İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film - Son Dakika

İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film

03.11.2011 16:56
İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film

Beyaz perdenin en afili ajanı 'Bond'u oynayan Daniel Craig; 'Bond 23' filminin çekimleri nedeniyle İstanbul'a geliyor.

TOPKAPI

Uluslararası bir soygun çetesi; Topkapı Sarayı'ndaki bir hançeri çalmak için hazırladıkları planı uygulamaya koyarlar. Aynı çete ile Türk İstihbaratı arasında kedi fare oyunu başlamıştır. Yönetmen Jules Dussin'in bir Türk polisini oynadığı yapımın yardımcı aktörü Peter Ustinov filmdeki performansıyla Oscar almıştı. Filmdeki dış mekan çekimlerinin tamamı İstanbul'da gerçekleşti.

Yönetmen: Jules Dussin

Oyuncular: Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximillian Schell

Yapım yılı: 1964

ISTANBUL

"Kadınlarımı genç, viskimi yaşlı isterim" repliğini söyleyen efsane aktör Errol Flynn, tamamı İstanbul'da çekilen filmde; gerçek aşkı arayan şüpheli bir elmas soyguncusunu oynuyor. Flynn'a; 1957 yapımı filmde yakın arkadaşı Nat King Cole ve Cornell Borchers eşlik etmişti.

Yönetmen: Joseph Pevney

Oyuncular: Errol Flynn, Cornell Borchers, Nat King Cole

Yapım yılı: 1957

GECEYARISI EKSPRESİ

Türkiye'nin yurt dışında uzun yıllar kötü hatırlanmasına neden olan filmde; Türk hapishanelerine düşen bir adamın başından geçenler anlatılıyor. Yapım; çekildiği dönemde olduğu kadar sonrasında da çok eleştirilmişti. 'Geceyarısı Ekspresi', Türk adalet sistemini, hapishaneleri ve polisin işkenceci tutumunu konu almasıyla; hem Türkiye'yi, hem oyuncu ve yönetmenini yıprattı. Filmin çekimleri sırasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Sağmalcılar Cezaevi kullanıldı.

Yönetmen: Alan Parker

Oynayanlar: Brad Davis, Irene Miracle

Yapım yılı: 1978

ULUSLARARASI

Filmde Interpol ajanı Salinger ve Manhattan savcısı Whitman'ın; kara para aklayarak terörizme destek veren dünyanın en güçlü bankasını alt etme çabası anlatılıyor. Haluk Bilgener'in de rol aldığı filmin afişini Süleymaniye Camii ve Yerebatan süslemişti.

Yönetmen: Tom Tykwer

Oyuncular: Clive Owen, Naomi Watts, Haluk Bilginer

Yapım yılı: 2009

LİSTEDEKİ DİĞER FİLMLER

Paralı Askerler (You Can't Win'em All)

Bir Tutam Baharat (Politiki Kouzina) Altın Yumruk İstanbul'da (The Accidental Spy in İstanbul)

Doğu Ekpresi'nde Cinayet (Murder on the Orient Express)

Rusya'dan Sevgilerle (From Russia with Love)

Sabah : http://www.sabah.com.tr

YORUMLAR
500
Malatya'da Çekilen Zir-İ Cin Filmi Vizyona Girdi Malatya'da Çekilen Zir-İ Cin Filmi Vizyona Girdi Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, En İyi Belediye Başkanları Listesinde İlk 10'a Girdi Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, En İyi Belediye Başkanları Listesinde İlk 10'a Girdi Onuralp Bitim: 'Elimizden gelen en iyi oyunu ortaya koyup, galibiyetle ayrılacağız' Onuralp Bitim: 'Elimizden gelen en iyi oyunu ortaya koyup, galibiyetle ayrılacağız'
Kaynak: Sabah.com.tr

Son Dakika Magazin İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film - Son Dakika

Bu haber Sabah.com.tr tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Sabah.com.tr tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Sabah.com.tr kurumudur.

Advertisement