Son dakika Paris Anlaşması haberleri, Paris Anlaşması son dakika, son dakika Paris Anlaşması

Son Dakika Paris Anlaşması Haberleri

 • 2024 yazında rekor sıcaklıklarla karşılaşabiliriz
  29 Şub 2024 yazında rekor sıcaklıklarla karşılaşabiliriz

  Bakırçay Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, okyanus sıcaklıklarının artışının 2024 yazında rekorlarla karşılaşabileceğimizi gösterdiğini belirtti. Tağıl, iklim değişikliğinin günlük hayatta daha fazla hissedilmeye başlandığını ve deniz suyu sıcaklığının yaz aylarından beri ortalamanın altına düşmediğini ifade etti.

 • Adana'da Sürdürülebilirlik Fuarı ve Konferansı Gerçekleşti
  20 Şub Adana'da Sürdürülebilirlik Fuarı ve Konferansı Gerçekleşti

  Adana'nın sürdürülebilirlik alanındaki ilk fuarı olan REWA Anatolia-Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuar ve Konferansı etkinliği çerçevesinde, AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar'ın başkanlığında, 'OSB'de Yeşil Dönüşüm' oturumu gerçekleşti. Oturumda, sektörün önde gelen isimleri döngüsel ekonomi, yeşil mutabakat çalışmaları ve plastik geri dönüşümü gibi konuları paylaştı.

 • Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023: İstihdam Artıyor, Etkinlik Skoru Yükseliyor
  16 Şub Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023: İstihdam Artıyor, Etkinlik Skoru Yükseliyor

  Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023 araştırmasının sonuçlarına göre, şirketlerin istihdamı artırma planları yüzde 39 seviyesine ulaştı. Yönetim Kurulu Etkinlik Skoru ise yüzde 8 artarak 3,9 düzeyinde gerçekleşti. Ayrıca, yönetim kurullarının en çok vakit harcadığı konular ve beklenen riskler de açıklandı.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nun galasında konuştu Açıklaması
  15 Şub Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nun galasında konuştu Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Suudi Arabistan ile 2023'te ikili ticaret hacminin 6,8 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Ticaret hacmimizi, dengeli ve hızlı bir şekilde artırarak kısa vadede 10 milyar doların üzerine çıkarmanın gerçekçi bir hedef olduğunu düşünüyoruz.

 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hidrojen Otobüs Lansmanı
  12 Şub Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hidrojen Otobüs Lansmanı

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Hidrojen Otobüs Lansmanı İstasyon meydanında yapıldı. Lansmana Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Karsan CEO'su Okan Bas, Gaziantep Şoförler Odası Başkanı Ünal Akdogan ve vatandaşlar katıldı. Hidrojenli otobüslerin çevre dostu ve temiz ulaşım sağladığı vurgulandı.

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda konuştu
  11 Oca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda konuştu

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden hayata geçireceğimiz demiryolu projesiyle beraber buradaki kısıtlı kapasiteyi, kısıtlı saatler kullanmasını artık tüm zamanlara yayma imkanımız olacak. Ayrıca, elektrikli araç şarj istasyonlarının konumlarının belirlenmesi projesi ve diğer ulaşım yatırımları hakkında bilgi verdi.

 • Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde demiryolu projesi hayata geçecek
  11 Oca Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde demiryolu projesi hayata geçecek

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden hayata geçireceğimiz demiryolu projesiyle beraber buradaki kısıtlı kapasiteyi,...

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde demiryolu projesi hayata geçirecek
  11 Oca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde demiryolu projesi hayata geçirecek

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden hayata geçireceğimiz demiryolu projesiyle beraber buradaki kısıtlı kapasiteyi,...

 • Türkiye'den iklim afet fonu için 'komite' girişimi
  20 Ara Türkiye'den iklim afet fonu için 'komite' girişimi

  ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanı Prof. Dr. Halil Hasar, 'Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin 28.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yeşil dönüşüme odaklandıklarını söyledi
  14 Ara Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yeşil dönüşüme odaklandıklarını söyledi

  Bakan Kacır, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki kararlılığı kapsamında stratejik olarak net sıfıra ulaşma hedefine uygun olarak yeşil dönüşüme odaklandıklarını belirtti. Türkiye'nin dünyada 5. büyük rüzgar enerjisi üreticisi olduğunu da vurguladı.

 • COP28 Küresel İklim Eylemi İçin Doğrultu Belirledi
  14 Ara COP28 Küresel İklim Eylemi İçin Doğrultu Belirledi

  Çin heyeti başkanı ve Çin Ekoloji ve Çevre Bakan Yardımcısı Zhao Yingmin, COP28'in küresel iklim eyleminin bir sonraki aşaması için genel bir doğrultu belirlediğini açıkladı. COP28, dünyanın dört bir yanından 110.000'i aşkın kayıtlı katılımcıyı bir araya getirerek insanlığın karşı karşıya olduğu acil iklim sorununu tartışmak ve çözüme kavuşturmak amacıyla düzenlenmiştir.

 • TSKB, Türkiye Yeşil Fonu için Dünya Bankası ile 155 milyon dolarlık anlaşma imzaladı
  13 Ara TSKB, Türkiye Yeşil Fonu için Dünya Bankası ile 155 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

  Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Dünya Bankasından Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ile Türkiye Yeşil Fonu'nun kurulması kapsamında 155 milyon dolar tutarında kredi temin etti.

 • Savaş, Rusya'nın iklim gündemini nasıl değiştirdi?
  11 Ara Savaş, Rusya'nın iklim gündemini nasıl değiştirdi?

  Yeşil girişimlere hiçbir zaman hevesli olmayan Avrupa'nın enerji merkezi Rusya, Ukrayna'nın işgalinin ardından iklim değişikliğini öncelikler listesinde daha da aşağılara itti.

 • Prof. Dr. Mustafa Cin: 'Küresel iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri artacak; afetler ve kuraklık kapıda'
  11 Ara Prof. Dr. Mustafa Cin: "Küresel iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri artacak; afetler ve kuraklık kapıda"

  - Prof. Dr. Mustafa Cin: "Küresel iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri artacak; afetler ve kuraklık kapıda" Yurdumuzun en fazla yağış alan bölgelerinden olan Doğu Karadeniz'de meydana gelen sel ve taşkınlar, küresel iklim değişikliğine bağlı nedenlerle son yıllarda daha yıkıcı etkilere ve...

 • Haftanın tarihine bakış
  10 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma" planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • Siemens, 2023 Mali Yılı Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı
  08 Ara Siemens, 2023 Mali Yılı Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

  Siemens'in kendi operasyonlarındaki CO2 emisyonu yarı yarıya azaldı. Şirketin sunduğu ürün ve çözümlerle müşteriler, yaklaşık olarak 190 milyon ton CO2 emisyonunu önledi.

 • Siemens, 2023 Mali Yılı Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı
  08 Ara Siemens, 2023 Mali Yılı Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı

  Siemens, hedeflerine ilerleyişini gösteren 2023 Mali Yılı Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı.

 • Sabancı Holding, temiz enerji teknolojilerine 6 milyar doları aşan yatırım yapacak
  05 Ara Sabancı Holding, temiz enerji teknolojilerine 6 milyar doları aşan yatırım yapacak

  Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, gelecek 5 yılda Türkiye'de temiz enerji ve iklim teknolojilerine 6 milyar doların üzerinde yatırım yapacaklarını bildirdi.

 • BM'den zengin ülkelere 'karbonsuzlaşma adımlarını hızlandırma' çağrısı
  05 Ara BM'den zengin ülkelere "karbonsuzlaşma adımlarını hızlandırma" çağrısı

  Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) İcra Direktörü Inger Andersen, geçen yıl emisyonların yüzde 1,2 yükseldiğini belirterek, "Bu kabul edilemez ve bu yüzden bu gidişatı durdurmalıyız. Bunun için iklim adaletine ihtiyacımız var.

 • Fosil Yakıtlardan Kaynaklanan Karbon Emisyonları Tarihi Zirveye Ulaşıyor
  05 Ara Fosil Yakıtlardan Kaynaklanan Karbon Emisyonları Tarihi Zirveye Ulaşıyor

  Fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon emisyonları bu yıl geçen yıla göre yüzde 1,1 artarak 36,8 milyar tonla tarihi zirveye ulaşacak. Küresel Karbon Bütçesi ekibi tarafından yapılan araştırmaya göre, emisyonların artmasıyla küresel sıcaklık artışının 1,5 derece hedefini aşma ihtimali yüzde 50'nin üzerinde. Türkiye ise karbon emisyonu salımında 15. sırada yer alıyor.

 • Geleneksel barkodların yerini karekodlar alacak
  04 Ara Geleneksel barkodların yerini karekodlar alacak

  Geleneksel barkodların yerini karekodlar alacak GS1'in barkod teknolojisi 2027'de karekoda dönüşecek Türkiye'de üretilip satışa sunulan yerli ve yurtdışından ithal edilen ticari ürünlerin iç pazarda dolaşımını sağlamak ve ürünlerin iç ve dış pazarlarda takibini yapmak için...

 • GS1 Türkiye'nin barkod teknolojisi karekoda dönüşüyor
  04 Ara GS1 Türkiye'nin barkod teknolojisi karekoda dönüşüyor

  Ticari ürünlerin iç pazarda kolaylıkla dolaşımının sağlanması, iç ve dış pazarlarda ürünlerinin takibinin yapılabilmesi için geliştirilen GS1 Türkiye'nin barkod okuma teknolojisi, karekod (QR) sistemine dönüştürülecek.

 • Bilim İnsanları: Küresel Sıcaklık Artışının 1,5 Dereceyi Aşması Hızla Kaçınılmaz Hale Geliyor
  03 Ara Bilim İnsanları: Küresel Sıcaklık Artışının 1,5 Dereceyi Aşması Hızla Kaçınılmaz Hale Geliyor

  Bilim insanları, küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyi aşmasının hızla kaçınılmaz hale geldiğini belirterek, bu sınır aşımının büyüklüğünü ve süresini en aza indirmenin kritik önemde olduğuna dikkati çekti. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında, sosyal ve doğal bilimler alanındaki bilim insanları, UNFCCC İcra Sekreteri Simon Stiell ile İklim Biliminde 10 Yeni Öngörü raporunu açıkladı.

 • UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, Yerel İklim Eylemi Zirvesi'nde konuştu Açıklaması
  03 Ara UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, Yerel İklim Eylemi Zirvesi'nde konuştu Açıklaması

  Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şehirleri, iklim değişikliğine ve beraberindeki yıkıcı etkenlere karşı dirençli ve güvenli hale getirme gayretinde olduklarını söyledi.

 • Al Gore: Dünyadaki Emisyonlar Geçen Yıl Yüzde 1,5 Arttı
  03 Ara Al Gore: Dünyadaki Emisyonlar Geçen Yıl Yüzde 1,5 Arttı

  Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, dünyada emisyona yol açan 352 milyon tesisin envanterini açıkladı ve geçen yıl emisyonların önceki yıla göre yüzde 1,5 artışla 58,5 milyar ton karbondioksit eş değeri seviyeye ulaştığını bildirdi.

 • Kayıp Zarar Fonu'na Ülkelerin Taahhüdü 600 Milyon Dolara Ulaştı
  02 Ara Kayıp Zarar Fonu'na Ülkelerin Taahhüdü 600 Milyon Dolara Ulaştı

  Gelişmekte olan ülkelerdeki iklim krizi etkilerini tazmin etmek için oluşturulan Kayıp Zarar Fonu'na ülkelerin taahhüdü 600 milyon dolara ulaştı. Ancak bu rakam, fonun hedeflediği 100 milyar doların yüzde 1'ini bile oluşturmuyor. Gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin yıllık ihtiyacı olan 400 milyar dolara göre taahhütler oldukça düşük kalıyor.

 • Çin Başbakan Yardımcısı Ding Xuexiang, Dünya İklim Eylem Zirvesi'nde konuştu
  02 Ara Çin Başbakan Yardımcısı Ding Xuexiang, Dünya İklim Eylem Zirvesi'nde konuştu

  Çin Başbakan Yardımcısı Ding Xuexiang, Dubai'de düzenlenen Dünya İklim Eylem Zirvesi'nde, Çin'in temiz ve güzel bir dünya inşa etmek için tüm taraflarla birlikte çalışmaya hazır olduğunu belirtti. Ding, Çin'in küresel iklim yönetişimine ilişkin sözünü tuttuğunu ve önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı. Ayrıca, yeşil dönüşümü hızlandırmak ve mevcut taahhütleri yerine getirmek için uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

 • Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı Dubai'de Başladı
  01 Ara Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı Dubai'de Başladı

  Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı (COP28), Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde başladı. Konferansa dünyanın dört bir yanından 70.000'den fazla temsilci katılıyor.

 • Türkmenistan, Küresel Metan Taahhüdüne Dahil Oldu
  01 Ara Türkmenistan, Küresel Metan Taahhüdüne Dahil Oldu

  Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin 'Küresel Metan Taahhüdü'ne dahil olduğunu duyurdu. Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın küresel iklim değişikliğine tam katılımının örneği olduğunu belirtti.

 • BM Genel Sekreteri: Fosil Yakıtlardan Çıkış İçin Net Bir Takvim Belirlenmeli
  01 Ara BM Genel Sekreteri: Fosil Yakıtlardan Çıkış İçin Net Bir Takvim Belirlenmeli

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak için net bir takvim belirlenerek fosil yakıtlardan çıkışın sağlanması gerektiğini belirtti. Guterres, dünya liderlerine iklim aksiyonunu hızlandırmaları için çağrıda bulundu ve iklim kaosunun adaletsizliği körüklediğini vurguladı. Ayrıca, temiz enerji dönüşümünün ekonomik olarak kaçınılmaz olduğunu ve fosil yakıt şirketlerine temiz enerjiye öncülük etmeleri çağrısında bulundu.

 • AB Komisyonu Başkanı: Kirletenler Bedel Ödemeli
  01 Ara AB Komisyonu Başkanı: Kirletenler Bedel Ödemeli

  AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, emisyonları azaltmak için karbona bir fiyat konularak kirletenlerin bedelini ödemesi gerektiğini söyledi. Von der Leyen, karbon fiyatlandırmasının piyasa odaklı bir araç olduğunu belirterek, karbon piyasasından sağlanacak gelirlerin iklim değişikliğiyle mücadele alanında inovasyona yatırılabileceğini ifade etti.

 • Bakan Özhaseki: 'Afetten zarar gören 11 ilde 200 bin konutumuzun inşası devam ediyor'
  23 Kas Bakan Özhaseki: "Afetten zarar gören 11 ilde 200 bin konutumuzun inşası devam ediyor"

  Bakan Özhaseki: "Afetten zarar gören 11 ilde 200 bin konutumuzun inşası devam ediyor" "Türkiye, Dünya'yı en az kirleten ülkelerin başında geliyor" "Mavi bayraklı plajlarımızın sayısı 551'e yükselmiştir" "2018 yılından bu yana 17 milyon ton tehlikeli atığın güvenli şekilde taşınarak geri kazanımı...

 • Su kaynaklarının korunması için modern sulama sistemleri yaygınlaşmalı
  23 Kas Su kaynaklarının korunması için modern sulama sistemleri yaygınlaşmalı

  Bu yıl 22'ncisi düzenlenen GROWTECH ANTALYA fuarı çerçevesinde tüm dünyayı olumsuz etkileyen iklim krizi ve su kaynaklarının korunmasına ilişkin panel düzenlendi.

 • Bakan Özhaseki, İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu öncesinde konuştu Açıklaması
  23 Kas Bakan Özhaseki, İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu öncesinde konuştu Açıklaması

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Yeşil dönüşüm için kanunlarımızı, paydaşların talepleri ve bilimsel veriler doğrultusunda güncelledik.

 • Bakan Özhaseki: 'Afetten zarar gören 11 ilde 200 bin konutumuzun inşası devam ediyor'
  23 Kas Bakan Özhaseki: "Afetten zarar gören 11 ilde 200 bin konutumuzun inşası devam ediyor"

  Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat'taki depremlerden zarar gören 11 ilde 200 bin konutun inşasının devam ettiğini belirterek, "Çok kısa süre içerisinde bu yaraları saracağız.

 • IEA Başkanı Birol: 'Petrol ve gaz endüstrisi Dubai'deki COP28'de bir dönüm noktasıyla karşı karşıya'
  23 Kas IEA Başkanı Birol: "Petrol ve gaz endüstrisi Dubai'deki COP28'de bir dönüm noktasıyla karşı karşıya"

  Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, petrol ve gaz endüstrisinin Dubai'deki COP28'de bir dönüm noktasıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, "Dünya giderek kötüleşen iklim krizinin etkileriyle mücadele ederken sektörün normal şekilde işlerine devam etmesi ne sosyal ne de...

 • Sivil toplum kuruluşlarından 'iklim hedefi yenilensin, ekonomi güçlensin' çağrısı
  22 Kas Sivil toplum kuruluşlarından 'iklim hedefi yenilensin, ekonomi güçlensin' çağrısı

  İklim değişikliği alanında çalışan 17 sivil toplum ve düşünce kuruluşu temsilcileri İstanbul Politikalar Merkezi'nde bir araya gelerek Türkiye'nin emisyon azaltım hedefinin güncellenmesinin ülkeye sağlayacağı ekonomik faydaları üzerine bir toplantı gerçekleştirdi.

 • Türkiye'nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası-3: Dönüşümün Takvimi ve Coğrafyası (2020-2050)
  21 Kas Türkiye'nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası-3: Dönüşümün Takvimi ve Coğrafyası (2020-2050)

  Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) tarafından yayımlanan rapora göre, Türkiye'nin sera gazı emisyonları son 30 yılda yüzde 57 artarak 564 milyon tona ulaştı. Türkiye, dünya karbon emisyonu sıralamasında 13. sırada yer alıyor. Ülkenin 2030'a kadar emisyonlarını yüzde 32 azaltma hedefi bulunuyor. Rapor, Türkiye'nin 2050'ye kadar nasıl karbonsuzlaşması gerektiği konusunda bir yol haritası sunuyor. Elektrik sektöründe yenilenebilir enerji kullanımı hızla artacak ve kömürlü termik santrallerin tamamı 2040'tan önce kapatılacak.

 • Emisyon azaltımında yetersiz politikalar sonucu küresel sıcaklık artışı 2,9 dereceye çıkabilir
  20 Kas Emisyon azaltımında yetersiz politikalar sonucu küresel sıcaklık artışı 2,9 dereceye çıkabilir

  Küresel sıcaklıklar ve sera gazı emisyonları rekor kırarken, iklim değişikliğini önlemek için Paris Anlaşması kapsamında sera gazı emisyonlarının azaltılması için verilen yetersiz taahhütler, küresel sıcaklık artışını sanayi öncesi seviyelerin 2,5 ila 2,9 derece üzerine çıkarma riski oluşturuyor.

 • Xi Jinping: Sürdürülebilir Kalkınma Küresel Sorunların Çözümünün Altın Anahtarıdır
  17 Kas Xi Jinping: Sürdürülebilir Kalkınma Küresel Sorunların Çözümünün Altın Anahtarıdır

  Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınmanın küresel sorunların çözümünde önemli bir rol oynadığını belirtti. Xi, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hızlandırılması, yeşil kalkınma için yeni bir dönüşüm yolunun oluşturulması ve iklim değişikliğiyle mücadele için küresel sinerji oluşturulması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Çin'in kapsamlı yeşil ve düşük karbonlu dönüşümü teşvik ettiğini ve Yeşil Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

 • Samuray Arısı ile Kahverengi Kokarca Mücadelesi Devam Ediyor
  16 Kas Samuray Arısı ile Kahverengi Kokarca Mücadelesi Devam Ediyor

  SAMSUN'da bulunan Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Biyolojik Mücadele Laboratuarında kahverengi kokarca ile biyolojik mücadele için 'Samuray Arısı' üretiliyor. Samuray arılarında 2024 yılı için 150 bin adet üretim hedefleniyor. Türkiye'de ilk kez 2017 yılında görülen ve bu yıl Karadeniz Bölgesi ile Marmara Bölgesi'nde yoğun olarak ortaya Kahverengi Kokarca ile mücadele çalışmaları devam ediyor. Tarım ve Orman İl Müdürlükleri, zararlı böcek konusunda çiftçilerle bir araya gelerek uyarılarda bulunurken; Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Biyolojik Mücadele Laboratuarında ise zararlı ile mücadelede kullanılan ve samuray arısı olarak bilinen 'Trissolcus japonicus'un da üretimi devam ediyor. Enstitüde arı üretimi 2024 yılı için 150 bin olarak hedefleniyor. Geçen haziran ve temmuz aylarında 3 defada toplam 20 bin samuray arısının doğaya salımının gerçekleştirildiğini söyleyen Enstitü Müdür Vekili Dr. Betül Bayraklı, 'Salım bölgelerimiz genişletip, salım sayılarımızı da arttırarak, zararlı ile mücadelemize devam edeceğiz' dedi.

 • Tekstil sektörü Avrupa Birliği ile entegrasyona hazırlanıyor
  15 Kas Tekstil sektörü Avrupa Birliği ile entegrasyona hazırlanıyor

  Türkiye'nin ihracatta en katma değerli sektörleri arasında yer alan tekstil sektörü, Ege Bölgesi'nde sürdürülebilir ihracatın artması için çalışmalarını hızlandırdı.

 • Ülkelerin Politikaları, Küresel Sıcaklık Artışını Sınırlandırmak İçin Yetersiz
  14 Kas Ülkelerin Politikaları, Küresel Sıcaklık Artışını Sınırlandırmak İçin Yetersiz

  Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) tarafından yayımlanan bir rapora göre, ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele politikaları, küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak için yetersiz olduğu tespit edildi. Raporda, ulusal katkı beyanlarının incelenmesi sonucunda, sera gazı emisyonlarının düşürülmesi ve iklim değişikliğinin etkilerinden kurtulmak için daha fazla aksiyon alınması gerektiği belirtildi. Bilim insanlarına göre, küresel sera gazı emisyonlarının 2030'a kadar yüzde 43 azaltılması gerekmektedir, ancak mevcut politikalarla emisyonların yüzde 9 artması öngörülmektedir. Uzun vadeli net sıfır emisyon stratejilerinin belirsizliği ve ertelenmesi ise hedefleri riske atmaktadır. BM Genel Sekreteri, uluslararası toplumu acil harekete geçmeye çağırmıştır.

 • Hükümetler, küresel ısınmayı sınırlandırmak için fazla fosil yakıt üretimi planlıyor
  08 Kas Hükümetler, küresel ısınmayı sınırlandırmak için fazla fosil yakıt üretimi planlıyor

  Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yayımlanan bir rapora göre, hükümetler küresel ısınmayı sınırlandırmak için gereken miktardan iki kat fazla fosil yakıt üretimi planlıyor. Bu planlar, net sıfır emisyon hedeflerine ve iklim hedeflerine uyumlu değil ve dünyanın fosil yakıt üretimi ve iklim hedefleri arasındaki açığı daha da genişletebilir. Bilim insanları, küresel kömür, petrol ve gaz üretimini azaltmanın ve temiz enerji yatırımlarını artırmanın önemini vurguluyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  05 Kas Haftanın tarihine bakış

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938'de, saat 09.05'te Dolmabahçe Sarayı'nda, "Türk'ün tarihinde ve gönlünde daima yaşamak" üzere hayata veda etti.

 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, MÜSİAD Vizyoner'23 Zirvesi'nde konuştu Açıklaması
  04 Kas Ticaret Bakanı Ömer Bolat, MÜSİAD Vizyoner'23 Zirvesi'nde konuştu Açıklaması

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye Yüzyılı'nda temel hedeflerinin, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek ve orta gelir tuzağını aşıp zenginler ligine katılmak olduğunu belirterek "Cumhurbaşkanı'mızın çizdiği Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde ülkemizin kalkınmasını ve...

 • TBMM Başkanı Kurtulmuş: (İsrail-Filistin çatışması) Sivillere karşı her türlü saldırıyı kınıyoruz.
  13 Eki TBMM Başkanı Kurtulmuş: (İsrail-Filistin çatışması) Sivillere karşı her türlü saldırıyı kınıyoruz.

  TBMM Başkanı Kurtulmuş: (İsrail-Filistin çatışması) Sivillere karşı her türlü saldırıyı kınıyoruz.

 • Amazon, Türkiye'deki ilk lojistik merkezini açtı!
  05 Eki Amazon, Türkiye'deki ilk lojistik merkezini açtı!

  Amazon'un 100 milyon dolardan fazla yatırımla hayata geçirdiği Türkiye'deki ilk lojistik merkezi, düzenlenen resmi törenle açıldı

 • OVP ile yeşil dönüşümde kararlılığını ortaya koyan Türkiye, küresel ticarette payını artırmayı hedefliyor
  30 Eyl OVP ile yeşil dönüşümde kararlılığını ortaya koyan Türkiye, küresel ticarette payını artırmayı hedefliyor

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yeşil dönüşüm konusunda kamu tarafında güçlü bir irade olduğunu belirterek, "İhracatçılarımızın farkındalığı da her geçen gün artıyor.

 • Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Taalas'tan iklim değişikliğine dair uyarılar Açıklaması
  29 Eyl Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Taalas'tan iklim değişikliğine dair uyarılar Açıklaması

  Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas, iklim değişikliği nedeniyle dünyanın sonunun gelmeyeceğini belirterek, fosil yakıt tüketimi sınırlandırılmadığı takdirde dünyanın karanlık bir gelecekle karşı karşıya kalacağını söyledi.

 • Türkmenistan Devlet Başkanı, Orta Asya'da İklim Değişikliği Teknolojileri Bölgesel Merkezi kurulmasını önerdi
  20 Eyl Türkmenistan Devlet Başkanı, Orta Asya'da İklim Değişikliği Teknolojileri Bölgesel Merkezi kurulmasını önerdi

  Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Orta Asya'da İklim Değişikliği Teknolojileri Bölgesel Merkezi kurulmasını önerdiğini belirtti. Ayrıca, Türkmenistan'ın çevre sorunlarına stratejik bir yaklaşım getirdiğini ve Hazar Denizi'nin korunması için uluslararası bir platform oluşturulması gerektiğini vurguladı. Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca, ulaşım, gıda güvenliği ve sürdürülebilir kalkınma konularında da önerilerde bulundu.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı attı Emine Erdoğan öncülüğünde Küresel Sıfır Atık Hareketi'ne...
  18 Eyl Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı attı Emine Erdoğan öncülüğünde Küresel Sıfır Atık Hareketi'ne...

  - Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı attı - Emine Erdoğan öncülüğünde Küresel Sıfır Atık Hareketi'ne uluslararası bireysel katılımı sağlamak amacıyla imzaya açılan "Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı"nı ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalayarak...

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan New York'ta, Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı attı
  18 Eyl Cumhurbaşkanı Erdoğan New York'ta, Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı attı

  NEW Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu kapsamında, eşi Emine Erdoğan'ın önderlik ettiği Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı attı.

 • Dünya Meteoroloji Örgütü: İklim Olayları 2 Milyondan Fazla Ölüme Yol Açtı
  14 Eyl Dünya Meteoroloji Örgütü: İklim Olayları 2 Milyondan Fazla Ölüme Yol Açtı

  Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 1970-2021 yıllarında rapor edilen yaklaşık 12 bin aşırı iklim olayının 2 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açtığını bildirdi. WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ilişkin raporu paylaştı. Rapora göre, iklimle ilgili sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yalnızca yüzde 15'i hayata geçirildi. Can kayıplarının yüzde 90'ından fazlası ve ekonomik kayıpların yüzde 60'ı gelişmekte olan ekonomilerde yaşandı. Artan küresel sıcaklıklar, daha aşırı hava koşullarına neden oluyor ve küresel sera gazı emisyonlarının azaltılması gerekiyor.

 • TBMM, çeşitli ülkelerdeki iklim değişikliğine ilişkin kanunları inceledi
  13 Eyl TBMM, çeşitli ülkelerdeki iklim değişikliğine ilişkin kanunları inceledi

  TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, Meclis'in yeni yasa yılındaki gündem başlıklarından olması beklenen iklim değişikliğine ilişkin yasal düzenlemenin Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hollanda, Kolombiya, Portekiz ve Şili'nin de aralarında bulunduğu...

 • G20 Sonuç Bildirgesi: Gelişmekte olan ülkeler için 2030'a kadar emisyon hedeflerini yakalamalarında ihtiyaçları için gerekli olan 5,8-5,9 trilyon...
  09 Eyl G20 Sonuç Bildirgesi: Gelişmekte olan ülkeler için 2030'a kadar emisyon hedeflerini yakalamalarında ihtiyaçları için gerekli olan 5,8-5,9 trilyon...

  G20 Sonuç Bildirgesi: Gelişmekte olan ülkeler için 2030'a kadar emisyon hedeflerini yakalamalarında ihtiyaçları için gerekli olan 5,8-5,9 trilyon dolarlık ihtiyacı not ediyoruz.

 • Çin Başbakanı Li Qiang, Uluslararası Topluma İşbirliği ve Güvenlik Vizyonu Çağrısı Yaptı
  08 Eyl Çin Başbakanı Li Qiang, Uluslararası Topluma İşbirliği ve Güvenlik Vizyonu Çağrısı Yaptı

  Çin Başbakanı Li Qiang, uluslararası toplumun güvenlik kavramını aşırı genişletme ve ekonomik meseleleri siyasileştirmeye yönelik çabalara ortaklaşa direnmesi gerektiğini belirtti. Li, uluslararası toplumdan, ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik vizyonu benimsemesini, ayrıca dışa açık ve kapsayıcı bir kalkınma anlayışını desteklemesini istedi.

 • İklim değişikliğine yenilikçi teknoloji çözümleri
  07 Eyl İklim değişikliğine yenilikçi teknoloji çözümleri

  Yaşar Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen "İklim Değişikliği ve Önleyici Yenilikçi Teknolojiler" paneli, Selçuk Yaşar Kampüsü Ana Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

 • Türkiye İş Bankası 99 yaşında (1)
  25 Ağu Türkiye İş Bankası 99 yaşında (1)

  Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, yeni ekonomi yönetiminin kırılganlıkların farkında olduğunu ve bunları en iyi şekilde yönetmeye çalıştığını belirterek, "Bu süreçte destek olmak ve işleri kolaylaştırmak gerekiyor.

 • Türkiye'de Elektrifikasyonla Enerji Talebi 2053'te 127 Teravatsaat Azalacak
  16 Ağu Türkiye'de Elektrifikasyonla Enerji Talebi 2053'te 127 Teravatsaat Azalacak

  Türkiye'nin, elektrifikasyonun sağladığı enerji verimliliğiyle konutların ve sanayinin toplam nihai enerji talebini 2053'te 127 teravatsaat azaltabileceği belirtildi. SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi'nin raporuna göre, elektrifikasyonun Türkiye'ye sağlayacağı avantajlar arasında enerji arz güvenliğini güçlendirmek, ithalat bağımlılığını azaltmak ve karbonsuzlaşmaya katkı sağlamak yer alıyor. Rapor ayrıca ısı pompalarının elektrifikasyonun yaygınlaşmasıyla konutlarda temel ısıtma kaynağı olacağını ve sanayide elektrik kullanım payının artacağını öngörüyor. Elektrifikasyonun, enerji sektörünün karbonsuzlaşması ve enerji verimliliği için önemli bir strateji olduğu vurgulanıyor.

 • Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: Akbelen Olayı Ülke Genelinde Tedbirler Alınmasını Gerektiriyor
  07 Ağu Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: Akbelen Olayı Ülke Genelinde Tedbirler Alınmasını Gerektiriyor

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Akbelen ormanlarında yaşanan ağaç kesimiyle ilgili olarak ülke genelinde tedbirler alınmasını gerektiren su, çevre ve insan etkileri olan sorunların olduğunu belirtti. Başkan Gürün, ağaç kesiminin sadece çevreyi değil su kaynaklarını da olumsuz etkilediğini ve Su Bakanlığı kurulmasının gerekliliğine dikkat çekti. Ayrıca, termik santrallerin kapatılması ve emekçilerin haklarının korunması konusunda da önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

 • Bu yaz 'çok yüksek ihtimalle' en sıcak yaz olarak kayıtlara geçecek
  07 Ağu Bu yaz "çok yüksek ihtimalle" en sıcak yaz olarak kayıtlara geçecek

  Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, haziran ve temmuzdaki küresel sıcaklık rekorlarını takiben gelecek birkaç ay karasal alanların ortalamadan sıcak olmasının beklendiğini belirterek, "Bu yaz çok...

 • İklim değişikliği ve aşırı hava olayları insanları göçe zorluyor
  04 Ağu İklim değişikliği ve aşırı hava olayları insanları göçe zorluyor

  Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) İklim İzleme Başkanı Omar Baddour, "uzak bir gelecek tehdidinden ziyade bugün günlük hava durumunda etkileri hissedilen iklim değişikliğinin insanları göçe zorladığını" belirtti.

 • Bilim insanlarından temmuzun en sıcak ay olacağı öngörüsüne ilişkin analiz
  27 Tem Bilim insanlarından temmuzun en sıcak ay olacağı öngörüsüne ilişkin analiz

  Bu ay küresel ortalama sıcaklığın sanayi öncesi dönemin 1,3 ila 1,7 derece üzerinde ve mutlak küresel ortalama sıcaklık açısından da temmuzun, şimdiye kadar kaydedilen "en sıcak ay" olacağı tespit edildi.

 • İngiliz bilim insanına göre, küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak mümkün olmayacak
  25 Tem İngiliz bilim insanına göre, küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak mümkün olmayacak

  Birleşik Krallık Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Emeritus Profesör Robert Watson, ülkelerin emisyon azaltım taahhütleri ve aksiyonlarının küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlandırmak için yetersiz olduğunu belirterek, "Sıcaklık artışını 2 dereceyle sınırlandırabileceğimiz...

 • TÜBİTAK, teknolojinin diplomasi aracı olma gücünü artırmayı hedefliyor
  25 Tem TÜBİTAK, teknolojinin diplomasi aracı olma gücünü artırmayı hedefliyor

  TÜBİTAK, Türkiye'nin teknolojiyi diplomasinin aracı olarak kullanma hedefine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Geliştirdikleri teknolojilerle NATO ülkelerine kripto teknolojileri transfer edebilen bir ülke haline gelen Türkiye, Cumhurbaşkanının yurt dışı ziyaretlerinde teknolojik gücünü göstermeyi amaçlıyor.

 • Analiz: İklim değişikliği olmasaydı, sıcak hava dalgalarının yaşanması neredeyse imkansızdı
  25 Tem Analiz: İklim değişikliği olmasaydı, sıcak hava dalgalarının yaşanması neredeyse imkansızdı

  Bilim insanları, iklim değişikliği olmasaydı, bu ay başından itibaren Avrupa'nın güneyi, ABD'nin bazı bölgeleri, Meksika ve Çin'de görülen sıcak hava dalgalarının yaşanmasının neredeyse imkansız olduğunu ve iklim değişikliği nedeniyle bu sıcak hava dalgalarının daha sıcak ve uzun olduğunu...

 • Bakan Kacır'dan TOGG açıklaması: 2023 yılında 23 binden fazlası yollarda olacak
  22 Tem Bakan Kacır'dan TOGG açıklaması: 2023 yılında 23 binden fazlası yollarda olacak

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, CNN TÜRK ekranlarında 'Hafta Sonu' programında TOGG ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kacır, bugün trafikte binden fazla TOGG'un olduğunu belirtirken, 2023 yılında bu sayının 23 bine çıkacağını söyledi.

 • Çin ve ABD, iklim değişikliğiyle ilgili diyalog sürecini sürdürüyor
  21 Tem Çin ve ABD, iklim değişikliğiyle ilgili diyalog sürecini sürdürüyor

  Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, Çin ve ABD'nin Beijing'de iklim değişikliğiyle ilgili diyalog süreci yürüttüğünü açıkladı. İki ülkenin liderlerinin Endonezya'da vardıkları uzlaşının hayata geçirilmesi ve iklim değişikliğinin ortaklaşa ele alınması konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. İki taraf, iklim değişikliğinin insanlığın karşı karşıya olduğu ortak bir sorun olduğunu ve birlikte çalışmanın önemini vurguladı. Ayrıca, İklim Krizini Ele Alan Çin-ABD Ortak Bildirisi ve İklim Eyleminin Güçlendirilmesine Dair Ortak Glasgow Bildirisi'nin uygulanması konusunda samimi ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirildi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti ve Veliaht Prens Selman ile görüşmesi sonrası ortak açıklama Açıklaması
  19 Tem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti ve Veliaht Prens Selman ile görüşmesi sonrası ortak açıklama Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüşmesinde, ticaret ve yatırım alanlarında işbirliği ivmesinin artırılması, altyapı, inşaat, mühendislik, savunma ve enerji alanındaki işbirliklerinin ele alındığı, iki tarafın, Yemen,...

 • TSKB'nin bilim temelli sera gazı emisyonları azaltım hedefleri onaylandı
  14 Tem TSKB'nin bilim temelli sera gazı emisyonları azaltım hedefleri onaylandı

  Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), "Onaylanmış Bilim Temelli Sera Gazı Emisyonları Azaltım Hedeflerini" duyurarak yeni bir uygulamaya daha imza attı.

 • KBÜ, Sera Gazı Envanteri ve Karbon Ayak İzi Hesaplama Projesini Hayata Geçirdi
  11 Tem KBÜ, Sera Gazı Envanteri ve Karbon Ayak İzi Hesaplama Projesini Hayata Geçirdi

  Karabük Üniversitesi (KBÜ), sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak amacıyla sera gazı envanterinin çıkarılması ve karbon ayak izinin hesaplanması projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Ankara Bilgi Teknolojileri ile yapılan çalışmalar sonucunda uluslararası standartlara uygun raporlama faaliyetleri gerçekleştirildi. Ayrıca üniversite personeline teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

 • VakıfBank'ın sera gazı emisyonlarına ilişkin bilim temelli hedefleri onaylandı
  10 Tem VakıfBank'ın sera gazı emisyonlarına ilişkin bilim temelli hedefleri onaylandı

  VakıfBank, Bilim Temelli Hedefler Girişimi tarafından sera gazı emisyon azaltım hedefleri onaylanan ilk Türk bankası oldu. Banka, 2032 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 51 azaltmayı hedefliyor ve düşük karbon ekonomisine geçiş finansmanı kapsamında çalışmalarını sürdürecek.

 • AB, Enerji Şartı Anlaşması'ndan çıkılmasını teklif etti
  07 Tem AB, Enerji Şartı Anlaşması'ndan çıkılmasını teklif etti

  Avrupa Birliği (AB), iklim endişeleri nedeniyle bütün üye ülkelerle birlikte enerji sektöründeki yatırımları koruyan Enerji Şartı Anlaşması'ndan çıkılmasını teklif etti. AB Komisyonu, üye ülkeler, AB ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu'nun (Euratom) Enerji Şartı Anlaşması'ndan koordineli bir şekilde çekilmesini içeren teklifini açıkladı. Anlaşmanın kabul edildiği dönemden bu yana değişmediği hatırlatılan açıklamada, anlaşmanın mevcut durumda AB'nin Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris Anlaşması kapsamındaki yüksek iklim hedefiyle uyumlu olmadığı belirtildi. Açıklamada, AB genelinde yatırımcılara eşit muamele edilmesini sağlamak için koordineli ve düzenli bir şekilde çıkmanın önemine işaret edildi.

 • Çin Yatırımlı Şirketlerde İşçi Hakları ve Çevre İhlalleri Kaydedildi
  06 Tem Çin Yatırımlı Şirketlerde İşçi Hakları ve Çevre İhlalleri Kaydedildi

  Londra merkezli insan hakları örgütü, Çin yatırımlı bazı şirketlerin yenilenebilir enerji mineralleri işleme ve madencilik alanında işçi hakları ve çevre konusunda 102 ihlal vakası kaydettiğini duyurdu. İş Dünyası ve İnsan Hakları Kaynak Merkezi tarafından yayımlanan rapora göre, incelenen 39 Çin sermayeli maden şirketinden sadece 7'si insan hakları politikası ve şeffaflık taahhütlerini açıkladı. İhlal iddialarının sorulduğu 22 şirketten yalnızca 4'ü insan hakları gruplarına yanıt verdi. Rapor, yenilenebilir enerjide kullanılan minerallerin keşfinden maden ruhsatlandırması ve işlenmesine kadar tüm aşamalarda 102 ihlal vakasının tespit edildiğini belirtti. İhlal vakalarının çoğunluğunu yerli topluluklar oluştururken, en fazla ihlal Endonezya'da kaydedildi. Çinli şirketlerin yatırım yaptığı ülkelerde insan haklarının suistimal edildiği vakaların yüzde 42'si Asya-Pasifik bölgesinde, yüzde 27'si Latin Amerika'da ve yüzde 24'ü Afrika'da gerçekleşti. İncelenen vakaların çoğunluğunu çevresel hasar vakaları oluştururken, işçi haklarının ihlali de önemli bir orana sahipti. Raporda, mineral madenciliğinin dezavantajlı toplumları olumsuz etkilediği vurgulandı.

 • Amazon, Almanya'da elektrikli minibüslerle teslimatlara başlıyor
  04 Tem Amazon, Almanya'da elektrikli minibüslerle teslimatlara başlıyor

  Amazon, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında ulaşım ağını elektriklendirmek için Rivian tarafından üretilen elektrikli minibüsleri kullanarak Almanya'da teslimatlara başlayacak. Amazon, 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedefliyor ve Avrupa'daki teslimat filosunu elektriklendirmek için 5 yılda 1 milyar avro yatırım yapacak. Bu kapsamda 300 adet elektrikli minibüs, Almanya'da faaliyet gösteren binlerce elektrikli kamyonet filosuna katılacak.

 • Schneider Electric, Sürdürülebilirlik Okulu'nu dünya genelinde işletmelerin temsilcilerine açıyor
  27 Haz Schneider Electric, Sürdürülebilirlik Okulu'nu dünya genelinde işletmelerin temsilcilerine açıyor

  Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric, çalışanlarının sürdürülebilirlik alanındaki gelişimi için tasarladığı ve başarıyla uyguladığı Sürdürülebilirlik Okulu'nu bu yıl dünya genelinde işletmelerin temsilcilerinin katılımına açıyor.

 • 2030'a kadar her yıl 1000 gigavat yenilenebilir enerji kurulumu yapılması gerekiyor
  23 Haz 2030'a kadar her yıl 1000 gigavat yenilenebilir enerji kurulumu yapılması gerekiyor

  Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanan Dünya Enerji Dönüşümü Görünümü 2023 raporuna göre, enerji dönüşümünün başarılı şekilde uygulanabilmesi ve küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlandırılması için küresel ölçekte 2030'a kadar her yıl 1000 gigavat seviyesinde yenilenebilir enerji kurulumunun yapılması gerekiyor. Raporda, yenilenebilir enerji kurulumlarının hızlandırılabilmesi için fiziksel altyapının yanı sıra politikalara, düzenlemelere ve iş gücüne ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Ayrıca, elektrifikasyon ve verimlilik uygulamaları, dönüşüm için anahtar oyuncular olarak tanımlanırken, yenilenebilir enerji, temiz hidrojen, sürdürülebilir biyokütle uygulamalarının tüm sektörlere yayılması gerekiyor.

 • Mezitli Belediyesi 11. Uluslararası Soli Güneş Festivali'ni Düzenleyecek
  21 Haz Mezitli Belediyesi 11. Uluslararası Soli Güneş Festivali'ni Düzenleyecek

  Mezitli Belediyesi, Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde düzenlediği tanıtım toplantısında, 23-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 11. Uluslararası Soli Güneş Festivali'nin programını açıkladı. Festival, güneş enerjisi kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenleniyor. Festival kapsamında, güneş enerjisi firmaları ve yenilenebilir enerji sistemleri üzerine projelerin yer alacağı stantlar kurulacak ve konserler düzenlenecek. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, enerji verimliliği konusuna da değindi ve enerji verimliliğinin küresel iklim hedeflerine ulaşmak için önemli olduğunu belirtti.

 • Fransa, düşük emisyonlu uçakların geliştirilmesi için yıllık 300 milyon euro yatırım yapacak
  17 Haz Fransa, düşük emisyonlu uçakların geliştirilmesi için yıllık 300 milyon euro yatırım yapacak

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2024 ila 2030 yılları arasında yıllık 300 milyon euro yatırım yaparak daha fazla yakıt verimliliğine sahip yeni bir motorun geliştirilmesini ve daha hafif uçak tasarımını teşvik edeceğini açıkladı. Macron, düşük emisyonlu uçakların geliştirilmesini teşvik etmek için bir dizi önlem açıkladı ve yenilikçi biyoyakıtların geliştirilmesine de 200 milyon euro harcanacağını belirtti. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği üyesi havayolu şirketleri, 2050 yılına kadar karbon emisyonlarında net sıfıra ulaşma taahhüdünde bulunmuştu.

Advertisement