Ortadoğu'da Oyuncular Değişse de Oynanan Oyunlar Hep Aynı" - Son Dakika

Ortadoğu'da Oyuncular Değişse de Oynanan Oyunlar Hep Aynı"

21.05.2016 13:31
Ortadoğu'da Oyuncular Değişse de Oynanan Oyunlar Hep Aynı

Anadolu Aslanları (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç bölgede ve Ortadoğu'da yaşanan tüm olumsuzlukların ardında küresel derin güçler olduğunu kaydetti.

Anadolu Aslanları (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç bölgede ve Ortadoğu'da yaşanan tüm olumsuzlukların ardında küresel derin güçler olduğunu kaydetti. Altaç, çok uzun yıllardan beridir Ortadoğu'da oynanan oyunların, aynı stratejiler üzerinden sahnelendiğini, uyanık olmak gerektiğini söyledi.

ASKON Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, yaptığı açıklamada, Ortadoğu'nun insanlık tarihinin başladığı günden bu yana dünya ülkelerinin ilgi alanında olduğuna işaret etti. Altaç, şunları söyledi: "Ortadoğu, sadece coğrafi olarak değil, siyasal ve tarihsel olarak da ardıl bölgesi geniş olan, pek çok bilinmezlerin, karmaşık ilişkilerin, sorunların ve çatışmaların, ihanetlerin ve dostlukların birleşme adına yapılan ayrışmaların, homojen zannedilen heterojenliğin, bazılarına göre istikrarsızlığın bazılarına göre geri kalmışlığın, bazılarına göre petrolün ve zenginliğin merkezi olan, üzerine çok şey söylenen ama çok az şey bilinen bir coğrafyadır. Tarihsel olaylara yön veren gelişmeler burada yaşanmış, geleneksel ve modern imparatorluklar için üzerinde mücadele edilmeye değer bulunmuş, her şeye rağmen vazgeçilmemiştir. 1. Cihan Harbi'nde görünürde Osmanlı Devleti olarak hedef olarak seçilmiş ise de asıl hedef Osmanlı Devleti üzerinden hem Afrika ve özellikle de Ortadoğu'daki çıkarsal amaçlar olduğu açıktır. Böylesine tarihsel, kültürel ve toplumsal birikimi zengin ve böylesine ekonomik, stratejik ve siyasal açıdan önemli bir bölge tüm küresel aktörlerin hedefinde olması ve yeni stratejilere konu olması her zaman ihtimal dahilindedir. 1916 yılında İngiltere, Fransa ve Rusların üzerinde anlaştığı Sykes-Picot Antlaşması'nın 2016 yılı yeni versiyonlarını görmemiz kuvvetle muhtemeldir. 1916 yılındaki anlaşmanın aktörlerine belki yeni aktörler eklenecek ancak bölgenin halkları ve devletleri sadece seyirci konumundaki rollerinin dışına çıkamayacakları kesindir. Kadim kültürlerin, düşüncelerin,uygarlıkların ve tek tanrılı inancın çıkış merkezi olan Ortadoğu'da halkların ve devletlerin sürekli şekilde ayrışık olması ve katliamların,şiddetin merkezi haline gelmesi yukarıda bahsettiğimiz konumundan ve küresel aktörlerin beklentilerinden ayrı düşünülemez. Ancak bu durumu göremeyen bölge halklarının ve devletlerinin de mevcut durumdan sorumluluğunun tartışılmaması eksik değerlendirme olacağı kanaatindeyim."

Tek tanrılı dinlerin doğduğu merkez olarak da Ortadoğu'nun dinsel anlamda da küresel güçler için önem arz ettiğinin altını çizen Aydın Altaç konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ortadoğu, dünyada insanlığın tamamına yakınını kapsayan üç büyük dinin doğduğu yer olması açısından da önemli. Yahudilerin ilk yerleşim yerleri, ilk kurulan Yahudi devletinin başkenti ve Hz. Süleyman mabedinin burada bulunması Yahudiler açısından; Hz İsa'nın doğduğu yer olan Beytüllahim'in burada olması ve Hz. İsa'nın burada çarmıha gerildiğine inanılması ve gerildiği yer olarak kabul edilen Kudüs'ün burada olması Hıristiyanlar açısından; Kuran'da geçen birçok peygamberin Kudüs'te yaşamış olması ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) Miraç olayının burada gerçekleşmesi ile Müslümanlar için üç kutsal mescidin burada olmasından dolayı Ortadoğu dinler açısından da çok önemlidir."

Ortadoğu'nun dünya rezervlerinin büyük bölümüne sahip olduğunu ve sürekli bir ilgi alanı oluşturduğunu da ifade eden Altaç, "Dünya silah ithalatının yüzde 75'i bu bölge ülkeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ortadoğu dinsel ve tarihsel nedenlerin yanında ekonomik anlamda da son derece önemli bir yere sahiptir. Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya bölgelerini de içine alan Büyük Ortadoğu adı verilen bu bölgede, dünya petrol rezervlerinin yüzde 80'i, doğal gaz rezervlerinin ise yaklaşık olarak yüzde 50'si bulunmaktadır. Bütün bu istatistikler bölgenin dünyanın enerji merkezi olduğunun göstermektedir. Bu bölgede egemenlik sağlama bir devlete dünya hegemonyasını ele geçirme ya da sürdürme, dünya ekonomisine yön verme, kimin ne kadar üreteceğine ya da tüketeceğine karar verme yetkisini elinde bulundurma olanağını vermektedir. Bölge aynı zamanda dünya silah piyasası için de önemli pazar niteliğindedir. Dünya silah ithalatının yüzde 75'i bu bölge ülkeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bölge jeopolitik teorisyenlerinin de dikkatlerini çeken bir bölgedir. Mahan'a göre bir dünya imparatoru olabilmek için önemli deniz ticaret yollarına hakim olmak gerektiğini belirtir. Hürmüz Boğazı, Aden Körfezi ve Babel Mendep Boğazı, Süveyş Körfezi ve Cebeli Tarık Boğazı bu bölgede yer alması dolayısıyla bu bölgeye hakim olan bir devler aynı zamanda dünya imparatoru sayılır. Bu bölgede egemenlik kurmayı başaran bir devletin dünya gücü olduğu kabul edilmesi gerekir. Geçmişte Osmanlı İmparatorluğu, sonra Birleşik Krallık, Soğuk Savaş döneminde ise bölgeyi doğrudan ve dolaylı etkileri altına alan ABD ve SSCB, bu sayede dünya gücü olmuşlardır. Bölge aynı zamanda geleneksel ve modern demokratik ülkelerin yan yana olduğu bir bölgedir. Bölgedeki gelişmelerin doğru anlaşılması ancak yukarda belirtilen dinsel, tarihsel, siyasal ve ekonomik öğelerin ve gelişmelerin analiziyle mümkündür. Unutulmaması gereken bir nokta da Ortadoğu'da zaman içerisinde oyuncular değişse de oynanan oyunlar hep aynıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Ortadoğu'da Oyuncular Değişse de Oynanan Oyunlar Hep Aynı
Ortadoğu'da Oyuncular Değişse de Oynanan Oyunlar Hep Aynı

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Ortadoğu'da Oyuncular Değişse de Oynanan Oyunlar Hep Aynı' - Son Dakika


Son Dakika

Dev derbide ortalık karıştı! İbra'nın üzerine yürüyen Lukaku zor sakinleştirildi Türkiye'yi ağlatan videosu kurgu çıkan YouTuber Fariz hakkında gözaltına alındı Hatay'da, "kaçak etüt merkezinde çocuğa taciz" iddiasına soruşturma Kılıçdaroğlu, İnce'nin kuracağı partiye katılacağı iddia edilen 3 vekil ile görüştü 7 binden fazla kişiyi 150 milyon TL dolandıran çete üyelerinden 19'u tutuklandı Cumhurbaşkanlığı'ndan makam aracı kararı! Türkiye yatırımından vazgeçen Volkswagen dönemi bitiyor Türkiye'yi dünyaya tanıtacak 19 şefin isimleri belli oldu Birlikte kaçtığı 3 çocuklu kadının kocasını sokakta görünce kurşun yağdırdı