Netanyahu'nun savaş sonrası planı deşifre oldu! Gazze'de tampon bölge oluşturmayı planlıyor - Son Dakika
Orta Doğu

Netanyahu'nun savaş sonrası planı deşifre oldu! Gazze'de tampon bölge oluşturmayı planlıyor

Geçici ateşkesin sona ermesiyle Gazze'ye yeniden saldırmaya başlayan İsrail'in savaş sonrası planı da ortaya çıktı. İsrail basını, Hamas'ın sınıra yakın askeri yetenekler toplayıp Tel Aviv'i yeniden şaşırtmaması için sınırın Gazze tarafında bir tür güvenlik tamponu oluşturulacağını duyurdu.

03.12.2023 11:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hamas'ın 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna karşılık veren İsrail ordusu Gazze'de 15 binden fazla Filistinliyi katlederken, bölgeyi adeta kan gölüne çevirdi. Geçici ateşkesin 7. günde sona ermesiyle saldırılarına yeniden başlayan İsrail'de basın, savaşın sonunda Gazze ile ilgili planı da açık etti. İsrail'in Hamas'ın sınıra yakın askeri yetenekler toplayıp Tel Aviv'i yeniden şaşırtmaması için sınırın Gazze tarafında bir tür güvenlik tamponu oluşturulacağını aktardı.

"İSRAİLLİ YETKİLİ GAZZE'DE TAMPON BÖLGE İDDİASINI DOĞRULADI"

İsrail'in savaşın sonunda Gazze'de bir tampon bölge oluşturacağı ve bu plandan ABD'nin haberdar edildiği iddia edilmişti. The Times of Israel gazetesine konuşan İsrailli bir yetkili bu iddiayı doğruladı.

Netanyahu'nun savaş sonrası Gazze planı deşifre oldu! Tampon bölge oluşturmayı planlıyor

"HAMAS'IN İSRAİL'İ YENİDEN ŞAŞIRTMAMASI İÇİN ADIM ATILACAK"

Adının açıklanmaması koşulu ile konuşan yetkili İsrailli gazeteye şunları söyledi; "İsrail'de, 7 Ekim saldırısı göz önüne alındığında, savaş bittiğinde Gazze'yi nasıl görmek istediğimiz konusunda tartışmalar var. Savunma teşkilatı, Hamas'ın sınıra yakın askeri yetenekler toplayıp İsrail'i yeniden şaşırtmaması için sınırın Gazze tarafında bir tür güvenlik tamponundan bahsediyor. Bu bir güvenlik tedbiridir, siyasi bir tedbir değil. Yetkili, sınırın Gazze tarafında kalmayı düşünmüyoruz."

Netanyahu'nun savaş sonrası Gazze planı deşifre oldu! Tampon bölge oluşturmayı planlıyor

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

Netanyahu'nun savaş sonrası Gazze planı deşifre oldu! Tampon bölge oluşturmayı planlıyor

15 BİNDEN FAZLA FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, Gazze'deki çatışmalarda 72, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü. Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 207'ye yükseldi.

Netanyahu'nun savaş sonrası Gazze planı deşifre oldu! Tampon bölge oluşturmayı planlıyor

BATI ŞERİA VE KUDÜS'TE ÖLÜ SAYISI 254

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 254 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

Netanyahu'nun savaş sonrası Gazze planı deşifre oldu! Tampon bölge oluşturmayı planlıyor

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDAKİ ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı. İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı. İsrail ordusu ,1 Aralık'ta "insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

Netanyahu\'nun savaş sonrası planı deşifre oldu! Gazze\'de tampon bölge oluşturmayı planlıyor

Son Dakika Orta Doğu Netanyahu'nun savaş sonrası planı deşifre oldu! Gazze'de tampon bölge oluşturmayı planlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • İsrail ordusu Gazze'de insani yardım bekleyen Filistinlilere saldırdı
    19:41 İsrail ordusu Gazze'de insani yardım bekleyen Filistinlilere saldırdı

    İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde insani yardım bekleyen Filistinlilere saldırısında çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtildi. İsrail ordusu daha önce de Gazze'de insani yardım bekleyen Filistinlilere yönelik saldırılar gerçekleştirmiş, bu saldırılarda 118 kişi ölmüş ve 760 kişi yaralanmıştı.

  • İsrail'in Gazze Şeridi'nde insani yardım konvoyuna saldırısı: En az 9 Filistinli öldü
    18:14 İsrail'in Gazze Şeridi'nde insani yardım konvoyuna saldırısı: En az 9 Filistinli öldü

    İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Deir El Balah kentinde insani yardım konvoyuna düzenlediği saldırıda en az 9 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail'in 149 gündür devam eden saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Hamas, İsrail'in yardım konvoylarını hedef almasını suç ve vahşet olarak nitelendirirken, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki insani felaketi derinleştirdiği belirtildi.

  • ABD, Gazze'ye havadan yardım indirdi
    02 Mar ABD, Gazze'ye havadan yardım indirdi

    ABD Başkanı Joe Biden'ın, "Önümüzdeki günlerde Gazze'ye havadan yardım yapacağız." açıklaması sonrası ABD, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri ile birlikte İsrail işgali altındaki Gazze'ye havadan 38 bin öğünlük gıda içeren insani yardım attı.

  • SETA Genel Koordinatörü: Antalya Diplomasi Forumu Türkiye'nin diplomatik aktivizminin önemli bir örneği
    02 Mar SETA Genel Koordinatörü: Antalya Diplomasi Forumu Türkiye'nin diplomatik aktivizminin önemli bir örneği

    SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Antalya Diplomasi Forumu'nun Türkiye'nin diplomatik aktivizminin önemli bir örneği olduğunu belirtti. Duran, forumun dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda diplomat, siyasetçi, gazeteci ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştiğini vurgulayarak, ADF'nin dünyadaki sorunların çözümü için bir platform olduğunu ifade etti. Ayrıca, Duran Gazze ve İsrail'in katliamları gibi önemli konuların da forumda ele alındığını ve Türkiye'nin bölgede istikrar kurma ve işbirliğini arttırma hedefinin ADF ile desteklendiğini söyledi.

  • İran destekli Husilerin saldırısıyla İngiliz kargo gemisi battı
    02 Mar İran destekli Husilerin saldırısıyla İngiliz kargo gemisi battı

    İran destekli Husilerin 18 Şubat'ta vurduğu İngiliz kargo gemisi Rubymar, batarken tonlarca gübrenin Kızıldeniz'e dökülmesiyle çevre felaketi yaşanması bekleniyor. Yemen hükümeti, geminin günlerce su aldıktan sonra battığını duyurdu ve çevre felaketinin önlenmesi için adımlar atılacağını belirtti. Bu saldırıyla birlikte Husilerin bölgedeki gemilere yönelik saldırılarında batan ilk gemi oldu.

  • İsrail'in yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan Filistinlilerde kurşun yaraları tespit edildi
    02 Mar İsrail'in yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan Filistinlilerde kurşun yaraları tespit edildi

    Birleşmiş Milletler (BM) Gazze'de İsrail'in bir yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan ve tedavi altına alınan Filistinlilerin çoğunda kurşun yaraları olduğunu açıkladı. BM gözlemcileri Şifa Hastanesi'ni ziyaret ederek tedavi altında olan yaklaşık 200 kişiden bazılarını gördü. Gazze Sağlık Bakanlığı ise İsrailli askerlerin ateş açması sonucu en az 112 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Olayın geniş kapsamlı bir biçimde soruşturulması için pek çok dünya lideri çağrıda bulundu.

  • İsrail'in Gazze'deki saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 30.228'e yükseldi
    02 Mar İsrail'in Gazze'deki saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 30.228'e yükseldi

    Hamas tarafından yönetilen Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun son 24 saat içinde 193 kişiyi öldürmesiyle Gazze Şeridi'ndeki öldürülen Filistinlilerin sayısının 30.228'e yükseldiğini açıkladı.


Advertisement