Son dakika Hukuk Mahkemeleri haberleri, Hukuk Mahkemeleri son dakika, son dakika Hukuk Mahkemeleri

Son Dakika Hukuk Mahkemeleri Haberleri

 • Bağımsız İBB Başkan Adaylarının Oy Pusulasındaki Yerleri Kura Çekimiyle Belirlendi
  01 Mar Bağımsız İBB Başkan Adaylarının Oy Pusulasındaki Yerleri Kura Çekimiyle Belirlendi

  31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılacak bağımsız İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adaylarının oy pusulasındaki yerleri kura çekimiyle belirlendi. Kura sonucuna göre, bağımsız adayların oy pusulasında 1'den 27'ye kadarki sıralamaları açıklandı. Adaylardan Vedat Öztürk, pusulalarda isimlerinin üstünde resimlerinin olması fikrini desteklediklerini belirtti.

 • Yargıtay, yabancı ülkede boşananları ilgilendiren emsal bir karara imza attı
  01 Mar Yargıtay, yabancı ülkede boşananları ilgilendiren emsal bir karara imza attı

  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, mal rejiminin tasfiyesi davalarında zaman aşımı başlangıç tarihinde yaptığı değişiklikle yabancı ülkede boşananları ilgilendiren emsal bir karar imza attı. Kararı değerlendiren İstanbul Barosu Avukatlarından Fatih Karamercan, 'Mal rejiminin tasfiyesinde zaman aşımının başlangıcı artık tarafların iradesine bırakılmamıştır. Bu karar hem hukuken hem de sosyolojik olarak doğru ve yerinde bir karardır' dedi.

 • DSİ kamulaştırdığı tarlaların parasını 47 sene sonra köylüye ödedi
  29 Şub DSİ kamulaştırdığı tarlaların parasını 47 sene sonra köylüye ödedi

  Edirne'de yarım asır önce DSİ tarafından köylünün tarım arazisi üzerine yapılan 'Değirmenci Göleti' davasında dedelerinden kalan kamulaştırma bedelleri torunlara nasip oldu. Kamulaştırma bedellerini almak torunlarına nasip oldu.

 • İBB'nin Hidiv Kasrı için başlattığı hukuk mücadelesinde karar çıktı
  29 Şub İBB'nin Hidiv Kasrı için başlattığı hukuk mücadelesinde karar çıktı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Hidiv Kasrı için başlattığı hukuk mücadelesinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi, İBB'nin istinaf başvurusunu kabul ederek Hidiv Kasrı'nın İBB mülkiyetinde kalmasına karar verdi.

 • Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Aslı Ayan'a Verilen Köpek Kayboldu
  23 Şub Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Aslı Ayan'a Verilen Köpek Kayboldu

  Antalya'da sahiplenmesi için verilen pomerian cinsi köpek, sahibi tarafından geri alınarak teslim edilmedi. Mahkeme köpeğin Aslı Ayan'a ait olduğunu belirterek teslim edilmesini istedi. Ancak karşı taraf köpeğin kaybolduğunu söyleyerek vermedi. Ayan, avukatıyla birlikte köpeği bulmak için mücadele edeceklerini belirtti.

 • Depremden etkilenen sınırların değiştiğini düşünenler mahkemeye başvurabilir
  22 Şub Depremden etkilenen sınırların değiştiğini düşünenler mahkemeye başvurabilir

  Avukat Emir Akpınar, depremden kaynaklı yer değiştirmelere bağlı olarak sınırının değiştiğini düşünen vatandaşların kadastro güncelleme ekibine yeniden kroki çizdirmek için başvuru yapabileceklerini söyledi. Kadastro güncellemesinde yanlışlık olduğunu düşünen vatandaşlar 30 gün içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurabilir.

 • Depremden etkilenen vatandaşlar kadastro güncelleme ekibine başvurabilir
  22 Şub Depremden etkilenen vatandaşlar kadastro güncelleme ekibine başvurabilir

  Avukat Emir Akpınar, depremden kaynaklı yer değiştirmelere bağlı olarak sınırının değiştiğini düşünen vatandaşların kadastro güncelleme ekibine yeniden kroki çizdirmek için başvuru yapabileceklerini söyledi. Kadastro Güncelleme Yönetmeliği'ne göre taşınmazların sınırları Kadastro Güncelleme ekibi tarafından belirlenerek sınırlandırılmaktadır. Vatandaşlar, kroki tebliğinden sonra 30 gün içerisinde Sulh Hukuk Mahkemeleri'ne başvurabilirler.

 • Onlarca ülkeye ihracat yapıyordu! 70 yıllık Türk gıda devi Tamtad Konserve iflas etti
  18 Şub Onlarca ülkeye ihracat yapıyordu! 70 yıllık Türk gıda devi Tamtad Konserve iflas etti

  Son dönemde iflas eden dev firmalara bir yenisi daha eklendi. 30'dan fazla ülkeye 150'den fazla ürün ihraç eden 70 yıllık Türk gıda devi Tamtad Konserve, ekonomik dengesizliklerden ötürü faaliyetine devam edemeyerek iflas kararı aldı.

 • Diyarbakır'da lise öğrencileri hukuk alanındaki meslekleri adliyede tanıyor
  16 Şub Diyarbakır'da lise öğrencileri hukuk alanındaki meslekleri adliyede tanıyor

  Diyarbakır'da Şehit Halit Gülser Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, hukuk alanındaki meslekleri tanımak için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile işbirliği yapıyor. Hakim ve savcılar, öğrencilere meslekleri hakkında bilgi veriyor ve sorularını yanıtlıyor. Öğrenciler, adliyede duruşma salonunu ziyaret ederek mesleği daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Bu çalışma sayesinde birçok öğrenci hakim ve savcı olmayı istediğini belirtiyor.

 • Adalet Bakanı Tunç, Besni Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katıldı
  09 Şub Adalet Bakanı Tunç, Besni Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katıldı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adıyaman'ın Besni ilçesinde Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Tunç, deprem soruşturmalarıyla ilgili bilgiler verdi ve avukat olmak isteyenlerin mesleğe giriş sınavının 2024'ün ikinci yarısında yapılacağını açıkladı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adıyaman'ın Besni ilçesinde Adalet Sarayı'nın temelini attı
  09 Şub Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adıyaman'ın Besni ilçesinde Adalet Sarayı'nın temelini attı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adıyaman'ın Besni ilçesinde Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katıldı. Adalet Sarayı, 5 duruşma salonu, 7 hakim ve 10 savcı çalışma odası, icra müdürlüğü ve müracaat savcılık birimlerinden oluşacak.

 • Adalet Bakanı Tunç, Malatya Adalet Sarayı Temel Atma Töreni'nde konuştu Açıklaması
  09 Şub Adalet Bakanı Tunç, Malatya Adalet Sarayı Temel Atma Töreni'nde konuştu Açıklaması

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya'nın da dahil olduğu 11 kentte 24 adalet hizmet binası ile 14 ceza infaz kurumu ve denetimli serbestlik hizmet binasını yatırım programına aldıklarını söyledi.

 • Malatya Yeni Adalet Sarayı'nın temelleri atıldı
  09 Şub Malatya Yeni Adalet Sarayı'nın temelleri atıldı

  Malatya'da 1 milyar 461 milyon TL'ye mal olacak olan Yeni Adalet Sarayı'nın temelleri, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un katılımı ile atıldı.

 • Bursa'da çöp evde kilitli tutulan çocuğun tahliyesine itiraz
  05 Şub Bursa'da çöp evde kilitli tutulan çocuğun tahliyesine itiraz

  Bursa'da çöp evde kilitli tutulan ve kaçırıldığı iddia edilen çocuğun tahliyesine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları itiraz etti. İtirazda, çocuğun can güvenliği ve kaçırılma riski gösterildi.

 • Yeğenini çöp evde kilitli tutan teyzenin tahliyesine itiraz edildi
  05 Şub Yeğenini çöp evde kilitli tutan teyzenin tahliyesine itiraz edildi

  Bursa'da çöp ev haline gelen dairede kilitli tutulan çocuğun yeğeni, tedbir amaçlı devlet korumasına alındı. Kamuran Pınar A.'nın tahliye edilmesine itiraz eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, kaçma ihtimali ve çocuğun can güvenliği göz önünde bulundurularak tutuklanmasını talep etti.

 • Bursa'da Çöp Evinde Alıkoyulan Çocuk Serbest Bırakıldı
  02 Şub Bursa'da Çöp Evinde Alıkoyulan Çocuk Serbest Bırakıldı

  Bursa'da kaçırıldığı iddia edilen 12 yaşındaki çocuk, çöp ev haline gelen dairede kilitli odada alıkonulduktan 18 ay sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklamanın lehine değişme ihtimali gösterilerek tahliye kararı verilen sanık, duruşma ertelendi. Çocuk, tedavi ve koruma altına alındı.

 • Bursa'da Kaçırılan Çocuk Çöp Evinde Bulundu, Teyze Tutuklandı
  02 Şub Bursa'da Kaçırılan Çocuk Çöp Evinde Bulundu, Teyze Tutuklandı

  Bursa'da kaçırıldığı iddia edilen 12 yaşındaki çocuk, çöp ev haline gelen dairede kilitli odada bulundu. Çocuğun teyzesi tutuklandı ve çocuk koruma altına alındı. Teyze, 18 ay sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Boş tahliye taahhütnamesi ile tahliyeye Yargıtay'dan onay
  30 Oca Boş tahliye taahhütnamesi ile tahliyeye Yargıtay'dan onay

  Ankara'da bir ev sahibi, kira sözleşmesi yaparken imzalattığı boş tahliye taahhütnamesi ile kiracısına tahliye davası açtı. Kiracı, taahhütnamenin boş olduğunu iddia etse de mahkeme ve Yargıtay, taahhütnamenin geçerli olduğunu belirterek tahliyeye karar verdi. Avukatlar, tahliye taahhüdü ile ilgili Yargıtay kararının ev sahipleri lehine olduğunu ve kiracıların ispat yükümlülüğünün zor olduğunu ifade etti.

 • Yargıtay'dan ev sahipleriyle ilgili emsal karar
  30 Oca Yargıtay'dan ev sahipleriyle ilgili emsal karar

  Ankara'da bir ev sahibi, kira sözleşmesi yaparken imzalattığı tahliye taahhütnamesi ile kiracısına tahliye davası açtı. Kiracı, taahhütnamenin boş olduğunu ve sonradan doldurulduğunu iddia etti. Mahkeme, tahliye taahhütnamesini geçerli sayarak tahliyeye karar verdi. Yargıtay da bu kararı onayladı. Avukatlar, tahliye taahhüdü ile ilgili Yargıtay kararının ev sahipleri lehine olduğunu belirtti ve kiracıların ispat yükümlülüğünün zor olduğunu ifade etti. Ayrıca, kiralara yapılacak zammın sınırlı tutulmasının kiracıyı koruyan bir madde olduğu ancak ev sahiplerinin de kira uyarlama veya kira tespit davası açarak haklarını arayabileceği vurgulandı.

 • Cem Karaca'nın Gözyaşları Filmi İçin Tedbir Kararı Verildi
  27 Oca Cem Karaca'nın Gözyaşları Filmi İçin Tedbir Kararı Verildi

  Cem Karaca'nın eşi İlkim Karaca'nın açtığı dava sonucunda, 'Cem Karaca'nın Gözyaşları' filmi için tedbir kararı alındı. Eserler için izin alınmadığı gerekçesiyle açılan davada, İlkim Karaca'nın 3.5 milyon TL yatırması halinde filmin gösterimi duracak.

 • Cem Karaca filmi mahkemece durduruldu! Ekipten jet açıklama geldi: Gösterim devam ediyor
  27 Oca Cem Karaca filmi mahkemece durduruldu! Ekipten jet açıklama geldi: Gösterim devam ediyor

  Cem Karaca'nın hayat hikayesini konu alan 'Cem Karaca'nın Gözyaşları' filminin gösterimden kaldırılması ve telif hakları alacağına ilişkin sanatçının eşi İlkim Karaca tarafından açılan davada ara karar açıklandı. Bu karara göre filmin yayımlanması durduruldu. Kararın ardından basın açıklaması düzenleyen film şirketinin avukatı, gösterimlerin devam edeceğini söyledi.

 • Mine Kırıkkanat, intihal davasını kazandığı Elif Şafak'ı hedef aldı: FETÖ'nün ürünü
  27 Oca Mine Kırıkkanat, intihal davasını kazandığı Elif Şafak'ı hedef aldı: FETÖ'nün ürünü

  Elif Şafak'a karşı açtığı intihal davasını kazanan yazar Mine Kırıkkanat, Haberler.com'un YouTube kanalında Efe Sıvış'a çarpıcı açıklamalar yaptı. Kırıkkanat, kitabındaki tüm karakter ve olay örgüsünü kullandığını söylediği Elif Şafak için ''O bir FETÖ ürünüdür. FETÖ tarafından destekleniyor'' dedi.

 • Kayseri Adalet Sarayı'nda 3 Milyon TL'lik Teminatı Zimmetine Geçiren Zabıt Katibi Yakalandı
  21 Oca Kayseri Adalet Sarayı'nda 3 Milyon TL'lik Teminatı Zimmetine Geçiren Zabıt Katibi Yakalandı

  Kayseri Adalet Sarayı'nda görevli bir zabıt katibi, bir mahkeme kalemine verilen 3 milyon TL teminat ödemesini zimmetine geçirip ortadan kaybolduğu iddiasıyla yakalandı. Tutuklanan katip, çıkarıldığı mahkemece cezaevine gönderildi.

 • Kayseri Adliyesi'nde 3 milyon TL zimmet iddiası: Firari katip tutuklandı
  20 Oca Kayseri Adliyesi'nde 3 milyon TL zimmet iddiası: Firari katip tutuklandı

  Kayseri Adliyesi'nde görevli zabıt katibi Alpaslan Teke, yaklaşık 3 milyon TL teminat ödemelerini zimmetine geçirerek firar etti. Kayseri Barosu avukatlarından Niyazi Ünalmış'ın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonucunda Teke yakalandı ve tutuklandı. Teke'nin ifadesinde, borçları olduğu için yaptığını ve pişman olduğunu söylediği belirtildi.

 • Kayseri Adliyesi'nde Zabıt Katibi Zimmet Skandalı
  18 Oca Kayseri Adliyesi'nde Zabıt Katibi Zimmet Skandalı

  Kayseri Adliyesi'nde görevli zabıt katibi A.T.'nin, mahkemeye verilen 3 milyon TL teminat ödemelerini zimmetine geçirip firar ettiği iddia edildi. Avukat Niyazi Ünalmış'ın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, zabıt katibinin çalıştığı mahkeme kaleminde yapılan incelemede yaklaşık 3 milyon TL'nin zimmete geçirildiği belirlendi. Ayrıca, başka mağdurların da olduğu ve dosyaların incelendiği ifade edildi.

 • Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Cüreklibatır adına tanıklık yapan Nuri Alço: Yeşilçam'da olan şeyleri anlattık
  18 Oca Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Cüreklibatır adına tanıklık yapan Nuri Alço: Yeşilçam'da olan şeyleri anlattık

  İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Cüreklibatır adına tanıklık yapan Nuri Alço, Yeşilçam dönemindeki gelir durumunu ve Cüneyt Arkın'ın sağlık sorunlarını anlattı. Alço, Cüneyt Arkın'ın eşi ve oğulları tarafından herhangi bir baskı görmediğini ve son anına kadar akli melekelerinin yerinde olduğunu belirtti.

 • Gökçe Kırgız Durukan, 'Kalbime Gömerim' şarkısıyla ilgili tazminat davasını kazandı
  17 Oca Gökçe Kırgız Durukan, 'Kalbime Gömerim' şarkısıyla ilgili tazminat davasını kazandı

  Gökçe Kırgız Durukan, 'Kalbime Gömerim' şarkısının kendisine ait olduğunu iddia ederek Gökçe Kırgız Taner'e tazminat davası açmıştı. İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme, Gökçe Kırgız markasının Gökçe Kırgız Taner tarafından kullanımının durdurulmasına ve tazminat talebinin kısmen kabul edilmesine karar verdi. Davacıya 146 bin 485 lira tazminat ödenecek.

 • Gökçe Kırgız Durukan'ın marka davasında karar: Gökçe Kırgız Taner'in markasını kullanması durduruldu
  17 Oca Gökçe Kırgız Durukan'ın marka davasında karar: Gökçe Kırgız Taner'in markasını kullanması durduruldu

  Gökçe Kırgız Durukan, marka haline getirdiği adından haksız kazanç elde ettiğini iddia ettiği Gökçe Kırgız Taner'in markasını kullanmasının durdurulması için dava açmıştı. Mahkeme, Taner'in markayı kullanmasının durdurulmasına ve Durukan'a 146 bin 485 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

 • Gökçe Kırgız Durukan, Gökçe Kırgız Taner'e karşı davayı kazandı
  17 Oca Gökçe Kırgız Durukan, Gökçe Kırgız Taner'e karşı davayı kazandı

  Gökçe Kırgız Durukan, marka hakkına tecavüz edildiği iddiasıyla Gökçe Kırgız Taner'e açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Taner'in Gökçe Kırgız markasını kullanmasının durdurulmasına karar verdi. Ayrıca Durukan'a maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmedildi.

 • Gökçe Kırgız Taner, 'Gökçe Kırgız' markasını kullanamayacak
  17 Oca Gökçe Kırgız Taner, 'Gökçe Kırgız' markasını kullanamayacak

  Gökçe Kırgız Durukan, marka hakkına tecavüz edildiği iddiasıyla Gökçe Kırgız Taner'e açtığı davada mahkeme, Taner'in 'Gökçe Kırgız' markasını kullanmasının durdurulmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Durukan'a tazminat ödenmesine hükmetti.

 • Gökçe Kırgız Taner, 'Gökçe Kırgız' markasını kullanmayı durdurmalı
  17 Oca Gökçe Kırgız Taner, 'Gökçe Kırgız' markasını kullanmayı durdurmalı

  Gökçe Kırgız Durukan, marka hakkına tecavüz edildiği iddiasıyla Gökçe Kırgız Taner'e açtığı davada mahkeme kararını verdi. Mahkeme, Taner'in 'Gökçe Kırgız' markasını kullanmasının durdurulmasına hükmetti ve Durukan'a tazminat ödenmesine karar verdi.

 • Nuri Alço: Cüneyt Arkın'ın geçinmesi mümkün değildi
  17 Oca Nuri Alço: Cüneyt Arkın'ın geçinmesi mümkün değildi

  Sinemanın usta ismi Cüneyt Arkın'ın ölümünden sonra açılan miras davasında tanık olarak dinlenen Nuri Alço, Cüneyt Arkın'ın kayınpederi olmasaydı geçinmesinin mümkün olmadığını söyledi. Alço, Yeşilçam aktörlerinin o dönemlerde yüksek bir gelir elde etmediğini ve Arkın'ın sağlık problemleri yaşadığı dönemlerde eşi ve oğulları tarafından herhangi bir baskı görmediğini belirtti. Mahkeme, tanıkların dinlenmesine ve Arkın'ın rol aldığı tüm yapımların sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

 • Alço: Cüneyt Arkın'ın geçinmesi mümkün değildi
  17 Oca Alço: Cüneyt Arkın'ın geçinmesi mümkün değildi

  Cüneyt Arkın'ın ölümünden sonra mirastan pay alamadığı iddiasıyla açılan davada tanık olarak dinlenen Nuri Alço, Cüneyt Arkın'ın kayınpederi olmasaydı geçinmesinin mümkün olmadığını belirtti. Alço, Yeşilçam aktörlerinin o dönemlerde yüksek bir gelir elde etmediğini ve Cüneyt Arkın'ın sağlık sorunları nedeniyle masraflarını kendisinin karşıladığını ifade etti. Mahkeme, tanıkların dinlenmesine ve Cüneyt Arkın'ın rol aldığı tüm yapımların incelenmesine karar verdi.

 • Gökçe Kırgız Durukan, adını kullanan Gökçe Kırgız Taner'e açtığı davayı kazandı
  17 Oca Gökçe Kırgız Durukan, adını kullanan Gökçe Kırgız Taner'e açtığı davayı kazandı

  Gökçe Kırgız Durukan, marka hakkını ihlal ettiği iddiasıyla Gökçe Kırgız Taner'e açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Taner'in Gökçe Kırgız markasını kullanmasını durdurdu ve 146 bin 485 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

 • Nuri Alço, Cüneyt Arkın'ın miras davasında tanık olarak dinlendi
  17 Oca Nuri Alço, Cüneyt Arkın'ın miras davasında tanık olarak dinlendi

  Yeşilçam'ın usta sanatçısı Cüneyt Arkın'ın ilk eşinden olan kızı Filiz Cüreklibatır'ın, mirastan mal kaçırdıkları ve pay alamadığı iddiasıyla Arkın'ın ikinci eşi Betül Cüreklibatır ile 2 erkek kardeşine açtığı davada oyuncu Nuri Alço tanık olarak dinlendi. Alço ifadesinde, "Ben Cüneyt Arkın'ın eşi ya da oğulları tarafından herhangi bir şekilde baskı yapıldığını duymadım. Cüneyt'in vefatına kadar akli melekeleri yerindeydi" dedi.

 • Cüneyt Arkın'ın miras davasında tanıklar dinleniyor
  17 Oca Cüneyt Arkın'ın miras davasında tanıklar dinleniyor

  Cüneyt Arkın'ın ölümünden sonra mirastan pay alamadığı iddiasıyla açılan davada tanıklar dinleniyor. Oyuncu Nuri Alço, Cüneyt Arkın'ın geçimini sağlamak için kayınpederi olmasının gerektiğini belirtti. Davada tanıklık yapan diğer isimler ise Cüneyt Arkın'ın sağlık sorunları ve ailesiyle ilişkisi hakkında bilgi verdi.

 • İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'ndaki soykırım davası nedeniyle panik halinde
  13 Oca İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'ndaki soykırım davası nedeniyle panik halinde

  İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Araştırma Görevlisi Avukat-Arabulucu Zeki Arıtürk, İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) açılan soykırım davası nedeniyle panik halinde olduğunu söyledi.

 • TTB Başkanı Fincancı'nın tazminat davası ertelendi
  11 Oca TTB Başkanı Fincancı'nın tazminat davası ertelendi

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, TSK'nın kimyasal silah kullanma iddialarına dair açıklamaları nedeniyle açılan tazminat davasının duruşması Ankara'da yapıldı. Fincancı'nın avukatı davanın usulden reddini talep etti ancak mahkeme talebi reddederek duruşmayı 7 Mayıs'a erteledi.

 • Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği davası devam ediyor
  08 Oca Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği davası devam ediyor

  İstanbul 18. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği hakkındaki fesih davası, provokatif sözler nedeniyle mahkeme salonu önünden uzaklaştırılan bir grup tarafından protesto edildi. Duruşma 6 Mayıs tarihine ertelendi.

 • Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-4 savaş uçağının otomobile zarar vermesiyle ilgili tartışma
  07 Oca Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-4 savaş uçağının otomobile zarar vermesiyle ilgili tartışma

  Ankara'da bir otomobilin üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-4 savaş uçağının yardımcı yakıt tankı düştü. Otomobil sahibi, aracının değerinin 1 milyon TL olduğunu belirterek, hasar tespiti yapılan 441 bin TL'yi yetersiz buldu ve itiraz etti. Milli Savunma Bakanlığı, yeni bir teklif sunsa da otomobil sahibi, zararını ve avukatlık masraflarını karşılamalarını talep ediyor.

 • Altın Kemer Davasını Kazanan Pehlivanın Avukatı: Bizden Önce 23 Kez Haczedilmiş
  05 Oca Altın Kemer Davasını Kazanan Pehlivanın Avukatı: Bizden Önce 23 Kez Haczedilmiş

  Adana'da Karakucak Güreşleri'ni üst üste 3 kez kazanan İbrahim Bölükbaşı, altın kemerin kendisine verilmemesi üzerine açtığı davayı kazandı. Karaisalı Belediyesi kararı istinafa taşıdı. Pehlivanın avukatı, belediyenin bir dairesini haczettiklerini belirtti ve daha önce 23 kez haczedildiklerini söyledi.

 • Cem Vakfı'nda Demans Hastası İddiasıyla Suç Duyurusu
  03 Oca Cem Vakfı'nda Demans Hastası İddiasıyla Suç Duyurusu

  Cem Vakfı Genel Başkanı ve Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan'ın oğlu, demans hastası olan babasını kişisel menfaatleri için notere götürerek yeni vekaletname düzenlettikleri iddiasıyla Cem Vakfı'nda görevli olan Hasan Sezgin ile eşi hakkında suç duyurusunda bulundu.

 • Kripto Para Borsasında Yatırım Yapan Eş, Zorla Alınan Bilezikler Nedeniyle Boşandı
  03 Oca Kripto Para Borsasında Yatırım Yapan Eş, Zorla Alınan Bilezikler Nedeniyle Boşandı

  Konya'da bir kadın, kripto para borsasında yatırım yapmak için zorla aldığı bilezikleri kaybeden eşinden boşanmak için dava açtı. Mahkeme, eşin bilezikleri zorla alarak harcaması nedeniyle kusurlu olduğuna hükmederek çiftin boşanmasına karar verdi. Karar, emsal nitelikte olduğu belirtilerek benzer durumda olan kişilere örnek teşkil edeceği ifade edildi.

 • Diyarbakır'da deprem sonrası doğal gaz kesilen binada yaşayanlar mahkemeye başvurdu
  31 Ara Diyarbakır'da deprem sonrası doğal gaz kesilen binada yaşayanlar mahkemeye başvurdu

  Diyarbakır'da deprem sonrası az hasarlı raporu verilen ve doğal gazı kesilen Yenişehir Apartmanı'nda yaşayanlar, mahkemeye başvurarak doğal gazlarının yeniden bağlanmasını talep etti. Binada çocuklar, yaşlılar ve öğrenciler olduğunu belirten bina görevlisi, yetkililerden destek beklediklerini söyledi. Bina sakinleri, İdare Mahkemesi'nden çıkacak yürütmeyi durdurma kararını bekliyor.

 • Bakan Tunç: Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var
  28 Ara Bakan Tunç: Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var

  ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, "Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açık. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun herkes bunda mutabık. Her parti kürsüye çıktığında yeni anayasa şart diyor" dedi.

 • Adalet Bakanı Tunç: 'Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açık'
  28 Ara Adalet Bakanı Tunç: "Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açık"

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Samsun Adli Tıp Grup Başkanlığı Binasının Temel Atma Töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ndan 65 bin lira tazminat kazandı
  21 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ndan 65 bin lira tazminat kazandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 65 bin lira manevi tazminat kazandı. Erdoğan parayı Gazzeli çocuklara harcanmak üzere Kızılay'a bağışladı.

 • Malatya'da Avukatlar, Bölünmüş Adliye Binaları Nedeniyle Yaşadıkları Zorlukları Protesto Etti.
  20 Ara Malatya'da Avukatlar, Bölünmüş Adliye Binaları Nedeniyle Yaşadıkları Zorlukları Protesto Etti.

  Malatya’da avukatlar, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından adliye hizmetlerinin 7 ayrı yerde yürütülmesini protesto ederek, bölünmüş ve parçalanmış adliyeye son verilmesini talep ettiler. Malatya Baro Başkanı Onur Demez, "Bölünüp çoğalan adliyeler savunma mesleği açısından durumu çekilmez hale getirmiş ve avukatlığı amacına uygun yapabilmeyi imkansız kılmıştır" dedi.

 • Malatya'da avukatlar, tek çatıda adliye talebiyle yürüdü
  20 Ara Malatya'da avukatlar, tek çatıda adliye talebiyle yürüdü

  Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ağır hasar alan Malatya'da avukatlar, mahkemelerin farklı bina ve yerlerde hizmet vermesine tepki amacıyla 'Tek çatıda adliye' yürüyüşü düzenledi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, yeni adliye binası hizmete girinceye kadar mağduriyetlere son verecek yöntemleri ilgili makamlara ilettiklerini belirtti.

 • Ortam sanal olsa da işlenen 'suç gerçek'
  19 Ara Ortam sanal olsa da işlenen 'suç gerçek'

  Samsun Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdür Vekili Başkomiser Davut Bütüner, son dönemde oldukça artan 'siber dolandırıcılık' olaylarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

 • Emre Tyler Mays Vakfı'nın tapu tescili için dava açıldı
  18 Ara Emre Tyler Mays Vakfı'nın tapu tescili için dava açıldı

  Şişli'de bıçaklanarak öldürülen Emre Tyler Mays adına kurulan vakfın tapuda tescil edilmesi için dava açıldı. Emre Tyler Mays Vakfı, eğitim, sağlık ve kültür alanında hizmet sunmayı amaçlamaktadır.

 • Rusya'dan Türk vatandaşlığına geçen kişi, sahte senetlerle dolandırıldı
  17 Ara Rusya'dan Türk vatandaşlığına geçen kişi, sahte senetlerle dolandırıldı

  Rusya'dan Türk vatandaşlığına geçen ve adını 'Süleyman Aslan' olarak değiştiren bir kişi, sahte senetlerle 15 milyon 500 bin liralık icra takibi başlatıldığını öğrenince suç duyurusunda bulundu. İcra takibi başlatan 2 kişi hakkında 'resmi belgede sahtecilik' suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

 • Erzurum'un Karayazı İlçesinde 36 Yıllık Tapu Sorunu Çözüldü
  15 Ara Erzurum'un Karayazı İlçesinde 36 Yıllık Tapu Sorunu Çözüldü

  Erzurum'un Karayazı ilçesinde bulunan 269 dönümlük arazideki tapu tahsis sorunu, 36 yıl sonra çözüme kavuştu. 178 tapu hak sahibine düzenlenen törenle tapuları verildi. Vali Mustafa Çiftçi, sorunun çözümünde emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Bakan Tunç: 'Türkiye yüzyılında, herkes için güven veren adalet sistemini hayata geçireceğiz'
  14 Ara Bakan Tunç: "Türkiye yüzyılında, herkes için güven veren adalet sistemini hayata geçireceğiz"

  - Bakan Tunç: "Türkiye yüzyılında, herkes için güven veren adalet sistemini hayata geçireceğiz" 'Yedinci Yılında İstinaf Kanun Yolu Değerlendirme Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Türkiye yüzyılında, herkes için daha güven veren, herkes için daha erişilebilir olan güçlü bir...

 • Bakan Tunç: 'Türkiye yüzyılında, herkes için güven veren adalet sistemini hayata geçireceğiz'
  14 Ara Bakan Tunç: "Türkiye yüzyılında, herkes için güven veren adalet sistemini hayata geçireceğiz"

  'Yedinci Yılında İstinaf Kanun Yolu Değerlendirme Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Türkiye yüzyılında, herkes için daha güven veren, herkes için daha erişilebilir olan güçlü bir adalet sistemini hayata geçireceğiz" ifadelerine yer verdi.

 • Hrant Dink'in katili Ogün Samast, ismini değiştirmek için mahkemeye başvurdu
  12 Ara Hrant Dink'in katili Ogün Samast, ismini değiştirmek için mahkemeye başvurdu

  Hrant Dink'in katili Ogün Samast, tahliye olduktan sonra Trabzon'da ismini değiştirmek için mahkemeye başvuruda bulundu. Samast, FETÖ üyeliği suçlamasıyla açılan davada savunma hazırlayabilmek için süre talep etmişti.

 • Hrant Dink'in katili Ogün Samast ismini değiştirmek istiyor
  12 Ara Hrant Dink'in katili Ogün Samast ismini değiştirmek istiyor

  Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast, tahliyesinin ardından Trabzon'da ismini değiştirmek için mahkemeye başvurdu. Samast, İstanbul'daki davaya SEGBİS ile katıldı ve ad değiştirme talebinde bulundu.

 • Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast ismini değiştirmek istiyor
  12 Ara Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast ismini değiştirmek istiyor

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i 16 yıl önce silahla vurarak öldüren Ogün Samast'ın cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında tahliyesinin ardından memleketi Trabzon'da ismini değiştirmek için başvuruda bulundu.

 • Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Faysal Çadır: 'Ttb'nin Örgütsel Bütünlüğüne Yapılan Müdahaleyi Kabul Etmiyoruz'
  08 Ara Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Faysal Çadır: "Ttb'nin Örgütsel Bütünlüğüne Yapılan Müdahaleyi Kabul Etmiyoruz"

  Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Faysal Çadır, Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması kararını eleştirdi. Çadır, “Yasadaki tanımıyla tabipler arasında mesleki deontolojiyi ve dayanışmayı korumak ve meslek mensuplarının hak ve yararlarını korumak amacıyla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde mesleki bir kuruluş olan TTB’nin yönetim organı olan TTB Merkez Konseyi, ülkemizdeki 103 bin hekim üyeyi temsil eden ve 65 tabip odasının seçilmiş delegelerinin iradesi ile yapılan bir oylama sonucunda yani seçim ile göreve gelmektedir” dedi.

 • İstanbul Tabip Odası'ndan Ttb Merkez Konseyi'nin Görevden Alınması Kararına Tepki: 'Kayyum Unsuru Taşıyan Bu Durumla Hekimlerin İradesinin Önüne...
  07 Ara İstanbul Tabip Odası'ndan Ttb Merkez Konseyi'nin Görevden Alınması Kararına Tepki: "Kayyum Unsuru Taşıyan Bu Durumla Hekimlerin İradesinin Önüne...

  İstanbul Tabip Odası, Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması yönündeki kararını İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde protesto etti. Basın açıklamasında, "Kayyum unsuru taşıyan bu durumla hekim iradesinin önüne geçilmiştir. Mahkemenin iddia ettiği amaç dışı faaliyetler nelerdir? Pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı'nın sakladığı gerçek verileri kamuoyu ile paylaşmak mıdır? Sağlıkta şiddete yönelik Beyaz Kod kazanımı mıdır? Asistan hekimlerin yıllardır süregelen mücadele sonunda nöbet ertesi izin kazanımı mıdır" denildi.

 • İran, Süleymani suikastıyla ilgili ABD'yi 50 milyar dolar tazminata mahkum etti
  06 Ara İran, Süleymani suikastıyla ilgili ABD'yi 50 milyar dolar tazminata mahkum etti

  İran'da açılan davada, 2020'de gerçekleşen Süleymani suikastıyla ilgili olarak ABD yönetimi ve Amerikalı kurum ve kişiler, 3 bin 318 şikayetçinin talebi üzerine 49 milyar 770 milyon dolar tazminata mahkum edildi. Kararda, dönemin ABD Başkanı Donald Trump ve eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dahil olmak üzere 42 özel ve tüzel kişi de yer aldı.

 • Muğla'da 'Adalet ve Demokrasi' Yürüyüşü Yapıldı
  04 Ara Muğla'da 'Adalet ve Demokrasi' Yürüyüşü Yapıldı

  Muğla Emek ve Demokrasi Güçleri, “Adalet ve Demokrasi Yürüyüşü” düzenledi. Muğla Adliyesi önünde yapılan açıklamada, “Her yurttaşın hakkı olan eşit, adil, demokratik ve özgür bir yaşamı kurmak için yola çıkıyoruz. Artık olmamız gereken yerde yani meydanlardayız ve hep bir ağızdan hakikati haykırıyoruz” denildi.

 • Turizm Belgesi Olmayan Otellerde Düğün Yapılamayacak
  04 Ara Turizm Belgesi Olmayan Otellerde Düğün Yapılamayacak

  Düğün salonu işletmecilerinin, ruhsatı olmamasına rağmen düğün organizasyonları yapan otellere karşı verdikleri hukuk mücadelesine dair Yargıtay'dan emsal bir karar çıktı. Kararla birlikte, turizm belgesi olmayan otellerde düğün yapılamayacak.

 • Avukat Nuran Aksu'nun hesaplarındaki haciz kaldırıldı
  03 Ara Avukat Nuran Aksu'nun hesaplarındaki haciz kaldırıldı

  Denizli'de vasi olarak atandığı kişinin SGK'ya olan 217 bin TL'lik borcu nedeniyle tüm hesaplarına bloke konulan avukat Nuran Aksu'nun medyada büyük yankı uyandıran haberlerin ardından uygulanan haciz uygulaması kaldırıldığı öğrenildi.

 • Kesk'ten İstanbul'da 'Bütçe' Mitingi... Mehmet Bozgeyik: '14 ve 28 Mayıs Süreçlerindeki Yeniden Kaybetmeyi Yaşamak İstemiyorsak Ortak Mücadeleyi...
  02 Ara Kesk'ten İstanbul'da "Bütçe" Mitingi... Mehmet Bozgeyik: "14 ve 28 Mayıs Süreçlerindeki Yeniden Kaybetmeyi Yaşamak İstemiyorsak Ortak Mücadeleyi...

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “Emekten yana, demokratik halk bütçesi istiyoruz” sloganıyla İstanbul’un Kartal ilçesinde miting düzenledi. KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Başlatmış olduğumuz bu mücadeleyi eğer biz büyütemezsek, birleştiremezsek yine kaybeden bizler olacağız. Eğer 14 ve 28 Mayıs süreçlerinde yaşamış olduğumuz bu motivasyon eksikliği ve kaybetmeyi yeniden yaşamak istemiyorsak, daha fazla birleşmek, daha fazla yan yana gelmek, amasız, fakatsız, asgari müştereklerde ortak mücadeleyi daha fazla büyütmek zorundayız” dedi.

 • KGM'nin bedel ödemeden kamulaştırma yapması Anayasa Mahkemesi'ne taşındı
  02 Ara KGM'nin bedel ödemeden kamulaştırma yapması Anayasa Mahkemesi'ne taşındı

  Sakarya'nın Karasu ilçesinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) yol yapımı gerekçesiyle bir taşınmazı sahibine bedel ödemeden kamulaştırması, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşındı. AYM, KGM'nin taşınmazda bedelini ödemeden kamulaştırma yaptığını belirterek mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ve mahkemenin yeniden yargılama yapmasına karar verdi.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ' (İsrail-Filistin savaşı) Temennimiz bir an önce akan kanın durması. İsrail eninde sonunda yargılanacak'
  01 Ara Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, " (İsrail-Filistin savaşı) Temennimiz bir an önce akan kanın durması. İsrail eninde sonunda yargılanacak"

  - Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, " (İsrail-Filistin savaşı) Temennimiz bir an önce akan kanın durması. İsrail eninde sonunda yargılanacak" "TTB Başkanı bir iddiada bulunmuştu.

 • İzmir Tabip Odası, TTB üyelerinin görevden alınmasına tepki gösterdi
  01 Ara İzmir Tabip Odası, TTB üyelerinin görevden alınmasına tepki gösterdi

  İzmir Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına tepki gösterdi. Oda Genel Sekreteri Yüce Ayhan, kararın siyasi iktidarın müdahalesi olduğunu belirterek, TTB örgütsel bütünlüğüne yapılan müdahaleyi kabul etmediklerini söyledi.

 • TTB Üyelerinin Görevden Alınması Siyasi Bir Hamledir
  01 Ara TTB Üyelerinin Görevden Alınması Siyasi Bir Hamledir

  İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu üyesi Esin Tuncay, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasının siyasi bir hamle olduğunu belirtti. Tuncay, iktidarın kendisine biat eden ve sınırlarını sorgulamayan meslek örgütleri yaratmak istediğini ifade etti. Ayrıca, TTB'nin tarihinin amaç dışı faaliyetlerle dolu olduğunu ve iktidarın emek düşmanı politikalarına karşı durduğunu vurguladı. İTO olarak TTB'ye desteklerini açıkladıklarını belirten Tuncay, mücadeleyi ortaklaştırma ve büyütme çağrısı yaptı.

 • TTB Merkez Konseyi Üyelerinin Görevden Alınması Tepkiyle Karşılandı
  01 Ara TTB Merkez Konseyi Üyelerinin Görevden Alınması Tepkiyle Karşılandı

  Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Hamit Güçlüer, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına tepki göstererek, bu kararın Türkiye demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceğini belirtti. TTB'nin görevden alınmasına tepki gösteren Eskişehir Bilecik Tabip Odası üyeleri ve sivil toplum örgütleri, kararı protesto etti.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: 'Doğu Akdeniz'deki haklarımızı koruyabilmek için Libya Tezkeresine ihtiyaç vardı'
  01 Ara Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: "Doğu Akdeniz'deki haklarımızı koruyabilmek için Libya Tezkeresine ihtiyaç vardı"

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Libya tezkeresi Türkiye için önemlidir.

 • Ankara'da 47 yıl boyunca evlilik vaadiyle oyalanan kadın manevi tazminat davasını kazandı
  01 Ara Ankara'da 47 yıl boyunca evlilik vaadiyle oyalanan kadın manevi tazminat davasını kazandı

  Ankara'da bir kadın, resmi nikah vaadiyle kendisini 47 yıl boyunca oyalayan kişiye açtığı manevi tazminat davasını kazandı. Mahkeme, davacı lehine 120 bin lira tazminat ödemesine hükmetti. Karar, imam nikahıyla evli olan tüm kadınlara umut niteliğinde.

 • TTB MERKEZ KONSEYİ DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI
  01 Ara TTB MERKEZ KONSEYİ DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI

  Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesi talebiyle açılan davada TTB Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesine hükmedildi.

 • Ttb Başkanı Fincancı: Onların Sağlığı Piyasalaştıran, İnsanı Yok Sayan, Nesneleştiren ve Bizi de Değersizleştiren Politikalarına Karşı Sözümüzü...
  01 Ara Ttb Başkanı Fincancı: Onların Sağlığı Piyasalaştıran, İnsanı Yok Sayan, Nesneleştiren ve Bizi de Değersizleştiren Politikalarına Karşı Sözümüzü...

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi’nin mahkeme kararıyla görevden alınmasına ilişkin, “TTB’nin 103 binin üzerinde üyesi var. 103 binin üzerindeki üyesiyle beraber biz zaten bu sağlık hakkı, yaşam mücadelesini yaşama, yaşatma için bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Bizim burada onların sağlığı piyasalaştıran, insanı yok sayan, nesneleştiren ve bizi de değersizleştiren politikalarına karşı sözümüzü söylememizi engellemek istiyorlar. Engelleyebilirler mi? Hayır. Asla engelleyemezler” dedi.

 • Özgür Özel, TTB Merkez Konseyi'nin görevden alınmasına tepki gösterdi
  30 Kas Özgür Özel, TTB Merkez Konseyi'nin görevden alınmasına tepki gösterdi

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, mahkeme kararıyla Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nin görevden alınması hakkında ''TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması kararı, hukuka aykırıdır. Belediyelerde de kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinde de kayyımlara karşıyız. Hukuku savunmaya ve TTB'nin seçilmiş organlarının yanında olmaya devam edeceğiz'' açıklamasında bulundu.

 • TTB Merkez Konseyi Üyeleri Görevden Alındı
  30 Kas TTB Merkez Konseyi Üyeleri Görevden Alındı

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri, mahkeme kararıyla görevden alındı. TTB'den yapılan açıklamada, 'Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır' denildi.

 • TTB Merkez Konseyi Yönetimi Düşürüldü
  30 Kas TTB Merkez Konseyi Yönetimi Düşürüldü

  TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TTB Merkez Konseyi yönetiminin görevden alınması talebiyle dava açtı. Ankara 31'inci Asliye Hukuk Mahkemesi, yapılan duruşmada TTB Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesine hükmetti.

 • Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nin görevine mahkeme kararıyla son verildi
  30 Kas Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nin görevine mahkeme kararıyla son verildi

  TSK'nın kimyasal silah kullandığına ilişkin sözleriyle kamuoyunda infial yaratan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, terör örgütü PKK propagandası yapmak suçundan 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Fincancı'nın ve TTB Merkez Konseyi'nin görevden alınmaları talebiyle açılan davada da karar çıktı. Mahkeme kararıyla Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi görevden alındı.

 • Ttb Merkez Konseyi'nin Görevden Alınmasına İlişkin Açılan Davanın Karar Duruşması Başladı.
  30 Kas Ttb Merkez Konseyi'nin Görevden Alınmasına İlişkin Açılan Davanın Karar Duruşması Başladı.

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin görevden alınması talebiyle ilgili açılan davanın karar duruşması bugün Dışkapı Adliyesi’ndeki 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başladı. TTB Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, duruşma öncesi yaptığı açıklamada; "Seçilmişleri yargıyı kullanarak görevden almaya çalışmak, meslek örgütleri ve demokratik kamuoyu temsilcilerini susturmak iktidarın siyasi ajandasında önemli bir yer tutuyor. Bunu biliyoruz. Anayasa’yı tanımayan ve hukukun üstünlüğü ilkesini rafa kaldırmış olan iktidar hukuksuzlaştırmayı anayasasızlaştırma ile taçlandırmakta, her bir kurum ve birey için hayati olan anayasal hakların ilga edilmesine uğraşmaktadır. Bizi hak öznesi yurttaşlar olmaktan çıkaran aynı zihniyet, bugün yine benzer yollarla TTB Merkez Konseyi’ni 'amaç dışı faaliyet gösterme’ gerekçesiyle görevden almaya çalışmaktadır. Amaç dışı faaliyet gösteren TTB değil, Anayasa’yı ve adaleti korumakla görevli olan ama korumamakta, yok etmekte kararlı olan kurumlardır. Susmuyoruz, korkmuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

 • AYM, Turkcell'e yönelik ifade özgürlüğü ihlali kararı verdi
  30 Kas AYM, Turkcell'e yönelik ifade özgürlüğü ihlali kararı verdi

  Anayasa Mahkemesi (AYM), Ensar Vakfı'na sponsor olan Turkcell'e yönelik sosyal medyadan 'Pedofili destekçisi ve sansürcü' ifadesini paylaşan vatandaşın, şirketin açtığı davada 500 TL manevi tazminat ödemesini 'ifade özgürlüğünün ihlali' olarak niteledi. İhlal kararı 3'e karşı 7 oyla alındı.

Advertisement