Gösteri Sırasında Nazi Selamı Verdiği İçin Yargılanan Alman Performans Sanatçısı Beraat Etti - Son Dakika

Gösteri Sırasında Nazi Selamı Verdiği İçin Yargılanan Alman Performans Sanatçısı Beraat Etti

15.08.2013 09:54
Gösteri Sırasında Nazi Selamı Verdiği İçin Yargılanan Alman Performans Sanatçısı Beraat Etti

Almanya'da Kessel Üniversitesi'ndeki bir performansında ve bir röportaj sırasında Nazi selamı veren performans sanatçısı, 43 yaşındaki Jonathan Meese, beraat etti.

Almanya'da Kessel Üniversitesi'ndeki bir performansında ve bir röportaj sırasında Nazi selamı veren performans sanatçısı, 43 yaşındaki Jonathan Meese, beraat etti. Meese, Nazi selamını bir gösteri sırasında yaptığını ve sanat özgürlüğünün Alman Anayasası tarafından korunduğunu söyledi.

Meese hakkında, Mannheim'daki bir gösteri sırasında Hitler selamı verdiği ve bir figüre gamalı haç sembolü çizdiği gerekçesiyle soruşturma açıldı. Ardından hakkında dava açılan performans gösterilerinde diktatörlük isteyen, Hitler selamı veren ve gamalı haç sembolleri çizen Alman Jonathan Meese, hakkında Kassel Sulh Ceza Mahkemesi'nde 12 bin euro para cezası istemiyle dava açıldı. Nazi selamı verdiğini kabul eden Meese, bunu sanat için yaptığını söyledi. Jonathan Meese, rast gele bir yerde, lokantanın ortasında bu selamı vermediğini vurgularken, mahkeme heyeti sanatçının Kassel Üniversitesi'ndeki gösterisinin görüntülerini izledi. Meese'nin, toplam 90 dakikalık gösterisi sırasında sanat için diktatörlük istediği Hitler selamı verdiği görüldü. Sanatçı avukatları aracılığı ile iki kez redd-i hakim ve iki kez ekspertiz raporu isteminde bulundu. Hakim bu istemleri kabul etmedi. Son duruşmada da suçsuz olduğunu sadece sanatın gereklerini yerirne getirdiğini ifade eden Jonathan Meese hakkında beraat kararı verildi.

DHA(İD)

ALMANYA'DA KASSEL UNIVERSITESI'NDEKI BIR PERFORMANSI VE ROPORTAJI SIRASINDA NAZI SELAMI VEREN JONATHAN MEESE BERAAT ETTI. MEESE, BU GOSTERI VE NAZI SELAMINI BIRCOK KEZ TEKRARLADIGINI SOYLEDI. (FOTOGRAF: DHA)

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Kültür Sanat Gösteri Sırasında Nazi Selamı Verdiği İçin Yargılanan Alman Performans Sanatçısı Beraat Etti - Son Dakika


Advertisement