Estetik Diş Hekimliğinde En Çok Gülüş Tasarımı Yapılıyor" - Son Dakika

Estetik Diş Hekimliğinde En Çok Gülüş Tasarımı Yapılıyor"

09.08.2017 17:37
Estetik Diş Hekimliğinde En Çok Gülüş Tasarımı Yapılıyor

DİŞ Hekimi Abdullah Uysal, dudaklar, dişetleri ve dişler gibi kriterlerin ayrı ayrı ve birbirleri ile aralarında olan ilişkilerinin değerlendirildiğini ve buna diş hekimliğinde gülüş tasarımı denildiğini belirtti.

DİŞ Hekimi Abdullah Uysal, dudaklar, dişetleri ve dişler gibi kriterlerin ayrı ayrı ve birbirleri ile aralarında olan ilişkilerinin değerlendirildiğini ve buna diş hekimliğinde gülüş tasarımı denildiğini belirtti. Diş hekimi Uysal, estetiğin diş hekimliği içerisinde en çok gülüş tasarımı yapıldığını da belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

"Gülüş tasarımı yapılırken dişler ile birlikte, dişlerin olmadığı dudak, dişeti gibi dokuların değerlendirilmesi de muhakkak yapılmalıdır. Bu amaçla öncelikle teşhis amaçlı fotoğraf alınıp hastayla beraber incelenmelidir. Artık hastaların tedavi bitimindeki hallerini hastaya fotoğraflı olarak gösterme fırsatımız var. İkinci aşama ise hastanın yaş, cinsiyet, yüz formu ve estetik beklentileri."

DOLGU VE BOTOKS DA GÜLÜŞ TASARIMININ PARÇASI

Dermal dolgu ve botoksun da gülüş tasarımında kullanıldığını belirten diş hekimi Uysal, "Tüm bu ön hazırlıklardan sonra gereken vakalarda dermal dolgu ve botoks kullanılarak dudaklarda mimik sırasında oluşan çizgiler yok edilerek dudak konturu ve istenen dudak hacmi elde edilir. Daha sonra yine gereken vakalarda minimum cerrahi travmalarla dişetindeki seviye farkları düzenlenir. Son olarak da dişlerdeki şekil, form, renk vs. bozuklukları giderme aşamasına geçilir" dedi.

Dişlerin görünümlerinin düzenlenmesinde kullanılan üç ana yöntem olduğunu sözlerine ekleyen Uysal, bunları şöyle açıkladı: "Bunlardan ilki bonding olarak bilinen diş rengindeki kompozit dolgu uygulamalarıdır. Bir diğeri dişlerin sadece dudaklara bakan yüzlerinden yapılan aşındırmalar sonrası uygulanan laminate kronlardır. Sonuncusu ise dişlerin tamamının hacim olarak küçültülerek uygulandığı zirkonyum veya full porselen gibi materyallerden yapılan estetik full kronlardır."

GÜLÜŞ ESTETİĞİ TEDAVİ SÜRECİ

Gülüş tasarımı yaparken en sık sorulan sorulardan birinin tedavi süresi olduğunu belirten Uysal, "Gülüş tasarımı tedavilerinde vakaya göre tedavi süreleri 1-10 gün arasında değişmektedir. Dişeti cerrahisi gereken durumlarda bu süre birkaç haftayı da bulabilmektedir. Fakat bu süreçte hasta hiçbir şekilde dişsiz kalmamaktadır. Geçici dişleri ile günlük sosyal hayatına devam edebilmektedir. Gülüş tasarımı tedavilerinde unutulmaması gereken en önemli faktör ise tedaviye hasta ve doktorun beraber karar vererek başlamasıdır" dedi.

PORSELEN (SERAMİK) LAMİNATE VENEERLER

Diş estetiği yapılırken bozuk dişler için son yıllarda en çok kullanılan yöntemlerden birinin lamina adı verilen kaplama yöntemi olduğunu da söyleyen Uysal, yöntemle ilgili, "Diş görünüşünü olumsuz şekilde etkileyen bozuk dişler için kullanılan estetik bir çözümdür. Lamine diş ışık geçirgenliğine sahip bir tabakadan oluşmaktadır. Doğala en yakın yapısı ile diğer dişlerin görünümüne ve özelliğine sahiptir. Dişin üzerinde az bir pürüzlendirme hatta bazı vakalarda hiç pürüzlendirme yapılmadan dahi yapılabilir. Ön dişlerde renk değişiklikleri, pozisyon, yapı ve şekil bozuklukları ya da dişler arasındaki mevcut aralıklar estetik sorunlara yol açar" dedi.

- İstanbul

Estetik Diş Hekimliğinde En Çok Gülüş Tasarımı Yapılıyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Estetik Diş Hekimliğinde En Çok Gülüş Tasarımı Yapılıyor' - Son Dakika


Son Dakika

İsrail-Filistin gerginliği tırmanıyor! Lübnan'dan İsrail'e üç roket atıldı İsrail-Filistin gerginliği tırmanıyor! Lübnan'dan İsrail'e üç roket atıldı Ünlü model Kendall Jenner, Filistin'e verdiği destek mesajını saniyeler içinde sildi Ünlü model Kendall Jenner, Filistin'e verdiği destek mesajını saniyeler içinde sildi Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına İYİ Parti'den yeşil ışık! Tek bir şartları var Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına İYİ Parti'den yeşil ışık! Tek bir şartları var Son Dakika: Haramidere'de metrobüsü rehin alan şahıs, araçtan indirilerek gözaltına alındı Son Dakika: Haramidere'de metrobüsü rehin alan şahıs, araçtan indirilerek gözaltına alındı Son Dakika: Türkiye'de 13 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 238 kişi vefat etti, 11 bin 534 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 13 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 238 kişi vefat etti, 11 bin 534 yeni vaka tespit edildi Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor Putin, BM Genel Sekreteri Guterres ile Filistin meselesini görüştü Putin, BM Genel Sekreteri Guterres ile Filistin meselesini görüştü Sedat Peker'in Bakan Soylu ile ilgili iddialarına Cumhurbaşkanlığı'ndan ve AK Parti'den ilk yorum: Şiddetle kınıyoruz! Sedat Peker'in Bakan Soylu ile ilgili iddialarına Cumhurbaşkanlığı'ndan ve AK Parti'den ilk yorum: Şiddetle kınıyoruz!
Advertisement