Son Dakika Haberleri: Türkiye, İran'daki Gösterilere Destek Veren İki Liderin İsmini Verdi: Netanyahu ve Trump

Türkiye, İran'daki Gösterilere Destek Veren İki Liderin İsmini Verdi: Netanyahu ve Trump

10 ay önce

İran'daki olaylarla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İran'daki gösterilere iki kişi destek veriyor. Birisi Netenyahu diğeri Trump." dedi.

Bu sabah gazetelerin Ankara temsilcileriyle buluşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'daki olaylarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Bu sürece destek veren iki kişi var. Birisi Netenyahu, diğeri Trump. Başka ülkelerden bu gösterilere destek veren açıklamalar görmedim" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DEKİ GEZİ OLAYLARIYLA BENZETİLİYOR"

İran'daki olaylara ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Zarif ile olayların ikinci gününde temasımız oldu. Telefonlar sürekli kesildi. Mesajlaştık, daha sonra telefonla görüştük. Zarif'in söylediklerine göre durum o kadar da kötü değil. Türkiye'deki Gezi olaylarıyla benzetiliyor. Rakamları bizimle paylaştı. İran yönetiminin bu göstericilere karşı dikkatli davrandığını, bazı grupların elinde silahlar, bıçaklar, molotoflar olduğunu, bunların sağa sola ateş etmesinden dolayı insanların, güvenlik güçlerinin öldüğünü söylediler." dedi.

BU SÜRECE DESTEK VEREN İKİ ÜLKE VAR: NETANYAHU VE TRUMP

İran'dan gelen bu açıklamaların önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "İran yönetimi, 'Biz, barışçıl gösterilere itibar etmiyoruz, varsa sorun çözeriz. Sabırlı davranıyoruz. Devletin demir yumruğunu da göstermiyoruz' diyorlar. İlginç bir durum. Arkasında başka güçler olduğu söyleniyor. Ama deliller net şekilde ortaya çıkmadan bir şey söylemek zor. Yönlendirme mi var iyi değerlendirmek lazım. Bu sürece destek veren iki kişi var. Birisi Netenyahu, diğeri Trump. Başka ülkelerden bu gösterilere destek veren açıklamalar görmedim. İran'ın iç işleridir ama İran'ın istikrarı komşuları için önemlidir. Dışarıdan bu tür müdahalelere karşıyız. Rejimi seversiniz sevmezsiniz ama yönetimler seçimle iş başına gelir. Seçimlerden sonra demokratik olup olmadığı konusunda itirazlar gelmiyor. Bir yönetim değişecekse bir sonraki seçimde İran halkı değiştirebilir" şeklinde konuştu.
"KİMLERİN İRAN'I KARIŞTIRMAK İSTEDİĞİ ORTADA"

Çavuoğlu, İran'ı eleştiren ülkelerin de samimi olması, çifte standarttan uzak olması gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

"Kendine hizmet eden ya da kendi çıkarlarına uygun olan, buna benzer hiç seçimin olmadığı ülkeler gayet iyi güzel oluyor, onlara övgüler var. İran'la geçinemiyoruz, İran bize karşı dolayısıyla bu rejim kötü. Bu çifte standarttır. Mısır'da bir darbe oldu. Darbecilere herkes destek verdi. Başka ülkelerde onlara övgüler var. İran'a eleştiriler var. Bu tür müdahaleler İran rejiminin de işlerini kolaylaştırır. Kimler İran'ı karıştırmak istiyor, bu da ortada. Ruhani'nin açıklamalarını da olumlu buluyoruz. Barışçıl gösteri hakkının olduğunu ve kanunların çiğnenmemesi gerektiğini söylüyor. Şiddetten, provokasyondan kaçınılması gerektiğini söylüyor."

Erdoğan, Protestolarla Sarsılan İran'ın Cumhurbaşkanı Ruhani'yi Aradı
Protestolarla Sarsılan İran'a Hükümetten Uyarı: Tuzaklara Karşı Dikkatli Olun
İran'daki Protestoların Yedinci Gününde, On Binlerce Rejim Destekçisi Sokağa İndi
Protestocuları Destekleyen Beyaz Saray'dan İran Yönetimine Çağrı: Kendi Halkınıza Saygı Duyun
AB'den İran'a Çağrı: İfade Özgürlüğünü Garanti Altına Alın
İran'ı Karıştıran İsim, CIA'nın Karanlık Prensi Michael D'Andrea
Trump Yönetimi İran'daki Gösterilerle İlgili BM Güvenlik Konseyine Acil Çağrı Yapacak
İran'daki Gösterilere Katılan Azeri Türkler, Bozkurt İşareti Yaptı
İran Olaylardan Suudi Arabistan'ı Sorumlu Tuttu: Eylemcilere Para Aktarılıyor
İran Yargısından Sert Çıkış: Onları Protestocu Olarak Görmüyoruz
İran Yanarken Cumhurbaşkanı Ruhani, Küba Devrimini Kutladı
Protestoları Yakından Takip Eden Trump, Yine İran Rejimini Hedef Aldı: Vahşi ve Yoz
İran'da Protestoların Hedefindeki Hamaney, İlk Kez Konuştu: Düşmanlarımız İsyan Çıkarttı
Yoğun Bakıma Kaldırılan Mehmet Ali Erbil'i Ziyaret Eden Sinan Özen: Ciğerlerinde Kanama Var Almanya'ya Gidecek 50 Bin Türk İşçi İçin Kayıtlar Başladı

Suudi Arabistan'dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Konsoloslukta Çıkan Arbedede Öldü