Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı - Son Dakika

Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı

20.08.2020 14:51

Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı Korona virüs tedbirleri kapsamında Mart ayından bu yana şoför geçişlerine kapalı olan Habur Sınır Kapısı ile Halil İbrahim Sınır Kapısı bu akşam itibari ile açıldı.

Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı

ŞIRNAK - Korona virüs tedbirleri kapsamında Mart ayından bu yana şoför geçişlerine kapalı olan Habur Sınır Kapısı ile Halil İbrahim Sınır Kapısı bu akşam itibari ile açıldı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında 1 Mart'ta yolcu giriş çıkışına kapatılan Habur Sınır Kapısı'nda ticaret, tampon bölgede konteyner, dorse ve şoför değişimi yoluyla "temassız" olarak sürdürülen ticaret bu akşam itibari ile şoförlerin Irak'a geçişi ile son buldu. Gümrük sahasına giriş yapan şoförler pasaport işlemlerini yaptıktan sonra direk Irak tarafına doğru yol aldı. İlk geçiş yapan şoförlerden Metin Arslan; "İlk Irak'a giden Türk şoförüyüm. 6 aydan sonra ilk defa gidiyoruz hayırlısıyla. Kendi aracımızla gidip kendi yükümüz kendimiz boşaltıp tekrar Türkiye'ye döneceğiz. Herkese hayırlı uğurlu olsun. Çok güzel bir duygudur. Kendi aracımızla gitmek çok güzel bir şey. Yani aracı göndermek işte ne uyku vardı ne bir şey vardı. Kendimiz gidip kendimiz gelmek en güzeli" dedi.

Geçişler sırasında Irak Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından sürücülere 25 dolar karşılığında Covid-19 testi yapılacağı, bildirildi. Öte yandan Irak'ın Duhok ve Zaho kentinde bazı vatandaşlar ülkelerine gelen Türk şoförlerinin İbrahim Halil Sınır Kapısından çıkışlarına izin vermeyerek protesto etmeye çalıştı. Irak merkezi hükümet ile bölgesel yönetim nezdinde olaylar yarıştırılarak, protestocu grubun dağıtıldığı öğrenildi.

Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı
Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı
Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı
Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Irak İbrahim Halil Sınır Kapısı tır geçişine açıldı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Demiryolları "Çin'e giden ilk ihracat treni yolundan döndü" iddialarına yanıt verdi: Gümrükleme için Halkalı'ya geldi Her hareketiyle gündeme bomba gibi düşen Şevval Şahin, bikinili pozlarıyla yine çok konuşulacak Doğu Perinçek'in ABD analizindeki sözleri sosyal medyaya damga vurdu: Biraz kapatsana kamerayı Şarkıcı Sevda Demirel, bornozlu paylaşımıyla hayranlarının ağzını açık bıraktı Sağlık Bakanı Koca yüksek risk altındaki 5 ilimizi uyardı: Hatay'da vaka artışı yüzde 125 Yunan televizyonuna konuşan Avrupa Komisyonu yetkilisinden Türkiye'ye küstah tehdit: Yaptırımlar orta ve uzun vadeli de olacak Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaşıp bulaşmayacağından emin değiliz Asgari ücret toplantısında işçiler için ne talep edildi? İşte merak edilen detaylar