Valiliğin ret kararına rağmen HDP'li belediyenin astığı tabela söküldü - Son Dakika

Valiliğin ret kararına rağmen HDP'li belediyenin astığı tabela söküldü

17.07.2019 16:14
Valiliğin ret kararına rağmen HDP'li belediyenin astığı tabela söküldü, System.String[]

DİYARBAKIR Valiliği'nce, HDP'li Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Sur ilçesindeki 'İyaz Bin Ganem' caddesinin adını, 'PKK terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan hapis cezasına çarptırılan ve 2014 yılında hayatını kaybeden 'Dr.


DİYARBAKIR Valiliği'nce, HDP'li Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Sur ilçesindeki 'İyaz Bin Ganem' caddesinin adını, 'PKK terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan hapis cezasına çarptırılan ve 2014 yılında hayatını kaybeden 'Dr. İlhan Diken' olarak değiştirilme kararını redetmesine rağmen, tabela dün gece belediye ekiplerince değiştirildi. Durumun sabah ortaya çıkması üzerine Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri, yeni tabelayı indirip, eski tabelayı astı.
İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen kayyum yönetimi döneminde Dicle Üniversitesi yakınlarında yapılan yeni yola, İslam orduları komutanı İyaz bin Ganem'in adı verildi. 31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerde Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na HDP'li Adnan Selçuk Mızraklı seçildi. HDP'lilerin çoğunluğunu oluşturduğu Büyükşehir Belediye Meclisi ise 19 Haziran günkü oturumda İyaz Bin Ganem adının, Dr. İlhan Diken olarak değiştirilmesini kararlaştırdı. Karar onay için Diyarbakır Valiliği'ne gönderildi. Valilik yaptığı incelemede İlhan Diken'in 'PKK terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan hapis cezasına çarptırıldığını, 2014 yılında da hayatını kaybettiğini belirledi. Bunun üzerine Valilik, Büyükşehir Belediye Meclisi kararını reddetti.
Valiliğin ret kararına rağmen, Büyükşehir Belediyesi ekipleri dün gece 'İyaz Bin Ganem' adının yazılı olduğu tabelayı, Dr. İlhan Diken yazılı tabela ile değiştirdi. Durum sabah fark edildi.
Hemen bölgeye gelen Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri, 'Dr.İlhan Diken Caddesi' yazılı tabelayı sökerek, yerine eski ismini taşıyan 'İyaz Bin Ganem Caddesi' tabelasını yerleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin aldığı karar tepki gösteren, İmam Hatipliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kasım Akgönül, "Belediye eğer belediyecilik hizmetlerini yapıyorsa ve bu tarihin dokusuna, kültürüne, tarihine medeniyetine sahip çıkıyorsa, İyaz bin Ganem'in adının burada yaşatılması gerekiyordu. Ama maalesef kendisini neyle vasıflandıracağını bilemeyecek nitelikte olanlar, kendi konumuna bile rol biçemeyenler maalesef gelip İyaz Bin Ganem'in adını buradan kaldırıp, bunu değiştirme cüretinde bulunmuşlardır. Bu 2 milyon nüfuslu Diyarbakır halkına en basit ifadeyle bir ihanettir" dedi.

- Diyarbakır

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Valiliğin ret kararına rağmen HDP'li belediyenin astığı tabela söküldü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi ABD bu kareyi konuşuyor! Melania Trump'ın seçimi veda gününe damga vurdu Trump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdi, Biden anlaşmayı gözden geçirecek Son Dakika: Destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak'ta başlayacak "Ameliyat olmazsam yaza çıkmam" deyip tatile giden Seren Serengil'den eleştirilere yanıt: İstiyorlar ki Seren ölsün! Müge Anlı'ya Ümitcan Uygun cephesinden ölüm tehditleri yağmaya devam ediyor Çıplak halde cansız bedeni bulunan fenomenin boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş