Chp'li Kart: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Resen Harekete Geçmeli - Son Dakika

Chp'li Kart: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Resen Harekete Geçmeli

09.01.2012 11:12
Chp'li Kart: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Resen Harekete Geçmeli

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türkiye'nin kanun devleti olmaktan uzaklaştığını iddia ederek, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resen harekete geçmelidir" dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türkiye'nin kanun devleti olmaktan uzaklaştığını iddia ederek, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resen harekete geçmelidir" dedi.

Yazılı bir açıklama yapan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP iktidarıyla birlikte, Türkiye'nin nisbi olarak mevcut olan hukuk devleti yapılanmasından hızla uzaklaştığını savundu. "Türkiye artık bir kanun devleti bile değildir" diyen Kart, şöyle dedi:

"12 Eylül 2010 referandumuyla kabul edilen Anayasa hükümleri, "hükümetin ajanı' anlayışıyla görev yapan soruşturma mercileri tarafından ayaklar altına alınabilmektedir.

Özel yetkili savcılık mekanizmaları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görev ve yetki alanını gasbederek, aslında doğal yargıç ilkesini de ayaklar altına almaktadır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise bu müdahaleyi seyretmektedir.

Siyasi iktidarın yarattığı faşizan iklimin kaçınılmaz sonuçlarını Türkiye yaşıyor. Bu süreç ile birlikte Türkiye'nin her anlamda ayrıştığını, kutuplaştığını görüyoruz. Yine bu süreç ile birlikte rövanş ve intikam yaklaşımlarıyla, yargının istihbarat yoluyla siyaset için araç olarak kullanıldığı görülmektedir.

Kişiler yanlış yapabilir, suç işleyebilir. Önemli olan, bu gibi durumlarda hukukun işlemesidir. Ülkemizde ise, hukuk işlemediği gibi, mevcut kanunlar bile artık uygulanamaz hale gelmiştir. "Toptan ve götürü' yargılamalar yapılmaktadır." - Ankara

Muharrem İnce: 'CHP, insanları olmayan sorun üzerinden ayrıştırıyor' Muharrem İnce: 'CHP, insanları olmayan sorun üzerinden ayrıştırıyor' AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: 'Yeni anayasaya CHP'nin kodları müsaade etmeyecektir' AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: 'Yeni anayasaya CHP'nin kodları müsaade etmeyecektir' CHP Grup Başkanvekili Özkoç, gündemi değerlendirdi Açıklaması CHP Grup Başkanvekili Özkoç, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Chp'li Kart: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Resen Harekete Geçmeli - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement