Son Dakika Haberleri: Deik'ten ABD Büyükelçisi'ne Veda Yemeği

Deik'ten ABD Büyükelçisi'ne Veda Yemeği

5 yıl önce

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone: "(ABD ile Türkiye) İlişkilerin derinleştirilmesi için iş dünyasına ihtiyaç var. 2010 yılından bugüne kadar iş hacmimiz yüzde 75 arttı.

Deik'ten ABD Büyükelçisi'ne Veda Yemeği, System.String[]
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi için iş dünyasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) görevinin sona ermesi dolayısıyla düzenlediği veda yemeğinde konuşan Ricciardone, kendisi, eşi ve kızları için Türkiye'nin çok büyük bir deneyim olduğunu belirterek, Türkiye'ye kendilerini çok yakın hissettiklerini, bundan sonra da öyle olmaya devam edeceğini kaydetti. 

Türkiye'de çok derin bağlantılarının bulunduğunu, Türkiye ile ABD ilişkilerine yürekten inandığını, kendisinden sonra Temmuz ayında görevi meslektaşı John Bass'in devralacağını dile getiren Ricciardone, şunları kaydetti:

"TÜSİAD'ta da bir liderlik değişikliği olacağını öğrendim. Haluk (Dinçer) Bey bunlarla nasıl başa çıkacak bilmiyorum. TÜSİAD'a da destekleri için teşekkür ediyorum. DEİK ve iş konseyi geçtiğimiz yıllarda iş ve ticaret anlamında olağanüstü işler yaptı. İş dünyasının sesi, gücü her zaman önemli olmuştur. ABD de dünyadaki ilişkilerini bu yolla geliştirmeye çalışıyor. Bir araya gelmemiz, iş standartlarını, şeffaflığı, sözleşmelerin uygulanabilirliğini, mülkiyet haklarının korunmasını, iş ve çevre ile ilgili standartların yükselmesini hep birlikte sağladık. Geçtiğimz 3,5 yıl içerisinde hepinizin çabalarını gördüm. Önümüzdeki yıllarda da şirketlerin, iş dünyasının sesi yükselmeye devam edecek ve ABD'de ve Türkiye'de en yüksek iş standartlarının uygulanacağına inanıyorum."

Türkiye'ye daha önce bir diplomat olarak geldiğini anımsatan Ricciardone, "Sisteme baktığınızda çok fazla ses var. Bir demokraside farklı sesler, düşünceler, parlamento, medya, sosyal medya aracığıyla duyuruluyor. Benim ülkemde de aynı şekilde demokrasiyle yönetiliyor. Türkiye'de ilişkilerin dinamizminin geliştiğini gördüm. Kalıcı iş birliği ve bu ilişkilerin derinleşmesi her zaman için olumlu oldu" dedi.

Ricciardone, ABD ile yakın ortakları arasında işbirliğinin her zaman arttığının görüldüğünü anlatarak, teknik yetkinliklerin artırılması, yasal düzenlemelerinin iyileştirilmesi, diploması, yasa, istihbarat alanlarında iş birliği çalışmalarının bulunduğunu söyledi. 

"ABD'ye bakıldığında Türkiye konusunda tutkulu olduğunu görüyoruz" diyen Ricciardone, ilişkilerin derinleştiğini, diplomatlar, hükümetler ve iş dünyası için fırsatlara odaklanmanın önemli olduğunu kaydetti. 

 

"ABD'den CEO'lar, iş dünyası temsilcileri Türkiye'ye gelecek"

 

Ricciardone, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin meslektaşlarıyla bir araya geldiğini, Obama'nın başkanlığında bir inisiyatif başlatıldığını belirterek, "Sayın Gül ve Erdoğan ikili ilişkilerimizi stratejik düzeyde artıracak. Çünkü taraflar bulunduğumuz durumdan çok memnun değil. Güvenlik, NATO konularında soğuk savaştan bu yana yapılan birçok şey var ama iş dünyaları arasında yapılması gereken çok şey bulunuyor. Bunlarla ilgili yüksek komitelerimiz de var" diye konuştu. 

Hükümetler arasında en yüksek düzeyde görüşmelerin yapıldığını vurgulayan Ricciardone, "Bu görüşmeler aracılığıyla gerçek sorunları derinlemesine çözmek istiyoruz ve ilerleme de kaydediyoruz" dedi. 

Ricciardone, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye geldiğinde Türkiye'nin stratejik bir ortak olduğunu ifade ettiğini ve Başkan olarak ziyaret ettiği ilk ülke olduğunu söylediğini hatırlatarak, ilişkilerin derinleştirilmesi için iş dünyasına ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. 

2010 yılından bugüne kadar iş hacminin yüzde 75 arttığını ifade eden Ricciardone, şunları dile getirdi:

"Yatırımlar da çok iyiye gidiyor. Türkiye'den ABD'ye yapılan ihracat yaklaşık 7 milyar dolar düzeyindedir. İyi ama artması gerekiyor. ABD'nin Türkiye'ye yaptığı ihracat ise 12 milyar dolar seviyesindedir. Bunların artmasını bekliyoruz. Teknoloji ve endüstri alanlarında ortaklıklar yaratmaya çalışıyoruz. Ticari hizmetlerimiz sayesinde bu alanlarda önemli gelişmeler kaydettik. Eylül veya ekim ayında ihracat konseyi ile ABD'den CEO'lar, iş dünyası temsilcileri Türkiye'de daha fazla iş fırsatı yakalamak için buraya gelecek."

 

"Türkiye'ye aşık oldum"

 

Ricciardone, Türkiye'ye genç yaşlarında da geldiğini ve Türkiye'ye aşık olduğunu belirterek, "Türkiye dinamik bir toplum, hukuk devleti ve seçimler yapılacak. Tabii ki demokrasi yolunda yapılması gereken çok şey var. İleri demokrasi için çok önemli gelişmeler göreceğiz. Ancak benim gibi insanlar bu ülkenin avantajlarını, güçlerini görmekten aciz değiller. Bana gösterdiğiniz dostluk ve misafirlik için teşekkür ederim. Kariyerimin 35 yılının 10 yılını Türkiye üzerine çalışarak geçirdim. Bundan sonra da temas halinde olmak isterim. Eylül itibariyle atlantik konseyinde çalışmaya başlayacağım. Tüm Ortadoğu'yu ilgilendiren görev üstleneceğim" diye konuştu. 

Türkiye'nin siyaset konusunda, iş dünyası liderliğinde çok önemli diyaloglar gördüğünü, modern demokrasinin ihtiyaçlarıyla ilgili akademisyenler iş dünyası temsilcilerinin kafa yorduğunu aktaran Ricciardone, "Beklenti açısından anayasal süreçte önemli gelişmeler bekliyorum. Seçimlerle birlikte bu durabiliyor ancak anayasal tartışmalar devam edecek sonra sonuç vermeye başlayacak" dedi. 

 

"Genç Türkler'in korkusu yok"

 

 Francis Ricciardone, Türkiye'nin daha modern, açık, ileri bir demokrasi ortaya koyacağını şimdiden görebildiğini vurgulayarak, "1982 Anayasası'nın yenilenmesi ve yeni neslin ihtiyaçlarına uygun hale getirilmesi bunlardan biri. Hepimiz Türkiye'nin bölge için önemli etki yaptığının farkındayız" dedi.

Bugünün Türkiyesi'nin kendisini heyecanlandırdığını belirten Ricciardone, sözlerini şöyle tamamladı:

"Özellikle genç Türkler'e güveniyorum. Dünyaya temas etmekten, seyahat etmekten, yurt dışında eğitim almaktan çekinmiyorlar, sosyal medyayı kullanıyorlar. Genç Türkler'in korkusu yok. Genç kuşak böyle olduğunda gerçekten önemli sonuçlar elde ediliyor. Medyanın dış dünyaya nasıl gösterdiği de çok önemli... Bunu şüphelenecek, korkulacak, güvenilmeyecek bir şey olarak gösterirse bunun gençler üzerinde olumsuz etkisini görüyoruz. Bu anlamda medyanın önemli bir rolü var" dedi.

DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Koray Arıkan da Ricciardone emekli olacağını ve Türkiye'den ayrılacağını belirterek, etkinliklerle dolu 3 yıl geçirdiklerini ve Türkiye ile ABD ilişkilerinin geliştirilmesine önemli katkı sunduğunu söyledi. - İstanbulFatih Portakal'dan Kendisine "Edepsiz" Diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yanıt Geldi Şeyma Subaşı'nın Başına Talih Kuşu Kondu

Beşiktaş, Trabzonspor'la Karşılaşıyor! Maçta Üçüncü Gol Geldi