiş yardımcısı alımı için ilan yayımladı. İlan kapsamında, 270'i iktisadi ve idari bilimler ile hukuk fakültelerinden, 30'u ise mühendislik fakültelerinin bazı bölümlerinden mezun olan adaylar arasından seçilecek. Başvurular 12-23 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılabilecek ve giriş sınavı 23-24 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Anayasamızdaki değişiklikler vesayetçi ruhu azalttı ama tamamen ortadan kaldırmaya yetmedi
  28 Ara Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Anayasamızdaki değişiklikler vesayetçi ruhu azalttı ama tamamen ortadan kaldırmaya yetmedi

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Samsun'da yaptığı konuşmada, Anayasamızdaki değişikliklerin vesayetçi ruhu azalttığını ancak tamamen ortadan kaldırmaya yetmediğini belirtti. Tunç, ayrıca yeni bir anayasa ihtiyacı olduğunu ve tüm partilerin bunun üzerinde mutabık olduğunu söyledi. Ayrıca, yargı sisteminin güçlendirilmesi ve adaletin daha etkin bir şekilde sağlanması için çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Advertisement