İlim bağnazların en korktuğu düşmanlarıdır - Son Dakika
Güncel

İlim bağnazların en korktuğu düşmanlarıdır

İlim bağnazların en korktuğu düşmanlarıdır

Çorum TDED Osmancık Şubesi "Gülün Adı" filminin okumasını gerçekleştirdi.

24.12.2015 14:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İlim bağnazların en korktuğu düşmanlarıdır

TDED Osmancık Şubesi "Gülün Adı" filminin okumasını gerçekleştirdi.

GENÇLER ARTIK HİÇBİR ŞEYİ ÖĞRENMEK İSTEMİYOR

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi gelenekel hale getirdiği film okuma programı kapsamında bu hafta "Gülün Adı" filminin okumasını gerçekleştirdi.

Film Okuma Programı'nın yöneticiliğini Memur-Sen Osmancık İlçe Başkanı Mahmut Tökel ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi Başkanı Kâzım Sekili yaptı.

Ortaçağ İtalya'sında bir manastır… Yedi günlük bir zaman dilimi çerçevesinde işlenen cinayetler ve onları çözmeye çalışan bir Frensisken ve eski sorgucu William, yardımcısı Adso… Tarihselgerçeklere uygun bir şekilde kurgulanan bir eser olan film dini sorgulayan bir yapıda karşımıza çıkıyor diye söze başlayan Kâzım Sekili, " 1986 yılında çekilen film bizi Ortaçağ'a doğru kısa bir yolculuğa çıkarıyor; ruhban sınıfının gücünü ölçüsüz bir şekilde kullandığı, skolastik düşünce yapısının egemen olduğu, kilise-devlet-tarikatlar arası çekişmelerin yaşandığı bir döneme… Manastır kütüphanesi etrafında gelişen olaylar zinciri ve dinsel hoşgörüsüzlüğün kütüphaneye olan yansımaları izleyeni oldukça etkiliyor." diye filmin konusuna dikkat çekti.

Filmdeki su meteforu ile konuşmasına başlayan Mahmut Tökel, su meteforunun hıristiyanlıkta insanın günahlı olarak doğduğuna inanılmasının ve su ile yıkayarak temizlenmesi olduğunu ifade etti. Manastıra girerken de ellerini su ile yıkayarak temiz bir yere geldiğini belirtti. Ayrıca karga, baykuş, kedi meteforları da kullanılarak uğursuzluk olarak verilmiştir. Mahmut Tökel konuşmasının devamında, "çok bilgelikte çok acı vardır ve bilgisini artıran acısını da artırır.

Bağnazların din tüccarlığı yaptığı bir bölgede ilimle ilgilenenler sevilmez. Çünkü bilgi beraberinde öğreti ve olgunluk getirir. Ve bu öğreti de bu kör sisteme karşı çıkar. Sonuç olarak ilim bu bağnazların en korktuğu düşmanlarıdır.

Bayağı insanları kullanarak onların kusurlarından zevk alarak kendi kusurlarını örtmeye çalışan insanlar her zaman olacaktır." diye konuştu.

Daha sonra karşılıklı fikir teatisinde devam eden program bilgiye ulaşmanın önemine dikkat çekilerek sona erdi.

HABER:Mustafa ULUSOY

Kaynak: Temsilci

Son Dakika Güncel İlim bağnazların en korktuğu düşmanlarıdır - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Karabük'te çıkan örtü yangını söndürüldü
  17:19 Karabük'te çıkan örtü yangını söndürüldü

  Kahyalar köyü yakınlarında çıkan örtü yangını, Karabük Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından söndürüldü. Yangında yaklaşık 5 dönümlük alan zarar gördü.

 • Ordu'da Motosikletli Kuryeler Trafik Kazalarına Dikkat Çekti
  17:19 Ordu'da Motosikletli Kuryeler Trafik Kazalarına Dikkat Çekti

  Ordu'da motosikletli kuryeler, trafik kazalarına dikkati çekmek amacıyla konvoy oluşturdu. Ordu Motosikletli ve Motosikletsiz Kuryeler Derneği üyeleri, şehir turu atarak motosikletli kuryelerin mesleki haklarına ve yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Protestoya, bir süre önce bacağını kaybeden kurye Cemil Bilgili de destek verdi.

 • Fransız Aile İsrail'in Filistin'e Saldırılarına Tepki İçin Bisikletle Yola Çıktı
  17:12 Fransız Aile İsrail'in Filistin'e Saldırılarına Tepki İçin Bisikletle Yola Çıktı

  Yousef ve Matilde Najmeddin çifti, 4 çocuğu ile birlikte İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki göstermek ve bunu duyurmak amacıyla Fransa'dan yola çıktı. Eşek arabasıyla Bulgaristan'a kadar gelen aile, orada tanıştıkları Amedeo Giacomini ile bisikletle Kocaeli'ye kadar geldi. Filistin'e destek için yola çıkan grup, yıl sonunda Filistin'e varmayı planlıyor.

 • Özgür Özel, Manisa Salihli'de:
  17:09 Özgür Özel, Manisa Salihli'de: "Biz Kimseyi, Yoksulu, Esnafı, Çiftçiyi, İşçiyi, Yaşlısını, Gencini Dışarıda Bırakmayan Türkiye İttifakıyız"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa Salihli'de; "Biz kimseyi dışarıda bırakmayan, yoksulu, esnafı, çiftçiyi, işçiyi, yaşlısını, gencini kimseyi dışarıda bırakmayan Türkiye ittifakıyız ve artık bu ülkede sadece belli çevrelerin çıkarları koruyanlara karşı halkın, kentin çıkarlarını korumak için, kent suçlarına engel olmak için oylarınıza talibiz. 31 Mart’a kadar durmadan, duraksamadan çalışıp hep beraber bu seçimi kazanacağız" dedi.

 • Esenyurt'ta Cami Minaresinde Güçlendirme Çalışması Sırasında Kaza
  17:07 Esenyurt'ta Cami Minaresinde Güçlendirme Çalışması Sırasında Kaza

  Esenyurt'ta bir cami minaresinde güçlendirme çalışması yapılırken vinç yardımıyla bağlanan halatın çıkması sonucu petek ve külah kısmı bir binaya çarparak zemine düştü. Olayın güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri ve havadan çekilen cami onarımı görüntüleri paylaşıldı. Yaralanma veya can kaybı yaşanmazken, düşen kısımların kaldırılması için çalışma başlatıldı.

 • AB'nin Küresel Dönüşümleri Şekillendirme Kabiliyeti
  17:07 AB'nin Küresel Dönüşümleri Şekillendirme Kabiliyeti

  Antalya Diplomasi Forumu kapsamında düzenlenen panelde, AB'nin küresel dönüşümlere yanıt verebilme kabiliyeti ve değişen dünyanın koşullarına ayak uydurabilme olanakları ele alındı. Panelde, Lüksemburg Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Xavier Bettel, Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı İgli Hasani, AB Dış İlişkiler Dairesi Direktörü Angelina Eichhorst, eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic ve eski İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio konuşmacı olarak yer aldı. Panelde, küresel sorunlara karşı ortak çözümlere ihtiyaç duyulduğu vurgulandı ve AB'nin bu konuda harekete geçme hızının yavaş olduğu eleştirilerine yanıt verildi.

 • Cumhur İttifakı'nın Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Ayaydın, Marmaris Körfezi'nde balçık temizleme çalışmalarına başlayacak
  17:04 Cumhur İttifakı'nın Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Ayaydın, Marmaris Körfezi'nde balçık temizleme çalışmalarına başlayacak

  Aydın Ayaydın, Marmaris ve Fethiye koylarının balçık dolmuş halini gördüğünü belirterek, Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla bakanlıkların bölge için çalışma başlattığını ve iki gemi görevlendirildiğini söyledi. Gemiler, Marmaris ve Fethiye koylarında dip taraması yapacak ve elde edilecek bulgularla temizleme yöntemi belirlenecek. Ayaydın, Marmaris ve Fethiye körfezlerinin temizlenmesi için mücadele edeceğini belirtti.

 • Kuşgöz İzmir Vinç Akkuş Belediyespor, Hatay Büyükşehir Belediyespor'u 3-0 yendi
  17:03 Kuşgöz İzmir Vinç Akkuş Belediyespor, Hatay Büyükşehir Belediyespor'u 3-0 yendi

  Voleybol AXA Sigorta Efeler Ligi 22. hafta mücadelesinde Kuşgöz İzmir Vinç Akkuş Belediyespor, Hatay Büyükşehir Belediyespor'u 3-0 yendi. Salon: Ünye, Hakemler: Sema Kayıkçı, Gürhan Gül, Setler: 25-21, 25-21, 25-22, Süre: 79 dakika (23, 29, 27)


Advertisement