Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı - Son Dakika

Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı

06.05.2013 17:33
Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı, System.String[]

Her yılın Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Vakıf Haftası, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde çelenk konulmasıyla başladı.

Her yılın Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Vakıf Haftası, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde çelenk konulmasıyla başladı.

Vakıflar Bölge Müdürü Vekili Ahmet Yüceer, Şube Müdürü Hüseyin karaoğlu, Vakıfbank Kastamonu Şubesi Müdürü Mustafa Özgenç, Mülhak Vakıfları temsilen Yanıkoğulları Vakıfları Mütevellisi Fahir Yanık, yeni vakıfları temsilen Metin Ünal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal ve Vakıf Kiracılarını temsilen kurşunlu Han Otel Müdürü Cem Dilimel'den oluşan Vakıf Haftası Kutlama Komitesi, Anıt önündeki törenin ardından Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ve Belediye Başkan Vekil Bahri Yavuz'u makamlarında ziyaret ettiler.

Vali Erdoğan Bektaş, burada yaptığı açıklamada, "Osmanlı döneminde birçok kamu hizmetinin vakıflar aracılığıyla, insanlardan vergi toplamadan bağışlanan gelirlerle yapıyorduk. Birçok yerde belediye yok iken bu işi vakıflar yapıyordu. Bir şekilde o köklerle yeniden buluşmamız lazım. Biz tabi bu dönemde bu çağda O köklü uygulamanın sonuçlarını görüyoruz. Birçok vakıf eseri şu anda hala ayakta ve Vakıfların birçoğu kendi gelirleriyle sürdürebilen varlıklarını sürdürebiliyorlar" dedi.

Kastamonu'da çok sayıda vakıf eserinin bulunduğunu belirten Vali Bektaş, "Anadolu'ya biz dışarıdan gelip yurt tuttuk, dışarıdan gelmiştik ve Anadolu'da başka ırklar, başka dinler, başka diller vardı nasıl oldu da biz bu toprağı kendimize öz vatan yapabildik ve kendi dilimizi, kendi geleneğimizi, kendi kültürümüzü, kendi dinimizi bu topraklarda geçerli kılabildik çünkü,

bizim kültürümüz bulunduğumuz kültürden daha ileriydi daha gelişmişti yoksa Anadolu'ya geldiğimizde bulunduğumuz kültüre yenik düşerdik ve kendi kültürümüz yok olup giderdi. Bunun tam tersi oldu, aslında Osmanlının bu yabancı topraklarda 600 sene nasıl yaşayabildiğinin de bir izahıdır, gerçekten bizim kendi köklerimizde arayacağımız, bulacağımız çok şey var, hazineler var, Vakıflarda bunların en önemlilerinden birisi, umarız bu çabaları, bu haftaları, restorasyonlar bu arayışlar bizi o köklerle daha çok yönlü olarak oluşturabilir, kavuşturabilir, o özelliği de yaşarız" diye konuştu.

Ardından Kastamonu Belediye Başkanı Vekili Bahri Yavuz'u ziyaret eden Kutlama Komitesi, ayrıca Elyakut Köyü Ortaokulu öğrencileri ile Sosyal Hizmetler Çocuk Yuvası öğrencilerini, Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi getirerek, gezdirdi. - KASTAMONU

Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı
Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı
Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı
Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı - Son Dakika


Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici