Antalya Devlet Opera ve Balesi "Sevil Berberi"nin prömiyerine hazırlanıyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Antalya Devlet Opera ve Balesi "Sevil Berberi"nin prömiyerine hazırlanıyor

Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB), İtalyan komik operasının şaheserlerinden Gioacchino Rossini'nin iki perdelik "Sevil Berberi" eserinin prömiyer provalarına başladı.

18.02.2020 17:04  Güncelleme: 17:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB), İtalyan komik operasının şaheserlerinden Gioacchino Rossini'nin iki perdelik "Sevil Berberi" eserinin prömiyer provalarına başladı.

Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde provaları yapılan eseri, rejisör Haldun Özörten sahneye taşıyacak.

Rossini'nin yaşamı boyunca yazdığı 39 operası içinde en çok tercih edilen eser olan "Sevil Berberi" operetinde, Antalya DOB orkestrasını şef Murat Cem Orhan, şef Hakan Kalkan ve şef Ömer Yöndem sezon boyunca dönüşümlü yönetecek, Antalya DOB korosunu ise şef Mahir Seyrek çalıştıracak.

Eserin dekor tasarımı Tayfun Çebi'ye, kostüm tasarımı Nursun Ünlü'ye, koreografisi Melda Özkan'a, ışık tasarımı da Mustafa Eski'ye ait.

Eserin rejisörü Haldun Özörten, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eserin prömiyerinde Antalyalı seyircilerle buluşacakları için heyecanlı olduklarını söyledi.

Ekip olarak eğlenerek bir eser ortaya çıkardıklarını anlatan Özörten, "Zaten bu eser komik opera olarak geçiyor. O yüzden biz çok eğleniyoruz. Seyircinin de çok eğleneceğini düşünüyorum." dedi.

Özörten, eserin entrikalar üzerine kurulu olduğunu ifade etti.

İki perde olarak sahnelenecek eserde, "Figaro" rolünü Onur Alpaslan, Erdi Can Aybaş ve Mehmet Ali Tutar, "Rosina"yı Seçil Eyilikeder, Tuğçe Oğuzülgen ve Sema Suna, "Kont Almaviva"yı Devrim Demirel, Enis Ok ve Ufuk Toker, "Dr. Bartolo"yu Engin Suna, "Don Basilio"yu Umut Tarık Akça, "Berta"yı Gülçin Gültekin ve Oya Vural, "Fiorello"yu ve "Subay"ı Toygarhan Atuner ve Baturalp Bilgili, "Uşak"ı Selahattin Denizsümüren, "Noter"i ise Vural Vursavaş sezon boyunca dönüşümlü olarak canlandıracak.

Eserin prömiyeri 29 Şubat Cumartesi saat 20.00'de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde gerçekleştirilecek.

Antalya Devlet Opera ve Balesi "Sevil Berberi"nin prömiyerine hazırlanıyor
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Antalya Devlet Opera ve Balesi 'Sevil Berberi'nin prömiyerine hazırlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu 'Enternasyonal III' ile sahnede
    23:24 Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu 'Enternasyonal III' ile sahnede

    Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'nun 'Enternasyonal III' adlı temsili, Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluştu. Bu sezon yurt dışından konuk olarak gelen iki koreograf ile gerçekleştirilen eser, Tülay Şimşek'in kostüm tasarımı ve Bülent Arslan'ın ışık tasarımıyla prömiyerinde büyük beğeni topladı.


Advertisement