İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı! 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak - Son Dakika

İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı! 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak

23.11.2020 21:13

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olmak üzere suyun metreküp fiyatına yüzde 15 zam yapılmasını kararlaştırdı.

Kasım ayı 7'nci Olağan Meclis Toplantısı, Fuar Kültürpark'ta bulunan İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, 1 Ocak 2021'den geçerli olmak üzere suya yüzde 15 zam yapılması önerisi CHP ve İyi Parti'li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Alınan kararla konut abonelerinde 0-13 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 6,41 liraya, 14-20 metreküp arası suyun metreküp fiyatı ise 6,92 liraya yükseldi.

TUNÇ SOYER BAŞKANLIĞINDA SUYA YÜZDE 26,75 ZAM YAPILDI

21 ve üzeri metreküp suyun fiyatı da 14,27 lira olarak belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, göreve geldiği günden bu yana suya yüzde 26,75 zam yapıldığını söyledi.

2021 yılında suya yüzde 15 zam yapacaklarını anlatan Soyer, "Nasıl yüzde 70'lere varıldı anlamadım. Temmuz ayında bir zam yapılacaksa oturulur konuşulur. Körfezin yüzülebilirliği ile ilgili tespit edilen rakam ışık geçirgenliği yüzde 75.83, oksijen miktarı 5,71 miligram/litre olmuş. Bu, körfezin temizlenmekte olduğunun göstergesi. Biz derelerin çıkış noktasındaki çamurları temizledik. Körfezin temizlenmesinde büyük etki yarattı." diye konuştu.

AK PARTİLİ ÖZGÜR HIZAL, ZAMMI ELEŞTİRDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise suya yapılacak yüzde 15 oranındaki zammı eleştirdi. Tunç Soyer'in seçilmesinin ardından suda yüzde 7 civarında bir indirim yaptığını hatırlatan Hızal, şunları kaydetti:

"Çünkü popülizm yapıldı. 6 ay sonra suya bir zam yapıldı. Bu yıl 1 Ocak ve 1 Eylül'de yapılan zam toplam yüzde 40-45 civarında. Bu yetmedi önümüzdeki yıl için bir planlama yapıldı. Ne kadar? 1 Ocak 2021 itibarıyla yüzde 15, ardından 15 Temmuz itibarıyla de yüzde 10 civarında zam yapılıyor. Bu 2 yıllık süreç içinde suya yapılan zam oranı toplam yüzde 70. Elinizi vicdanınıza koyun."

Özgür Hızal, İZSU'nun 3 milyar liralık devasa bir bütçeye sahip olmasına rağmen iyi yönetilmediğini, yaz aylarında kentin bir çok ilçesinde çeşmelerden su akmadığını savundu.

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin de İZSU'nun kent için önemli bir kuruluş olduğunu, ancak körfezdeki koku ve kanalizasyon gibi gibi birçok sorunun devam ettiğini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ise "Körfez kirli değil. Körfeze kirli demiyoruz, çünkü bakanlığın standartlarına baktığınızda sahip olduğu değerlerden dolayı kirlilikten söz edilemiyor." ifadesini kullandı.

İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı! 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı! 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (5)
  • Vatandaş: 5 senede elektriğe yiyeceğe içeceğe gıdaya giyime doğalgaza vergilere eğitime internete gsm lere kısacası türkiye genelinde ne kadar tüketim varsa yüzde 50 60 zamları görmeyin sadece 5 sene sonra izmirde suya yapılan 15 lik ulaşıma yapılan 120 dakika kadar uzun bir zaman içinde 1 tl lik zammı görün valla ne dıyeyim devam edin bu kafayla afferim Cevap Yaz 2 6 Yayından Kaldır
  • berat: aaa yorum yapabiliyoruz bu habere. akp belediyesi olsa yapamazdık, Allaha şükür chp belediyesi ki yorum yapabiliyoruz. Cevap Yaz 3 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

İETT çalışanı saldırıya uğradı! Yerlerin kan gölüne döndüğü olayda şoför hastanelik oldu Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı "Sipariş tutuklama" tartışmasına Numan Kurtulmuş noktayı koydu: İki bakanımız arasında tartışma yok, siyasi magazin olayı oldu Ronaldo'yu reddeden Türk model Cansu Taşkın: O konu benim için kapandı Trump'a yönelik azil maddesi pazartesi günü Senato'ya gönderilecek Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Yeni Malatyaspor'da futbolcular antrenmana çıkmadı