Hocalı Katliamının 25. Yılı - Son Dakika

Hocalı Katliamının 25. Yılı

24.02.2017 17:59
Hocalı Katliamının 25. Yılı, System.String[]

Dışişleri Bakanlığından Hocalı katliamının 25. yılı dolayısıyla yapılan açıklamada, "Bu insanlık faciasına yol açanlar, tarih önünde ve vicdanlarda daimi surette mahkum kalacaklardır.

Dışişleri Bakanlığından Hocalı katliamının 25. yılı dolayısıyla yapılan açıklamada, "Bu insanlık faciasına yol açanlar, tarih önünde ve vicdanlarda daimi surette mahkum kalacaklardır. Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz." ifadesini kullandı.

Bakanlık, Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrinde gerçekleştirilen katliamın yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Saldırıda 106'sı kadın, 63'ü çocuk ve 70'i yaşlı olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği hatırlatılan açıklamada, bin 275 kişinin esir alındığı, 150 vatandaşın akıbetinin ise bugüne kadar belli olmadığı bilgisi verildi.

Açıklamada, bugün hala Azerbaycan topraklarının beşte birinin işgal altında olduğu, yerlerinden edilen 1 milyona yakın Azerbaycanlının da "kaçkın hayatı" yaşamayı sürdürdüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimizin bundan tam 25 yıl önce Hocalı'da karşı karşıya kaldıkları bu vahşetin acısını her zaman kalbimizin en derinlerinde hissediyor ve bu acıyı en içten duygularımızla paylaşıyoruz.

Bu insanlık faciasına yol açanlar, tarih önünde ve vicdanlarda daimi surette mahkum kalacaklardır. Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz. Bu trajedide hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor ve katliamda hayatını kaybedenlerin hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz."

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hocalı Katliamının 25. Yılı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüs tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız İstanbul'un ortasında vahşet! 4'ü yavru 7 kedi parçalanmış halde bulundu Otomobilleri ateşe veren kundakçının pantolonu alev aldı! O anlar kamerada Malatya'yı sallayan depremden ilk görüntüler! İnsanlar panikle sağa sola kaçıştı Son Dakika! Malatya'da 4,7 büyüklüğünde deprem Belirti göstermeyen korona vakalarının da açıklanmasıyla İstanbul trafik yoğunluğunda azalma görüldü Polise, "Başıma silah dayayıp, 600 bin liramı gasbettiler" diyen kadın parayı kumarda kaybetmiş Bir anlık dalgınlıkla yıllardır biriktirdiği 3 bileziği çöpe attı