Son dakika haberi! Irak'ta cumhurbaşkanı yine seçilemedi - Son Dakika

Son dakika haberi! Irak'ta cumhurbaşkanı yine seçilemedi

30.03.2022 16:05
Son dakika haberi! Irak'ta cumhurbaşkanı yine seçilemedi

Bir son dakika haberine göre Irak Meclisindeki cumhurbaşkanlığı seçimi oturumu, toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı için bir kez daha ertelendi.

Irak Meclisindeki cumhurbaşkanlığı seçimi oturumu, toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı için bir kez daha ertelendi.

Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılabilmesi için yeterli vekil sayısına ulaşılamadığı için söz konusu oturumu ileri bir tarihe erteleme kararı aldı.

Meclisteki oturuma Sadr Grubu, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Egemenlik Koalisyonu vekilleri katıldı.

Irak Meclisi, 26 Mart Cumartesi günü de yeterli sayıda vekil toplanamadığı için cumhurbaşkanını seçememişti.

Ülkede 10 Ekim 2021'de yapılan genel seçimlerin üzerinden 5 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala bir hükümet de kurulamadı.

Irak'ta cumhurbaşkanı seçimi

Irak'ta cumhurbaşkanlığı konusunda da siyasi partiler arasında anlaşmazlıklar sürüyor.

Seçimin galibi Sadr Grubu (75), Sünnileri temsil eden 63 vekile sahip Egemenlik Koalisyonu ve KDP'den (31) oluşan "üçlü ittifakın" cumhurbaşkanı adayı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanı Reber Ahmet iken, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ise mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih'i aday göstermişti.

İran'a yakın Şii çatı koalisyonu "Koordinasyon Çerçevesi" ve bazı bağımsız adaylarla Yeni Nesil Hareketi de Salih'i destekliyor.

Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için bir adayın 329 sandalyeli Mecliste üçte iki çoğunluğun yani 220 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. ???????

YORUMLAR
500
TÜRK-İŞ Başkanı Atalay: 'İnşallah toplumu memnun eden bir rakam olur da biz de dua ederiz' TÜRK-İŞ Başkanı Atalay: 'İnşallah toplumu memnun eden bir rakam olur da biz de dua ederiz' Fransa ve Avustralya, AUKUS anlaşmasının gerdiği ilişkileri tamir etmek için yeni sayfa açmak istiyor Fransa ve Avustralya, AUKUS anlaşmasının gerdiği ilişkileri tamir etmek için yeni sayfa açmak istiyor Fransa'da ilk defa bir kadın, meclis başkanı seçildi Fransa'da ilk defa bir kadın, meclis başkanı seçildi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haberi! Irak'ta cumhurbaşkanı yine seçilemedi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement