Yeni Türkiye ve Ortadoğu'nun Geleceği Anlatıldı - Son Dakika

Yeni Türkiye ve Ortadoğu'nun Geleceği Anlatıldı

26.01.2018 10:39
Yeni Türkiye ve Ortadoğu'nun Geleceği Anlatıldı, System.String[]

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Selamlık sohbetleri kapsamında Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Yeni Türkiye ve Ortadoğu’nun geleceği” konulu söyleşisini belediyenin konferans salonunda gerçekleştirdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Selamlık sohbetleri kapsamında Prof. Dr. Mehmet Çelik, "Yeni Türkiye ve Ortadoğu'nun geleceği" konulu söyleşisini belediyenin konferans salonunda gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Çelik, Osmanlı Döneminden başlayarak günümüze kadar gelen ve hala Türkiye'nin üzerinde oynanan oyunlar hakkında bilgi verdi. Çelik, Ortadoğu'da kan ve göz yaşının dinmediğini hatırlatarak, "100 senedir bu coğrafyada kan ve gözyaşı bitmemiştir. Uzakdoğu'da böyle savaş yok, sadece İslam ülkelerinde var" dedi.

Askerlerin yanında sivillerinde hayatını kaybettiğini vurgulayan Çelik, 1. Dünya Savaşı ve Osmanıl'nun savaşa girmesi ile ilgili de konuşarak, askerlerin parasını ödeyemeyecek durumda olunması nedeniyle zorunlu olarak Almanya ile birlikte savaşa girildiğini kaydetti. Çelik, Sevr Antlaşmasının da aslında Sultan Vahdettin tarafından imzalanmadığını, Sevr'in bir antlaşma olmadığını bir proje olduğunu vurguladı.

"Türkiye artık eski Türkiye değil"

Çelik açıklamasında, "Tarihte hiç kimse bize sömürgeci diyemedi. Batılı tarihçilerin ortak görüşüdür ki Türkleri tarihten çıkarırsanız geriye tarih diye bir şey kalmaz. Osmanlı Devleti zamanında dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntısı derdi olan toplumlar bize bir heyet gönderirdi ve biz oraya asker gönderip dinine, ırkına, diline bakmaksızın zulmü engellerdik. Bizim ordumuz İstanbul'dan Viyana'ya giderken ne bir kadına ilişmiştir ne de bir bağdan üzüm yemiştir. Osmanlı Devleti tespihin imamesi gibidir, imame koparsa boncuklar dağılır o boncukları istediğin gibi şekillendirirsin. İslam ülkeleri bir imame arayışındadır. Yeni Türkiye bu yüzden rahat bırakılmıyor. İngilizler, Ruslar ve Türkler imparatorluklarını kaybetti. Fakat onlar bir şeyi kaybetmediler. İmparatorluk hafızalarını kaybetmediler. Biz hafızamızı kaybettik, bütün hadise bu" diye konuştu.

"57 İslam ülkesinin ümidi bizim milletimizdir"

Günümüz dünyasında elliden fazla İslam ülkesinin ümidinin ve umudunun kendi devletleri değil, Türkiye olduğuna işaret eden Çelik, şöyle devam etti:

"Bu nedenle 57 İslam ülkesi, mazlum ülkelerin ümidi bu nehrin, bu katarın lokomotifliğini bizim milletimizin yapmasıdır. Bu ırkçılık değildir, bin yıllık tarih bunu ispat etmiştir. Gençler, Kur'an, hadis ve akıldan oluşan sağlam bir temelle hareket etmesi gerekiyor. Akıllarını merdiven altı cemaatlere teslim etmesinler."

Söyleşinin ardından araştırmacı-tarihçi Asım Mıhçıoğlu ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız, Prof. Dr. Mehmet Çelik'e çiçek verdi. - GAZİANTEP

Yeni Türkiye ve Ortadoğu'nun Geleceği Anlatıldı
Yeni Türkiye ve Ortadoğu'nun Geleceği Anlatıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Yeni Türkiye ve Ortadoğu'nun Geleceği Anlatıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan'ın Güney cephesi düştü, Azerbaycan milli kahramanı Albay Şükür Hemidov cephede şehit düştü Çağla Şıkel'e korkunç tehdit: Seni ve çocuklarını öldüreceğim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul'da vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürdü, Ermeniler cepheyi bırakıp kaçtı! Önemli arazi ve tepeler işgalden kurtarıldı Tartıştığı babasını defalarca bıçakladı, komşularından ambulans çağırmasını istedi Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı