İstanbul'un izlerinden oyuncak tasarlıyor - Son Dakika
Magazin

İstanbul'un izlerinden oyuncak tasarlıyor

İstanbul\'un izlerinden oyuncak tasarlıyor

Klasik Türk müziği enstrümanları yapan bir luthier Şeyda Hacızade.

27.06.2021 07:31  Güncelleme: 07:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Klasik Türk müziği enstrümanları yapan bir luthier Şeyda Hacızade. Aynı zamanda da bir oyuncak tasarımcısı. Beyoğlu Serdar-ı Ekrem Sokak'ın Tophane'ye inen yokuşunda adeta masal dünyasını andıran 'Story di Toy' adında bir oyuncak dükkanı var. Fakat bunlar bildiğiniz oyuncaklara benzemiyor. Çünkü Şeyda Hacızade cezve, gazyağı lambası ve ahşap ayakkabı kalıbı gibi malzemeler ve antika objeler kullanarak yeni oyuncaklar tasarlıyor. Hızlı tüketime karşı olduğu için tasarımda üretilmiş objeleri seçtiğini söyleyen Şeyda Hacızade ile bu keyifli işe nasıl adım attığını konuştuk.

Oyuncak tasarlamaya ilginiz ilk ne zaman başladı?

Çocuklukta başladı 'icat çıkarma sevdası' ama mikro ölçekte. 12 yaşındaydım, 90'larda televizyonda izledikten sonra evde kız kardeşlerimle oynamak için çarkıfelek maketi yapmıştım.

Profesyonel olarak oyuncak tasarlamaya nasıl başladınız?

Ben sanat formasyonuna sahip bir zanaatkarım, klasik Türk müziği enstrümanları yapıyorum. 2014 yılında krizin etkisiyle insanlar iyi bir saz almaya ayıracakları bir bütçeye ve müziğe uğraş verecek motivasyona sahip değildi. Hem kendime hem de yaptığım işe küsmemek için yeni bir odak noktasına ihtiyacım vardı. Sanat tarihi okurken ressam ve heykeltıraş Marcel Duchamp'dan ve 'Ready Made' akımından çok etkilenmiştim. Çabuk tüketilen, modası geçtiği için miadını doldurmadığı halde bir kenara itilip gözden çıkarılan objeler ve onların hikayelerine meftundum. İnsanların yeni bir telefona milyonlar harcayıp bir enstrümana aynı parayı layık görmemeleri beni incitiyordu. Bu derdimi anlatmanın yolunu İstanbul'da yaşamış nice kültürün izlerini taşıyan eski objelerle nadir oyuncaklar tasarlamakta buldum.

İstanbul'un izlerinden oyuncak tasarlıyor

1900'LERİN BAŞI AĞIRLIKLI

Bir yandan enstrüman yapmaya devam ediyor musunuz?

Üniversite ikinci sınıftan beri İstanbul kemençesi yapımıyla uğraşıyorum. Atölyem 13 yıl önce bu amaçla kuruldu. 2014'ten beri vintage ya da antika objelerden mütevellit bu nadir oyuncakları tasarlıyorum. Şimdi her iki işimi de birlikte yürüttüğüm bir atölye oldu burası.

Bu işi yapmak için ne gibi eğitimler aldınız?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi tiyatro dekoru, kostümü ve kukla yapımı lisans eğitimim var. Yüksek lisansımı devlet bursuyla IUAV Venedik Mimarlık ve Sanat Enstitüsü'nde tamamladım. Döndüğümde kısa bir süre kukla tiyatrosunda çalıştım, ardından kendi atölyemi açtım.

Tasarımlarınızın ait olduğu bir zaman veya hikayeleri var mı?

Hızlı tüketime karşı olduğumdan zaten üretilmiş objeleri seçiyorum. En sevdiğim dönemler 1900'lerin başları. Haliyle işler de ağırlıklı olarak steampunk-art deco stilini taşıyor. Bir keresinde Feriköy pazarında merhum bir Rum hanımın evinden bir Meryem ikonası çıktı karşıma. Küçücük, çok zarif ve çok detaylı. Ne yapacağımı bilemedim, çekmecede bekledi, bekledi. Ta ki günün birinde yarış arabası pilotunun sırtını yasladığı koltuk oluncaya kadar, değerlerine yaslanmış bir pilot.

Bunca nadir parçayı toparlamak zor olmuyor mu?

Yasaklardan önce her pazar sabahın erken vakitlerinde önce Dolapdere, ardından Feriköy pazarları yıllarca hac yolum oldu. Tabii gezdiğim antikacıları da unutmamak lazım. İlginiz nispetinde bilginiz de gelişiyor ve topladığınız parçaların yerelliği, tarihi sizi de yönlendiren bir yol açıyor önünüze.

Her şeyin sekteye uğradığı pandemi dönemi sizin işlerinizi nasıl etkiledi?

İnsanın keyfinin yerinde olmaması, işlerin umduğunuz gibi gitmemesi, yani kısaca aksilikler ya da eksiklikler sizdeki tamamlama ihtiyacını tetikliyor. Bu yüzden oyuncak satışlarını olumlu etkiledi. Enstrüman için aynı şeyi söyleyemem, o biraz daha gelecek projeksiyonu ve hazırlığı gerektiren bir alan çünkü.

İstanbul'un izlerinden oyuncak tasarlıyor

İŞLERDE KAHVE BAĞIMLILIĞIMIN ETKİSİ VAR

Oyuncakları tasarlarken hangi objeleri kullanıyorsunuz?

Ben bir kahve bağımlısıyım, işlerde de ağırlıklı olarak etkisi var bunun. Sovyetler Birliği'nden tutun da Şam'a kadar pek çok ülkeden pirinç veya bakır el yapımı cezveler, fincan zarfları, lokumluklara tasarladığım zeplin gövdelerinde sıkça rastlarsınız.

KUSURSUZ GÖRÜNME ÇABASI RAHATSIZ EDİCİ

Parçaları birleştirirken standardizasyon, hızlı ve seri üretim gibi modern disiplinleri dışarıda bırakıyorum. Kaynak yapmak yerine türlü türlü vidalar, cıvatalar kullanıyorum. Hatta bazen son derece primitif çözümleri vurgulamayı seviyorum çünkü bence kusursuz görünme, gösterme çabasının kendisi rahatsız edici. Burası ne bir fabrika ne de ben bir makineyim. Bence çok üretmeye değil biricik olanı açığa çıkarmaya ihtiyacımız var.

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin İstanbul'un izlerinden oyuncak tasarlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  00:30 Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın ilk gününde şarkıcı Fatma Turgut, Merkez Park'ta konser verdi. Saat 21.00'de başlayan konsere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi ve en sevilen parçalarını seslendiren Turgut'a müzikseverler eşlik etti. Karnavalın ilk gününü coşkuyla geçiren katılımcılar, Fatma Turgut'un konseriyle keyifli bir gece yaşadı.

 • Killa Hakan'ın Telefonunda Ne Var?
  23:09 Killa Hakan'ın Telefonunda Ne Var?

  Ünlü rap sanatçısı Killa Hakan'ın telefonu ve kullanım alışkanlıkları hakkında bilgiler. Killa Hakan, Türkçe rap müziğinin kabul görmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederken, şu anda iPhone 13 Pro kullanıyor. Sosyal medya uygulamaları dışında telefonunu aktif bir şekilde kullanmayan sanatçı, sadece maillerini kontrol ediyor.

 • Nisan 2024'te IMDb Puanlarına Göre En İyi Diziler
  23:09 Nisan 2024'te IMDb Puanlarına Göre En İyi Diziler

  IMDb puanlarına göre en iyi diziler listesinde Breaking Bad, Band of Brothers ve Chernobyl gibi yapımlar zirvede yer alıyor. The Wire, Avatar: The Last Airbender, The Sopranos, Game of Thrones, The World at War, Bluey ve Rick and Morty gibi diziler de ilk 10'da yer alıyor.

 • Antalya'da teleferik kazasında hayatını kaybeden avukatın cenazesi toprağa verildi
  19:39 Antalya'da teleferik kazasında hayatını kaybeden avukatın cenazesi toprağa verildi

  Antalya'da teleferik kazasında hayatını kaybeden avukat Memiş Enes Gümüş'ün cenazesi, memleketi Aydın'ın Söke ilçesinde defnedildi. Gümüş'ün ailesi ve yakınları tarafından Antalya Adli Tıp Kurumundan alınan cenaze, Söke'deki mezarlıkta toprağa verildi. Kazada hayatını kaybeden avukatın ailesi ve yakınları cenazeye katıldı.

 • Sümer Ezgü, Ultra Lüks Motosikletini Satışa Çıkardı
  19:09 Sümer Ezgü, Ultra Lüks Motosikletini Satışa Çıkardı

  Türk Halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü, büyük heveslerle aldığı ultra lüks motosikletini satışa çıkardığını duyurdu. TRT'de yaptığı müzik programı ile sık sık gündeme gelen ünlü isim, Harley Davidson Trike model motosikletini 2.5 milyon TL fiyatla satışa sunuyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti
  17:09 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti

  Uzun yıllardır Bodrum'da yaşayan Şakir Öner Günhan, Türk Halk Müziği Sanatçısı, Yapımcı, Yönetmen ve Sunucu olarak uzun seneler hizmet vermiştir. 1942 yılında doğan Günhan, 2020 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandı ve tedavi görmekteydi. Bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

 • Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan yaşamını yitirdi
  16:49 Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan yaşamını yitirdi

  Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gördüğü hastanede 82 yaşında yaşamını yitirdi.

 • Türk Halk Müziğinin Sevilen Sesi Şakir Öner Günhan Hayatını Kaybetti
  16:33 Türk Halk Müziğinin Sevilen Sesi Şakir Öner Günhan Hayatını Kaybetti

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Şakir Öner Günhan, 1942 yılında doğmuş ve 2020 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandığını öğrenmişti. Kemoterapi tedavisi ve ameliyatlarla mücadele eden Günhan, 4. kez kansere yakalanmıştı. Bugün hayatını kaybeden Günhan'ın cenazesi yarın Bitez Mezarlığı'nda defnedilecek.

 • Türk Halk müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan hayatını kaybetti
  15:09 Türk Halk müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan hayatını kaybetti

  Bodrum'da yaşamını sürdüren ünlü sanatçı Şakir Öner Günhan, kalın bağırsak kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Günhan, Türk halk müziğinin önemli isimlerinden biriydi ve yasaklı türkü olan 'Bodrum Hakimi'ni seslendirmişti. Cenazesi 14 Nisan Pazar günü Bodrum'da defnedilecek.

 • Bersu Göksel: 'En İyi Türk Dizisi Ezel'
  14:19 Bersu Göksel: 'En İyi Türk Dizisi Ezel'

  Oyuncu Bersu Göksel, Haberler.com stüdyosunda yapılan bir programda en iyi Türk dizisinin Ezel olduğunu söyledi. Göksel, Ezel'in senaryosunun önceden yazılması ve usta oyuncu kadrosuyla en iyi dizi olduğunu belirtti. Ayrıca, sunucu Melis Yaşar'ın Kurtlar Vadisi hakkındaki yorumları üzerine Göksel, Kurtlar Vadisi'ni de izleyeceğini ifade etti.

 • Survivor 2024 All Star... 5. DÜELLODAN ÇIKAMADI!
  13:09 Survivor 2024 All Star... 5. DÜELLODAN ÇIKAMADI!

  Mavi takımdan Yasin, Yaman ve Hakan ile Kırmızı takımdan Sercan eleme adayları arasında yer alıyor. İlk turda Sercan ve Hakan, Yasin ve Yaman karşılaştı. Yaman ve Sercan bir sonraki tura yükseldi. İkinci turda Yasin ve Hakan karşılaştı ve Yasin galip geldi. Hakan yarışmaya veda etti. Ayrıca, Survivor'da yaşanan tartışmaların yer aldığı yeni bölüm fragmanı da yayınlandı.

 • Şahan Gökbakar, İranlı Recep İvedik'e dava açacak
  05:09 Şahan Gökbakar, İranlı Recep İvedik'e dava açacak

  Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, Türkiye'de en çok izlenen filmler arasında yer alan Recep İvedik'in İran'da benzerinin çıkmasına tepki göstererek dava açacağını açıkladı. İranlı Recep İvedik hayranı Rajab Mashadi ise Şahan Gökbakar'ın tepkisinden üzüntü duyduğunu belirtti.


Advertisement