Muğla'da Pi Şenliği Düzenlendi - Son Dakika

Muğla'da Pi Şenliği Düzenlendi

14.03.2014 18:30
Muğla'da Pi Şenliği Düzenlendi, System.String[]

Muğla'da öğrencilerde matematiğe karşı oluşmuş önyargıları matematik oyunları oynatarak yıkmak için Pİ Günü Şenliği gerçekleştirildi.

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğinde öğrencilerde matematiğe karşı oluşmuş önyargıları oyun oynatarak yenerek matematik ve bilim sevgisi kazandırmak amacıyla Pİ günü şenliği düzenlendi.

Menteşe Atatürk İlkokulu bahçesinde düzenlenen şenliğin açılışında konuşan Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, matematiği sevdirerek öğretmeyi amaçlayan projenin amacına ulaşacağını söyledi. Arslan, projenin gençleri geleceğe hazırlamak adına önemli bir aşama olduğunu belirterek, "Enerjimizin büyük bir kısmını gençlerimizi geleceğe donanımlı olarak hazırlamak doğrultusunda harcıyoruz. İnşallah başarılı olacağımıza inanıyorum. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar ise matematikte önemli bir yere sahip "pi" rakamının yaklaşık değeri olan 3,14'ü temsil etmesi dolayısıyla dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 14 Mart tarihinin "Pi Günü" olarak kutlandığını anlattı.

Çınar, şöyle konuştu:

"Bugün bilim adamları ve matematikçiler tarafından önem arz eden pi sayısı, bilindiği gibi sabit bir sayı olmaktan öte sırrını çözmek isteyenler için bilime duyulan açlığın ve merakın gelişmesinde, keşfetme şansını yükseltmede sonsuzluğa açılan bir kapı olarak görülmektedir. Bu nedenledir ki biz de bu etkinlikte öğrencilerimizin bilime ve matematiğe olan merak duygusunu geliştirip, matematik ve bilim sevgisini kazandırarak keşif kapısını aralamayı amaçlamaktayız."

Gün boyu süren etkinlikte gönüllü üniversite öğrencileri tarafından tangram, pentominos, sudoku, geometri tahtası, olasılık, çok küplüler, kendoku, origami, hanoi kuleleri, en küçük alan en büyük çevre, uzunluk ve miktar tahmini, sihirli üçgen ve sihirli kare, yüzlük tablo, fraktallar, escher kaplamaları, düğümler gibi oyunlar oynatıldı. - Muğla

Muğla'da Pi Şenliği Düzenlendi

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Muğla'da Pi Şenliği Düzenlendi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Kardiyoloji uzmanından korkutan uyarı! Kalp, koronada adeta hedef tahtası Son Dakika: Türkiye'de 3 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 187 kişi vefat etti, 32 bin 381 yeni vaka tespit edildi Suikast girişimi iddiaları sonrası İmamoğlu zırhlı makam aracı kullanmaya başladı