Chp'li Kart: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Resen Harekete Geçmeli - Son Dakika
Güncel

Chp'li Kart: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Resen Harekete Geçmeli

Chp\'li Kart: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Resen Harekete Geçmeli

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türkiye'nin kanun devleti olmaktan uzaklaştığını iddia ederek, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resen harekete geçmelidir" dedi.

09.01.2012 11:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türkiye'nin kanun devleti olmaktan uzaklaştığını iddia ederek, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resen harekete geçmelidir" dedi.

Yazılı bir açıklama yapan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP iktidarıyla birlikte, Türkiye'nin nisbi olarak mevcut olan hukuk devleti yapılanmasından hızla uzaklaştığını savundu. "Türkiye artık bir kanun devleti bile değildir" diyen Kart, şöyle dedi:

"12 Eylül 2010 referandumuyla kabul edilen Anayasa hükümleri, "hükümetin ajanı' anlayışıyla görev yapan soruşturma mercileri tarafından ayaklar altına alınabilmektedir.

Özel yetkili savcılık mekanizmaları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görev ve yetki alanını gasbederek, aslında doğal yargıç ilkesini de ayaklar altına almaktadır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise bu müdahaleyi seyretmektedir.

Siyasi iktidarın yarattığı faşizan iklimin kaçınılmaz sonuçlarını Türkiye yaşıyor. Bu süreç ile birlikte Türkiye'nin her anlamda ayrıştığını, kutuplaştığını görüyoruz. Yine bu süreç ile birlikte rövanş ve intikam yaklaşımlarıyla, yargının istihbarat yoluyla siyaset için araç olarak kullanıldığı görülmektedir.

Kişiler yanlış yapabilir, suç işleyebilir. Önemli olan, bu gibi durumlarda hukukun işlemesidir. Ülkemizde ise, hukuk işlemediği gibi, mevcut kanunlar bile artık uygulanamaz hale gelmiştir. "Toptan ve götürü' yargılamalar yapılmaktadır." - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Chp'li Kart: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Resen Harekete Geçmeli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • KBÜ Tıp Fakültesi öğrencileri için önlük giyme töreni düzenlendi
  10:29 KBÜ Tıp Fakültesi öğrencileri için önlük giyme töreni düzenlendi

  Karabük Üniversitesi (KBÜ) Tıp Fakültesi birinci sınıfta öğrenim gören 135 öğrenci için önlük giyme töreni düzenlendi. Törende konuşan KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Ak, hekimliğin fedakarlık isteyen ve önemli sorumlulukları olan bir meslek olduğunu vurguladı. Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Doğan ise beyaz önlüğün temizlik, güç, sorumluluk ve kutsallık simgesi olduğunu belirtti. Tören, öğrencilerin önlüklerini giymesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

 • Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Yıllık %67,25 Arttı
  10:27 Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Yıllık %67,25 Arttı

  Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %4,70 artış gösterdi. YD-ÜFE, bir önceki yılın Aralık ayına göre %12,10 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %67,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %55,14 artış gösterdi. İmalat ürünlerinde ise YD-ÜFE yıllık %67,25 artış kaydetti. Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %67,20 artış, imalatta %67,25 artış gerçekleşti. Ana sanayi gruplarında ise ara mallarında %58,67 artış, dayanıklı tüketim mallarında %72,76 artış, dayanıksız tüketim mallarında %72,70 artış, enerjide %69,88 artış, sermaye mallarında %76,14 artış görüldü. Aylık bazda ise YD-ÜFE imalat ürünlerinde %4,69 artış gösterdi. Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %5,46 artış, imalatta %4,69 artış gerçekleşti. Ana sanayi gruplarında ise ara mallarında %5,03 artış, dayanıklı tüketim mallarında %3,64 artış, dayanıksız tüketim mallarında %4,76 artış, enerjide %3,55 artış, sermaye mallarında %4,72 artış kaydedildi.

 • Hizmet Üretim Endeksi Şubatta Yıllık Bazda Yüzde 13,8 Arttı
  10:25 Hizmet Üretim Endeksi Şubatta Yıllık Bazda Yüzde 13,8 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, şubat ayında hizmet üretim endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 artış gösterdi. Ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek, bilgi ve iletişim, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler, idari ve destek hizmetleri ile gayrimenkul hizmetleri alt sektörleri de yükseliş gösterdi. Ayrıca, hizmet üretim endeksi aylık bazda da yüzde 2,7 artış kaydetti.

 • İnegöl Jandarma Komutanlığı'na TOGG aracı teslim edildi
  10:25 İnegöl Jandarma Komutanlığı'na TOGG aracı teslim edildi

  Bursa'nın İnegöl ilçe Jandarma Komutanlığı, yerli ve milli olarak üretilen TOGG aracını flosuna ekledi. İçişleri Bakanlığı'na bağlı polis ve jandarma ekiplerine tahsis edilen TOGG araç, Jandarma renklerine boyanarak İnegöl Jandarma komutanlığı ekiplerine teslim edildi.

 • Diyarbakır'da Zerya Kuyumculuk Davası: Bilirkişi Raporuna Göre Haksız Menfaat Tespit Edilemedi
  10:24 Diyarbakır'da Zerya Kuyumculuk Davası: Bilirkişi Raporuna Göre Haksız Menfaat Tespit Edilemedi

  Diyarbakır'da devam eden Zerya Kuyumculuk davasında bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, müştekilerin beyanları dışında gerçek mağduriyetlerinin tespit edilemediği ve sanıkların elde ettikleri haksız menfaat miktarının belirlenemediği ifade edildi. Sanık avukatları ise raporda somut bir delil bulunmadığını ve müvekkillerinin ticari zorluklar nedeniyle mağdur olduklarını savundu.

 • Tüketici Güven Endeksi Nisan Ayında Arttı
  10:23 Tüketici Güven Endeksi Nisan Ayında Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre, tüketici güven endeksi Mart ayında 79,4 iken Nisan ayında yüzde 1,4 oranında artarak 80,5 oldu. Bu artış, tüketicilerin ekonomik duruma olan güveninin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

 • Edremit'te çıkan silahlı kavgada 3 şüpheli tutuklandı
  10:23 Edremit'te çıkan silahlı kavgada 3 şüpheli tutuklandı

  Balıkesir'in Edremit ilçesinde çıkan silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 5 şüpheliden 3'ü tutuklandı. İbrahimce Mahallesi'nde çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Polis ekipleri, olaya karışan 5 şüpheliyi gözaltına aldı. Olayda 1 tabanca ve 3 tüfek ele geçirildi. Tutuklanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.


Advertisement