AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Kuzey Makedonya'da Başbakan ile görüştü - Son Dakika
Politika

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Kuzey Makedonya'da Başbakan ile görüştü

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Kuzey Makedonya\'da Başbakan ile görüştü

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Batı Balkan ülkelerine gerçekleştireceği ziyaretler kapsamında Kuzey Makedonya'da Başbakan Dimitar Kovaçevski ile görüştü. Von der Leyen, Kuzey Makedonya'nın AB yolunda ilerlediğini ve ülkenin kaydettiği ilerleme yönündeki kararlılığını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. Ayrıca, Batı Balkan ülkelerine yönelik büyüme planı hakkında konuşan von der Leyen, bölgenin ekonomisini gelecek 10 yılda ikiye katlamayı hedeflediklerini aktardı.

30.10.2023 17:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Batı Balkan ülkelerine gerçekleştireceği ziyaretler kapsamındaki ilk durağı Kuzey Makedonya'da, Başbakan Dimitar Kovaçevski ile görüştü.

Kovaçevski, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen'i, başkent Üsküp'teki Başbakanlık binasında resmi törenle karşıladı.

İkili, gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Von der Leyen, Kuzey Makedonya'nın AB yolunda ilerlediğini ve ülkenin kaydettiği ilerleme yönündeki kararlılığını memnuniyetle karşıladığını dile getirerek, tarama sürecinin de ilerlediğini ve bu yıl temel fasılların açılmasını hedeflediklerini söyledi.

Ülkede gerçekleşmesi gereken anayasal değişikliklerin farkında olduklarını vurgulayan von der Leyen, "Elbette ki bu süreçlerin ne kadar zorlu olabileceğini biliyorum. Başarılı, çok etnikli bir toplum itibarınıza dayanarak beklentileri karşılayacağınızdan eminim." dedi.

Batı Balkan ülkelerine yönelik büyüme planı hakkında konuşan von der Leyen, bu plan sayesinde bölgenin ekonomisini gelecek 10 yılda ikiye katlamayı hedeflediklerini aktardı.

Kovaçevski de plan sayesinde vatandaşlar ve şirketlerin, AB vatandaşlarının sahip olduğu avantajları tam üyelikten önce bile hissedebileceklerine işaret etti.

Kuzey Makedonya ve diğer bölge ülkelerinin, AB'den böyle bir plan talep ettiğini anımsatan Kovaçevski, bu planın Avrupa entegrasyon sürecine yeni ve güçlü bir ivme kazandıracağını vurguladı.

Plan sayesinde AB pazarının, Kuzey Makedonya ürünlerine açılması olanağının öngörüldüğünü belirten Kovaçevski, bu sayede Batı Balkan ülkelerine, vatandaşların yaşamlarını, şirketlerin işleyişini ve Batı Balkan ülkelerini birbirine bağlama altyapısını iyileştirecek stratejik projeler için 2 milyar avroluk hibe planlandığını anlattı.

Bir gazetecinin, Kuzey Makedonya'nın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, Gazze'de "acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunarak çatışmaların durdurulmasının" istendiği karar tasarısına neden çekimser oy kullandığını sorması üzerine Kovaçevski, ülkesinin, tasarının "insani yönüne, sivillerin korunması gerekliliğine ve onların temel yaşam ihtiyaçlarına erişimini" desteklediğini söyledi.

Kuzey Makedonya'nın, Kanada'nın "Hamas'ın 7 Ekim'deki terör saldırılarının kınanmasının" eklenmesini talep ettiği değişiklik lehine oy verdiğini anımsatan Kovaçevski, "(Gazze'de ateşkes çağrısı) Kararın en büyük zayıflığı, Hamas'ın 7 Ekim'de gerçekleştirdiği ve hemen en güçlü şekilde kınadığımız terör eyleminden ve İsrail'in kendini savunma hakkından bahsetmemesidir." yorumunda bulundu.

Oy kararlarının kolay olmadığına işaret eden Kovaçevski, "Biz çekimser olmaya karar verdik çünkü karar, bir yandan bizim hemfikir olduğumuz ve desteklediğimiz insani bir duruma değiniyor, ancak Hamas'ın 7 Ekim'de yaptığından bahsedilmemesi oylama konusunda farklı bir yaklaşıma yer bırakmıyor." diye konuştu.

Von der Leyen, Kuzey Makedonya'nın ardından Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Bosna Hersek'i de ziyaret edecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Kuzey Makedonya'da Başbakan ile görüştü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'in küfürlü tepkisine MHP ve Ülkü Ocakları'dan aynı sertlikte yanıt
  08:06 Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'in küfürlü tepkisine MHP ve Ülkü Ocakları'dan aynı sertlikte yanıt

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. Türkeş'in "Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin" sözlerine Ülkü Ocakları ve MHP yöneticilerinden de aynı sertlikte yanıtlar geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Türkeş için "Şizofren ahlaksız" ifadesini kullandı.

 • Hadise, Yalçın Ayaydın'ın oğlu Mert Ayaydın ile aşk yaşadığı iddialarıyla gündemde
  08:01 Hadise, Yalçın Ayaydın'ın oğlu Mert Ayaydın ile aşk yaşadığı iddialarıyla gündemde

  Ünlü şarkıcı Hadise, iş insanı Yalçın Ayaydın'ın oğlu Mert Ayaydın ile Etiler'de bir mekanda sarmaş dolaş dans ederken görüntülendi. İkilinin birbirini öpmesi ve çevredeki kimseye aldırış etmemesi dikkat çekti.

 • Kadın model Simurg Sarsılmaz, Diyarbakır'da muhtar adayı oldu
  07:37 Kadın model Simurg Sarsılmaz, Diyarbakır'da muhtar adayı oldu

  31 Mart yerel seçimleri öncesi Diyarbakır'da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kadın model Simurg Sarsılmaz, Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahalle muhtarlığına aday oldu. 4 erkek adaya karşı yarışacak olan Sarsılmaz adaylığını X hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

 • Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı
  07:37 Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı

  Piyanist İklim Tamkan, geçtiğimiz sene şiddet gördüğü gerekçesiyle ayrıldığı Fırat Tanış hakkında tehdit ve ısrarlı takip nedeniyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Karar sonrası açıklama yapan Tamkan, ''Gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum'' dedi.

 • Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt
  00:22 Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt

  Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3-0 kazandıkları Fenerbahçe maçından sonra açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe taraftarlarının kendisine yönelik küfürlü tezahürat yapmasına değinen genç antrenör, "Fenerbahçeli Emre'yim ben. İnsanlar da bana bunu hissettirdi. Bunu yaşayacağımı düşünmemiştim. Söyleyecek bir şey yok" dedi.

 • Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız
  00:17 Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız

  Fenerbahçe'nin antrenörü İsmail Kartal, 3-0 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'na veda ettikleri Ankaragücü maçının ardından açıklamalarda bulundu. Takımına güvendiğini belirten Kartal, "Ders çıkardık bugünkü maçtan. Tekrar Fenerbahçe'nin nasıl futbol oynadığını herkese göstereceğiz. Sezon sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum" dedi.

 • Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler
  00:01 Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler

  Yahudi kökenli Rothschild ailesinin 4 kuşak lideri 87 yaşındaki Jacob Rothschild, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rothschild için taziye mesajı yayınlayarak, ''19. yüzyılda Baron Rothschild gelecekteki Yahudi devletinin kuruluşuna vazgeçilmez katkılarda bulundu. 20. ve 21. yüzyılda Lord Jacob Rothschild bu gururlu geleneği sürdürdü.'' dedi.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler
  27 Şub Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter'i hedef alan Türkeş, ''Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin, fazla uzaklara değil sizi kullanan adamlara bakın, mesela domuz suratlı Semihe, mesela Sinan'ın katili çift cinsiyetli İzzetsiz ulviye'ye'' ifadelerini kullandı.

 • Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki
  27 Şub Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki

  Fenerbahçe taraftarları, 3-0 mağlup oldukları Ankaragücü maçı sonrası Ankaragücü'nün Teknik Direktörü Emre Belözoğlu'na küfürlü tezahüratta bulundu. Belözoğlu ise Fenerbahçeli taraftarlara kafa sallayarak yanıt verdi.


Advertisement