İki Başbakan, 22 Bakan ve Sayısız Devlet Adamı Yetiştiren Lise - Son Dakika

İki Başbakan, 22 Bakan ve Sayısız Devlet Adamı Yetiştiren Lise

21.07.2018 11:56
İki Başbakan, 22 Bakan ve Sayısız Devlet Adamı Yetiştiren Lise

Geçmişi 1888 yıllara dayanan İzmir'deki tarihi Atatürk Lisesi, şuana kadar 2 başbakan, çok sayıda devlet adamı ve sanatçı yetiştirdi.

Geçmişi 1888 yıllara dayanan İzmir'deki tarihi Atatürk Lisesi, şuana kadar 2 başbakan, çok sayıda devlet adamı ve sanatçı yetiştirdi. İzmir'deki tarihi Atatürk Lisesi, adeta tarihe meydan okuyor. Kuruluşu 1888 yıllara dayanan okul, yeni kurulduğu dönemde İzmir Mekteb-i Sultani adı ile eğitime başladı. Daha sonra isim değişikliğine giderek İzmir Erkek Lisesi adını da alan okula 1942 yılında Cumhurbaşkanı İsmet İnönü İzmir Atatürk Lisesi adını verdi. 52 derslik, 105 öğretmen ve bin 900 öğrenci ile eğitime devam eden okulun yetiştirdiği isimleri duyanlar ise şaşıp kalıyor. Okulu koridorları, sınıflar, kütüphaneler ve labaratuvarlarsa adeta buram buram tarih kokuyor.

130 YILLIK TARİH Okul kampüsü içerisinde bulunan ve geçmişte müdür lojmanı olarak kullanılan bina, dört yıllık restorasyonun ardından 2012 yılında okulun geçmişini yansıtan bir müzeye dönüştürüldü. Titiz bir arşiv araştırması sonucu oluşturulan müzede okulun ilk açıldığı dönemde kullanılan laboratuvar malzemeleri, kayıt defterleri, öğrenci dilekçeleri, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı'na katılan öğrencilerin fotoğrafları ve o dönemdeki eğitim malzemeleri yer alıyor. Okulun arşivlerinin titiz bir araştırması sonucu oluşturulan müze ziyaretçilerin de ilgi odağı haline geldi.

OKUYAN İSİMLER TÜRKİYE'YE YÖN VERDİ Tarihe meydan okuyan okul, mezunları ve başarıları ile ön plana çıkıyor. Okulda okuyan isimlerse Türkiye'nin geleceğine de yön veren isimlerden oluşuyor. Eski Başbakanlardan Şükrü Saraçoğlu, yine eski Genelkurmay Başkanlarından Kazım Orbay, Türk edebiyatına değerli eserler kazandıran Necati Cumalı ve Salah Birsel gibi isimler bu lisede eğitim gördü. İki ünlü yazar olan Necati Cumalı ve Salah Birsel, aynı sınıfta okuyarak mezun oldu.

FATİH PORTAKAL VE YILMAZ ÖZDİL DE ATATÜRK LİSESİ MEZUNU Öte yandan, eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Mahmut Esat Bozkurt, eski Ticaret ve Sağlık Bakanı Dr. Behçet Uz, eski Milli Eğitim Bakan Vasıf Çınar, eski Milli Savunma Bakanı İlhami Sancar gibi önemli devlet adamları da bu okulda eğitim gördü. Yine yazarlar arasındaki Samim Kocagöz, İsmail Sivri; eski Genelkurmay Başkanlarından Mehduh Tağmaç, İlhami Sancar gibi isimler de bu okulun tarihi sıralarında okuyarak, yazılarını, kitapları ve dergilerini milyonlara ulaştırdı.

Ünlü spiker Fatih Portakal ve ünlü yazar Yılmaz Özdil de İzmir Atatürk Lisesinin öğrencileri arasında yer aldı. İzmir Atatürk Lisesi 22 bakan, 3 Genelkurmay Başkanı, devlet adamları, milletvekili, sanatçılar yetiştirdi.

"BU YIL OKULUMUZUN 130. KURULUŞ YILINI KUTLUYORUZ" İzmir Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı Başkanı İhsan Tutum, okulun 130. kuruluş yıldönümünü kutladıklarını söyledi. Tutum, tarihi lise hakkında şöyle konuştu:

"Bu yıl okulumuzun 130. kuruluş yılını kutluyoruz. Okulumuzdan iki tane başbakan, sayısız devlet adamları çıkmış durumda. Milli eğitim ve adalet bakanlarının mezunları olması da bize ayrı bir gurur veriyor. Okulumuzun başarısındaki sırrı şöyle yorumluyorum; bu okulun koridorlarında milli eğitimin ruhu geziniyor, Atamızın ruhu geziniyor. Okulun başarısındaki bir diğer sır ise okulun 1920'li yıllardan gelen seçici öğretmen kadrosu ve birbirleri ile yarışan öğrencileri. Okulumuza gelen öğrenciler en yüksek puanlı öğrenciler, onunda bir avantajı var tabi."

(Halil Karahan - Serdar Yılmaz/İHA)

YORUMLAR
500
İzmir'de sahte faturayla temin ettikleri sentetik eczalarla yakalanan 4 kişi tutuklandı İzmir'de sahte faturayla temin ettikleri sentetik eczalarla yakalanan 4 kişi tutuklandı Ege'nin İncisi İzmir'in Geçmişine Işık Tutan Destinasyonlar Ege'nin İncisi İzmir'in Geçmişine Işık Tutan Destinasyonlar Son dakika haber... 'Uyuşturucu ile Mücadele Günü'nde gözaltına alınan zanlılar tutuklandı Son dakika haber... 'Uyuşturucu ile Mücadele Günü'nde gözaltına alınan zanlılar tutuklandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İki Başbakan, 22 Bakan ve Sayısız Devlet Adamı Yetiştiren Lise - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement