"27 Mayıs darbesi" kınandı - Son Dakika

"27 Mayıs darbesi" kınandı

27.05.2022 19:58

Van AK Parti teşkilatınca 27 Mayıs 1960 darbesinin 62. yılı nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

Van AK Parti teşkilatınca 27 Mayıs 1960 darbesinin 62. yılı nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

AK Parti Van İl Başkanlığında bir araya gelen teşkilat mensupları adına açıklama yapan Başkan Yardımcısı Esra Bakan, darbelerin milletin bünyesindeki demokrasi, ekonomi, insan hakları, sivil ve sosyal hayat unsurlarına zarar verdiğini belirtti.

1960 darbesinin vicdanlara açtığı yaraların unutulmadığını ifade eden Bakan, bağımsızlığı uğruna her şartta mücadele eden milletin, hukukun ve demokrasinin vesayet altına alındığı birçok dönemden geçerek bugünlere geldiğini aktardı.

Dönemin tek parti hegemonyasını geride bırakarak milli iradenin teveccühü ile iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının, kısa zamanda ortaya koydukları yatırımlar ve hayata geçirdikleri projelerle Türkiye'yi bir adım ileri taşıdıklarını kaydeden Bakan, şöyle devam etti:

"Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyet, demokratik yollarla seçilen yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yargılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. İdam edilenler yalnızca başbakan, bakan, milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk milleti olmuştur. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyoruz."

Açıklamaya, İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, başkan yardımcıları ile partililer katıldı.

YORUMLAR
500
AK Partili isimden Dodurga beldesinde yapılan seçimle ilgili muhalefet partilerine tepki gösterdi: Hiç kimse Dodurgalılarla dalga geçemez AK Partili isimden Dodurga beldesinde yapılan seçimle ilgili muhalefet partilerine tepki gösterdi: Hiç kimse Dodurgalılarla dalga geçemez Avrupa 19 Yaş Altı Kadınlar Sutopu Şampiyonası Avrupa 19 Yaş Altı Kadınlar Sutopu Şampiyonası Seçim anketlerinin ortalaması alındı! Araştırma şirketlerine göre AK Parti ile CHP'nin oy oranı birbirine çok yakın Seçim anketlerinin ortalaması alındı! Araştırma şirketlerine göre AK Parti ile CHP'nin oy oranı birbirine çok yakın
Kaynak: AA

Son Dakika Politika '27 Mayıs darbesi' kınandı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement